hlavin hlavin komentáře u knih

Rozprávky za měsíčního svitu Rozprávky za měsíčního svitu Vasilij Makarovič Šukšin

Tuto Šukšinovu knihu jsem četl mnohokrát a nesmírně mě obohatila. Není o žádných supermanech, machrech a vládcích. Je o prostých lidech, o jejich každodenních problémech, radostech, starostech. Tam, kde většina lidí na první pohled vidí slabost, tam Šukšin nalézá sílu, objevuje hodnotu člověka. V tom je autor jedinečný, vynikající.
Kniha je napsána velmi poutavě.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílá nemoc je jedním z největších varování před fašismem. A to je aktuální stále. Při jejím čtení jsem neustále plakal, jak jsem byl dojat. Fenomenální dílo geniálního autora. Neměl by existovat člověk, který by si Bílou nemoc nepřečetl.
Na díla Karla Čapka se nikdy nesmí zapomenout!

Matka Matka Karel Čapek

Pro mě je Matka jedním z největších děl světové literatury. Stejně jako Bílá nemoc a R.U.R. Mimořádně silně a vnímavě napsaný příběh. Může snad být většího a lidštějšího varování před válkou? Knihu jsem četl jsem opravdu těžko, protože během celého čtení jsem neustále plakal.
Karel Čapek byl geniální spisovatel.

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Dobrá verneovka, ale ani ne nejlepší. Nepochybně je v ní jasné poselství a varování. Myšlenka, která je dnes aktuální ještě více než kdykoli jindy. Kdyby Verne jen tušil, o co strašnější zbraně lidstvo vymyslí, tak by to asi nepřežil.
Je mi sympatické Francouzské město. Na druhé straně je ale doktor Sarrasin naivní až moc.
Kdo by se chtěl seznámit s dílem Julese Verna, měl by asi začít jiným románem. Ocelové město by ale vynechat neměl.

24.01.2016 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Výborná kniha, nutící k zamyšlení. Rozhodně si nemyslím, že je jen pro mládež, s tímto zařazením moc nesouhlasím. Je pro každého. Ovšem zklamal mě otevřený konec, nebo spíš žádný konec. Mám rád spíš uzavřené příběhy. Ale kniha má poselství, a to je nejdůležitější.

01.05.2018 5 z 5

Stručná mluvnice česká Stručná mluvnice česká Alois Jedlička

Tuto nesmírně užitečnou knihu by měl prostudovat každý Čech.

09.08.2016 5 z 5

Osudy zlatých pokladů Osudy zlatých pokladů Milan Vároš

Knihu mohu doporučit, jedná se o základní seznámení s dějinami hledání pokladů a se vším, co s tím souvisí. Je to samozřejmě problematika tak obsáhlá, že se nemůže vejít do jedné knihy. A autor právě zvolil správný postup, nejde do hloubky u jednotlivých případů, forma je populární. Motivuje čtenáře k dalšímu studiu.

09.08.2016 5 z 5

Hrajeme karty Hrajeme karty Rob Beattie

Dobrá jsou části, věnované karetním hrám, a také jsou užitečné některé dovednosti. Zklamala mě ale část o tricích. Obsahuje v naprosté většině triky, u kterých je nutná příprava balíčku karet. Takový trik je pak omezeně použitelný.

09.08.2016 1 z 5

Učebnice šachu pro samouky, začátečníci s historií a pravidly hry Učebnice šachu pro samouky, začátečníci s historií a pravidly hry Karel Pliska

Podle mého názoru nejlepší učebnice šachu pro začátečníky. Velmi doporučuji pro zájemce o tuto skvělou hru.

17.06.2016 5 z 5

Zelený paprsek / Černé Indie Zelený paprsek / Černé Indie Jules Verne

Dva romány odlišné úrovně. Zelený paprsek je jedno z nejslabších Verneových děl. Není to typická verneovka, ale opravdu spíš milostný román.
Román Černé indie je mnohem lepší, nechybí dobrodružství, jako u správné verneovky.
Těžko se mi hodnotí kniha jako celek. Oba romány mají společné snad jen jedno - jsou poměrně krátké.

12.04.2016 2 z 5

Plovoucí ostrov Plovoucí ostrov Jules Verne

Jeden ze slabších románů Julese Verna. Nezajímavý příběh, nudné popisy.

26.03.2016 1 z 5

Zlatý brouk / The Gold-Bug Zlatý brouk / The Gold-Bug Edgar Allan Poe

Výborná povídka. A navíc jedna z těch od E. A. Poea, která není drastická. Moc se mi líbil Legrandův myšlenkový postup. Povídku jsem četl mnohokrát.

24.03.2016 5 z 5

Dobrodružstvá kapitána Hatterasa Dobrodružstvá kapitána Hatterasa Jules Verne

V knize není prakticky žádná kladná postava, vyjma doktora Clawbonyho. Kapitán Hatteras je pro mě postava záporná, vlastní ctižádosti a ješitnosti by obětoval životy ostatních, i těch, kdo ho nezradili. Zavlekl někam námořníky, a ani neřekl kam poplují. Nejde mu o vědu, ale o sebe. Ne aby něco bylo objeveno pro vědu, ale aby to bylo spojeno s jeho jménem.
Jak již zde zmínil jeden diskutující, náhlá změna od nenávisti k přátelství opravdu v životě nefunguje.
Kniha je jinak psána poutavě, není tu ani tolik popisů jako v některých jiných verneovkách.

09.02.2016 3 z 5