Flipper Flipper komentáře u knih

Žádný důvod k obavám Žádný důvod k obavám Julian Barnes

Tak keď má niekto život na kahánku zrazu je aj s veľkého ateistu agnostik? Pochopiteľne... Barnesové názory na smrť prevažne prebrané s citácií autorov fran. literatúry, ktorých čítal by možno aj v kontexte filozofična boli zaujímavé, len keby do nich nepchal nudné rodinné príhody. Trochu osobných poznámok:
- k str. 61 - k úvahe prečo by nám malo chýbať náboženstvo "Protože (bilia) to byl jeden z najlépe vymyšlených příběhu, a když dočtete velký román, taky přece máte pocit, jakoby ste byli najednou o něco ochuzeni." - no po 1. čítal som už isto lepšie romány než biblia a po 2. ten pocit "ochuzení" je len dočasný, lebo onedlho zoberiem ďalší rovnako zaujímavý román.
-podobe by podľa autora bolo k popukáni, keby atista bol vskriesený - rovnako však možno argumentovať, že pre mnohých by bolo k popukáni, keby katolík po smrti zistil, že nič neexistuje a žil v ničote nekonečno dlho- a tak podobne - v knihe je podobných diskutovateľných argumentov mnoho. Práve preto mi v knihe bol sympatickejší Barnesov brat - číri ateista, ktorého názory (na názory Juliana) mali viac hlavu a pätu. (podobne aj autorovi rodičia potvrdili, že rozumnejší bol jeho brat :P ).
Mnohokrát sa tu skloňuje Richard Dawknis, ktorému ako protiklad faktov predkladá akési smiešne agnostické filozofovanie. Práve čítam od Dawkinsa "Boží Blud" a preto jeho uvažovanie spadá pod kategóriu - "neverím v Boha, ale... " - ktorú Richard kompletne a vyčerpávajúco popisuje na začiatku knihy. Ak Vás však agnostické filozofovanie baví, kniha Vás osloví...

11.03.2013 3 z 5

Paměť Paměť Lois McMaster Bujold

Len Sci-fi román? Kdežééé! Poopravil by som to na Existencialistický sci-fi román, s detektívnou zápletkou z prostredia podobného aristokracie za šľachtických čias Márie Antoinetty (a aj to isto nie je úplné). Hlavne ma "príjemne potešilo" že ide o o 7 (!) knihu série a ja som ju čítal bez znalosti predošlých - a hádajte čo, vôbec som na to neprišiel. Bujold dopodrobna vysvetľuje zložité vzťahy, medzi národmi a postavy opisuje, akoby ich formulovala pre nového čitateľa. Takže nebudete o nič ukrátení, aj keď na začiatku sa prelúskať menej záživnými pasážami vyžaduje odhodlanie, akonáhle sa (asi v polovici knihy) dostanete k detektívnej zápletke, na všetko zlé sa v momente zabudne. Bujold si nelibuje v závratných sci-fi opisoch technológií a podobne, ale skvele analyzuje ľudskú dušu, hlavne priamy opis a rozmýšľanie hl. postavy je ukážkové a skvelo sa číta.

08.03.2013 4 z 5

Gemma Boveryová Gemma Boveryová Posy Simmonds

Kniha rozporov. Medzi mužmi a ženami, medzi dvoma kultúrami, medzi životnými cestami. Ako grafický román na pokračovanie isto silný, kedže vzťahy sa komplikujú každou stranou a v poločítaní - polokomix (ktorý je niekedy striktne opisný napr. opisujúci akúsi "mapu" vecí, jedla a skutkov) o hľadaní svojho miesta života, sa nájde svojím kúskom každí.

05.03.2013 4 z 5

Naprieč vesmírom Naprieč vesmírom Beth Revis

Evidentne som tu asi jediný chlap, ktorý knihu čítal, preto to zoberiem tak trochu chlapsky. Autorka chcela nájsť akýsi neškodný konsenzus, medzi sci-fi a love story. Ak však v sci-fi fantázií nedosahuje úroveň Artura C. Clarka, je tiež dobré, že v love story sa nejedná a o perpadák typu Twilight. Osobne mi imponovalo zakomponovanie orrwelovsky nemysliacej riadniacej zložky ako v 1984, len škoda, že koniec stavil na "správnosť" jedného typu riešenia a nebolo ukázané, či to v budúcnosti bola správna voľba. Avšak ako neškodná sci-fi voľba nielen pre dievčatá nemôže uškodiť nikomu.

04.03.2013 4 z 5

Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Sue Townsend

Tie isté pocity ako v detstve, tie isté adrianové pedantské trable a hlavne nehynúce poštové dopisy snaď každému. Najlepší bonus a ťahač príbehu absurdnosti je Marigold Flowersová (podobný pošuk ako Adrian) a jej "podarená" rodinka. Prepojiť dôveryhodnosť nájdenia zbraní hromadného ničenia u Saddáma s ľúbostnými problémami človeka stredného veku snaď nemožná, no ku konci akosi všetko dáva zmysel. + o dôvod viac aby som nebral hypotéky a pôžičky.

01.03.2013 5 z 5

Oblek mŕtveho Oblek mŕtveho Joe Hill (p)

Originálny názov: Heart-haped Box, by možno predával knihu viac ako jeho CZ/SK názov. Každý kto aspoň trochu zavadil o rockovú hudbu v nej spozná názov pesničky od Nirvany a v rockovom duchu je prerozprávaný aj tento horor. Aj keď ide o jednoduchú duchárčinu, drzý rockový (sem tam satirický) štyl rozprávania je jedno veľké plus, ktoré poháňa celý dej dopredu ako pickup mŕtveho. Hill bol isto starý Nirvanista a takáto poloha mu svedčí a necítiť s neho žiadnu faloš.

23.02.2013 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Podať zaujímavý príbeh na základe strohého opisu faktov, bez styčného hlavného hrdinu by dokázal asi málokto. Tu však stačila samotná esencia sci-fi. Clarke jednoducho rozmýšľa v nadpozemských dimenziách. Čakám (a veľmi si prajem) na tie klonované šimpanzy, ktoré budu za človeka robiť všetky tie nudné a monotónne práce v domácnosti. :)

23.02.2013 4 z 5

Tajuplný plameň kráľovnej Loany Tajuplný plameň kráľovnej Loany Umberto Eco

Znovupoznánie krásy kultúry od predvojnových rokov. Hlavná punkcia na literatúru, s úprimnou láskou na talianský spôsob -nežne a hravo s obrazovou dokumentáciou. Vytknúť možno len snové blúznenia ku koncu knihy, čo si mohol Umberto odpustiť, ale ten uchvacujúci výklad vtedajšej literatúry, hudby ba i známok - priceless. PS: psychologický aspekt v dedukcií o sekretárke (milenky?) a ich zabudnutej minulosti by bol námet, ktorý by si zaslúžil aj viac stránok.

23.02.2013 5 z 5

Evangelium podle Satana Evangelium podle Satana Patrick Graham

Pre Američanov možno novodobý Dan Brown, pre uvažujúceho Európana nikoly. Ale pekne po poriadku: asi najväčšou chybou tohto thrilleru je, že zo seba vydá to najlepšie prvých 150 strán. Týchto strán je skvelo gradovaných, atmosféra je každým krokom strašidelnejšia a čitateľa napína ako gumičku v gatiach. Potom však postupne poľavuje, no všade je viditeľná snaha udržať predchádzajúcu atmosféru a to niekedy vadí. Celá konšpirácia je založená na fakte: keď sa to dozvedia veriaci - hneď tomu uveria - celé náboženstvo čaká zánik. Aby sa to podtrhlo, musí to vyhlásiť niekto významný. Práve tu Brawn majstrovsky pracuje s faktami a sprostredkuváva informácie, ktoré si má čitateľ domyslieť. Tu však dostaneme naservírovanú pravdu a ostatok je len krimi naháňačka. Tiež tie prevteľovania Parkerovej majú sem tam logické diery, no celkovo je to stale dobrý román, lebo balansuje na hrane nepoznaných prevtelení a nepredstaviteľného zla.

20.02.2013 3 z 5

1001 tajemství vesmíru 1001 tajemství vesmíru Piers Bizony

"Načo sa pozerať na také svietiace bodky?" Bolo mi vyčítané keď som si kúpil túto publikáciu. Laický pohľad na astronómiu je zrejme podobný nezáujmu cirkvi :). Najnovšie fotografie našej galaxie i ďalekého vesmíru možno majú len jedno prvenstvo a to, že zobrazujú hviezdy síce v roku 2012 no aj tak staré milióny rokov (pre laikov: kým svetlo s nich doletí uplynie dáky ten čas). Viacmenej stačí len listovať - úchvatnosť galaxií musí kde tu zaujať aj naprostého neznalca a výklad je podávaný od jednoduchého k zložitému, takže kniha poslúži aj ako skvelá učebnica o vesmíre.

20.02.2013 5 z 5

Základní kameny života i architektury Základní kameny života i architektury Daniel Libeskind

Kúpená v Tatranskej galérií na Libeskindovej výstave. Zamestnanec galérie mi neochotne vybral zo skleneného výklenku posledný kus tejto knihy - možno ho škrelo to, že som ušetril asi 5 euro, ale možno aj preto, že si ju chcel nechať len pre seba po skončení výstavy. Ale ku knihe samotnej: jedinou jej škodou je, že je vydaná v roku 2006, keď svetlo sveta uzreli len niektoré (však rovnako úchvatné) budovy tohto architekta. Do roku 2013 sa toho postavilo toľko, že by si to zaslúžilo ďalšiu knihu. Taktiež obrázkov v knihe je menej, čo môže nezaujatého diváka odradiť. Každopádne knihu treba chápať ako biografiu autora a nie ako zborník jeho prác.
Liebeskinov život je ako z rozprávky. Alebo skôr s toho typu životných drám, ktoré majú závratne vysoké hodnotenia a končia sa dobre. Rodičia zázračne vyviazli s pazúrov gulagu, samotný emigroval snáď po celej Európe, až sa usadil v Amerike, kde sa stal určite najlepším architektom tohto storočia. Samotné chápanie architektúry, vyplývajúce s histórie s akcentom na citlivé chápanie ľudských potrieb, je výborne prepojené z historkami z minulosti a opisom tvrdého boja byrokracie. No a samozrejme stavby hovoria samé za seba...

20.02.2013 5 z 5

Boh múch Boh múch William Golding

"Nazdával som sa, že na skupinu anglických chlapcov bude lepší pohľad ako na... totiž..." paralyzujúca veta, ktorá v sebe nesie práve tú vieru, ktorú vkladáme do oltáru menom ľudstva. Netuším čo vyzdvihnúť v tomto románe najprv: napísal som ti to poznámkovo: štatút moci a zvrchovanosti, rozdelenie spoločnosti lovcov a zberačov ako hodnota a protihodnota sily kontra rozumu, pozadie dobrodružného Verne románu s dohrou S. Kinga a podobne. A keďže na každú s týchto poznámok sa dá dlho diskutovať, pripojím len pár poznámok, ktoré mi vadili: zaradenie charakteru Bravča, ktorý má predstavovať ku koncu racio a rozum, na začiatku knihy však pôsobí len ako tmel na nenávisť medzi chlapcami + Ralph ho tak neberie tj. koncepcia postavy sa v autorovej mysli zrejme vyvinula v priebehu písania, niekedy nútená snaha o dobrodružnosť + opisy prírody.

21.01.2013 4 z 5

Veselé príhody z prázdnin Veselé príhody z prázdnin Márius Kopcsay

Pán Tiž-diž odporúča. Životné patálie akoby 100x prežité, miešané s nudou stredných rokov a pritom láska k svojmu potomstvu. Nevšedný čitateľský zážitok, skôr pre mužskú ako ženskú populáciu.

15.01.2013 5 z 5

Krížová cesta kultúry (kritické reflexie z rokov 1989-2007) Krížová cesta kultúry (kritické reflexie z rokov 1989-2007) Jozef Bob

"pri čítaní tohto výberu musíme chtiac-nechtiac spomenúť a dať autorovi za pravdu, že nebil zbytočne na poplach, že sa potvrdili jeho obavy o postupné existenčné ohrozenie našej kultúry a jej tvorcov. Neraz sa vyjadril, že literatúra, knihy a časopisy sa ocitli na "chvoste" spoločenského záujmu, bo i "pod chvostom", čiže ... Jeho úvahy sa stávali nielen svedectvom, ale i výzvami na skutočnú, nie iba predstieranú zmenu pomerov" toľko s úvodu Štefana Moravčíka. V podobnom duchu kniha cez spleť rozhovorov ponúka pohľad na slabé financovanie či nezáujem o súčasnú kultúru.

Anna In v hrobkách sveta Anna In v hrobkách sveta Olga Tokarczuk

Na veľmi útlu knižku, majstrovsky rozpracovaný fantasy futuristický svet, putovanie do podzemia je preto jedna veľká lahôdka.

Slzy Nefritovej ženy Slzy Nefritovej ženy Su Tchung

Hmatateľný žiaľ. Dlhé putovanie po čínskych provinciách, plné mýtov,prevtelených bytostí a vtedajšej atmosféry, pôsobí azda najlepšie, čo v edícií Mýty vyšlo.

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Druhá svetová vojna - znásilnená z každej strany. Obviňujúco a absurdne z filozofickej, podrobne a vyčerpávajúco z historických a politických zázemí a v konečnej miere, kruto zo strany príbehu. 5 rokov autorovho hrabania sa v jej útrobách vojny stálo za to a knižne som na tému vojny nič lepšie nečítal. Aj keď knihe boli homosexuálne a inak perverzné scény vyčítané, v porovnaní s opismi koncentračných táborov, lovu hitler Jungen, či priamych bojov v Stalingrade, však pôsobia neutrálne a (kto by to bol povedal) ľudsky. Istotne len pre náročných a pre čitateľov "dlhovýdržových"

Carpathia Carpathia Maroš Krajňák

Snové blúdenie mŕtveho-nemŕtveho po lesoch, ktorým akoby dal Krajňak poctu naturizmu v jeho filozofickej podstate t. j. "že príroda (lat. natura) je jediná skutočnosť, jediné bytie, že teda neexistuje nijaký duchovný princíp odlišný od prírody a jej nadradený". V tomto zmysle sa prekrývajú aj snové relácie, kde je raz vojna, raz prítomnosť. Pozostatky ľudí blúdia po prírode, kde niektorý sa s ňou vžijú "zrastú s ňou" iný sa rozplynú a podobne. Hľadanie Warholových obrazov v rieke mi prišlo ako námet na inú humoristickú knihu, lebo inak tie spomenuté známe mená čo v okolí Karpát vyrastali s ňou nie sú vžité natoľko srdečne. Knihe by tiež možno prospel akýsi dlhší opis jednotlivých udalostí a zážitkov (aj za cenu porušenia snových variácií), lebo inak je čítanie zložité a vnemy s knihy budú o pár rokov rovnako prchavé ako postavy v knihe.

15.01.2013 3 z 5

Zápisník smrti 5 Zápisník smrti 5 Tsugumi Ohba

Nová hra a nové pravidlá sú síce zaujímavo rozdelené, no čo s toho ak na jednej strane sú dvaja géniovia. Preto v tomto booku, s akcentom na to, aby sa dej rozvíjal musí niekto s týmu urobiť chybu (Matsuda) a ostatní potom musia rýchlo hľadať riešenie. Samozrejme trochu slabší diel v ktorom si nový kolegovia (päsťami a kopancami) zvykajú na spoločný "reťazový vzťah". Samotná podstata detektívky - chytiť Kiru - ostáva.

Zápisník smrti 4 Zápisník smrti 4 Tsugumi Ohba

Vmiesenie ženského elementu do boja prináša celý rad citov, ktoré by boli viditeľné veľmi ľahko. Preto sa partia karát (zápisníkov) musí rozohrať znova, lebo inak by už bol koniec. Jemný závan love story /i keď bol príjemným osviežením/ bol rýchlo zavrhnutý. Či už správny, alebo nesprávne zvrat deja isto dobre ekonomický pre vydavateľa. Paradoxne práve snaha o ekonomickú nadvládu bude rozoberaná v ďalšom booku. Každopádne autor urobil pre čitateľov kompromis, keď spojil dve nespojiteľné povahy za skoro žiadnu cenu na životoch.