h.mose h.mose komentáře u knih

Sanctum Sanctum Madeleine Roux

První polovina knihy mě vůbec nebavila. Musela jsem se vyloženě do četby nutit. Potom ale nastal zvrat a v druhé půlce už to byla docela jízda. Kdybych měla hodnotit jen druhou polovinu, bylo by to jasných pět hvězd. Takhle jenom za tři. Každopádně jsem zvědavá na poslední díl.

Přečteno za 4 hodiny.

06.10.2017 3 z 5

Prozrazení Prozrazení Sam Hayes

POZOR OBSAHUJE SPOILER!!!

Prostředí sirotčince z 80. let minulého století zas tak moc námětů neposkytuje. Přijde mi, že to je vlastně taková móda posledních let, psát o zneužívaných dětech a skupinách pedofilů (Axl-Sund, Larsson, Kepler, Jussi-Adler Olsen, Mo Hayder, aj.)

V této knize je jednoznačným kladem to, že je příběh vyprávěn ze třech rovin. Je pravdou, že prvních 100 stran člověku trochu trvá, než se pořádně seznámí se všemi postavami a zorientuje se v ději. O to víc mě osobně lákalo číst dál a čekat, kdy se to skutečně protne a jaká je tam provázanost. Zhruba od poloviny knihy už se to začíná pomalounku rýsovat. Na posledních sto stranách už se to jen dolaďuje. Závěr mě osobně nepřekvapil. Náznaky z předchozích kapitol jsem dobře dešifrovala.Po přečtení knihy mi ale zůstalo plno otázek. Vážně matky dovedou být tak slepé?

Knihu i přes to hodnotím jako lepší průměr, ale o excelentní dílo se vzhledem k výše uvedené pochybnosti opravdu nejedná.

03.10.2017 3 z 5

Kůže Kůže Mo Hayder

Jednoznačně nejslabší díl série o Jackovi Cafferym. Samý popis, akce mizivá. Blecha se chová jako idiot a dost se mi zprotivila.

Knize velmi ubralo to, že v ČR vyšla až po následujícím dílu, který vlastně vyzradil zápletku. Nechápu, jak nakladatel může takovéhle zvěrstvo dopustit!!!

22.04.2017 2 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Napíšu sem narovinu, jak na tom s knihou jsem. Dostala jsem ji jako audio. Moji druhou v pořadí. První byla mimochodem skvělá Rita Hayworthová od Stephena Kinga, kterou předčítal fantastický Oldřich Kaiser. Jsem u 12 kapitoly a asi to vzdám. Nuda, nuda, nuda. Stále si říkám, kdy se děj trochu rozjede. Pasáže o Amainých sestrách je vysloveně peklo. Nevím, jakou nakonec v celkovém příběhu tyto zmínky sehrají roli, ale jsem tak otrávená, že možná i oželím, abych se to dozvěděla...

28.02.2015 2 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Nejlepší na této knize je až její závěr. Akorát nevím čím to je, že jsem ho přesně takto předvídala. Asi už těch BachmanKingovek mám načteno až moc... A bohužel mi to trochu pokazilo celý dojem. Protože na četbě knih miluju tu naivitu, se kterou se pročítáte do finiše, který vám musí vyrazit dech. Tady se to nepovedlo, protože občas už mám pocit, že do Kinga vidím jak do hubený kozy.

29.10.2012 3 z 5

Milenec Milenec Marguerite Duras

Trochu mě mrzí, že je knížečka tak útlá. A malinko bych vytkla i formu, kterou autorka příběh vypráví. Někdy mi to prostě přijde trochu neobratné. Proto nemůžu hodnotit plným počtem hvězdiček.

02.10.2012 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Tuhle knihu mám rozečtenou už asi měsíc, a já nevím, prostě se nudím a nedokážu jí dotáhnout do konce. Bude to asi velké přemáhání. Vůbec poprvé, co se mi tohle u Kinga stalo. Nějak mi to neleze přes bulvy...

17.09.2012 3 z 5

Francouzština pro samouky Francouzština pro samouky Miroslav Pravda

Zpracováním je tato mnohem lepší než modernější vydání samotné autorky, které také mám. Už jen z toho důvodu, že je zde velké množství vět s fonetickým přepisem výslovnosti, což je pro úplného začátečníka docela vhodné. Ale samozřejmě že tématicky je už tato kniha mírně passé, jelikož dnešní konverzace se už netočí kolem práce ve fabrikách a soustružnického řemesla ;-)

17.09.2012 4 z 5

Hasafah haivrit Hasafah haivrit Richard Feder

Pro samouky vhodná je, ale jen, pokud nad sebou mají nějaký dohled. Spíše bych řekla, že to je vhodný DOPLNĚK pro někoho, kdo navštvuje kurzy moderní hebrejštiny. Tolik vysvětlujících a průvodních informací v češtině tam není. A určitě již potřebujete nějakou slovní zásobu. Bez ní jste v pytli.

17.09.2012 3 z 5

1. příručka mladých svišťů 1. příručka mladých svišťů Walt Disney

Tolik mě mrzí, že jsem o příručky kdysi přišla. Ale jako dítě jsem je zbožňovala a jsem přesvědčená, že by je milovaly i moje děti. Bez nich neexistovaly žádné prázniny. Byly vtipné, trochu poučné, dalo se s nimi "pracovat" a každý mi je záviděl ;-)

17.09.2012 4 z 5

Bella Mafia Bella Mafia Lynda La Plante

Kniha o 100% lepší než film s N. Kinski. Klasická mafiánka z pohledu manželek a matek mafiánského klanu. Tloušťka knihy a počet stránek je trochu odrazující, přesto se četla skoro sama.

14.09.2012 4 z 5

William Shakespeare: To nejlepší z tvorby William Shakespeare: To nejlepší z tvorby Abigail Frost

Tato kniha mi kdysi na střední škole zachránila čtenářský deník, protože z ní šlo krásně "simulovat", že jste to opravdu četli. A ilustrace jsou jedny z nejvydařenějších, co jsem kdy měla tu čest vidět. Nedám na ni dopustit.

14.09.2012 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Knihu jsem dostala až po zhlédnutí filmu. A musím upřímně říct, že z ní moc odvázaná nejsem. Strašlivě jsem se nudila, takže jsem ji nakonec vlastně ani nedočetla. Možná se k ní ještě někdy vrátím, ale mám v plánu přečíst tolik zajímavých a dobrých knih, že je tato opravdu až na samotném konci seznamu. Jediné, co mohu říci, že film (dle toho, co jsem tedy přečetla) je jen takovým výcucem této předlohy. A ono je to možná dobře, jinak by mě ubil zřejmě i on. Film bych hodnotila třemi hvězdami, knihu jen dvěmi.

13.09.2012 2 z 5

Posedlá Posedlá Lynn Beach (p)

Přesně! To byla moje puberta, kdy jsem některé díly doslova hltala a dnes, když si je prolistuju znovu jenom nechápavě kroutím hlavou. Ale z celé série bylo možná pět dobrých dílů, které jsem si ráda připomněla ;-) Ovšem tento to není.

Jidášovo evangelium Jidášovo evangelium Simon Mawer

Tak více než o duchovnu je kniha spíše o tom, jak se kněz zamiluje do ženy, soulouží a poté ho (ne)trápí výčitky. To je ta slabší část příběhu. Hodnodnotnější je příběh kolem svitku. Ikdyž závěr trochu zavání stylem honem honem, už abych dopsal konec. Přesto bych ji úplně nezatracovala.

Dr. Guillotin Dr. Guillotin Herbert Lom

Poměrně solidní jednohubka na nedělní odpoledne. Nic převratného nečekejte, ale jako příběh to není úplně špatné. Možná, že se to i sem tam trefí do nějakých dobových souvislostí, ale moc bych tomu nevěřila :D

13.09.2012 3 z 5

Julius II. : Papež bojovník Julius II. : Papež bojovník Christine Shaw

Jedná se o velmi obsáhlou biografii tohoto renesančního papeže. Autorka nasbírala ohromné množství údajů a dat, které do knihy následně převedla. Je trochu obtížnější se do takového množství informací začíst, ale hodnota této knihy je ohromná. Kéž by všechny historické biografie byly takhle detailní a obsáhlé!

Ženy mafiánů Ženy mafiánů Clare Longrigg

Kniha popisuje osudy manželek, dcer a milenek členů italské mafie. Docela zajímavé čtení, které je o to zajímavější, že se jedná o autentické příběhy těchto žen. Docela hezky vystihuje rodinné a osobní prostředí této komunity, o kterém všichni tak rádi čteme.

12.09.2012 4 z 5

Úvahy o vládnutí a o vojenství Úvahy o vládnutí a o vojenství Niccolò Machiavelli

Kniha obsahuje všechny Machiavelliho spisy týkající se vlád a vládnutí. Je ovšem psáno popisným způsobem, což przní původní autorovu promluvu ke čtenáři. Mnohem lepší zpracování je z r. 1939 v publikaci Vlády a státy, jež obsahuje to samé, ovšem český překlad je mnohem příznivější a lépe koresponduje s Machiavelliho záměrem.

12.09.2012 2 z 5

Dějiny Židů v Čechách a na Moravě I. od počátků po emancipaci Dějiny Židů v Čechách a na Moravě I. od počátků po emancipaci Alexandr Putík

Kniha zachycuje nejdůležitější momenty v dějinách tohoto národa u nás. Dále popisuje životy a osudy židovských osobností jako Rabiho Löwa, Davida ben Abraham Oppenheima aj. Zmiňuje mimo jiné i vztahy panovníků k židům, např. Přemysla Otakara II. Karla IV., nebo Marie Terezie. Hezká publikace, čtivě napsaná. Ke studijním účelům jako dělaná.