Valdštejn: ani císař, ani král

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Postava Albrechta z Valdštejna je v českém historickém povědomí zakořeněna jako minimálně kontroverzní, spíše však negativní. V průběhu času mu bylo vyčítáno jeho nedostatečné češství, zrada národa či jeho nebývalý pobělohorský profit. Dnes však pohled na Valdštejna poměřují trochu odlišná kritéria, v kterých se Valdštejn jeví jako velice schopný vojevůdce (skutečná špička své doby), úspěšný podnikatel a významná postava evropské politiky. To, že k jeho grandióznímu úspěchu, ale i k neslavnému konci přispěla jeho pragmatická, cílevědomá a do jisté míry bezohledná povaha, je pak už věc zcela jiná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171133/big_valdstejn-ani-cisar-ani-kral-eS5-171133.jpg 4.111
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Valdštejn: ani císař, ani král

Heralt
02. února

O jedné historické osobnosti, která hodně zasahovala do vývoje u nás v období třicetileté války. občas si člověk vzpomene na Dankovu divadelní hru - ,,Vévodkyně valdštejnských vojsk", kde Kemr krásně zobrazil šílenství vévody i války, kde na pozadí vládne již smrt..
Nelze zapomenout i na politika z naší země, který nechal jeden prapor naší armády jménem Albrechta Valdštejna...Oba historici patřili k naší historické obci, která se tématem Valdštejna
musela vypořádat, protože tato postava byla hodně rozporná...

Eleanor-ka
05.08.2020

Povinně přečtená kniha, kterou jsem místy nebyla s to dočíst. Byť je Valdštejn pokládán v historii za jedno z nejlepších témat, pro mě to bylo jen vynucené čtení. Hodnotím standardně za přehlednost a krátké podkapitoly. Plus také zohledněno vůči mému rodnému Českolipsku a Liberecku.


kiwik
28.08.2013

Zajímavý pohled na život Albrechta z Valdštejna, pro mě jako rodačku z Chebu je to skoro povinnost přečíst tuto knihu ;). Místy zajímavé, ale někdy jsem se v textu trochu ztrácela.