Divím se, že jsem tak veselý

Divím se, že jsem tak veselý https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1829/divim-se-ze-jsem-tak-vesely-1829.jpg 4 139 24

21. března 1945 americké letouny bombardovaly Vídeň a zničily i dům, do jehož sklepení se před náletem uchýlilo sedm lidí: tři muži, tři ženy a malá holčička. Nikdo z nich netušil, co tu prožije, a každý pak dramatickou situaci řešil po svém... K zavaleným obětem se vydali zachránci, ale jejich práce se zkomplikovala. Muž, kterému se nakonec podařilo zajatce vyprostit, dokázal i pozvolna odhalit tajemství obklopující zachráněné a zjistit, co se tu mezi nimi odehrálo... Renomovaný autor se i v tomto románu projevuje jako poutavý vypravěč: zasvěceně popisuje prostředí, přesvědčivě charakterizuje hrdiny a dokáže vystupňovat napětí až k závěrečnému rozuzlení.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Mich wundert, dass ich so fröhlich bin , 1993

mgeisselreiter
26.01.2024 3 z 5

Autorova prvotina se liší od pozdějších vyzrálejších děl, občas je to i trochu nudné, sem tam trochu vycpané vatou, ale místy i poutavé. Čte se to dobře a na druhou stranu Simmel napsal román ve svých 24 letech - klobouk dolů. 60-70%, 26. 1. 2024.

bumble
12.01.2024 4 z 5

Určitě hodně zajímavá kniha. Charaktery jednotlivých postav a doba, ve které se to celé děje nutí k zamyšlení. Některé myšlenky jsou jistě poplatné i v současnosti a člověk si říká, jak by se sám zachoval, kdyby se do takové situace dostal.
Tohoto autora si zapamatuji a rád si od něj v budoucnu ještě něco přečtu.

Radimka
03.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Knížka o bombardování na konci války. Partička lidí ve sklepě. Myslím, že v tom sklepení někoho zabili a pak všichni lhali. Ale už si to moc nepamatuju. Má lepší knížky.

ZUZANA-123
18.02.2023 5 z 5

Mĕl by to být autorův první román vydaný v roce 1948.Vrací se zde k válce,není to napínavé ůplnè od počátku,nicménĕ je znát,že JMS bude psát výborné romány.

Alma-Nacida
10.04.2022 4 z 5

Další z mých návratů, u knihy jsem měla poznamenáno jen velké + a teď musím říct, že zcela zaslouženě. Je to taková studie rozdílných přístupů k životu ovlivněných tím, co která postava prožila a samozřejmě také jejich naturelem.

bruntal
01.06.2021 4 z 5

Pro mne mnohem lepší než obecně více oceňovaný román od Simmela Láska je jen slovo.

anezur33
19.10.2020 5 z 5

Dobrá a napínavá kniha

martini.ce
22.06.2020 4 z 5

Uzavřený prostor, 7 postav a děj směřující k napínavému závěru. Líbila se mi.

jprst
27.02.2020 4 z 5

Je už to přece jen slušnou řádku let, kdy jsem tuto knihu četl, ale když nakouknu do poznámek, najdu tam "TOP10", takže doporučuji a v nejbližší době si ji zopakuji(?).

Dela111
04.01.2020 5 z 5

Divím se, že jsem tak veselý je velké psychologické drama laděné protiválečně. I když bych příběh mezi nejlepší autorovy knihy nezařadila, je rozhodně vynikající.
Bombardování Vídně na konci války svede dohromady sedm lidí, kteří zůstanou zavalení ve sklepě zničeného domu. Autor brilantně vykreslil charaktery lidí, kteří jsou sice každý jiný, ale na všech se už dlouhá válka podepsala. Popisuje tu nekonečný strach, zoufalství, bezradnost, rezignaci, ale i fanatismus, vztek a samozřejmě také to, co je základem naděje - chuť žít...
Autor jde, jako vždy, do hloubky, dokáže věci přesně pojmenovat, podívat se na ně ze všech úhlů a vidí je v širších souvislostech. Rozhovory uvězněných lidí obsahují myšlenky, které donutí k zamyšlení i nás a právě proto stojí zato číst knihy J. M. Simmela.

h2220
05.09.2019

dramatické situace a osudy lidí během II. WW, když jsou zasypáni po náletu v krytu jednoho domu ...

DickBach
03.09.2019 5 z 5

Kéž bych si tak dokázala vzpomenout na své pocity při prvním čtení této knihy před nějakými třiceti lety.... Mohlo mi být 10, možná 12... A určitě jsem tehdy přemýšlela jinak. Bohužel už nevím jak... Dnes to bylo skvělé setkání. A vůbec nevadilo, že jsem předem věděla jak to dopadne. I tak byla návštěva sklepení strachu skvělým zážitkem, kdy jsem držela pěstičky aby se sazeč písmen v tiskárně (ne)spletl a ne(vložil do stroje jiná písmenka. Děkuji.

DeepSea21
19.06.2019 5 z 5

Napínavé až k prasknutí,zajímavé postavy a jejich charaktery a Walter Schroder by ukázkový hajzl.

syskas
26.10.2018 4 z 5

Simmel je vždy zárukou dobrého čítania. Páčilo sa mi, ako sa postavy vyvíjali, ako ich ovplyvnilo to, čo prežili pred tým, ako zostali spolu zasypaní.

jindra3953
06.06.2018 4 z 5

Simmel opět nezklamal.

martina.riz
05.12.2016 5 z 5

J.M.Simmela miluju.

Zrzavá_Tereza
11.04.2015 5 z 5

Tohoto autora jsem objevila teprve nedávno, ale okouzlil mě. Má takové to "něco", kterým dokáže člověka zaujmout, nechat ho nad knížkou přemýšlet, nechat ho přemýšlet nad hlavními postavami... A tahle knížka se mi líbila moc, líbilo se mi strávit s hlavními hrdiny pár dní ve sklepení starého, velkého a krásného domu, jak jsem si ho ve svých představách vykreslila.

tulakJack
14.05.2014 4 z 5

Jakákoliv kniha tohoto autora je u mne zarukou kvality. Tahle je také dobrá, nicméně jsou lepší.

mysticblueriver
05.05.2014 4 z 5

Prvním románem od JMS jsem potěšena a zcela spatřuji v jeho díle jeho směr, myšlenky a styl ve psaní, který se odráží, pokračuje a nadále se lépe rozvíjí v následujících románech.

ToVy
26.01.2014 4 z 5

První kniha JMS, která ještě není až tak jeho typickou knihou. Když od něj máte přečteno více knih, pomalu začínáte chápat v co vlastně sám JMS věřil. Z knihy dýchá konec války a jde cítit, že na JMS nechala velké odrazy, asi jako na každém, kniha je napsána pár let po válce a proto je místy tak autentická a vypovídající. Už asi u první knihy JMS naznačil, kam budou směřovat stopy všech jeho hlavních hrdinů, tudíž že nenajdou štěstí.