Heralt Heralt komentáře u knih

Afghánistán: Peklo paradoxů Afghánistán: Peklo paradoxů Tomáš Řezáč

Jedna etapa pomalu končí a delegace Talibanu vyrazila do terénu, zatímco bojové skupiny zajištují hraniční přechody do sousedních zemí (Taliban vyslal své delegace do Iránu, Turkmenie,, Pekingu i jinam, protože počítá, že převezme v zemi moc a konkurence bude
potřebovat zajistit si logistické a jiné zásobování)..V zemi je dosti nerostů, které prodat na světovém trhu od mědi, přes lithium až po diamanty - poptávka bude vyžadovat kontrolu
nad dopravními cestami - a Taliban slíbil ochranu nad cestami - výstavba ropovodu a plynovodu z turkménie přes afgánskou půdu pro Pakistán až do Indie, železniční spojení (dnes pouze s Uzbekistánem) může otevřít cestu pro ropu z Iránu do středoazijských republik (zde se objevují jako konkurenti Saudové a Iránské kruhy
prosazující své konkurenční zájmy, roli Turecka nelze podcenit, protože spoléhá na
na spřízněné národnostní skupiny.). Pro Američany bylo nejlepší vycouvat z terénu, když v něm budou působit zprostředkovaně prostřednictvím podpory Ujgurů a proti Iránu v provincii Balužistán..jedním z klíčových hráčů zůstávají Islamabád a Peking,
které spojuje zájem proti Indii (čínský zájem je pragmaticky obchodní - dobudovat
dopravní magistrály pro přepravu zboží - jeho přeprava po moři je rizikovější a železnice se jeí možnou variantou - přes území Nepálu její dovedení do Pakistánu)
Velká hra o Afganistán je rozehrána a regionální mocnosti si staví své pěšáky, o prosté lidi zde nejde..

10.07.2021

Prokletá válka -  Afgánistán - moskevský Vietnam Prokletá válka - Afgánistán - moskevský Vietnam Jiří F. Šiška

Skončila jedna etapa, kdysi další velmoc rozbila čelo někde v horách a údolích (po Britech, Rusech přišli na řadu Američané), ale to, co přijde bude složitý geopolitický gambit- Taliban si našel mocného ,,protektora", kterým se stal Peking..se svým pragmatickým přístupem ke globální ekonomice (smlouva s Iránem mu má zajistit další přístup k ropě, ale i středoasijskému trhu se zbožím) - proto i to obsazení severních okresů Afganistánu...
Podpora výstavby moderních ropovodů a plynovodů byla a je pro Peking strategickou prioritou a musí i myslet na strategického partnera, kterým je po dlouhá léta Pakistán..
Tzv. demokratizační válka ve jménu 11. září 2001 krachla a představa, že plyn z Altaje přestane chodit se ukázal iluzorním - plynový koridor přes Střední Asii je pro Peking, důležitý tím, protože není závislý nad USA (které seděly jako vodník na možnosti, že se země šangajské skupiny domluví bez nich a vodník má nejen suchý kabát, ale i šos).
konflikt na tadžicko-kirgizské hranici nebyl náhodný, protože to někomu vyhovalo...
9.7. 2021

09.07.2021

Indiáni kmene Čerokí Indiáni kmene Čerokí J. T. Garrett

(SPOILER) Cherokee žije dnes v USA okolo 140 000..První případ z pandemie se vyskytl v březnu 2020..Zdejší kmenoví vůdci měli k tehdejší Trumpově vládě určitý odstup a sledovali vývoj i v zahraničí (v první vlně byl pro ně příkladem Vietnam se svými opatřeními)..Pro zapojení do očkování byli důležití vůdci jako například Chuck Hoskin Jn., kteří vyzvali k očkování...
,,Když ztratíte řečníky a řemeslníky ztrácíte více, než-li svojí minulost a historii"..řekl novinářům Bill John Baker - jeden z bývalých náčelníků Cherokee...Cherokee žijí ve dvou
seskupeních- Severní a Jižní - především v Oklahomě, také v Karolíně a některých státech USA. Očkování se soustředilo v první vlně na starou generaci, která byla nositelem znalostí původního jazyka - okolo 3000 lidí nositelů původní řeči a na zdravotní pracovníky a učitele..proto byla i zřízena tzv. horká linka v jazyce Cherokee
a vedle plánu na zřízení vlastní zdravotní školy, tak kmen spolupracoval se Severní
univerzitou v Oklahomě ( s její zdravotní katedrou a jejími pracovníky)..Celostátně je v USA okolo 1% lékařů indiánského původu, ale u tohoto kmene to je 22%, což je neobvyklý nadprůměr, ale kmen hleděl na to, jak na pandemii reagují jiné obdobně
velké entity (například Navahové). To, že vakcína dorazila do Oklahomy byla zásluha
kmenů Cherokee, Chicktaws - k 15. březnu 2021 bylo vydáno 1,2 milionů dávek - přes
760 000 vakcín...Indiáni žijí v USA nejméně v deseti státech a problémem se stalo získávání údajů o zdravotním stavu, protože některé státy (Texas, Florida, New York nebo Michigan) údaje nepředávájí indiánské zdravotní službě (IHBC)..Po zaočkování
Cherokee a jiné kmenové entity nabídly přebytek vakcíny, která přebývala i jiným občanům státu Oklahoma bez ohledu na to: Jste-li rudý nebo bílý..
/červen 2021/....Heralt

01.07.2021 3 z 5

Bojoval jsem s al-Káidou Bojoval jsem s al-Káidou Andrew Exum

Autor této knihy pokračoval dál ve své vojenské kariéře: ,,Protože Jižané tak rádi válčí a jsou z nich tak dobří vojáci...,,Ve válce se totiž možné skutečným, aniž proto oni sami něco udělají".. až to dotáhl na náměstka ministra obrany USA (za prezidenta Obamy)..
Ve svých výhledech na vojenské řešení situace byl skeptičtější (afgánská armáda nikdy nedosáhne 400- 600 000 mužů a ti, co podporovali ISAF z toho vytěžili ekonomický prospěch pro svojí kapsu a v letošním září neslavně skončí jedna z nejdelších válek, které Američané vedli (používání dronů a speciálních jednotek pouze prodlouží utrpení
řadových lidí (na území povládne většinově Taliban, který se bude střetávat s islámským džihádem, ale na své straně bude mít pakistánskou tajnou službu - důvod je jasný a čistě ekonomický - Pakistán potřebuje plyn pro svou ekonomiku a vedení
plynovodu má jít přes území souseda- je jasné, že tato situace se nebude líbit americkým korporacím, když zjistily, že se zde nachází velké zásoby rudy, uranu a řady nerostných surovin..Nikomu nerostou stromy do nebe a řada imperií si na této zemi vylámala zuby: (Britové -1918-1920, Rusové 1979-1989 a Spojené Státy 2001-2021)....

16.06.2021

Diagnózy času: Český a slovenský poválečný film Diagnózy času: Český a slovenský poválečný film Jan Lukeš

Psát o dějinách české a slovenské kinematografie bývá velký problém, protože uchovat si kritický odstup je velké umění (člověk si vzpomene na prohlášení některých režisérů, herců z konce roku 1989, aby byl Barrandov uchován v určité podobě a jednání některých lidí okolo nového prezidenta a jak to dopadlo (na Slovensku Kolibu privatizovala rodina premiéra Mečiara)..Nově vznikající systém rozhodně nebyl ,,veselý" a ,,zlaté devadesátky" existovaly jen v hlavách těch, kteří patřili k pozdějším ,,vítězům".. V té době zachránilo filmovou tvorbu to, že televize se stala koproducentem některých
z filmů..Za těchto podmínek se v této nemohla zrodit žádná nová ,,česká filmová vlna" jako tomu bylo např. v Romunsku...Jedinou výhodou se stala vlastnost českého diváka,
který byl zvyklý chodit do kina na domácí tvorbu a její určité rysy, které souvisí s mentalitou, jež jemu po desetiletí dávána (smysl pro ironii, satiru a kritický odstup)..

14.06.2021

Rok na kanadské vsi Rok na kanadské vsi Josef Novotný

/země mluví/a její jazyk/vzniká z vlastní geografie/kulhovité tvary hor/jsou modré velryby/
/pamatuji si/když to byly podmořské hřebeny/a řeky jsou hadovité prameny/ze stříbra a
temných stromů/mluvit do větru/tkát smrtelné životy/borovicím sloupům keřům/kolísající
hlasy/vypravěč posouvá současnost/poslední zazpívá písničku/Kenne Wood/

/na cestě domů míjím kameramana/na plošině nárazníku auta/uvnitř kterého se vrhá
komik/na jedné bílé lodi vidím hvězdu/padající na její iglu skrze vichřici větrných strojů/
/na Melirose dinosaura a pharodahtyla s jejich nesmírně světlou papírovou hmotou/
úsměvu/pohlíží přes plot/Of the Lost Wordl/Randell Jarell/

/abyste skutečně měli rádi L.A. /musíte ho vidět jinýma očima/mi ty fantastické/
/hollywodské brýle/,,El Lay" je známý/skrze pouliční gangy/i když jsem spal/
/v opuštěných autech/podél betonové řeky/a během celoročních promítání filmů/
/v centru divadel ve stylu Art Deco/Luiz. J: Rodriguez/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

08.06.2021 5 z 5

Z brazilských pralesů Z brazilských pralesů Arkady Adam Fiedler

Tato kniha byla napsána v době, kdy v Brazílii vládla tuhá vojenská diktatura (dnes to není lepší - prezident Bolsonaro vzešel ze stejného prostředí) a indiáni měli větší šanci na přežití: prales v posledních třech letech se zmenšil nejméně o třetinu a do Brazílie dorazila také pandemie (ocitla mezi pěti státy s největším počtem obětí a vznikla zde i místní mutace) Brazílie by dnes potřebovala takovou osobnost jakou byl Rondon zakladatel organizace na ochranu brazilských indiánů nebo lidi, jakým byl autor této
knihy Arkady Fiedler....Takoví lidi jsou dnes velmi vzácní....

08.06.2021

Indiáni kmene Čerokí Indiáni kmene Čerokí J. T. Garrett

/Nakonec to není lidstvo/ani kultura/co nás omezuje/je to rozhlehlost prostoru/kam nevstoupíme/ jsou to hvězdy/nemůžeme je vlastnit/.....SImon. J. Ortiz ....
Mezi americké astronauty patří příslušník kmene Cherokee..

07.06.2021 3 z 5

Indiánské historie Indiánské historie Václav Šolc

/tvůj duch nám dal život/vaše síla nám dala sílu/vaše existence nám dala smysl/
/dovedně jste nás stínali/ochotně i my jsme poskytovali svůj stín/aby jsme viděli matku
Zemi/Nebojte se strachu/ale objetí/jsme lidé Dakoti/Vy jste vlci/bratři našich předků/
Darren M. Grine

/Když se probudíte z vaší smrti/uvidíte, jak na mne/čeká navrátivší se kolibřík/změníme se v starý strom/ a uvidíte sama sebe/starý strom/čekající na přílet modrého kolibříka/
Irma Pineda (Mexiko)

/velká zelená stezka/kde může člověk ztratit/velká zelená stezka když se nemůže nalézti
/cestu zpátky/velká zelená stezka/kdo ví jak hledat/jistě zemře/velká zelená stezka/zemře aniž by věděl/................................Camino Verde (Venezuela/

07.06.2021

Indiáni bez tomahavků Indiáni bez tomahavků Miloslav Stingl

Conarvirus a Mexiko (2020-2021): Mexiko dlouho sázelo na turistický ruch, ale příchod pandémie místní vládu a regionální orgány zaskočil, ještě v březnu lákal turistický průmysl cizince na náštěvu Mexika a prezident v květnu požádal narkomafie, aby se postaraly o pořádek v jednotlivých státech....Reakce indiánských komunit, které žily ve vesnicích a
horských oblastech po rozhodnutí náčelníků a (vůdců) se rozhodli přistoupit k uzavření silnic a přístupů do těchto míst (některý ze státních organů reagoval, že je to omezení lidských práv z hlediska svobody pohybu), pravdou je to, že značná část pracovní síly migrovala za prací po různých jednotlivých federálních státech, například
indiáni Tahamura pracovali jako sběrači jablek, ale z 5000 lidí na jaře nastoupila sotva jedna pětina..Odhad na onemocnění covidem byl 3,7% vyšší než-li u tzv. mexikánského obyvatelstva..Turistická oblast Sierra Norte (stát Oaxaca) leží včetně města Oaxaca City
kde žijí Zapotekové a majitelka turistické společnosti paní Snurr byla zvědavá na to, jak místní komunita zareaguje:,,Soustředili se na vlatní obživu a nikoliv na podnikání..životy
jim byli důležitější než-li peníze". Zapotekové začali sbírat med divokých včel a sbírali i také kobylky, které později zpracovali..Vyskytlo se několik případů Covid -2019, které byly izolovány..". Venkovské komunity měly omezený přístup ke zdravotní péči (okolo 1,5 % zdravotních zařízení)..Závěr je jednoznačný - spoléhat na podporu státu a regionálních vlád z jejich strany je negativní, komunity vychází ze historických zkušeností (tady byli španělští králové lidštější, když Karel poslal lékaře do Mexika,
Peru a na Kubu, aby zabránil šíření neštovic v mu podřízených zemí)...

06.06.2021

Pod chilskými sopkami Pod chilskými sopkami Václav Šolc

Mapuche a coranovirus: Jejich okolo 13% obyvatelstva, dlouhodobě mají napjaté vztahy s vládou, s dřevařskými společnostmi a centrem provincie Aracauna je Temuco, v okolí je
šest vesnic - na venkově je problém s vodou (zdroje byly privatizovány) a prodej vypěstované zeleniny byl postihován policií, virus se objevil v březnu 2020 a entita Mapuche na to musela zareagovat - uzavřením vstupů do komunit (ukázala se neblahá role evangelické církve, někteří její pastoři hlásali, že virus není nebezpečný, což znamenalo smrt nejen pro pastýře, ale i jejich ovečky). Indiáni si museli pomoci sami,
začali šít roušky (dodávali je i do věznic, kde byly některé uvězněné aktivistky)..Za pomoci dvou regionálních kanálů předávali informace o virusu a spojili se i kmeny v USA (Lenape Hohing ve státě New York). Testy proti conaviru byly drahé (test stál okolo 32 dolarů). Celá vládní pomoc obsahovala balíček: čtyži brambory, dvě vejce, balíček nudlí a plechovku ryb - o mělo být na celý měsíc...Dobrovolná organizace- (IKC - Indigenous Kinship Collective) sehrávala základ organizační struktury, která působila při koordinaci jednotlivých aktivit - největším zatížením pro budoucnost bylo uzavření venkovských škol, což se může vyvolat zatížení mladé generace (procentuálně počet
středoškolské a vysokoškolské mládeže narůstal)..Jediným úspěchem poslední doby bylo zrušení ústavy z dob diktatury Augusta Pinocheta...

05.06.2021

Úvod do šamanismu Úvod do šamanismu Thomas A. DuBois

Havran- resp. Raven - měl symbolický význam pro indiány na severozápadním pobřeží od kalifornských břehů až po pobřeží Aljašky -pro někoho symbolizoval stvoření, proměnu nebo složitost přírody a jemnost pravdy nebo byl často vzýván jako pomocníka stvořitele a někteří z indiánů věřili, že zprávy od tvůrce jsou neseny na křídlech havrana - vystupoval také jako léčitel nebo ,,strážce tajemství"..

Havrane
vezmi na slunce
nech mne pod svými křídly
poletíme spolu k dennímu světlu
vezmi mne sebou
ke hvězdám
rozsvítit
duchové
obklopte nás............................................Jeanne Aawiia Breing /ostrov Haida/.................

03.06.2021 4 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

/Crowfoore, Crowfoore, proč slzy/byl jsi statečný člověk/po mnoho let/proč jsi smutný/
/proč ten smutek?/Možná že to bude zítra/lepší/
/Roky uběhly/roky uplynuly/tvé srdce je nastaveno/tvá duše obsazena/
/ty stojíš před Radou/máš mysl /touhu/jsi moudrý/mluvíš dobře/
/vynikáš v odvážných skutcích/vynikáte/je osmnácet padesát tři/
/a ty jsi šéfem konfederace/

/jsi vůdce/ty jsi náčelník/stojíš proti lůze/a zlodějům/
/obchodují s whisky/a kradou tvoji zem/a přicházejí bystře/
/jako písek přinesený větrem/střílejí bizony a zabíjejí zvěř/
/a posílají své kazatele/aby jste se hanbili/je osmnácet šedesát čtyři/
/a ty přemýšlíš o míru i válce/

/na stole je smlouva/podepíšete ji?/nabízí ochranu i jídlo/
/opravdu si myslíte/že to je pravda?/nabízí rezervaci/to není tolik důležité/
/a na oplátku/se postaráš o celou zem/je osmnácet sedmdesát sedm

/no buvoli byli uloveni/nic není k jídlu/vláda přijde zase pozdě s masem/
/a tvoji lidé se seznámili s nemocemi bílého muže/i ty jsi v létě nemocný/
/a v zimě zmrzneš/a někdy se divíš/že jsi podepsal/a oni vás zlomili a stejně/
/je osmnácet osmdesát devět/a vaše hvězda exploduje/a pak spadne/

V Kanadě v posledním desetiletí demografický přírůstek původního obyvatelstva
a míšenců (francouzských a indiánských potomků) byl okolo 8-10% a místní politici
se rozhodli tomu čelit zvýšenou migrací z azijských zemí (Indie, Pakistán) - premiér
Trudeau se stal ,,hinduistou" a letos květnu nalezli ostatky 250 dětí, které měly vychovávat náboženské školy, kterým byla výchova dětí svěřena....

03.06.2021

Poselství náčelníka Dana George Poselství náčelníka Dana George Dan George

/vážený muž se dívá do hloubky/vidí, co je uvnitř/orel krouží/drží se toho/co zde bylo
/vždy/čas uvažovat o tom/co by mohlo být/po čase se ukáže pravda/přivře oči/a vidí
/tu hloubku/tichá síla, otevírání/nic nečrtá/dává....../strážce tradice/Jane Briggs Wass/
/historie je jako tapisérie/a země jako stav na tkaní /každá skála. každý obtok/leštěný
/strašlivý záliv/mé myšlení/které mluví/když to slyším/mé hřmění smrti/když to vidím/
/bytost a věci/je možné slyšet a vidět/vstupte a projděte se/aby se vypařili jako mlha/

Ostrov Haida leží proti pobřeží Britské Kolumbie..a místní entita žijící na ostrově byla proslula svými loděmi a občasnými výpady na pobřeží, kde žili příslušníci kmene náčelníka Georga..Pobřežní kmeny se vyznačují svými totémy (majitel domu měl znamení, které náleželo jeho klanu (rodině), lodě, které jim umožnilo lovit na moři
a pobřeží, byli umělci při práci se dřevem....(klan: Havrana, Velryby, Orla)

02.06.2021 5 z 5

Mluví Černý jelen Mluví Černý jelen John G. Neihardt

/Jedna z barev/ John Trudell

/štěstí je jedna z barev/je jednou z barev/štěstí přichází tak, jako sen/takový sen/
/stvoření je to, jak se cítíme a dobro/jak myslíme, jak to cítíme, jak to činíme/
/jsme součástí snu/štěstí je jedna z barev/
/nemůžeme si koupit štěstí/nemůžeme ho prodat/nemůžeme ho ukrást/
/nemůžeme si ho vypůjčit/nemůžeme ho chytit/ale nemůžeme si ho ani vytvořit/
/štěstí nám může dodat sílu/na tom co je skutečné/a co skutečné není/
/sen o štěstí/na cestě mezi srdcem a myslí/život musí být žit a viděn/
/štěstí přichází právě jako sen/a stvoření je jednou z barev/jednou z barev/
/proto přichází jednou jako stvoření/jindy jako sen....

John Trudell - indiánský aktivista od roku 1969, písničkář, básník(původem náležel do
kmenové skupiny Dakota) Při požáru mu zahynula manželka, tchýně a dvě děti
po této tragedii začal psát a stal se jedním z mluvčích tzv. III. generace..

02.06.2021

Duch dvou tváří Duch dvou tváří Richard Erdoes

/na vrcholu Black Mesa rostou květiny/na vrcholu Black Mesa rostou květiny/ranní rosa
pro žluté květiny/hledím na horské květiny/chvílemi je mi k pláči/otevírám oči/jako bych se probouzela z transu/při zpěvu/co mne vrací do dětství/nazpět ke kytkám/které rostou/
/na Black Mesa/zatím je všechno v pořádku/Vzbud se Gia a mysli na svou dceru/nauč jí svou písničku/když jsem byla malá/má rodina žila/pod Koweng Pueblo/jednoho dne přišli
bílí muži/a vyprávěli nám o škole pro indiány/nikdo z nás nevěděl/co to znamená/Na vrcholu Black Mesa rostou květiny/Gia si zpívá Black Mesa blues/

Ze sbírky Pozdravuj kojota: Heralt (2019)
Black Mesa - posvátná hora pro Navahy a kmen Hopi (patřící do skupiny Pueblos
30.5.2021: Kanada - bylo objeveno okolo 250 pozůstatků indiánských dětí na pozemku
náboženské školy, která měla děti tzv. vychovávat...(resp. tzv. asimilovat)

31.05.2021 4 z 5

Indiáni, politici, plukovníci Indiáni, politici, plukovníci Jarka Stuchlíková

/klečím před horou/matka sopka/zapálím plamen/a hora svítí/pomažu si hlavu/vápnem z tvého popela/svléknu si vlas/ozdobím si je větvičkami máty/opakuji /jsem tady/poslední výstřel/ze sbírky Květinová válka/Daniello Catrilleo

Mapuche je kmen, který přežil PInochetovu diktaturu, epidemii a v posledních dvaceti letech s zařadil k entitám, jež můžeme zařadit do čtvrté vlny indiánské renesance...........

28.05.2021

Zrození duhy. Indiánská poezie Zrození duhy. Indiánská poezie Ladislav Novák

(SPOILER) Hory stal jsem se jejich součástí z příběhů vyrobeného ze zázraků
byliny, jedle stal jsem jejich součástí z domu vyrobeného ze zázraků
ranní mlhy, mraky, sbírající voda ze dveří duhy
stal jsem jejich součástí duha vyšla se mnou
divočina, kapky rosy, pyl duha se mnou stoupala
stal jsem jejich součástí nahoru k nebi
prostřednictvím širokých polí

duha se vrátila se mnou
tam, kde je můj dům viditelný
duha se navrátila se mnou
na střechu mého domu
duha se navrátila se mnou....
krása je přede mnou
a krása je za mnou
nade mnou se vznáší krása
jsem jí obklopen
jsem do ní ponořen
v mládí jsem byl toho také vědom
že budu ve stáří kráčet
která nebude
nikdy dokončena............/Anita Endrezee/Kalifornská indiánská básnířka/
racka

27.05.2021

Antologie současné lotyšské poezie Antologie současné lotyšské poezie * antologie

/Stará Riga za noci/Osamělý poutník/prochází švédskou branou/Tiše našlapuje/v koččích stopách/a nad nimi zpívá kohout/až do ranního kuropění/z jeho zpěvu se bude sytit světlo/...Osamělý poutník/míjí katedrálu kamenné domy/nebe má dnes barvu/sraženého mléka/květiny voní hořce/švédskou branou/kráčí/člověk/osamělý/jako ,,Bůh"...

Divoké kočky poškrabaly nebe
celé je ukryto v šípkových blížencích
a já mluvím dlouze
o svátku

hlídač zametl smetí
a odnesl ho na smetiště
a já neustále si opakuji:
Hvězdy, hvězdy

chléb voní pekárnou
pivo pění v poháru
a já stále znovu mluvím
o tom
čeho se nám nedostává.....Marite Zalite- osmdesátá léta.../překlad: Heralt/1989/

27.05.2021 5 z 5

Umírali jsme v bambusu Umírali jsme v bambusu William Eastlake

Jedna z nejlepších amerických knih, která popisuje nesmyslnost války v každém okamžiku:
Dialogy , které Clucy s tygrem nebo krajtou jsou satiricky ironické, jako momenty, kdy jsou příslušníci Viet-kongu přirovnáni k indiánům nebo ke Komančům (zde se projevila Eastlakova znalost, kterou přinesl se styku s Navahy), ve značné míře je zde obsažen prvek surrealismu, který se promítá do jednání všech postav (něco z filmu Hlava-22, kdy kvůli kšeftu nechá plukovník letectva bombardoval své vlastní letiště - tady jde o odprodej mostu protivníkovi).. Autorovo slova: ,,Lži pramení v opomijení, které jim diktovala doba..Války už nesmí být..Naslouchejte vojákům. Naslouchejte mrtvým a umírajícím..Války už nesmí být..../Irák 2003, Afganistán - 2001-2021/ A která bude příště?

25.05.2021 5 z 5