České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhý díl lucemburské éry je zasvěcen především vládě Václava IV. a Zikmunda Lucemburského a spolu s tím i neklidné a rozporuplné době husitské. Kromě výkladu politických a vojenských dějin se autor věnuje i středověké civilizaci, kultuře a všednímu dni společnosti té doby.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112832/big_ceske-zeme-v-letech-1378-1437-lucem-KsV-112832.jpg 4.318
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II.

martin č.
21.01.2021

podobně jako větší část série je i tento díl pana Čechury je vynikající. Jako obvykle mne bavila víc první polovina, tedy politické dějiny, vynikající byly krátké životopisné kapitoly věnované mozkům reformace od nejstarších až po Jana Rokycanu. Pak jsem na další čas knížku odložil a vrátil se k ní později, hospodářská situace různých šlechtických a církevních velkostatků, zda v dané době spravovaly o 3 vesnice více či méně, mě až tolik nezajímá a občas jsem i něco přeskočil (ale to je můj problém, ne této komplexní knihy jako takové). Části věnované městům, vesnicím mě už upoutaly více a závěr patřící kultuře a umění je opět výtečný.

Finn123
10.06.2016

Kniha je velmi zajímavá a podrobná.Začíná líčením života Václava IV,pokračuje husitskou dobou až k Zikmundovi .Popisuje vztahy mezi syny Karla IV i jejich jednání, poměry v Čechách i na Moravě, jednání husitských vůdců i katolického panstva. Co ale v jiných dílech málokdy nalezneme, je obraz každodenního života ve městech ,hradech, vesnicích, dále pak kapitoly o obchodech ,životní úrovni ,cenách atd. Snad žádná oblast tehdejšího života nechybí.
Kniha osvětluje i dlouho tradovaná tvrzení a uvádí je na pravou míru. Např. o celotýdenní robotě( v té době byl 5denní pracovní týden) nebo válkami vysátá zem(kupci vyváželi české výrobky i potraviny a u nás nechybělo ani exotické ovoce).Zaujme i třeba přehled nákupů do kuchyně hradu Karlštejn nebo pasáž o církevní kontrole jednotlivých farností.Kdo se zajímá o husitskou dobu ,musí být nadšen ,protože nic podrobnějšího jsem ještě nečetl a to knihy tohoto období sbírám .Ani se nedá v krátkosti vypovědět, co všechno se čtenář dozví.Proto doporučuji k přečtení a dávám plný počet bodů.