Gildor Gildor komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto přímé, nekompromisní a brilantní. Myslím že nikdo nedokázal totalitární systémy popsal lépe než Orwell. 1984 je sice možná propracovanější a lépe vypovídající, ale na rozdíl od Farmy zvířat se nedá přečíst za jedno odpoledne a to někdy k rychlému vytvoření obrazu o oné době plně postačuje ;)

10.03.2011 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Naprosto věrohodná výpověď politické vězeňkyně z 50. let, která byla za pouhé rozšiřování humorných letáků s mírně satirickým tónem odsouzena na 15 let odnětí svobody. Knížka se čte úžasně, až sama, ač obsahuje spoustu naturalistických popisů, ať už jde zacházení ze strany dozorců, případně o vztahy se spoluvězeňkyněmi, převážně vražedkyněmi, prostitutkami a podobnými živly, se kterými byli bývalé studentky, univerzitní profesorky a umělkyně - zkrátka politické vězeňkyně - nuceny sdílet pokoje a vůbec všechen prostor. Naprosto doporučuji všem, ať už pro přímost a nemilosrdnost této jedinečné výpovědi, tak pro její vysokou uměleckou hodnotu.

11.03.2011 5 z 5

Předčasný pohřeb (12 povídek) Předčasný pohřeb (12 povídek) Edgar Allan Poe

Brilantní, jinak to popsat nejde. Prostě Poe je Poe.

24.03.2011 5 z 5

Pandořina skříňka Pandořina skříňka Lauren Slater

Pokud jde o popisování experimentů čtivou formou, tak jde o nejlepší knížku v oboru. Jen kdyby autorka tolik nezabíhala do vlastního života a patetického popisování krajin a atmosféry. Podle mě to sem prostě nepatří.

24.03.2011 4 z 5

Ostří oceli Ostří oceli Miroslav Žamboch

Nevím. Je to sice jediný Žamboch, se kterým jsem se zatím setkal, ale ani nemám vůli hledat další. Hodně často jsem měl pocit, že autor zkrátka neví, co s hrdinou dál a hle - Deus ex machina a hrdina je zachráněn. A taky zrovna nemusím tyhle superhrdinské fantasy, kde nabušený rek cestuje světem, zachraňuje nebohé panny a všichni jsou šťastní a spokojení. Nevím, možná to tak napsat nechtěl, ale na mě to tak rozhodně působilo. 40%

24.03.2011 2 z 5

Vesele o novinách a novinářích Vesele o novinách a novinářích Jaroslav Hašek

Soubor spousty Haškových povídek, popisujících radosti a útrapy z novinářského života. Abych pravdu řekl, ranější dílka z dob spíše předválečných se mi zdála humornější a odlehčenější než ta pozdější, proto ****, hodnotit jenom ty povídky rané, je to bezkonkurenčních ***** ;)

10.03.2011 4 z 5