h2220 h2220 komentáře u knih

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

dobře čtivá detektivky vycházející z reality českého prostředí, sympatická je postava vypravěče , Mika, policajta, který je také "člověkem" se svým soukromým životem. Děj se týká korupce při výběrovém řízení na obsazení budovy firmou, která šéfa firmy "někdo" tlačí nelegálními prostředky, aby tendr vyhrála. Šéf, spolužák a kamarád Mika, však tlak neustojí a volí východisko skokem z okna ... Pozadí celých událostí je však mnohem složitější , je tu téma vydírání, získávání majetku a společenský vzestup tzv. podnikatelů, bývalých veksláků nebo utečenců z býv. jugoslávie (z období divokých 90 . let) kteří tehdy získali majetky a mají kontakt na dnešní politiky.

09.07.2023 3 z 5

Měsíc s dýmkou Měsíc s dýmkou Hana Prošková

Prvotní příběh autorky "psychologických detektivek " Měsíc s dýmkou , kterým uvádí na scénu amatérského detektiva, malíře Horáce a racionálně smýšlejícího kriminalistu Vašátka. prvotní příběh se odehrává v západočeském pohraničí, kam zve svého přítele Horáce jeho kamarád, také malíř.. Podivností se zdá obraz namalovaný místím amatérem, hospodským, který namaluje současně jaro, léto, podzim i zimu do jednoho obrazu .-- je to výtvor primitovního malíře, nebo se zatím skrývá něco víc .. Nejpodivnější je však na obraze je "měsíc s dýmkou" ... jak se ukáže, dodatečně přemalovaný ... kamarád Horáce je na stopě dávné vraždy ..

04.07.2023 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Česká detektivka odehrávající se v prostředí Prahy a jeho okolí. Na počátku zmizí muž, ředitel velké firmy, ukáže se však že jen jen "bílým koněm" a firmu řídí úplně někdo jiný. hl. hrdinou je bývalý policista Miko, na kterého se obrátí jeho kolega ve službě Vali. Spolu odhalují nitky a motivy, kdo měl zájem na zmizení šéfa firma, ale spíše o jeho peníze, které vozíval do banky v igelitce v autě. Příběh je věrohodný, nezabíhá do slepých uliček. S logickým vyúštěním na závěr a mrtvým uneseným i viníkem.

30.06.2023 3 z 5

Zločin na zámku Zločin na zámku Jiří Procházka

(SPOILER) poslední příběh Majora Zemana se odehrává zřejmě na konci 80. let, kdy vystávají pochyby o tom, jestli " jsme něco dělali špatně". Zeman vzpomíná na Kalinu. Setkává se se Žitným i Bártíkem, kteří mu brání ve vyšetřování vraždy mladé dívky, která se dostala na !paplášský " mejdan na zámku a musela zemřít. Zeman zůstává pevný ve svých zásadách. V závěru Zeman umírá nehrdinnou smrtí, když ho zastřelí dezertovaný voják, který si vzal jako rukojmí jeho vnuka.

22.06.2023 3 z 5

Nenažraná a jiné texty Nenažraná a jiné texty Jindřich Kabát

První příběh je vtipný - o láskách mladého muže pracujícím na dráze a neustálé reorganizaci drážního úřadu , téma byrokratismu. Zbývající mě ničím nezaujaly, jsou to takové abstraktní na téma psychologické ... existenciání

22.06.2023 1 z 5

Lázeňská kúra Lázeňská kúra Ivanka Devátá

Opět vtipné historky paní Deváté tentokrát z lázní, kdo jezdí , ocení její vtipné postřehy a humorné zápletky během "jejího" pobytu v lázních.

12.06.2023 5 z 5

Vůně posečené trávy Vůně posečené trávy Ivanka Devátá

Velmi krátké fejetony z mládí paní Deváté, okořeněné jejím humorem, přeji Vám také úsměv na rtech při čtené této knihy

12.06.2023 5 z 5

Zkouška kvality Zkouška kvality Milena Brůhová

Nedbalostí jednoho pracovníka lékárny dojde k tomu, že podle lékařského předpisu je vyroben lék s odlišným složením než mělo být, a ten je distribuován během dne několika lidem v okolí lékárny. Zápletka určitě zajímavá - nechat věc ututlat nebo přiznat, že lékárna udělala chybu : A kdo z pracovníků se nakonec přizná k svému vlastnímu pochybení ? Řeší se otázky svědomí a viny.

11.09.2021

Ve vrcholu pyramidy Ve vrcholu pyramidy Jiří Švejda

Několik povídek jinak známého autora , zčásti scifi příběhy, tajemno.

14.09.2020

Kocouři Kocouři Břetislav Hodek

dektivní příběh z Prahy 80 . let . .. na veřejných místech útočí neznámý vrah, vražedným nástrojem je kuchyňský špíz .. vše směřuje do jedné pražské agentury, která poskytuje dobře situovaným pánům nocleh - je všah vrahem někdo z jejich nocležníků nebo jde o falešnou stopu ? .. překvapivý závěr odkryje pravý motiv vraha..

03.07.2020 3 z 5

Ještě jednou se nebát Ještě jednou se nebát Aleš Dostál

spokojený život občanů městečka, které žije předvším z těžby dřeva, naruší zjištění, že jeden z vedoucích zaměstnanců zneužívá finance závodu na to, aby jeho syn jezdil podnikovou tatrovkou do Prahy na studia .. proběhne hlasování místních .. ale ředitel se snaží situaci zachránit - nabízí místním zdánlivě nezjištné výhody a přísliby..

30.06.2020 3 z 5

Divím se, že jsem tak veselý Divím se, že jsem tak veselý Johannes Mario Simmel

dramatické situace a osudy lidí během II. WW, když jsou zasypáni po náletu v krytu jednoho domu ...

05.09.2019

Výsostné území Výsostné území Hana Pražáková

kniha o dvou spolužačkách z Valašska, studující v Pze. líčí životní osudy, jejich každodenní trable. .- príběh se odehrává z části v Pze, částečně u rodičů na Moravě. řeší zejména osobní vztahy, lásky mladých studentek .... v poslední části řeší situaci, kdy jedna ze studentek, Irena, si má vzít za manžela chlapce - fyz. hendikepovaného... pěkné čtení na letní dovolenou. doporučuji.

05.09.2019

Návštěva Návštěva Jiří Hanibal

příběh vracející se do období roku 38, kdy v pohraničí měli navrch Heinlainovci. Po letech se žena, považována po válce za nezvěstnou, vrací do rodné vlasti... jaké tajemství ukrývá a co usiluje, jak to zapůsobí na její někdejší rodinu - tolik let po válce - se dozvíte v této skoro detektivní knize.

17.06.2019

Španělský zahradník Španělský zahradník Archibald Joseph Cronin

Dva zajimave pribehy .
V prvnim pribehu, nazvaném podle tiulu knihy, sledujeme pribeh temer tyranizovaneho ditete vlastnim otcem. Otec dela ze syna zamerne nemocneho, izoluje ho od okolniho sveta a spolecnosti. Jakmile si příležitostně chlapec najde spřízněnce, otec se krutě mstí oběma. Pribeh vrcholi tragedi ...
Druhy pribeh - "Gracie Lindsayové " se týká ženy, která se stala trnem v oku maloměšťákům . Když se chce stát "spořádanou" a vzít k sobě syna, kterého nechala kdysi adoptovat kvli řečem .. .... osud se jí odmění opět negatovně

18.12.2016 5 z 5

Obraz Martina Blaskowitze Obraz Martina Blaskowitze Ladislav Fuks

Útlá knížka na motiv skutečných událostí , bombardování Dráždaň, během II. světové války. Na pozadí setkání hlavní postavy, který sesetkává s lehovážným redaktorem, a chce ho prostřednictvím vyprávění "potrestat", se odehrává kruté dějství z období před propuknutím II. světové války v Čechách /popisy všedního života a problémů židů, na druhé straně stoupenců nacismu/ i během ní, a které vrcholí popisy náletů a zničení města Drážďan leteckými pumami ... obzvláště působivé, pro mě tím víc, že k Drážďany patří k mým oblíbeným městům. Pozůstatky po zničení města jsou vlastně patrné dosud. Jako vícero z Fuksových knih jde o téma zabývající se "temnou" strunou, vztahující se k dějinným událostem uzurpování nacistického Německa naši vlasti.

08.12.2016

Poslední večeře Otýlie Vranské Poslední večeře Otýlie Vranské Roman Cílek

literárně zpracovaný příběh Otylky Vranské nabízí příběh jejích posledních dnů, odvíjející se od zjištěného obsahu žaludku, kdy bylo zjištěno, že před smrtí snědla jablko. To jí před smrtí koupil její - snad milenec či kunšoft. Jde ovšem o fikci, jak se události mohly seběhnout, neboť vraždu se dodnes nepodařilo rozšifrovat.

05.11.2016 3 z 5

Osudná smyčka Osudná smyčka Jan Vážný

Kriminální případ z Talamberku na Moravě, kde dojde v hotelu k sebevraždě muže, který zde byl vyslán pracovně ... smyčka šňůry z vařiče a poloha těla mohou nasvědčovat tomu, že jde o vraždu.. motivů je mnoho a stopy vedou nejen do Brna, ale i do Košic a Prahy. Dobře napsaná detektivka ze které dýchá atmosfra 60. let,

05.10.2016 4 z 5

Příhody z černého kufříku Příhody z černého kufříku Archibald Joseph Cronin

povídky, při kterých autor čerpá z mládí z lékařské praxe na venkově ... vtipné a humorné, s důrazem na sociální tématiku, chudobu, vykreselením svérazných venkovkých postav

19.09.2016 4 z 5

Černé jako smola Černé jako smola Hana Prošková

Obsahuje šest povídek, autorka má originální témata, styl vyprávění, které nemoralizuje, nehodnotí příčiny ani následky. Setkáváme se opět se svébytným malířem Horácem a nadporučíkem Vašátkem.

Povídky: Černé jako smola, Muž s kočkou, Případ v Es dur, Dopisy z onoho světa, Psyché, Sluneční skvrny.

Případ v Es dur obsahuje humorný prvek, nebýt toho, že varhaník je málem zavražděn, Dopisy z onoho světa jsou mystické, cizinec dostává dopisy od přítele z Československa, který ovšem již před mnoho lety zemřel, ve Slunečních skvrnách obsahuje politický podtext, odkazuje do tížívé doby padesátých let.

11.08.2016