Heralt Heralt komentáře u knih

Hymnus o Perle Hymnus o Perle Czesław Miłosz

(SPOILER) /okno/ / pohlédl jsem skrze okno za svítání/a uviděl jsem/mladou průzračnou jablůnku/v celé její kráse/a když jsem vyhlédl znovu skrze okno/za svítání/byla tam
velká jablon obtěžkána plody/skutečně uplynulo mnoho let/ano nepamatuji se/na to
zda-li to nebylo ve spánku/Czeslaw Milosz/1965/

co přichází i odchází
když ti, co neví
co činí /25.8. 2013/

08.05.2021

Československá rocková poezie 1959-1989 Československá rocková poezie 1959-1989 Vladimír Vlasák

Mapa československé poezie byla rozmanitá, ale z klasické poezie mne napadnou jména:
Kainar aj. Ve své podstatě jako hudební žánr se rocková hudba vyčerpala, zmizel jí ,,nepřítel" a stala se součástí hlavních hudebních žánrů přes snahy jí reikarnovat v podobě postpunku, protože zmizel její smysl, který měl provokovat....Doba mění lidi i hudbu..
Ukazuje se, že ne každá generace dovede být norkomformní

06.05.2021

Prohlubeň ticha Prohlubeň ticha Ivan Minatti

Františkovi Berhartovi

Slovinská poezie v sobě nesla otisk krajiny a tak naslouchání tichu nebylo u Minattiho nic neobvyklého - částečně to přerušila léta 1968-1970, kdy prožívala země společenské otřesy (Chorvatské jaro) a básník se navracel k čisté lyrice, jako k tůni, která mu umožní nabrat vodu a zahnat tak žízen..Neznámá pro nás jeho překladatelská činnost pokud šlo o naše básníky, které Minatti překládal ....

01.04.2021 4 z 5

Zotročený duch Zotročený duch Czesław Miłosz

Polská poezie ve dvacátém století reflektovala osudy národa i osobní pocity básníků.. Milosz byl na jedné straně dědicem universální barokní poezie, ale také dědicem dechu předválečného Wilna - mimořádně obdařený talentem vnímat i poetiku haiku, která otevírala pro člověka cestu k jiným světům....Za války se mu podařilo uniknout z hořící Varšavy (Za co generace ,,Kolumbů" tvrdě zaplatila") a polovinu života strávil ve Spojených Státech. Tento zážitek je zachycen v básni ,,Utěk". Osobně mám nejraději básně z šedesátých let, které napsal v Kalifornii na Berkeley, protože se tehdy měnila
nejen tamní univerzita, ale vše - od hudby přes poetiku i lidi

30.03.2021

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Václav Erben

Václav Erben byl člověk obdařený talentem, který se projevil nejen literárních předloh, jež byly zfilmovány, ale také velkým smyslem pro zápletku okolo příběhu a postavu zkoumat z její psychologické stránky....Fikce je v tomto románu nejen základem, ale napomáhá ho utvářet.....Poklad kláštera stojí na počátku dětství jediného dědice poděbradského panství a na scéně se objevuje poručník Hynce z Pikrštejna (Ve skutečnosti budoucího dědice vychovávali jeho příbuzní ( Boček na Kunštátě a na Poděbradech Heralt Lesnický z Kunštátu). důležitou stránkou románu je pragmatismus, jak hlavní postavy románu vystupují i když Poděbrad věří ve svou hvězdu, která však
je smutná, jako je i Jiříkova uzavřenost..Výborně napsaný román...

21.03.2021

Zlato v rouše smrti Zlato v rouše smrti Oldřich Kašpar

Autor vytvořil mozaiku o říši Azteků ve středním Mexiku, kdy se jedna entita pokusila si vytvořit svůj vlastní stát (spíše federaci) na nadvládě nad jinými kmeny, což v konečném důsledku ve spojení s mýtem návratu ,,Opeřeného hadu" znamenalo její zhroucení. Aztekové se potom spolupodíleli na dalších tažení na sever (a abych jim nekřivdil, španělé si jako ,,nové osadníky" brali sebou lidi z Thascaly, protože rozmělnění a přesídlení jednotlivých skupin bylo cílem jejich kolonizační politiky...

15.03.2021 4 z 5

V erbu tří pruhů. Páni z Kunštátu a jejich hrad. V erbu tří pruhů. Páni z Kunštátu a jejich hrad. Tomáš Borovský

Erb tří pruhů a jeho rod je evropskou exkluzivitou....Od loupeživých příslušníků rodu až po člověka, který dělal ,,politiku" v Evropě svými návrhy a předběhl na století svou dobu...Možná, že bychom z toho měli vzít ponaučení, protože se k odkazu hlásil T: G. Masaryk...

10.03.2021 5 z 5

Poděbradové Poděbradové Miroslav Plaček

Ke svému předkovi se sice nehlásili, ale usilovali o zrušení kladby, kterou nad českým panovníkem vynesl papež (v při náštěvě uherského biskupa Jana Filipce v Kladsku, kde je pohřben arcibiskup Arnošt z Pardubic docházelo k jeho ,,zjevení"a vnuk krále Jiřího - Karel (I)
psal o těch jevech do Vatikánu, aby papež pozbavil celou rodinu Minsterberků papežské kladby. Tito události svědčily o tom, že pragmatickým přístupem nebyl nadán král Jiří, ale i jeho potomci.. V knize je popsána také knihovna vzniklá v Olešnici, která vedle knihovny Rožemberků jednu z největších ve střední Evropě. Minsterberkové pravděpodobně zdědili
i rukopisné knihy, které vznikly v prostředí rodu pánů z Kunštátu

14.02.2021

Smrt Tamerlánova Smrt Tamerlánova Edgar Knobloch

Kniha o ,,možnosti" navázat diplomatické styky mezi Evropou a vznikající říší ve Střední Azií..
O dlouhém cestování za člověkem, který rozvrátil mnohé říše a vybudoval svůj stát jako ,,osobní panství", které bylo určeno jen jemu nebo příslušníkům jeho rodinného klanu.
tato doba byla vypjatá tím, že hrozilo přerušení hospodářských styků v oblasti Středozemí.
Diplomati neměli o nic lehčí úlohu, než -li dnes. Edgar Knobloch byl předválečný orientalista, který se věnoval této problematice celá desetiletí (vyučoval také orientalistiku v Londýně)

14.02.2021 4 z 5

Země Nairi Země Nairi Jeghiše Čarenc (p)

Arméni žijí v různých zemích tohoto světa. Země ,,Nairi" se částečně zhmotnila v oblasti Náhorního Karabachu, aby se opět ukázalo, že ,,projekt" zůstane pouze projekcí do minulosti
a historická situace bývá odlišná....Přesto musíme smeknout před tímto hrdým národem, který má více než-li tisíciletou kulturu i víru..

10.02.2021

Řeka osudu Řeka osudu Jiří Brabenec

Autor popisuje historickou situaci v království za vlády Vladislava Jagellonce (král ,,dobře") i střet jednotlivých tří stavů - páni, rytíři a měštané, kdyby žil dnes asi by nebyl překvapen s
touto situací u nás dnes...Ukazuje, že mění se doba, lidé, ale určité zlozvyky zůstávají....

10.02.2021

Valdštejn: ani císař, ani král Valdštejn: ani císař, ani král Josef Polišenský

O jedné historické osobnosti, která hodně zasahovala do vývoje u nás v období třicetileté války. občas si člověk vzpomene na Dankovu divadelní hru - ,,Vévodkyně valdštejnských vojsk", kde Kemr krásně zobrazil šílenství vévody i války, kde na pozadí vládne již smrt..
Nelze zapomenout i na politika z naší země, který nechal jeden prapor naší armády jménem Albrechta Valdštejna...Oba historici patřili k naší historické obci, která se tématem Valdštejna
musela vypořádat, protože tato postava byla hodně rozporná...

02.02.2021

Čas korunního prince Čas korunního prince Jaroslav Boček

Jaroslav Boček byl člověkem více profesí (novinář, filmový kritik i režisér, ředitel filmového ústavu po listopadu 1989). Vedle profesionálních historiků (J. Janáček aj.) se rudolfínskému
období věnoval ve dvou svých knihách, protože toto období přitahovalo: nejen osobností císaře Rudolfa, ale i menšími postavy, které bylo přivést nazpět tam, kam patřilo: k čtenáři, aby byl obraz zřetelnější - včetně malířů, kteří tehdejší mecenáše umění zobrazovali..
Boček však zanechal větší stopu svými příspěvky pro naši kinematografii - animované tvorby, jeho součástí byly příspěvky o Trnkovi a K. Zemanovi

30.01.2021

Zaklínání kamene Zaklínání kamene Józef Czechowicz

Kontakty mezi českou a polskou předválečnou scénou byly značné a obě literární scény se sledovaly (například Czeslaw Milosz naštívil Prahu před svou cestou do Francie) a Czechowicz
překládal naši literární špičku - Halase, Nezvala, Sieferta..Jeho poezie čerpala do značné míry z kořenů rodného města, kterým byl Lublin se svým rozporuplným životem. /a opět země lublin
pustostohrad/jak rudé skály bretaně pln ostrých hrotů/srdce ty v půli cesty nezůstávej stát/jdi za nicotou/..Czechowicz při své náštěvě Francie sledoval kroky dalšího velkého básníka, kterým byl Norwid. Polská poezie se k nám dostala protřednictvím překladů
paní Vlasty Dvořáčkové..

15.01.2021 5 z 5

Zápas s Leviatanem. Polská literatura v letech 1970-1990 Zápas s Leviatanem. Polská literatura v letech 1970-1990 Petr Poslední

Kniha Petra Posledního zabývající vývojem polské prozy a poezie ve svém proměnách.. Načrtává i zvraty, které byly spojeny s událostmi (1970, 1976, 1980)..i o časopisech (Kultura, vycházející v Paříži), vlivu církve na tvorbu - i různé okruhy literatury (II. Oběhu), jež předznamenaly vývoj po roce 1990..Pro její vývoj měla i exilová literatura (Hlasko, Gombrowicz, Milosz) i generační zvraty - většina z velkých básníků začínala po říjnu 1956....
Vznik mýtu tzv. prokletých básníků, který byl spojen nejen se vnitropolitickou situací, ale s hledáním vlastní identity..

14.01.2021 5 z 5

Vernisáž Vernisáž Ewa Lipska

Poezie Ewy Lipské dnes patří k zlatému fondu polských básníků a básnířek. sbírka Vernisáž
byla výpovědí o těžkých okamžicích, které mohou člověka během života potkat. Setkání se smrtí bývá okamžikem, kdy člověk bilancuje.. O desetiletí to potkalo jinou básnířku Halinu Poniatowskou, která rakovině podlehla (a dostala do souhvězdí tzv. prokletých básníků u našich severních sousedů.)..Možná zde platí dotaz Marka Grechuty: Světe náš, co mi dáš?
Dává hodně, ale mnohdy si bere...

13.01.2021

Druhá divadelní reforma? Druhá divadelní reforma? Kazimierz Braun

Globální pandemie nastolila otázku, jak se bude divadlo dále pokračovat, protože je to umění založené na přímém kontaktu s obecenstvem ...Zde jde o umění, které bylo vždy založené na jazyce (přechod do virtuálního prostředí má své limity - zachycení hraní do konzervy - resp. záznamu
není přímý časový moment - akci, resp. hru nelze opakovat ve své jedinečnosti - každé představení může mít různou podobu a i derniéra má svojí podobu....Naše středoevropské prostředí má dlouhodobou tradici i kulturu. Již na počátku 21. století vysela otázky III. reformy ve vzduchu a ukáže se, jak bude nutná v nestabilních podmínkách...

13.01.2021 5 z 5

Synové Velké medvědice Synové Velké medvědice Elisabeth Charlotte Henrich

Letošní rok byl zajímavý tím, že přes pandémii se situace Dakotů a jejich postoje nezměnily...
V Jižní Dakotě zablokovaly přístupy k jejich rezervaci a postavily se na odpor místní guvernérce, která je chtěla k federálnímu soudu a to, že se rozhodli izolovat se od ostatních
(důvodem byla ochrana starších příslušníků před nákazou)..obdobně postupovali i jiné indiánské komunity (Navahové, Blackfoote, Apači..atd)..Co slouží k pochvale je jejich vědomí, že bez kontinuity paměti nezbývá nic...jen rozpuštění ve velkém kotlíku, který nemá svojí pamět..

13.01.2021

Jsem Sioux! Jsem Sioux! Otto Janka

Otta Janka v osmdesátých letech se zařadil mezi autory tzv.,, české indiánky" , která byla určena především dětem a mládeži .
(Viz. edice -Tisíc a jedno dobrodružství). Pro autory této edice byl charakteristickým črtem, že jejich hrdinové byli našimi krajany, kteří vycestovali do USA, v té době, kdy vznikaly Spojené Státy -( Román Otty Janka nás navrací do období konce indiánských válek, které znamenaly přelom pro domorodé obyvatelstvo). Hrdina českých indiánek je obdařen pozitivními rysy - nese v sobě cit, úctu k druhým, nemiluje válku..atd. (přežívá v něm odkaz komunit moravských bratří, který si odnáší i do své domoviny). Ve svých románech např.: Zloděj snů - podává obraz osobností, kteří věřili, že za Velkou louží , naleznou svobodu a spravedlnost, kterou jim nemohlo Rakousko-Uhersko nabídnout. A tak Otta Janka ve svých románech ukázal, že boj za svobodu nikdy nekončí
a jeho hrdiny jsou veskrze obyčejní lidé - a již jde o severoamerické indiány či obyčejné občany...

07.09.2014 5 z 5