Bojoval jsem s al-Káidou

Bojoval jsem s al-Káidou https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51075/bojoval-jsem-s-al-kaidou-51075.jpg 4 12 5

Podtitul: příběh vojáka z předních linií války s terorismem Andrew Exum absolvoval náročnou Army's Ranger School. Jako čerstvý poručík přebírá velení čety a je nasazen v Kuvajtu a posléze i v Afghánistánu. Ocitne se ve víru moderní války a osudného rána v březnu 2003 se pak v čele své čety ocitá i v údolí Shah-e-Kot aby zlikvidoval nejodhodlanější zbytky sil Usámy bin Ládina. Vzrušující, inspirující, až bolestně upřímný hlas příslušníka generace, která se postavila do cesty smrtelnému nebezpečí ohrožujícímu celou naši civilizaci.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Baronet

This man’s army , 2004

hnusák
24.10.2022 4 z 5

Military knihy vždy vítám a ani tato nebyla z výjimek, ale spousta času je věnována rozvíjením svých myšlenek a zdůvodňováním toho, či onoho. Ale lze se i dočíst, že autor je velmi empatický a přikládá hodně váhy soudržnosti mezi spolubojovníky, ale to asi jinak nejde. Válečných zážitků je zde poskrovnu, ale i tak, nechtěl bych být v jeho kůži. Afghánistán nikdo nikdy neovládne, už Alexandr makedonský zde dostával pořádně za uši, a to byl panečku vojevůdce. Nechci se nijak zabývat dnešní situací, ale je to tam pořádně na levačku.

Heralt
16.06.2021

Autor této knihy pokračoval dál ve své vojenské kariéře: ,,Protože Jižané tak rádi válčí a jsou z nich tak dobří vojáci...,,Ve válce se totiž možné skutečným, aniž proto oni sami něco udělají".. až to dotáhl na náměstka ministra obrany USA (za prezidenta Obamy)..
Ve svých výhledech na vojenské řešení situace byl skeptičtější (afgánská armáda nikdy nedosáhne 400- 600 000 mužů a ti, co podporovali ISAF z toho vytěžili ekonomický prospěch pro svojí kapsu a v letošním září neslavně skončí jedna z nejdelších válek, které Američané vedli (používání dronů a speciálních jednotek pouze prodlouží utrpení
řadových lidí (na území povládne většinově Taliban, který se bude střetávat s islámským džihádem, ale na své straně bude mít pakistánskou tajnou službu - důvod je jasný a čistě ekonomický - Pakistán potřebuje plyn pro svou ekonomiku a vedení
plynovodu má jít přes území souseda- je jasné, že tato situace se nebude líbit americkým korporacím, když zjistily, že se zde nachází velké zásoby rudy, uranu a řady nerostných surovin..Nikomu nerostou stromy do nebe a řada imperií si na této zemi vylámala zuby: (Britové -1918-1920, Rusové 1979-1989 a Spojené Státy 2001-2021)....

jprst
26.05.2016 4 z 5

Kniha postupně graduje a nabírá na zajímavosti, ale přibývají i otazníky a na některé chybí odpověď, případně je jiná, než bych očekával.

marti7729
19.08.2015 3 z 5

Vlastně jsem tuto knihu půjčila manželovi, který je antiknihomol :D S nadějí že aspoň jednu knížku za rok přečte. No četl, ale nedočetl narozdíl ode mě :) Musím říct, že autorovo povídání a dlouhá "předmluva" o tom jak se dostal k armáde, co bylo během vysoké a konečně než se dostal do údolí Shah-e-Kot mě opravdu nebavily a myslela jsem že to vzdám (na jednu stranu se nedivím, že má drahá polovička to vzdala). Nicméne prostředí ve kterém se záhy objevujeme... Musím říct, že v armádě bych opravdu být nechtěla. Doporučuju se překousat třetinou knihu, která není moc záživná a pak vám zaručuje, nevšední podívanou (v tomhle případě přečtenou). Je to ten typ knihy u který ještě po přečtení, budete dost přemýšlet.

Kituna
09.12.2012 5 z 5

zajimava kniha .. moc se mi libila! :)

Autorovy knížky

Andrew Exum