Hanka_Bohmova Hanka_Bohmova komentáře u knih

Žalář nejtemnější Žalář nejtemnější Ivan Olbracht (p)

Pan komisař chce mít svůj život pevně v hrsti a pod kontrolou. Co nelze vyúčtovat, nad čím nelze uplatňovat moc, to musí pryč - tetička ho dobře vyučila. Zde není místo pro lásku, pro přijetí svobody druhého.
Příběh je napsán tak působivě, že ani přes zřejmou vyhrocenost ho nelze jen tak odmávnout a pustit z hlavy jako něco, co se nás jistě netýká.

18.05.2017 4 z 5

Maria a Karmel – Paní místa Maria a Karmel – Paní místa Emanuele Boaga

Odborná studie obsahuje nepřeberně historických faktů a citací dobových pramenů. Vhodná pro osoby pověřené vyučováním či formací, ke studiu atd.

30.04.2017

V temnotách V temnotách Léon Bloy

Léon Bloy mě vždycky trochu vyděsí, ale pokouším se vcítit. Neprožívala bych podobně, být pozornější, citlivější, v jeho situaci tak odlišné od mé klidem a pohodlím otupující existence?

28.04.2017

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Rozumím, proč se tahle kniha líbí někomu jinému, ale mě humor obou pánů převážně míjel a popis zdegenerovaného okolního světa působil nepříjemně přehnaně.

14.02.2017 3 z 5

Otázky mladých lidí : praktické odpovědi Otázky mladých lidí : praktické odpovědi kolektiv autorů

Netuším, kde jsem k ní přišla, muselo to být někdy na gymnáziu. Dodnes ji mám v knihovničce. Nejzajímavější, samozřejmě vedle kapitoly o vztazích s osobami opačného pohlaví :o), mi tehdy připadaly úvahy, jak jako adolescent dobře vycházet s dospělými. A snad mi odpustíte povrchnost, vždycky mě fascinovaly ty účesy děvčat na fotografiích.

02.01.2017

Život svaté Bernadety Život svaté Bernadety René Laurentin

Kniha se nerozebíhá doširoka, řadu událostí a okolností vyřídí jednou, dvěma větami, soustředí se na ověřitelná fakta vykreslující Bernardetinu osobnost a jednání. Obraz dívky a později mladé řeholnice je živý, nejde o žádné úmorné čtení.
Zajímavé bylo srovnávat Laurentinovo dílko s mou milovanou Písní o Bernardettě.

16.11.2016 4 z 5

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Martin H. Greenberg

Něco lepší, něco horší. Stejně jsem knihu četla především kvůli Ošklivému chlapečkovi a Poslední otázce. Komentář tedy přímo u povídek.

15.09.2016 3 z 5

Mlčení o podstatném Mlčení o podstatném Jean Guitton

Dovolím si místo komentáře ocitovat pár myšlenek:

Informace je částečná, předpojatá, protože nikdy neříká vše. Umění informovat podává svůj vrcholný výkon tehdy, když oklame, třebaže neustále říká pouhou pravdu.

Nechceme vědět nebo ještě spíš: chceme nevědět. Proto každá "dezinformace" nachází spoluviníka v nás samotných.

Po staletích, během nichž bylo lidstvo svědkem vzniku a zániku několika kultur, během nichž se různé národy a dokonce i náboženství střetávaly ve válkách zbraní, jež povstaly z bojů myšlenek, po tom všem je pro nás nadmíru lákavé opakovat po Protagorovi, po Pontském Pilátu nebo Pirandellovi: Co je pravda? Každému buď přána jeho pravda! Všechno je stejně pravdivé, to znamená stejně iluzorní z hlediska objektivní skutečnosti.
Jakou tím však získáváme výhodu! Když vyloučíme pravdu v objektivním slova smyslu, pak můžeme o to více ctít pravdu subjektivní. Onu lahodnou iluzi, která nám umožňuje žít, která nám dovoluje, abychom se navzájem snášeli. Přestaňme se snažit o shodu subjektu s objektem; pokoušejme se naopak docílit shody subjektu s ním samým. Nazvěme to upřímností.

Když přecházíme mlčením Soud, vzniká nebezpečí, že zbavíme lidskou existenci onoho patetického a nanejvýš vznešeného aspektu, totiž toho, že tato existence je dramatem, v němž jde o věčnost.

Pokouším se smířit ono přesvědčení, které mám, že totiž jsem sám v Pravdě, s respektem vůči těm, o nichž soudím, že jsou od ní vzdáleni, přičemž od nich přijímám vše, co mě může očistit.

Nepůjde, jak to viděl už Newman, o to zvěstovat, nýbrž znovu zvěstovat evangelium těm, kteří je znali a pak opustili, protože se domnívali, že je znají, a usoudili o něm, že je bezpředmětné. Toto poslání, jež má vyvolat opětovné obrácení, probuzení a návrat, je nesnadnější než poslání prvotní. Chybí v něm moment překvapení.

13.09.2016 4 z 5

Život Mariin Život Mariin Rainer Maria Rilke

Moc mě to neuchvátilo, Elegie nastavily laťku vysoko. Ale byla tam místa, která si ráda zapamatuji.

20.08.2016

Marnotratný Otec Marnotratný Otec Amedeo Cencini

Kniha je záznamem přednášky, která věnuje určitý prostor tématu paměti v duchovním životě, i proto jsem po ní sáhla. Zapamatovávat si, uchovávat v srdci, rozpomínat se, promýšlet minulé, hledat vzorce, souvislosti, významy, interpretovat a reinterpretovat - můj denní chleba. Nějaké užitečné náhledy jsem pro sebe našla.

21.07.2016

1089 a další parádní čísla: Matematická dobrodružství 1089 a další parádní čísla: Matematická dobrodružství David Acheson

Knihu jsem otvírala s otázkou: Co udělalo víc jak 6 let "mateřské" s mým mozkem?! :) Hurá, důkaz toho půvabného úvodního triku jsem zvládla. S napraveným sebevědomím jsem se začetla do zbytku, expresní jízda místy důvěrně známá, občas vzrušujícím způsobem nová. Něco jako číst Vraždu Rogera Ackroyda. Poprvé a počtvrté zároveň. Do půl druhé ráno. Odložit to nemůžete. Možná na pár minut, jen co by do googlu zadal "Perron tree". Paráda. Zíív.

02.07.2016 4 z 5

Odpůrce Odpůrce Romano Guardini

V kratičkém textu mě velmi oslovila úvaha o podstatě pokušení Božího Syna a jeho "boje" se satanem.

12.05.2016

Tajemství Frontenaků Tajemství Frontenaků François Mauriac

Láska v různých podobách, útěky a odpovědnost, závazky falešné i ty nejskutečnější. Několikát mi to připomnělo mého oblíbeného G. Greena, ale jazyk je poetický a něžnější.

"Do strašného pořádku světa vnáší láska svůj nádherný rozvrat."

27.04.2016 4 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Silné a, jak píše Atuin, bolestné.
"Všichni seškrabáváme nálepky, holubičko..."

19.04.2016 4 z 5

Evangelizace s odvahou a citem Evangelizace s odvahou a citem Michelle Moran

Přiznávám bez mučení - sáhla jsem po této knize kvůli obálce. Kniha s takovou ilustrací přece nemůže být úplně k ničemu!
(2 Tim 4,2 na obrázku je "Hlásej slovo, ať je to vhod či nevhod..." - výzva apoštola Pavla mladému biskupu Timotejovi. Kdyby se to někomu nechtělo hledat.)

A opravdu, bylo to "k něčemu". Žádné oslňující objevy - spíš věci, na které přijdete časem sami. Lepší na ně přijít co nejdřív, mj. umoříte méně lidí kolem sebe. Jestli důvodem evangelizace je i to, "... abychom měli s vámi společenství v Bohu a aby naše radost byla úplná", jak to vyjadřuje apoštol Jan, pak se to s mořením bližních příliš neshoduje. Doufám.

06.04.2016 4 z 5

Akathistos Akathistos neznámý - neuveden

Když už tento krásný text u nás "na západě" nepoužíváme v liturgii, sahám po něm při dnešní slavnosti aspoň k soukromému potěšení a přemýšlení. V originále by to určitě bylo o dva řády krásnější, ale to si budu muset počkat na důchod, až bude víc času na studium.

04.04.2016 4 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Asi jsem to měla číst pomaleji. Jednu povídku denně a bylo by to na čtyři hvězdy. Takhle jsem byla ve 2/3 knihy už notně unavená.

05.03.2016 3 z 5

Pravidla pro život karmelitánských terciářů Pravidla pro život karmelitánských terciářů Řád karmelitánů

"Živ je Hospodin, před jehož tváří stojím."

05.03.2016

Život a cesta hrocha Obludvíka Život a cesta hrocha Obludvíka Jiří Dědeček

Miluju slovní humor a jazykové hříčky, od Dědečka jsem zatím četla jen poezii. U Obludvíka (půjčeno samozřejmě kvůli dceři) jsem se doslova rozplývala blahem. Ach mamičko, ach má myčko, to jsou dialogy! :o)

02.02.2016 4 z 5

Moje světočára Moje světočára George Gamow

Velmi příjemný zážitek, nečekaně zábavné.

27.01.2016 4 z 5