Zotročený duch

Eseje polského básníka s ústředním tématem svobody lidského ducha v zemích střední Evropy, patřící k nejdůležitějším úvahám o vlivu totalitarismu na myšlení středoevropských intelektuálů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80481/zotroceny-duch-80481.jpg 48
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Torst

Zniewolony umysł, 1953

Kniha Zotročený duch

Heralt
30.03.2021

Polská poezie ve dvacátém století reflektovala osudy národa i osobní pocity básníků.. Milosz byl na jedné straně dědicem universální barokní poezie, ale také dědicem dechu předválečného Wilna - mimořádně obdařený talentem vnímat i poetiku haiku, která otevírala pro člověka cestu k jiným světům....Za války se mu podařilo uniknout z hořící Varšavy (Za co generace ,,Kolumbů" tvrdě zaplatila") a polovinu života strávil ve Spojených Státech. Tento zážitek je zachycen v básni ,,Utěk". Osobně mám nejraději básně z šedesátých let, které napsal v Kalifornii na Berkeley, protože se tehdy měnila
nejen tamní univerzita, ale vše - od hudby přes poetiku i lidi

tompal
02.03.2020

Ne úplně snadné čtení, ale určitě stojí za to. Velmi pravdivá výpověď o fungování totalitních praktik a jejich působení na člověka. Tuto knihu řadím mezi "To si MUSÍŠ přečíst"

Stammel
10.11.2011

Pronikavá, precizní, náročná, ale mistrně formulovaná (na Milosze až překvapivě souvisle) analýza toho, jak totalitní moc zmamovala a korumpovala intelektuály. Mnohé postřehy budou pro svoji přesnost cenné i pro toho, kdo o tématu už ledacos přečetl. A třeba příběh pádu Jerzy Andrzejewského (Alfa) je podán s takovým citem pro zachycení člověka a s takovou otevřeností, že z něj mrazí.

Cenné je také to, nakolik zůstávají někdejší postřehy nadčasové a i v současnosti v mnoha ohledech platné.