Filatov Filatov komentáře u knih

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Knížka je vyprávěna poměrně hodně rozsáhle a sám jsem se bál, jestli to nebude spíše čtení pro dámy, ale díky událostem z války je kniha čitelná i pro muže a já jsem jí prečetl poměrně snadno. Popisy bojů jsou parádní! Přiznávám ovšem, že postavu Scarlett jsem si ale nikdy díky její povaze neoblíbil.

Osvícení Osvícení Stephen King

Tuhle Kingovku jsem četl docela hodně dlouho, protože mě furt odrazovalo ono zdržování v ději a dlouhé popisy události v hotelu a události v mozku zúčastněných. Čekal jsem něco víc, asi větší psycho a údernost děje, ale uznávám, že knížka je to perfektní a párkrát u ní zamrazilo. Některé okamžiky se opravdu povedly a kapitoly byly hodně silné. Plný počet ale zatím opravdu nedám.

Zločin na železnici Zločin na železnici Enid Blyton

Opět tajemno, které na mě jako na malé dítě z této knihy dýchlo. Bylo mi deset let, když jsem Tajnou sedmu četl poprvé. Pro děti ideální četba a vřele doporučím i svým dětem až budu mít :-)

Pětka na tajemných blatech Pětka na tajemných blatech Enid Blyton

Dostal jsem pod stromeček jako malé děcko a dobře si pamatuju, jak mě příběh o tajemných blatech uchvátil a jak jsem si představoval, že taková tajemná blata mám někde za chalupou! Knížka mého mládí, kterou jsem si přečetl i v dospělosti a nestydím se za to.

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Tuhle knihu by měl být doma každý, kdo chce vědět něco o svém národu a o jeho zvycích a vlastně i o přehledu vzniku různých svátků nebo událostí v roce. Každý správný Čech by měl mít přehled o svých předcích a tahle knihu mu hodně pomůže. Já na ní nedám dopustit a sem tam v ní zalistuji.

04.06.2014 5 z 5

Zbraně 20. století - 600 Nejznámějších zbraní světa Zbraně 20. století - 600 Nejznámějších zbraní světa Marshall Cavendish

V téhle knize najdete popis snad všech moderních zbraní, na které se vzpomenete od pistolí až po bitevní lodě. Opět parádní kniha pro přehled :-)

04.06.2014 4 z 5

Druhá světová válka den po dni Druhá světová válka den po dni Antony Shaw

Pro získání základního přehledu o datech operací a významných událostech tohoto konfliktu plně dostačující. Podrobnější informace zde nehledejte :-)

04.06.2014 5 z 5

Touha je slepá Touha je slepá Robert Kirkman

Opět ve vězení a brutalita pokračuje. Rick začíná magorovatět a Tyreese se rozhodl dobouchat každýho, kdo ho jen trochu naštve. Nervy mezi skupinou jsou na prasknutí, což přináší nebezpečné situace a vztahové změny mezi osobami. Kontrast mezi mrtvolami venku a ploty vevnitř je tu v kresbách pěkně vidět. No a konečně máme na scéně Michoone!!! Ta vlastně skoro za všechno, co se událo může svým entrée na scénu komixu.

03.06.2014 5 z 5

Poslední podání Poslední podání Karel Havlíček

Dvojice Fořt - Havlíček se s touhle detektivkou moc nemaže, protože mrtvých přibývá a to docela brutálními způsoby. Líbilo se mi, že nezůstalo jen u jedné vraždy a že detektivka řešila více případů a do toho byla ještě dobře zamíchaná drogová linka. Nápad sepsat detektivku z tenisového sportovního prostředí byl také velmi dobrý, protože tím pro mě byla atraktivní. Takže shrnuto - super detektivka z parádního sportovního prostředí.

03.06.2014 4 z 5

Jak jsem viděl Ameriku Jak jsem viděl Ameriku Radek John

Souhlas s kika 13. Jen dodám, že mě takhle kniha vůbec nenadchla. Pořád jenom schéma: jedno město - rozhovory s vedoucími institucí - AIDS v onom městě - přesun jinam - popis města - rozhovory s vedoucími institucí ve městě - AIDS v onom městě - cesta do dalšího města atd. atd...

31.05.2014 2 z 5

Bezpečí za mřížemi Bezpečí za mřížemi Robert Kirkman

Jak zhodnotit třetí díl?? Jatka, jatka, jatkááá!!! Normálně jsem byl napnutej jak nudle až do konce a čekal, co ještě se stane. Mrtvých je tu jak na běžícím pásu a paradoxně i když je podtitul "Bezpečí za mřížemi", tak zde žádné bezpečí není. Lidé tu začínají jít nejen proti zombíkům, ale posunem je to, že jdou už i sami proti sobě, takže příběh houstne a houstne! Menší poznámka: Tu Lori fakt nesnáším a trojka přinesla zatím asi nejzdařilejší obal komixu celé série. :-)

29.05.2014 5 z 5

Opředeni mocným kouzlem Opředeni mocným kouzlem Jan Beneš

Tato kniha je prezentována jako pocta všem vědcům a díky tomu, jak je napsaná, jí tak lze chápat, protože velmi dobře a srozumitelně popisuje zdlouhavý proces výzkumu neznámé nemoci - zde kuru. Zároveň se díky ní člověk dozví něco o způsobu života lidojedů na Nové Guineji, který je sám o sobě velmi zajímavý. Je to takový cestopis smíchaný s vědeckým čtivem.

28.05.2014 4 z 5

Dálkový výslech Dálkový výslech Václav Havel

Z této knihy se můžeme dozvědět něco o našem prezidentovi - zejména o jeho politickém smýšlení a jeho vizích, ale i o jeho zážitcích z vojny, či ze spisovatelských kruhů ale i o jiném. Okruh otázek je velmi pestrý a pan prezident odpovídá poutavě a některé své zážitky podává opravdu vtipně. Velmi zajímavé čtení.

28.05.2014 5 z 5

Operace Barbarossa Operace Barbarossa Will Fowler

Podtitul knihy je sice "Prvních 7 dní", ale není to zas až tak pravda, protože hned v úvodu se dozvíme něco a skvělém životě v novém hitlerovském Německu a sama publikace postupně vylíčí všechny německé kampaně od začátku druhé světové války. Operaci Barbarossa a prvnímu týdnu války na východě se kniha věnuje asi z poloviny, protože na konci opět popisuje ve stručnosti konec a následky východního tažení. Kniha je naplněna mnoha doplňkovými články, nákresy bojové techniky, profily generálů, fotografiemi a mapami, takže příznivci válečné tématiky si určitě přijdou na své.

24.05.2014 5 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

První Verneovka, kterou jsem přečetl a musím říct, že takhle nějak si představuji dobrodružnou knihu. V době, kdy u nás byla kniha vydána to musela být bomba, protože krásně popisuje daleké kraje, kam se člověk jen tak nedostal a zde popsané dobrodružství v Antarktidě toho jsem si užil dost a dost. Posádka Halbrane byla sympatická, obzvláště jsem si oblíbil Jeorlinka, kapitána Williama Guye, Dirka Peterse a plachtaře Holta. Jen těch popisů jednotlivých ostrůvků bylo někdy až trochu moc, takže to vypadalo že člověk čte cestopis ale zeměpisné znalosti těchto míst si člověk rozšíří. Kresby v této knize byly přenádherné!!!

22.05.2014 4 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Opět útlá knížečka, která je ale hutná dějem a procpaná mystikou a na konci jsem se nevyhnul mrazení v zádech. S hlavním hrdinou a jeho pocity jsem se úplně sžil. Tahle knížečka má úplně všechno, co mám rád - trochu tajemna, kousíček historie z druhé světové a thrillerové prvky.

17.05.2014 5 z 5

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Děj se začíná slušně rozjíždět a přibylo také znatelně textu. Člověk si začíná sortovat postavy podle oblíbenosti a začíná být rád, když některá zemře (Donna) a naopak když se některé super postavy objeví. Zde zejména Tyrees a pak Hershel. Nové kresby už nejsou tak dokonalé a napodobit Moora se bohužel nedaří. Některé postavy díky tomu vypadají prostě jinak než v prvním díle, ale i tak vypadá grafika velmi dobře a nemám důvod kvůli ní snižovat hodnocení. Na nové vymalování postav si zvyknu.

15.05.2014 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Good Old Days nás seznámí s úvodní skupinou přeživších z Atlanty a s hlavními postavami. Tenhle komiks nemůžu srovnávat se seriálem, protože komiks tu byl dřív a proto je on tou původní předlohou a seriál si jde svou vlastní cestou, i když z Good Old Days si toho vzal celkem dost. Souhlasím s Robertem Kirkmanem v tom, co napsal v předloze a to hlavně v bodech, kde popisoval, že na základě zombie apokalypsy bude popisovat vývoj společnosti, mezilidských vztahů a vývoj jedince, což se dá dobře sledovat na Rickovi, protože tady my fanoušci seriálu i komiksu vidíme, jak zde byl ještě nezkušený ňouma, než se všemu naučil a dále že ho více zajímá to, co se děje po tom, až svět skončí než to, co se děje při apokalypse. Tím je celé dílo jiné a nezaslouží si jiné, než pětihvězdičkové hodnocení. Dalo by se říci, že se jedná o nějaký nový druh komiksu - třeba "sociální komiks". Kresby Toma Moora jsou úctyhodné a někdy jsem si říkal, že jich je opravdu do komiksu škoda, že by zapůsobily i jako samotné obrazy.

13.05.2014 5 z 5

Farma pod rudými sosnami Farma pod rudými sosnami Ralph Connor

Knihu jsem přečetl docela rychle, takže určitě čitelná byla, ale bohužel jsem postrádal nějaký hlubší příběh. Děj byl vlastně úplně nijaký, i když začátek byl docela slibný. Téma nevěra a nemanželské dítě by se dalo určitě lépe vypracovat.

13.05.2014 3 z 5

Srdce bílého muže Srdce bílého muže Ruaridh Nicoll

Nicollova prvotina se projevila jako dobrý počin, protože Srdce bílého muže zaujme stylem vyprávění a slovníkem, který často zachází až k tomu nejhrubšímu výrazu, což mi připomínalo skoro nějakou dekadentní literaturu. Popisů lovu bylo někdy až moc řekl bych, ale příběh je dostatečně silný, aby toto vymazal. Konec jsem očekával všelijaký a byl výborný i když ne přímo šokující, ale pozastavil jsem se nad tím, co ti dva jsou schopni udělat napřed jiným, a pak i jeden druhému.

10.05.2014 5 z 5