hana6084

Taková medvědí rodinkaTaková medvědí rodinkaZbyněk Černík

Já jsem spokojená. Příběhy tak akorát délkou úměrné věku synka, jeho to bavilo, i když si myslím, že toho dost vůbec nepochopil, ale nějak zvlášť nám to nevadilo. Pěkné obrázky, i jsme se společně před spaním nasmáli :-) Už máme na nočním stolku další autorovy medvědí příběhy.

PandemiePandemieMichal Kubal

Jedním slovem - super! Přestože jsme dál a vidíme situaci optikou aktuálního stavu, určitě doporučuju každému přečíst a nahlédnout tak do zákulisí rozhodování o našich životech na začátku pandemie. I když je kniha tak tlustá, nakonec se četla rychle, určitě by se dala zhustit do méně stránek tak, aby to případné čtenáře na první pohled tak neodrazovalo (taky se přiznám, že jsem dost váhala). A jak tu píše Babouš v komentáři přede mnou, že mu vadilo nekritické a nekomentované přejímání vyjádření AB a dalších, tak já to rozhodně vnímám ne jako "neúmyslně jim udělal píárko", ale napak jako poodhalení naprosté neschopnosti a nekompetentnosti zejména toho hlavního aktéra. Mazec.

Mezi rezedamiMezi rezedamiPetr Čermáček

Nádherná haiku, je neuvěřitelné, jak takové kratičké útvary dokážou člověku hned navodit atmosféru a přenést jej na úplně jiné místo :-)

28.12.2020

České maličkosti, aneb, Jako by to trochu drhloČeské maličkosti, aneb, Jako by to trochu drhloPavel Varvařovský

Taková jednohubka, fejetony jsou ideální délkou do MHD nebo na čekání u lékaře. Přestože skoro deset let staré, stále jsou některá témata aktuální. Spousta z nich je hodně vtipná, určitě doporučuji :-)

22.08.2020

Knihkupectví na Bylinkovém náměstíKnihkupectví na Bylinkovém náměstíEric de Kermel

Kniha má nádhernou obálku a krásný námět, takže jsme se těšila, první cca pětina byla taky celkem slibná. Ale čím déle jsem četla, tím víc mi něco vadilo. A přestože jak už psal někdo níže, dialogy hlavních hrdinů byly naprosto nereálné a nevěrohodné, spíš to byly přemoudřelé monology, tak nakonec to byl nejspíš překlad, který tu knihu úplně zabil. Protože francouzsky celkem umím, druhou půlku knihy jsem si v podstatě jen snažila pro sebe přeformulovat, jak bych danou pasáž přeložila tak, aby to znělo česky a ne francouzsky s českými slovy. Vůbec se to nedalo číst! Nechápu, že si nakladatelství toto nepohlídá, a to už vůbec nemluvím o spoustě formálních chyb, které se vinou celou knihou. Já vím, že jsem docela hnihopich, ale toto fakt ne. Mít překladatele po ruce, tak mu snad dám pěstí (předtím by mi mohl vysvětlit, o čem pojednávají knihy o zahradnictví)... Jedna hvězda za obálku a druhá za námět :-(

14.08.2020

Stopy – Antologie mladé slovenské prózyStopy – Antologie mladé slovenské prózy* antologie

Knížka mě trochu zklamala, dvě povídky byly pěkné, ale ostatní dost utrpení. Sice pěkná dobová atmosféra, ale určitě je spousta daleko lepších věcí na přečtení. Jen proto, že nerada odkládám knihy nedočtené, jsem to přetrpěla.

30.07.2020

To jsme byli myTo jsme byli myGolnaz Hashemzadeh Bonde

Sice mi určité sobectví a urputnost Nahíd dost lezly na nervy, ale přesto knihu hodnotím velice pozitivně a trochu mě i přiměla k zamyšlení, jestli i já se leckdy ve vztahu ke svým blízkým nechovám zbytečně sobecky, a taky jestli oni nevnímají vypjaté situace úplně jinak, než bych předpokládala. Rozhodně doporučuju ke čtení, nic podobného jsem dosud nečetla, zajímavá kniha! Velké plus pro mě je, že moje teta emigrovala právě do Švédska a s komunitou emigrantů z Íránu se často setkávala.

04.07.2020

Třicet let v Africe aneb Občasně dobrodružný životTřicet let v Africe aneb Občasně dobrodružný životKarel Koreš

Moc pěkná knížka, dobře se čte, a hlavně není potřeba ji přečíst najednou, neboť jsou to jednotlivé příběhy, studie, zamyšlení... nad různými situacemi, které se staly nebo mohou stát expertovi v Africe. Škoda toho množství chyb, ale určitě to autorovi odpustím, stojí rozhodně za přečtení :-)

09.05.2020

Čekání na období dešťůČekání na období dešťůTomáš Lindner

Přestože je kniha přes deset let stará, má v sobě spoustu stále platných poznatků. Čte se dobře, ale přece jen jsem od autora z Respektu zvyklá na lepší texty :-)

23.04.2020

Říkadla pejska DanaŘíkadla pejska Danakolektiv autorů

Klasická říkadla pro děti, konečně je máme i s jinými obrázky než s těmi od Lady :-)

08.02.2020

Aristokratka na koniAristokratka na koniEvžen Boček

Naposledy jsem regulérní záchvat smíchu dostala před 5 lety právě při čtení předchozího dílu, a pak dnes. Nevím, jak to autor dělá, přitom to zas takový zázrak není. Ale pokud je vám smutno, doporučuju :-) Prodloužila jsem si život o dobrou hodinu, děti si myslí, že matka zešílela...

05.01.2020

Kdo pomůže lišákovi?Kdo pomůže lišákovi?Stuart Trotter

Celkem milá a moc hezky nakreslená knížka. A dokonce přiměla synka jít si sám od sebe čistit zuby :-) Jen vyklápěcí obrázky jsou trochu chatrnější a kramlavé malé ručičky je celé potrhaly...

04.01.2020

Já a KaminskiJá a KaminskiDaniel Kehlmann

Tak tohle se nepovedlo. Mě to teda děsně nudilo, a jen proto, že knihy nerada odkládám nedočtené, jsem se tím protrpěla. Mahlerův čas i Vyměřování světa bylo úplně jiný kafe, tak jsem se těšila. Teď mám doma Tylla a skoro se ho bojím otevřít :-(

04.01.2020

Jdeme do ZOOJdeme do ZOOLuboš Huml

Jedna z oblíbenějších knížek obou dětí. Pěkné obrázky a ne úplně hloupé verše.

27.12.2019

Nejkrásnější dětská říkadlaNejkrásnější dětská říkadlaVlasta Švejdová

Dětská říkadla a básničky i s návodem, co zrovna při čem dělat (houpat, lechtat, ...). Naše jedna z nejoblíbenějších, až mě to už někdy opravdu nebaví stále dokola číst :-) Bonusem jsou krásné srozumitelné obrázky.

Autostop.czAutostop.czJan Cempírek

Taková lehká letní pohodová knížka, zvlášť pro lidi, kteří rádi a často jezdili stopem. Jelikož k nim patřím, je mi trochu smutno, že dnes už se stopování moc nenosí. Na stopu většinou narazíte jen na zoufalce, které někdo okradl a podobně, ale že by někdo jel někam jen tak stopem, to už jsem dlouho nezažila, a to stopaře beru (pokud mám místo).

27.12.2019

Pojedeme na safariPojedeme na safariJiří Faltus

Mám ji doma od dětství. Některé básničky moc duchaplné nejsou, ale jsou tam i vtipné. Čtvrtá hvězdička za pěkné obrázky.

PokřikovánkyPokřikovánkyAlena Vostrá

Z knížky jsem si z dětství pamatovala pár básniček, ale nemohla jsem zjistit, jak se knížka jmenuje. Nakonec jsem na ni narazila a musela ji mít. Některé ty básničky nic moc, ale třeba "Bertička Berta lekla se čerta, vyletěl z krabičky, lekl se Bertičky" nebo "Emílek Emil týden se nemyl, od soboty do soboty, krk měl černý jako boty" nemají chybu :-) Děti se taky moc nasmály.

27.12.2019

Koťátko má na vesnici kamarádyKoťátko má na vesnici kamarádyUrszula Kozlowska

Jedna z oblíbenějších knížek, jak dcery, tak i syna, četli jsme ji snad stokrát. Verše nejsou úplně hloupé a obázky se nám líbily. V období poznávání zvířátek ideální.

27.12.2019

Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjenJak pejsek s kočičkou slavili 28. říjenJosef Čapek

Žádný zázrak, autor napsal spoustu daleko lepších příběhů. Ale do výzvy super, protože jsem fakt neobjevila nic, co bych si chtěla přečíst. Toto byl takový malý švindl :-) Ale synkovi se to líbilo.

27.12.2019

Zlatou Prahou stověžatouZlatou Prahou stověžatouJ. Alda (pseudonym)

Jako dítě jsem tu knížku úplně nesnášela, ani nevím proč, asi kvůli obálce a celkově jako nepražákovi mi nic neříkala. Ale kupodivu jsem ji nevyhodila a teď si ji vytáhl synek. Celkem mile mě překvapila, asi proto, že Prahu už celkem znám.

Korporac€Korporac€Pavel Hénik

No to teda byla jízda! Do knihy jsem původně jen nahlédla, že si ji pošetřím na později, ale už mě nepustila... Pokud nemáte čas přečíst si ji najednou, tak ji ani neotvírejte, nebo se vám budou zdát zběsilé sny, tak jako mně :-) Pokud o to člověk stojí, a je na to naladěn, v knize je spousta míst k hlubšímu zamyšlení, ale dá se i proletět jen tak po povrchu. Rozhodně doporučuju!

10.12.2019

Tamtamy doznívajíTamtamy doznívajíOta Setzer

Krásná kniha, kterou bych doporučila každému, kdo se chystá do světa pomáhat. Dnes už se setkáme s jinými problémy než v době jeho působení v Africe, na některé záležitosti už je jiný náhled, ale i tak je kniha nadčasová. Před autorem smekám, to co on by jen tak někdo nezvládl.

04.08.2019

HluchavkyHluchavky* antologie

Na knížku jsem narazila úplně náhodou a velice mile mě překvapila. Přestože jsou povídky přes sto let staré, mají svou aktuálnost i dnes. Pěkná sonda do postavení tehdejších žen. Je mi s podivem, že jsem první, kdo knihu hodnotí. Některé autorky jsem neznala, ale určitě je zkusím znovu vyhledat.

26.07.2019

Neboj se vrátit domůNeboj se vrátit domůAleš Palán

Kniha se dobře četla, nicméně já jsem trochu zklamaná, protože na otázky, na které bych v souvislosti se smrtí a umíráním chtěla znát odpovědi, se autor rozhovoru nezeptal. Nevím jestli záměrně, nebo ho to nenapadlo, těžko soudit.

30.03.2019

Pohádka o myslivci a vílePohádka o myslivci a víleV. Čtvrtek (pseudonym)

Pohádka mi přišla trochu praštěná, ale pro děti vlastně v pořádku, fantazii se meze nekladou :-) Tříletý synek tomu ale moc nerozuměl a pořád se na něco ptal, takže spíš je to asi pro starší děti.. Tři hvězdy za příběh a čtvrtá za krásné obrázky Dory Salaquardové, ty byly ze všeho nejlepší :-)

09.02.2019

Miloslav SONNY Halas - promovaný člověkMiloslav SONNY Halas - promovaný člověkIvo Dostál

Moc pěkná knížka vzpomínek lidí, kteří Sonnyho znali. Z těch střípků, kde někde se vzpomínky prolínají a někde jsou úplně mimoběžné, se dá alespoň zčásti poskládat příběh tohoto neobyčejného muže. Děkuju Ivo Dostálovi, že knihu zeditoval :-)

09.02.2019

Bubi - zvířátka z lesaBubi - zvířátka z lesaEduardo Trujillo

Sice jsou to zvířátka z lesa, ale asi ne evropského, protože většina zvířat je tam z Ameriky. Ježci se setkávají s hlemýžděm, který ale vypadá spíš jako nějaká páskovka nebo co. Pokud si to děti prohlíží s někým, kdo zvířata nezná, mohou být zmatené :-)

24.01.2019

Zvířata z pralesaZvířata z pralesaGisela Socolovsky

Pěkné ilustrace, i když o reálnosti barev by se v některých případech dalo pochybovat, ale ty texty! To je strašná slátanina, rádoby verše, které by lépe napsal žák ZŠ (Motýli na louce létají a sladký nektar sosají. Mají tolik barviček, kolik je na louce kytiček. apod). Navíc to mají být zvířata z pralesa, ale z pralesa je tam tak maximálně papoušek nebo opice, ale většina jsou ze savany a jiných biotopů, z pralesa ne :-)

22.01.2019

Nejšťastnější generaceNejšťastnější generaceJan Cempírek

Na knížku jsem se moc těšila a nezklamala mě :-) Jen jak už bylo zmíněno, myslím, že to je pro ročníky autora +- max. 10 let, ostatní asi úplně nemůžou všechno pochopit a knihu si tak maximálně užít jako já :-) Děkuju autorovi!

20.01.2019