fojtikjirik fojtikjirik komentáře u knih

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Pozoruhodná kniha, ale i dost psychologická.

27.10.2015 5 z 5

Republika Škid Republika Škid L. Pantělejev (p)

Rozhodně oceňuji popis každodenního života, zvláštních příhod a postupné nápravy osazenstva petrohradského zařízení pro mládež s kriminální minulostí. S velkým množstvím postav musíte u ruských autorů počítat. Vzhledem k době, kdy kniha vyšla, bude jistě spoustu lidí před četbou trápit otázka, jak moc je dílo ideologicky zatížené. Ve většině knihy se sovětská ideologie projevuje minimálně, zhruba v poslední pětině se jí ale nakumulovalo o něco více.

27.02.2020

Úvod do studia dějepisu - 2. díl Úvod do studia dějepisu - 2. díl Martin Wihoda

Přehledná a užitečná učebnice pro studenty historie.

13.02.2020 5 z 5

Maturita 2016-2017 z českého jazyka a literatury Maturita 2016-2017 z českého jazyka a literatury Pavel Šidák

Skvělá příručka k maturitě z češtiny, můžete si nanečisto vyzkoušet didaktické testy v první části, dále najdete i charakteristiku nejčastějších slohových útvarů u maturity se vzorovou ukázkou.

12.05.2019 5 z 5

Malé dějiny Bašky Malé dějiny Bašky Bedřich Fišer

Malé dějiny Bašky krátce seznamuje čtenáře s dějinami Bašky i s její podobou krátce po skončení druhé světové války. Součástí této krátké publikace jsou i staré fotografie, jež zachycují vzhled obce v minulosti.

21.11.2018 5 z 5

Předával jsem carský poklad: Deník legionáře Františka Nováka Předával jsem carský poklad: Deník legionáře Františka Nováka František Novák

Knihu jsem zakoupil v Legiovlaku, který se před dvěma měsíci zastavil ve Frýdku-Místku. Autor vypráví jak o svém civilním životě (před první světovou válkou i po ní), tak o působení nejdříve v rakouské armádě, které skončilo ruským zajetím, a potom v československých legiích, prostor si vyhradil i pro popis cesty z Vladivostoku do Československa. Určitě zajímavý náhled do tehdejších poměrů v Rusku.

21.11.2018 5 z 5

Toulky přírodou: Pozoruhodná místa pěti kontinentů Toulky přírodou: Pozoruhodná místa pěti kontinentů neznámý - neuveden

Nádherná kniha plná krásných fotografií. Vzpomínám si, jak jsem si v ní v menším věku hodně listoval a snil o tom, že jednou některá ta místa navštívím i doopravdy. Třeba se mi to někdy skutečně podaří.

19.11.2017 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Určitě jedno z nejznámějších literárních děl s dobrodružnou tématikou. Vyprávění o obrovské síle lidské vůle, s jejíž pomocí lze přežít i celá léta na opuštěném ostrově. Kdo by nechtěl mít stejnou vytrvalost jako Robinson?

03.09.2017

Srdce bestie Srdce bestie Herta Müller

Autorčin zvláštní a neobvyklý styl psaní mi dával pořádně zabrat, četba byla poměrně náročná, do třicáté stránky jsem si dokonce myslel, že kniha bude pouze souborem krátkých úvah. Nakonec ovšem z moře neustále se opakujících myšlenek přece jen vzešel složitý příběh z těžké doby.

03.09.2017 3 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Nikdy jsem se moc nezajímal o management ani výpočetní techniku. Životopis Steva Jobse jsem si přečetl, abych v těchto oborech přece jen nebyl úplným neználkem.
Kniha má opravdu velký rozsah, takže mi četba zabrala hodně času. Přesto stála za to. Dozvěděl jsem se mnoho věcí o Jobsovi, který byl na jedné straně géniální vizionář, ale na straně druhé i psychicky labilní člověk a cholerický nadřízený.

20.06.2017 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Román i přes více než pětisetstránkový rozsah je až na začátek sepsán nenáročným stylem, díky němuž se čtenář lehce ponoří do dvatisíce let staré minulosti. Ač se dnes většina historiků shoduje na tom, že Nero tehdy Řím zapálit nenechal, přesto byla doba jeho vlády plná násilí a krutosti.

18.02.2017

Vězeňkyně z Teheránu Vězeňkyně z Teheránu Márína Nemat

Děsivý popis prostředí íránské věznice. Ještě hrozivěji působí fakt, že autorka a hlavní hrdinka v jednom unikla popravě doslova o vlásek. Při studiu vzpomínek popisujících dobu před a po islámské revoluci si čtenář zároveň uvědomí platnost známého výroku jednoho nejmenovaného britského spisovatele.

11.02.2017 5 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Sławomir Rawicz

Kniha výborně dokazující, že lidská vůle je opravdu silná. Doporučuju všem, kteří se při každém nezdaru snadno vzdají.

A uživatel peří by se měl za svůj komentář stydět.

02.10.2016 5 z 5

Dospívání nad propastí-Deník Jiřího Münzera Dospívání nad propastí-Deník Jiřího Münzera Jiří Münzer

Další válečná kniha. Deník sice nebyl příliš obsáhlý, ale pro poznání těžkých časů výborný. Opět kniha, kterou bych zavedl jako povinnou četbu.

02.10.2016 5 z 5

Neznámí hrdinové: O české statečnosti Neznámí hrdinové: O české statečnosti Adam Drda

Knihu rozhodně doporučuju všem! Lidi v příbězích jsou pro nás příklady.

16.08.2016 5 z 5

Pozdrav z Frýdecko-Místecka Pozdrav z Frýdecko-Místecka Václav Peter

Kniha obsahuje staré pohlednice a informace o jednotlivých obcí, byť jen stručné. Své místo dostaly i již neexistující obce (například Hodoňovice a Kunčičky u Bašky, které byly roku 1960 sloučeny s Baškou).

21.07.2016 5 z 5

Zelená kniha Zelená kniha Muammar Al-Kaddáfí

Přiznávám, že v NĚKTERÝCH názorech jsem s autorem souhlasil, navíc se kniha snadno četla. Na druhou stranu měly texty jasně manipulativní charakter, ještě k tomu mi některé jeho nápady (například v kapitole o vzdělání) přišly hodně ztřeštěné . A nemusím snad připomínat, jak se ve skutečnosti Kaddáfí jako nejvyšší představitel Libye choval k civilnímu obyvatelstvu.

29.06.2016

Muž z ledovce Muž z ledovce Konrad Spindler

Ač je kniha v některých ohledech trochu zastaralá (byla publikována několik let předtím, než se našel v Ötziho rameni hrot šípu, který ukázal, že muž z ledovce zemřel násilnou smrtí), obsahuje mnoho informací o okolnostech jeho nálezu, nalezených skutečnostech, jež nám mumie poskytla, ale i rekonstrukci způsobu života lidí v té době.

10.01.2024 5 z 5

Srdce smečky Srdce smečky Bobbie Pyron

Docela emotivní příběh ruského Mauglího napsaný podle skutečné události, místy hodně krutý. Těžko uvěřit, že se odehrál v Evropě takřka na sklonku 20. a 21. století.

05.07.2020 5 z 5

Bezstarostný život v Pazderně (též o Jaroslavu Klegovi) Bezstarostný život v Pazderně (též o Jaroslavu Klegovi) Dajana Zápalková

Paní Zápalková v knize vtipně a čtivě popisuje příhody ze svého dětství.

27.12.2019 5 z 5