Předával jsem carský poklad: Deník legionáře Františka Nováka

Předával jsem carský poklad: Deník legionáře Františka Nováka https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241960/bmid_predaval-jsem-carsky-poklad-denik-l-241960.jpg 5 3 2

Válečný deník Františka Nováka je poutavým příběhem vzdělaného člověka, který prožívá obyčejné radosti a strasti všedních dní, náhle přerušených 1. světovou válkou. Osobitým stylem nás provází službou a boji v rakouské armádě, ruským zajetím, vstupem do armády generála Kornilova, legendární anabází československých legií, až po cestu kolem světa s krutým přivítáním po letech odluky. Vzpomínky československého legionáře Františka Nováka jsou mimořádným svědectvím o zapomenutých okamžicích zahraničního odboje v Rusku v době 1. světové války. Jsou však zároveň pootevřeným oknem k nitru autora, jeho vlastním úvahám a komentářům, které neztrácejí svoji aktuálnost.... celý text

fojtikjirik
fojtikjirik
21.11.2018 5 z 5

Knihu jsem zakoupil v Legiovlaku, který se před dvěma měsíci zastavil ve Frýdku-Místku. Autor vypráví jak o svém civilním životě (před první světovou válkou i po ní), tak o působení nejdříve v rakouské armádě, které skončilo ruským zajetím, a potom v československých legiích, prostor si vyhradil i pro popis cesty z Vladivostoku do Československa. Určitě zajímavý náhled do tehdejších poměrů v Rusku.

karel8199
karel8199
25.10.2017 4 z 5

Čtivě napsané, bohatý slovník, inteligentní autor. Čekal jsem "klasický" deník, ale tohle je krásné vyprávění s mnoha postřehy a vystižením tehdejší atmosféry.

první světová válka (1914–1918) deníky Československé legie legionáři zahraniční vojenské jednotky rok 1914-1920

Autorovy knížky

František Novák