HollyUndead Online HollyUndead komentáře u knih

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Píšu tento komentář a jsem zcela vyveden z míry. Už tento samotný fakt jednoznačně hovoří o tom, že kniha byla napsána velice kvalitně a dobře. Tento kriminální příběh, doplněný o rodinné drama mezi otcem a synem, zcela předčil má očekávání. Byl jsem velice překvapený pointou příběhu. Od Fukse jsem už četl Spalovače mrtvol, takže si říkám, že jsem mohl podobnou koncovku očekávat, nicméně i tak mne zcela vyvedla z rovnováhy.

03.03.2024 5 z 5

Absolutní strach Absolutní strach Lisa Jackson

Třetí a čtvrtý díl série zatím vedou v žebříčku této série. Obě knihy na sebe poměrně navazují a doplňují se, navíc se sem vrací dcera Bentze (Kristi). Autorka umí velice čtivě psát a svůj příběh vypráví velice poutavě. Děj je napínavý až do konce a v jednotlivých částech poskytuje zajímavé zvraty. Přesto je znát, že díla této série si jsou podobná v určitých bodech: náboženský fanatik, sexuální scény a zápletky, Bentz či Montoya (častěji oba zároveň), rodinné problémy a velice složité rodinné vztahy všech aktérů románu. Styl autorka nemění v těchto ohledech, ale proč měnit něco, co se líbí, co se dobře čte, je to napínavé a vždy to nabídne dobrý požitek ze čtení? Já být autorkou, také styl neměním. Vřele doporučuji a hurá na 5. díl!

11.01.2024 5 z 5

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Lisa Jackson

Četl jsem oba předchozí díly této série z New Orleans, oba byly skvělé, ale tento oba předchozí díly ještě o trochu předčil. Jelikož jsem se s touto autorkou již setkal, ihned jsem poznal její rukopis, styl a odkaz. Skvělá atmosféra plná vražedného běsnění kolem bývalé psychiatrické léčebny. Mimořádně dobře vykreslené postavy, ať už to byli detektivové, sestry Chastainovi, oběti či samotný vrah. Román se opět neobešel bez sexuálního námětu, ale ani tentokrát mě to nijak nerušilo od čtení. Napětí se dá krájet na každé straně této knihy. Jsem moc zvědavý, kam mě tato série zavede v dalším dílu!

15.11.2023 5 z 5

Okna v bouři Okna v bouři Jaroslav Vrchlický (p)

Tak konečně jsem se dostal k českému velikánovi poezie 19. století. Je to moje první setkání s Vrchlickým. Tuto básnickou sbírku psal ve svých 40 letech, je tedy notně poznamenána melancholií, smutkem, nedostatkem životní síly, ale také mnohými zkušenostmi a prožitými situacemi, které chce svým čtenářům předat i přes svůj smutek a znechucení. Tohle na něm velice oceňuji a cítím to z celé básnické sbírky. Mezi nejhezčí básně řadím nepřekvapivě Za trochou lásky, a možná trochu překvapivě báseň Čím dále do let ...

09.11.2023 5 z 5

Expert Expert Dick Francis (p)

Bylo to mé druhé setkání s D. Francisem a opět jsem byl nadšeným čtenářem. Kniha byla velice zajímavá, dozvěděl jsem se hodně o víně a whisky, o výrobě, skladování a také o jeho pašování a záměně. Navíc mám whisky i víno moc rád, takže bylo velice zajímavé číst detektivku o téhle tematice. Navíc hlavní hrdina byl opět velký sympaťák a žádný hrdina. Moc jsem si druhé setkání s tímto spisovatelem užil a těším se na další knihu, která mi nabídne další skvělé detektivní počtení z dostihového prostředí.

23.09.2023 5 z 5

řeka bohů II. - Sedmý pergamen řeka bohů II. - Sedmý pergamen Wilbur Smith

První díl této série byl pro mě skvost, druhý díl se přenesl o 4 tisíce let do budoucnosti, ale na čtivosti neubral ani o píď. Kniha mě vtáhla do děje velice rychle a vypustila mě až s poslední stranou. Velice se mi líbilo, jak i přes takový časový rozptyl dokázal autor skvělé navázat na to, co se dělo v první knize. A ještě více mě nadchlo, že sám sebe zahrnul do děje a reagoval na svou první knihu a částečně zpochybňoval její autenticitu. Tomu říkám kvalitní smysl pro kritiku i částečně humor.

30.07.2023 5 z 5

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

Kniha se mi velice líbila, četla se moc dobře a příjemně. I když jsem četl již mnohé o ruském zbytečném člověku, to jest o generaci ruské šlechty, která žila svými romantickými myšlenkami, žila v minulosti a ve snech, přesto jsem nalezl zase něco nového. Tento jiný pohled na ruskou aristokracii mi sedl na jedničku, přestože jsem stylem života stál spíše na straně Olgy a Štolce. Popis přírody, myšlenek, snů či prostředí byl moc příjemný, krásně se to všechno četlo, Gončarov měl skutečně na vykreslení dané doby a společnosti velký talent. Jsem moc rád, že jsem svůj pohled na zbytečného člověka obohatil o knihu Oblomov. Vřele doporučuji k přečtení.

20.07.2023 5 z 5

Chladná krev Chladná krev Lisa Jackson

Druhý díl této série z New Orleans je dost podobný tomu prvnímu, v mnoha ohledech na první díl navazuje, což je ale úplně v pořádku. Tím, že se mi první díl skutečně moc líbil a skvěle četl, druhý díl v ničem nezaostával. Lze nalézt několik společných rysů, ale také několik nových motivů, což umocňuje zážitek z četby. Knihu jsem přečetl během nemoci během pár dní a hltal jsem nedočkavě stranu za stranou, abych dopátral, kdo byl tím zvrhlíkem, co se nazýval Vyvoleným. Překvapený jsem byl, i když ne až tak moc. Každopádně napětí se dalo krájet od začátku až do konce a kniha si zaslouží všech 5 hvězdiček. Těším se na další díl!

08.06.2023 5 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Kniha "Sbohem, armádo" se mi poměrně líbila, nicméně dle mého skromného názoru se nevyrovnala ani jiným dílům Hemingwaye, ale ani románům či novelám stejné, tedy protiválečné, tematiky Remarqua. Rozhodně tuto knihu nijak nezatracuji, ale Remarqua považuji za mistra protiválečných románů a románů z meziválečného období. Zkrátka mi asi více sedí styl zmíněného německého autora.

21.12.2022 3 z 5

Lovec Lovec Jeffery Deaver

Velmi dobrý, napínavý a skvěle čtivý román. Myšlenky z různých deskových nebo myšlenkových her či strategických postupů v různých situacích velice kvalitně podporují napětí a trochu "zlehčují" vážnost děje, což bylo pro mě velice zajímavé a poutavé. Tento thriller Jefferyho Deavera vřele doporučuji.

20.09.2022 5 z 5

Osobnosti českých dějin Osobnosti českých dějin Veronika Volhejnová

Vskutku velice stručně sepsané medailonky nejvýznamnějších osobností od Sámovy říše až po Václava Klause. Nelze od této knihy očekávat dlouhá pojednání o životech našich velikánů, ale pro stručný přehled se daná kniha velice hodí. Vřele doporučuji tuto knihu koupit dětem ve věku 8-13 let!

27.06.2022 5 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Druhý díl série plné kouzel a magie se nesl snad v ještě tajemnějším a zběsilejším duchu. Celou sérii jsem četl již 2x (nyní potřetí), ale i po letech má četba této série svůj význam. Děj příběhu mě opět naprosto uchvátil. Vše je navíc doplněné o tajemná zákoutí francouzského hlavního města - Paříž.

27.07.2021

Alchymista Alchymista Michael Scott

Úvodní knihu této velice zajímavé fantasy série jsem přečetl již potřetí. I když příběh znám, strašně rád se k němu po pár letech vracím. Spletitost legend, mýtů a bájných bytostí spojených s mytologií téměř všech kultur, navíc dané do souvislosti velice zajímavého a neuvěřitelně poutavého příběhu, dodává knize skutečně zvláštní kouzlo, které mě pokaždé chytne, a dokud celou sérii nedočtu, tak mě ani nepustí. Hltal jsem jednotlivé stránky Alchymisty ještě jako dospívající dítě, ale hltám je i ve věku 25 let, tedy ve věku téměř plně dospělého muže. Pokaždé si z tohoto strhujícího příběhu plného kouzel odnesu skvělý čtenářský zážitek, ale i mnoho zajímavých myšlenek nebo inspirací.

20.07.2021 5 z 5

Zlý úmysl Zlý úmysl Lisa Jackson

Šestý díl začíná trochu rozdílně oproti předchozím. Autorka se totiž podrobněji zabývá minulostí Ricka Bentze. Nicméně vůbec to nebylo ke škodě. Naopak, byla to příjemná změna. Styl psaní však autorka nezměnila, její rukopis je stále patrný, takže kniha byla opět velice čtivá a nenechala mne klidným. Opět se napětí dalo krájet a teprve ke konci jsem začal mít jasno, kdo za tím vším stojí. A moje poznávací buňky též byly ukojeny, neboť bylo zajímavé dozvědět se něco o jednom z našich "neworleanských" hrdinů. Těším se na 7. díl.

23.04.2024 5 z 5

Kola osudu Kola osudu Wilbur Smith

Tak konečně mám úspěšně za sebou celou sérii Řeky bohů! Byla to velmi dlouhá, nebezpečná a dobrodružná cesta. Poslední díl se mi líbil stejně jako předchozí. Smith (a Chadbourn) dokázal udržet vysokou úroveň.

Kniha byla velmi dobrodružná a napínavá od začátku až do konce, hluchých a nudných pasáží bylo opravdu málo. Tentokrát měl hlavní hrdina trochu jiné vlastnosti než předchůdci, nicméně odvahu měl stejnou. Už od začátku bylo jasné, o co v knize půjde, ale i tak mě čtení moc bavilo a nezastavil jsem se, dokud jsem knihu nedočetl.

Avšak souhlasím s názorem Mája777, že tolik dílů této série a neustálé návraty k předchozím dějům, mohou způsobovat chaos a nepřehlednost v tom, jak příběh vlastně "ve skutečnosti" vypadal, jako by nám Smith a jeho kolegové předkládali několik verzí jednoho příběhu.

Nicméně ani tento faktor mě nijak negativně neovlivnil. Když vezmu knihu jako takovou, moc jsem si četbu užil a opět mi nezbývá než ji doporučit dalším čtenářům a fanouškům dobrodružně historické literatury.

20.02.2024 5 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Nebyl to pro mě úplný top co se detektivního a thrillerového žánru týče, ale román to byl velice zdařilý, čtivý a napínavý. Některé zvraty se daly poměrně snadno očekávat, logicky se dalo odvodit, co a proč se v knize děje. Nicméně ani tohle mi nebránilo si tu knihu užít. Strhávám za předvídatelnost jednu hvězdičku, ale díky originalitě podcastového prostředí (rozhovory v podcastu jsou součástí vypravování), kvalitně charakterizovaným postavám a zajímavému námětu, který autorka zpracovala kvalitně, čtivě a napínavě, se nebojím dát knize 4 hvězdičky.

14.12.2023 4 z 5

Faraon Faraon Wilbur Smith

Šestý díl této staroegyptské ságy je úspěšně za mnou. Kniha opět nabízí velice dobrou zápletku, a navíc kvalitně vylíčenou. Postavy se mi opět moc líbily, ať už ty kladné, tak i ty záporné. Taita byl opět tím téměř nepřekonatelným a geniálním téměř člověkem, kterým se stal v průběhu celé série. Přesto musím poznamenat, že tato série se vlastně rozštěpila na dvě cesty. Jednu autor vylíčil v knihách Čaroděj a Vnitřní oko, druhou větev popisují knihy Bůh pouště a Faraon. Ani jedna cesta není špatná, obě mají co nabídnout a obě jsem přečetl s chutí. Nicméně musím ubrat jednu hvězdu za to, že si prostě protiřečí.

04.12.2023 4 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Páté pokračování této historicko-fantastické série se vrátilo zpátky a navázalo na skvělý první díl. Myslím, že to autor vzal za velmi dobrý konec, neboť knihu jsem přečetl rychle a s velkou radostí. Odpověděl mi navíc na nějaké otázky ohledně Taity, který opět svým egocentrismem, sebevědomím a genialitou vůbec nešetřil. Ale kdo četl tuhle sérii od začátku, tak už tohle očekává. Bylo zajímavé dostat se s Taitou a princeznami do Babylonu a Knóssu. Ihned beru do ruky 6. díl.

30.11.2023 5 z 5

Rhinemannova výměna Rhinemannova výměna Robert Ludlum

Mám moc rád knihy tohoto typu. Je to velice zdařilý a čtivý špionážní román, pojednává o mých oblíbených tématech - druhá světová válka, nacisti, tajné dohody a spiknutí mezi různými frakcemi, hrdina, který stojí mezi vším tím marastem, co na něj všechny strany chrlí. A opět trocha romantiky nesmí chybět. Rozhodně tato kniha bude zaujímat vysoké místo mezi knihami Ludluma i mezi jinými špionážními a akčními romány.

08.11.2023 5 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Úplně chápu srovnání této knihy (nebo spíše série) s knihami Dana Browna. Nicméně pro je jasným vítězem Dan Brown. Kniha apokalypsa byla velice čtivá a napínavá, to vůbec nepopírám a díky tomu jí dávám vysoké hodnocení (4 hvězdy). Nicméně na můj vkus tam bylo až příliš moc záhadných věcí spojených dohromady: John Dee, templáři, Opus Dei, bůh Set, proroctví, kámen mudrců, tajemná látka a několik dalších tajných organizací. Kniha byla velice zajímavá a napínavá s překvapivým koncem, četla se mi velice dobře, nemusel jsem se ke čtení nutit a velice mě zajímalo, jak to všechno dopadne, ale na mě těch záhadných věcí bylo prostě až příliš, proto ubírám jednu hvězdu.

12.10.2023 4 z 5