1089 a další parádní čísla: Matematická dobrodružství

1089 a další parádní čísla: Matematická dobrodružství https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143219/bmid_1089-a-dalsi-paradni-cisla-matemati-64db4032bbbf4.png 4 15 7

Zvolte si libovolné trojmístné číslo, jehož první číslice se liší od třetí alespoň o dvě. Napište je v převráceném pořadí a menší z obou získaných čísel odečtěte od většího. K výslednému číslu přičtěte totéž číslo napsané převráceně. Dostali jste 1089? Pak jste počítali správně. Milá a vtipná knížka Davida Achesona představuje pozoruhodně zábavný přehled matematické krajiny. Jednotlivá témata zahrnují známé i méně známé fascinující hádanky (královecké mosty, problém balení pomerančů, Velkou Fermatovu větu, indický trik s provazem atd.), které přesahují i do topologie a fyziky. Autor popisuje nejkrásnější matematické vztahy, významné historické souvislosti, a přináší i návod jak správně dělat chyby. Text je výstižně ilustrován světovými karikaturisty. Stručně řečeno, jde o jeden z nejčtivějších matematických výkladů všech dob.... celý text

Literatura naučná Učebnice a slovníky Matematika a logika
Vydáno: , Dokořán

1089 & all that , 2004

radimch
29.09.2023 5 z 5

Naprostá paráda. Pro ty, kdo by chtěli mít matematiku rádi a neví jak na to, je to skvělá kniha. Autor krásně popisuje dobrodružství matematiky kousek po kousku velice přístupným jazykem. Děkuji

Vidlička
20.09.2023 4 z 5

Samozřejmě jsem se moc nechytala, ale pobrala jsem, co chtěl básník říci... A konečně vím, jak se předpovídá počasí, a proč to tedy logicky nikdy nemůže moc souhlasit (ve zkratce - moc proměnných). A autorova láska k elegantním rovnicím a řešením je takměř nakažlivá. Velmi zajímavá a hezká knížečka i pro nematematiky.

iceVS
30.08.2023 4 z 5

Ztratila jsem se rychleji než jsem čekala :-)
Co si můžu ověřit s tužkou v ruce je OK, ale po pár stránkách už to bylo samý nekonečno :-)

Aliii
01.09.2017 4 z 5

Podtitul knihy Matematická dobrodružství opravdu sedí a těm, komu není matematika úplně proti srsti připraví tahle malá knížka určitě nejednu zábavnou chvilku.
Moc se mi líbilo, když autor ve spojení s matematikou používá výrazy jako "delikátní problém" nebo "elegantní řešení" :-)

Hanka_Bohmova
02.07.2016 4 z 5

Knihu jsem otvírala s otázkou: Co udělalo víc jak 6 let "mateřské" s mým mozkem?! :) Hurá, důkaz toho půvabného úvodního triku jsem zvládla. S napraveným sebevědomím jsem se začetla do zbytku, expresní jízda místy důvěrně známá, občas vzrušujícím způsobem nová. Něco jako číst Vraždu Rogera Ackroyda. Poprvé a počtvrté zároveň. Do půl druhé ráno. Odložit to nemůžete. Možná na pár minut, jen co by do googlu zadal "Perron tree". Paráda. Zíív.

heno
29.09.2014 5 z 5

Je neuveriteľne ťažké napísať takúto knihu. Tu sa autorovi podarilo nielen veľmi dobre vybrať témy, ale aj odhadnúť hranicu medzi tým, čo vysvetliť presne a čo už radšej nie. Rozdelenie do viacerých krátkych kapitol a množstvo obrázkov robí knihu prirodzene čitateľnou.

Aktenanka
21.06.2014 5 z 5

Pěkné přiblížení a shrnutí nejdůležitějších objevů v matematice.

matematika populárně-naučné publikace zajímavosti

David Acheson