Finn123 Finn123 komentáře u knih

Za poklady starých Inků a jiné příběhy Za poklady starých Inků a jiné příběhy Jaroslav Foglar

Starý dobrý pan Foglar .Je to hezké i po létech. Kreslíři se také snažili.

29.06.2016 5 z 5

Muž, který koupil Londýn Muž, který koupil Londýn Edgar Wallace

Výborné čtení. Na nic si nehraje,bez zbytečné vaty ,svižné ,vtipné,napínavé.A daleko před nyní modními severskými detektivkami používá stejné názvy např.Muž,jenž vypil šálek kávy,Dáma,která dovedla střílet nebo Muž,jenž ukradl obálku.Ostatně i titul Muž,který koupil Londýn je ze stejného soudku.
Autor má někdy horší,jindy skvělé příběhy,ale nikdy nic podprůměrného.Vždy alespoň něčím zaujme.Tuto knihu hodnotím jako nadprůměrnou.

27.06.2016 5 z 5

Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Dalibor Vácha

Dokončení knihy Bratrstvo.I když se některá témata opakují(hlavně ta o volném čase) a první díl se čte tedy o něco lépe,pořád stojí za to dočíst do konce.Čtenář tak získá podrobný,ucelený přehled o působení československých legií v Rusku.A odkazy na další prameny,některé citace z nich i skvělá fotografická příloha jsou další plusy.Literatura faktu na úrovni a záslužná v tom,že se tématikou našich legií zas tak moc nikdo nezabýval.

26.06.2016 4 z 5

Bratrstvo: všední a dramatické dny československých legií v Rusku (1914-1918) Bratrstvo: všední a dramatické dny československých legií v Rusku (1914-1918) Dalibor Vácha

Dobrá kniha.I když je to dnes tak trochu modní záležitost,zabývat se každodenností v určité historické etapě,mě tyhle díla baví.O legiích v Rusku je to asi první kniha,ve které se píše jak vojáci jedli,jejich vztah k ženám,k bolševikům,k velitelům,co četli,jak trávili volný čas,co je vedlo ke vstupu do legií atd.Přijde mi,že právě v literatuře faktu je autorova síla.
Předchozí kniha s názvem Červenobílá byl román a nějak mě moc neoslnil.
Bratrstvo je něco jiného.Podrobné líčení života našich legionářů s výbornou fotografickou přílohou.Skvělé jsou citace z pramenů,případně alespoň odkazy na téměř každé stránce.Hned jsem si některé knihy dohledal.Určitě si přečtu dokončení,což je druhá kniha Ostrovy v bouři.

24.06.2016 4 z 5

Z říše tajemství Z říše tajemství Arthur Conan Doyle

Výbor z povídek známých i méně známých.Jako vždy má autor nastavenou vysokou kvalitu a i když u některých příběhů lze předpokládat děj,stejně jsou tak dobře napsané,že to ani nevadí.Některé jen naznačují,jiné jdou tvrdě do finále.Někdy až drsně .
Nejvíce cením Brazilskou kočku,Muže s hodinkami a Případ lady Sannoxové( ta je hustá až šokující!) Celkem ale musím říci,že všech dvanáct povídek je na úrovni,i když,jak už jsem se zmínil,jsou některé předvídatelné.

21.06.2016 4 z 5

Tajná zbraň na Ussuri: Záhady sovětsko-čínského konfliktu z března 1969 Tajná zbraň na Ussuri: Záhady sovětsko-čínského konfliktu z března 1969 Milan Syruček

Zajímavý pohled na polozapomenuté události. Většinou po čase zjistíme ,že pravda byla utajována a médii překroucena .Důvody byly a jsou úplně jiné, než si člověk představuje. Ovšem většinou se za vším skrývá politika ,případně peníze .Platí to o tehdejší době i o dnešní.
Autor jako zahraniční zpravodaj a zcestovalý novinář přesní ví o čem a jak píše.Literatura faktu je jeho specialita.

13.06.2016 4 z 5

České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II. České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II. Jaroslav Čechura

Kniha je velmi zajímavá a podrobná.Začíná líčením života Václava IV,pokračuje husitskou dobou až k Zikmundovi .Popisuje vztahy mezi syny Karla IV i jejich jednání, poměry v Čechách i na Moravě, jednání husitských vůdců i katolického panstva. Co ale v jiných dílech málokdy nalezneme, je obraz každodenního života ve městech ,hradech, vesnicích, dále pak kapitoly o obchodech ,životní úrovni ,cenách atd. Snad žádná oblast tehdejšího života nechybí.
Kniha osvětluje i dlouho tradovaná tvrzení a uvádí je na pravou míru. Např. o celotýdenní robotě( v té době byl 5denní pracovní týden) nebo válkami vysátá zem(kupci vyváželi české výrobky i potraviny a u nás nechybělo ani exotické ovoce).Zaujme i třeba přehled nákupů do kuchyně hradu Karlštejn nebo pasáž o církevní kontrole jednotlivých farností.Kdo se zajímá o husitskou dobu ,musí být nadšen ,protože nic podrobnějšího jsem ještě nečetl a to knihy tohoto období sbírám .Ani se nedá v krátkosti vypovědět, co všechno se čtenář dozví.Proto doporučuji k přečtení a dávám plný počet bodů.

10.06.2016 5 z 5

Karel IV.: Na dvojím trůně Karel IV.: Na dvojím trůně Jaroslav Čechura

Vynikající!! Podrobný průvodce životem slavného panovníka, podaný poutavě a s hlubokou znalostí. Prostě Karel IV. jako člověk ,císař, bojovník, sběratel ,stavitel, vzdělanec...Autor nezapomíná ani na jeho rodinu, manželky, syny a přidává i spoustu dalších zajímavostí.
Záslužná kniha,krásně se čte a přitom se čtenář poučí. Nádherná fotografická příloha! Dílo důstojné Karlova výročí.
Pane Čechuro, všechna čest!

06.06.2016 5 z 5

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Spisovatel nás nechává v první části nahlédnout do svého života i tvorby. Pak následuje průřez zajímavostí okolo jeho dnes už slavného Oldřicha z Chlumu. Doplněno čtyřmi povídkami, první a druhá trochu slabší, Diviš a Wolfgang výborné(podle mého soudu).Velmi dobrý nápad udělat knihu tímto způsobem. První část se mi líbila nejvíc, ale i ostatní bylo dobré. Jen víc takového čtiva.

05.06.2016 4 z 5

Neuvěřitelné skutečnosti Neuvěřitelné skutečnosti Arnošt Vašíček

Škoda,škoda,přeškoda.Nakladatelství si dalo záležet,kniha pěkná,nádherné barevné fotografie.Zajímavé záhady z celého světa,ale...Autor se často opakuje a v této knize nešvar vrcholí.V poslední době ,kdy jsem pročítal několik jeho knih za sebou jsem zjistil,že čtu některé pasáže i po třetí!! A bez sebemenší změny textu! Proto jsem celé stránky vynechával.Přitom pokud měl autor potřebu záhadu připomenout,stačilo ji přiblížit několika větami a dát odkaz,v které knížce už o ní psal.Čtenář by si ji rád obstaral. Takhle raději sáhnu po jiném spisovateli.
Pro ty,kteří od pana Vašíčka jinou knihu o záhadách nečetli,je asi vhodná.Je takovým výběrem z jeho předchozích na toto téma.

01.06.2016 3 z 5

Záhady Peru Záhady Peru Arnošt Vašíček

Dobrá kniha ,to ano.Ale stále se opakující nešvar,že některé kapitoly už byly použity slovo od slova v jiných autorových knihách.

31.05.2016 3 z 5

Záhady Číny a Tibetu Záhady Číny a Tibetu Arnošt Vašíček

Bohužel jsem zjistil,že čím více knih pana Vašíčka čtu,tím více se některé záhady opakují.Dokonce celé stránky slovo od slova.Je to škoda,protože autor dokáže zaujmout a nemá zapotřebí text takhle nastavovat.

30.05.2016 3 z 5

Italské záhady Italské záhady Arnošt Vašíček

Většina popisovaných záhad je velmi zajímavá. Nejvíc mě zaujala část,kde je hlavní protagonista Leonardo da Vinci.

27.05.2016 4 z 5

Vivat Čachtická paní! Vivat Čachtická paní! Andrej Štiavnický

Kniha patří volně do cyklu (je sedmá v pořadí),kde je v názvu jméno Čachtické paní.Jen s předchozí knihou-Kletba Čachtické paní tvoří takový dvojdíl.V ní začíná motiv Satanského bratrstva a zde je dokončen.
Moc se mi líbilo finále,kdy po dlouhých ,neplodných a skvěle vystižených hovorech prelátů vyšla trestající ruka přesně od člověka,který k tomu měl největší právo.Tak jsem si to představoval a měl jsem z toho radost.
Jen drobná záhada trochu zkalila dojem.V předchozí knize se manželka Jana Cobora jmenovala Hedvika a v téhle najednou stejná paní Anna...To mě zamrzelo,četl jsem všech 7 knih a tato mě přišla skoro nejlepší.Ostatní jsou ovšem také na vysoké úrovni!

25.05.2016 4 z 5

Turecké záhady Turecké záhady Arnošt Vašíček

Dobrá kniha. Je vidět ,že autor je zcestovalý a hodně viděl na vlastní oči.Také je přínosné vyprávění o ne tolik známých záhadách,i když ty nejproslavenější také neopomíjí.Rozhodně si přečtu další jeho knížky.

25.05.2016 4 z 5

Kletba Čachtické paní Kletba Čachtické paní Andrej Štiavnický

Dobré čtení.Jenom mě trochu vadil jeden stereotyp.Když někdo vyrazil na cesty,vždy to špatně dopadlo.Přepadení,doprovod zmordován...Díky tomu se dal předpokládat další děj.
Na druhou stranu je vidět,že autor má historii daného období perfektně nastudovanou.Kladných hrdinů sice umírá mnohem víc než záporných,ale takový už je život...Nicméně mě jich bylo líto,nejvíce Marie Coborové. Kniha je součástí většího cyklu,dá se číst samostatně,ale ústřední motiv je dokončen až v knize Vivat Čachtická paní.

13.05.2016 4 z 5

Bosambo Bosambo Edgar Wallace

Do knihy se mi moc nechtělo,divný název,černoušci,co to bude?Pak jsem Bosamba přečetl na jeden zátah a místy se hlasitě smál,což není nad knížkou mým zvykem.Povídky jsou vtipné a přitom napínavé,místy i drsné.Všechny prvky jsou ale vyvážené a dílo není o nic horší než pozdější slavné detektivky.Myslel jsem si,že autora dobře znám,ale opět mne překvapil.Lišácký král Bosambo a hlavně britský koloniální správce Sanders znají své svěřence dokonale a nedají se přelstít,i když to někteří zkouší i násilím.Kniha mě opravdu příjemně překvapila a pobavila.
Jedině je dlužno podotknout,že styl a téma asi více osloví mužskou část čtenářů.

10.05.2016 5 z 5

Tajemné Česko Tajemné Česko Jan A. Novák

O knize se nedá říci,že by byla nezajímavá,ale jedná se o takový konglomerát z díla jiných autorů plus článků z novin a časopisů.Poslední dobou často používaná metoda např. Jana Bauera , Vladimíra Lišky a dalších. Oč zajímavější jsou první záhadologové typu Aleše Česala nebo Otomara Dvořáka i s jejich někdy odvážnými názory.
Tady některé kapitoly až nudí-např Zlato! Jiné zase nepřináší nic objevného.Název slibuje víc než je v obsahu.Vlastní názor k záhadám často není nebo je velmi krotký.Nejlepší část knihy podle mne tvoří prvních sedm kapitol.Přišlo mi,že záhady přírody jsou spisovateli tématicky nejbližší.
Celkový dojem:Jednou přečíst a odložit,podruhé už asi číst nebudu.

04.05.2016 2 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Kniha mě zaujala a opravdu mohu říci,že ji považuji za nejlepší spisovatelovo dílo.Dobré jsou i některé příběhy s Oldřichem z Chlumu,ale u této knihy je znát pečlivá příprava a radost ze psaní. Skoro si troufám říci,že jde o autorovu,,srdeční záležitost"
Výborně je vysvětleno Vratislavovo chování v souladu s dobou,ve které žil.Byla v něčem stejná jako dnes a v něčem diametrálně odlišná.I ostatní postavy nejednají černobíle ,čímž je děj ještě zajímavějšíí.Výborné čtení.

29.04.2016 5 z 5

Izrael ve čtyřech válkách - Sága rodu Steinů Izrael ve čtyřech válkách - Sága rodu Steinů Jiří Stibral

Kniha sleduje životní osudy Davida Steina a jeho rodiny od cesty z Československa až do Izraele.To je jedna rovina příběhu. Druhá je historie židovského státu od počátku osídlování až do konce osmdesátých let.Autor nás renomovaně provází krok za krokem nejen všedním životem,ale i konflikty s okolními arabskými zeměmi.Seznamuje nás objektivně i s čelními představiteli zúčasněných států,nezastírá jejich omyly a chyby.Tam, kde je to na místě ,chválí.Trochu z celého pojetí (zvláště v druhé půli knihy) vyčnívají politické dialogy Steinovy rodiny a jejich přátel.Chápu,že to měl být pohled na dění z pozice obyčejných lidí,ale nějak se mi zdá,jako kdyby tyto pasáže zabloudily z jiné ,didaktické knihy.Ale považuji to za drobnost,která se dá přežít,protože jinak je dílo přehledné a velmi zajímavě napsané.

29.04.2016 4 z 5