horkosladka horkosladka komentáře u knih

Láska - Psychologie jednoho fenoménu Láska - Psychologie jednoho fenoménu Peter Lauster

Jak vzniká láska?
Rozhovor s Hansem
32 let, rozvedený, samostatný podnikatel

Hans: "Potřeboval bych radu psychologa. Jak to mám udělat, když se chci přiblížit k někomu, koho mám rád, a když mi záleží na tom, aby se do mě zamiloval?"
Psycholog:"Očekáváš ode mě tipy a rady, jak bys mohl dokázat, aby se do tebe nějaká žena zamilovala, ale to ti dát nemohu. V lásce jde nejprve o to, abys pociťoval lásku k druhému ty. Když miluješ, skutečně miluješ, pak je vše v jiném světle. Nejprve jsi šťastný ze své lásky, která ti dělá dobře, že miluješ, je to pro tebe krásný zážitek, který ti přináší uvolnění a pocit štěstí. Otázka opětování lásky přichází teprve potom. Je také samozřejmě možné, že ty druhého nemiluješ a přesto se pokoušíš, aby on se zamiloval do tebe. To je zcela vědomá strategie, jíž sleduješ, aby tě milovalo co nejvíc lidí, abys sklízel komplimenty, aby tě druzí oceňovali. Chci věřit, že tohle není tvůj cíl, že ti nejde o pouhé sebepotvrzování, ale o lásku.
Ale zpět k tvé otázce. Cítíš tedy lásku k některému člověku a chceš, aby i on miloval tebe. Snažíš se dosáhnout tohoto cíle. Tato snaha vychází z rozumu, jako ostatně všechno snažení. Jakmile ale očekáváš, snažíš se atd, škodíš sám sobě.
Hans: "Tomu nerozumím. Je přece přirozené, když doufám, že bude má láska opětována, když si chci lásku druhého vydobýt."
Psycholog:"Vydobýt? Kde je dobývání, je boj, a kde je boj, tam je utrpení. Měj důvěru a distancuj se od chtění a usilování. Když miluješ, potom lásku projev.
Láska je náhoda. Láska se ti přihodí, nemůžeš ji vynutit nebo dosáhnout ctižádostí či taktikou, jako se dělají obchody. Láska je náhoda a ne plánovaný obchod. Když zapojíš myšlení, láska ti ulétne oknem a ty skončíš u vztahu: Já ti dám to a ty mi za to dáš tohle.
Dar je, když někoho miluješ a dar je, když on miluje tebe. Neměl by tě milovat proto, že ty miluješ jeho, ale měl by tě milovat nezávisle na tom. Potom můžeš zakusit skutečné štěstí. Neusiluj o lásku druhého, sám miluj a všechno ostatní přijde samo. Lásku si nemůžeš koupit. Láska vzniká spontánně prostřednictvím smyslů. Láska je nejvyšší senzitivita. Člověk je na tomto světě, aby rozvíjel schopnost lásky. Milovat, to je tvá jediná možnost, protože jen tak se můžeš uskutečňovat. Když se tomu bráníš, bráníš se životu a tvoje vitalita bude trpět duševní poruchou, depresí. Musíš se tedy otevřít lásce, důvěřovat. Musíš být senzitivní, abys mohl milovat. Senzitivita je láska. Když budeš postupovat pouze rozumově, staneš se robotem, vykonávajícím různé funkce, který pouze konstatuje, ale necítí. LÁSKA ZNAMENÁ CÍTIT, NE MYSLET. Láska nepřichází z rozumu, ale ze senzitivity. Štěstí vychází přímo z tebe. Ty jsi senzitivita, ty sám. Čím víc miluješ, tím jsi šťastnější a cítíš jistotu, že tvůj život má smysl.

23.06.2016 5 z 5

Život láska smrt prázdno a vítr Život láska smrt prázdno a vítr Roger Gilbert-Lecomte

"Básník může věřit jen své poezii. Nikdo nemůže být vidoucím a současně učedníkem nějakého náboženství nebo nějakého myšlenkového systému, jinak by zrazoval svoje vidění." (Lecomte)

25.04.2016 5 z 5

Útěcha z filozofie Útěcha z filozofie Alain De Botton

Naprosto skvělá knížka pro ty, co rádi filosofují nebo jen přemýšlejí o životě. Velmi srozumitelně napsané, inspirativní a navíc místy i zábavné čtení pro chvíle pohody.

14.04.2016 5 z 5

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Tahle kniha patří mezi mé nejoblíbenější. Pamatuju si, že jsem ji četla někdy na konci základky nebo v prváku na střední a zásadně mě ovlivnila, protože mě přivedla k buddhismu. Plná moudrosti, lásky k přírodě, svobodě a přátelství. Myslím, že je mnohem lepší než Na cestě.

03.03.2016 5 z 5

Píča, hovna, Hitler, Praha Píča, hovna, Hitler, Praha Lukáš Palán

...mimochodem, kromě Hoven, támhle je Muzeum, támhle ten Most, nad ním ten Hrad... (Problémy pražské)

Jmenovitě problémy zaměstnanců na recepcích, v infostáncích a bankách. Jmenovitě problémy Irenek, Lenek, Jan, Han, Dan a Alenek. Jmenovitě problémy Honzů, Petrů, Tomášů a Mariánů.
Wrong password, try again...Your Facebook account was blocked.

22.02.2016 4 z 5

Emilie přichází ke mně ve snu Emilie přichází ke mně ve snu Jindřich Štyrský

Mým očím je stále nutno házet potravu. Polykají ji nenasytně a surově. A v noci ve spánku ji tráví.

05.12.2015 5 z 5

Průvodce duchovnem: Nárys katechismu sebepoznání Průvodce duchovnem: Nárys katechismu sebepoznání Káma Šajvya Satja

Úžasné a přehledné - jednoduchost Pravdy. Teď už to jen prožít :-)

02.11.2015 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Mistrně a poeticky napsaná kniha. Nebudu hodnotit morální stránku díla, protože to bych ji musela odsoudit. Jazyk je vytříbený, každá stránka šokuje erotickými nábojem a otevřeností bez příkras. Nabokův Humbert je psychopat, který se neváhá obhajovat před pány "porotci", je to cynik, který pohrdá téměř všemi, jen k Lolitě je schopen skutečných citů.

04.10.2015

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Bohatý malíř, který trpí nudou a není schopen vztahu k věcem ani k lidem potkává modelku Cecilii, která ho svou tajemností vytrhne z nudy a z Dina se rázem stává posedlý a žárlivý milenec, který se točí v začarovaném kruhu nejistoty, kterou v něm Cecilia svým chladným a nepřístupným chováním vyvolává. Výborná sonda do duše člověka trpícího odcizením.

28.09.2015 4 z 5

Noc s Hamletem Noc s Hamletem Vladimír Holan

I kdyby nebylo Boha, i kdyby nebylo lidské duše,
i kdyby duše byla, ale byla smrtelná,
i kdyby nebylo zmrtvýchvstání,
i kdyby nebylo pak už nic, opravdu nic,
moje, stejně jako tvoje účast na takové komedii
byla by zas jen soucitem, soucitem s žitím,
které je jenom dech a žízeň a hlad
a páření a nemoc a bolest...

24.05.2015 5 z 5

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Marie Michlová

Autorka je můj ročník, tedy smekám před tak zdařilou prací plnou zajímavostí na tak mladý věk.
Člověk si při čtení hned uvědomí, jak je svoboda nade vše a jak se máme dnes dobře, byť doba, ve které teď žijeme, také není ideální a přináší mnoho problémů a hrůz... Především Židé to měli velmi těžké se všemi těmi zákazy... Nejsem schopna pochopit antisemitismus a jakoukoliv nesnášenlivost a fanatismus.

24.04.2015 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Tak jako se díváme na umělecké dílo - svým okem a ne okem druhého - tak vnímáme i milovanou bytost. Jistě, existuje sobecká, majetnická láska, sebeláska..., ale nemyslím si, že by pak Goethe nazval svou knihu "Utrpení mladého Werthera"---spíše chtěl poukázat - jak to tedy alespoň chápu já - na mladickou nevyzrálost a jakousi "ztracenost" ve světě. Werther přeci neměl pro co žít, a proto se zabil, protože veškerou svou pozornost zaměřil jen na Lotu a na nic jiného - byl v tomto nevědomý a zaslepený, ale ne ani tak sobecký. Kdyby šlo přeci jen o sebelásku, tak by se nezabíjel, ale žil by dál, třeba jen pro iluzi...On však do té lásky dal všechno a to se mu stalo osudným. Myslím, že Goethe rozhodně nechtěl, aby se mladí lidé zabíjeli, ale spíš aby pochopili, že člověk musí dát smysl svému životu nezávisle na lásce k druhému pohlaví - jinak to může vést i k sebevraždě, pokud je láska neopětovaná.... Werther se zabil, protože si myslel,že svou lásku může dát jen Lotě, ale neuvědomil si, že lásku může dát někomu či něčemu jinému a v tom nalézt své vysvobození..., ale to je jen můj pohled..

11.04.2015 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Vy, co vyčítáte Wertherovi sebelítost, ufňukanost nebo neschopnost milovat, jak vy sami milujete? Co je podstatou vaší lásky? Myslím, že kdo miluje, avšak netvrdím, že je to všeobecné pravidlo lásky, cítí v sobě často tak protichůdné emoce, že sám má problém se v tom vyznat. Někdo miluje tak, až svou láskou zahlcuje druhého, někdy je láska patologická, třeba když člověk sám nebyl nikdy dostatečně nikým milován, ale hlavní je, že je to pořád láska. Jsou lidé, kteří jsou v lásce slabí, třeba jako Werther, ale být slabý neznamená nemilovat.

11.04.2015 5 z 5

Žíhaná kniha Žíhaná kniha Jiří Orten (p)

Jako ta plachá dívka, jež se bála, že se rozplyne v samé lásce, takový bud! A také takový jako láska, jež jí nedala rozplynouti se!

30.03.2015 5 z 5

Hořký kruh Hořký kruh Jiří Orten (p)

Chtěl bych být silnou a krásnou smrtí pro Tebe, Věro, chtěl bych Tě ponořit do strašlivé a mrštné agónie, v níž by se Tvé oči, Tvé oči, na jejichž barvu vždy znovu zapomenu, naplnily smrtí. A smrt jsem já. Přijdu jednoho dne, abych Tě vyrval z náruče života, jemuž jižjiž budeš podléhati, přijdu, aby ses stala mou, a spálím Tě svým žárem.

Tvá Smrt

16.03.2015 5 z 5

Kniha neklidu Kniha neklidu Fernando Pessoa

Existenciální bible melancholiků, snílků a těch, kteří "trpí" věčnými nezodpovězenými otázkami - myšlením, které nelze zastavit...

19.11.2014

U nás ve sklepě - Antologie poesie druhé generace undergroundu U nás ve sklepě - Antologie poesie druhé generace undergroundu J. H. Krchovský (p)

Úžasné, nihilistické, morbidní, ironické a přitom plné citu. Prostě poezie undergroundu.

14.02.2014 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Dokonalost.

30.12.2010 5 z 5

Bla bla bla Bla bla bla Giuseppe Culicchia

Výborně napsané. Autor vtipně vystihuje podstatu konzumní kapitalistické společnosti. Hlavní hrdina hodnotí myšlenkami okolní svět a všímá si absurdity a odcizenosti lidí... Utíká sám před sebou, před svou minulostí, ale nenalézá klid.

30.11.-0001 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Začátek knihy mě nijak zvlášť nezaujal, ale od poloviny jsem pocity Werthera prožívala velmi intenzivně, protože sama mám teď takové "divné" období - taky se vyrovnávám s rozpadlým vztahem a přišla jsem o všechny iluze. Kdo říká, že Werther je slaboch, tak neví, o čem mluví a není schopen se do někoho vcítit. Takových mladých lidí je i v dnešní době dost, co nezvládají své emoce, nejsou schopni zpracovat vnější svět a jsou tak zoufalí, že už nemohou unést tíhu života. Není každý silný. Žijeme všichni na jedné planetě, chytří a hlupáci, boháči a chudí - jsou mezi námi rozdíly, to ano, ale je třeba si být vědom toho, že jsme na svět přišli všichni s holým zadkem - čistí a nevinní. To, co z nás zkušenost a okolí udělalo, je druhořadé. Všichni jednou musíme zemřít. Někdo odchází dobrovolně, protože už necítí sílu k životu. Utrpení mladého Werthera zasáhne každého, kdo se někdy cítil zoufale sám nebo kdo prožil neopětovanou lásku. Cynici ať si přečtou raději něco jiného...

30.11.-0001 5 z 5