fes fes komentáře u knih

Záhadám vstříc Záhadám vstříc Richard Dawkins

Právě čtu Dawkinsnovu autobiografii a překvapuje mne, jak čtivě, poučně a také s jemným humorem dovede popsat ta nejbanálnější fakta. Člověk se dozví lecos i o spoustě jiných věcí, než jaké se týkají jen protagonistovy osoby; věděli jste např., že v Americe za hlavní ze dvou křestních jmen automaticky považují to prvé, zatímco v Británii naopak? :)

02.01.2016 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

I na zdejších komentářích, blížících se debatě (což by zde mimochodem být nemělo, od toho existuje ke každé knize Diskuse), je zřetelné, že právě tato kniha se stala významnější, než patrně i sám autor předpokládal. Nikdy nekončící, nicméně v posledních staletích obzvláště účinný boj lidstva za racionalitu, byť již dávno pomatenost lidských mozků zdecimovaných náboženskými pověrami odeslal do patřičných mezí, stále ještě potřebuje podporu, již představuje i tato Dawkinsnova kniha, vedle jeho dalších, vědu popularizujících titulů. Občas to v diskusích vypadá, že knihu čtou více věřící než nevěřící (což je dobře), neboť je přečasto vytáčí do obrátek fanatických výroků, zřetelně odrážejících neschopnost validních argumentů proti jejím tezím. Dobrá práce, pane autore!

01.12.2015 5 z 5

Hudba neznámého Hudba neznámého Leonard Cohen

Tato kniha je nositelem anticeny Skřipec za nejhorší překlady. Podle autora posudku Jana Vaňka - ale snad i dle každého s alespoň středoškolskou znalostí angličtiny a originálních textů - se "kniha doslova nedá číst a u nic netušícího čtenáře je způsobilá zničit Cohenovu pověst".
Při vyhlašování anticeny se po přečtení posudku majitel nakladatelství BB art Jiří Buchal za vydání knihy omluvil slovy: "Rád bych se omluvil za politováníhodné dílo, rádi vás uvítáme na našem stánku nebo v prodejně na Vinohradech, kde vám knihu vyměníme za jinou nebo vrátíme peníze."

07.11.2015

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Nikoliv kniha vědecká, nýbrž kniha vědce, kniha esejů, vynikající, čtivá, faktická a skvěle vyargumentovaná. Více takových.

28.10.2015 5 z 5

Bůh není veliký Bůh není veliký Christopher Hitchens

Kniha vynikající, čtivá, faktická a skvěle vyargumentovaná. Více takových.

28.10.2015 5 z 5

Jak katolická církev budovala západní civilizaci Jak katolická církev budovala západní civilizaci Thomas E. Woods

Tvrdí-li autor, že "zachování antického dědictví, kulturní i hospodářský rozmach a nakonec celková humanizace společnosti jsou jen těžko představitelné bez přínosu křesťanství a působení katolické církve" pak knihu není opravdu nutno ani brát do ruky. I jen zběžně orientovaný čtenář bez ideologických předsudků zná historické skutečnosti, které dosvědčují pravý opak.
Mimochodem autorem je relativně mladý (*1972) konvertita ke katolicismu a po desetiletí editor katolického "Magazínu latinské mše", což hovoří za vše. Jde o bezvýznamnou ideologickou agitku oslavující katolickou církev.

16.04.2015

Kronika křesťanství Kronika křesťanství Uwe Birnstein

Jde o vskutku výpravné, nádherně graficky a fotograficky vybavené a seriozně se tvářící dílo německých autorů. Bohužel však při četbě záhy vyjdou najevo jejich příliš zjevné věroučné předsudky, které práci degradují bezmála na úroveň agitky. Hned v prvé kapitole se tak čtenář "dozví" např. to, že:
"církev se oddělila od falešných učitelů" (uvedeno jako fakt, ne jako církevní tvrzení);
"je jisté, že Ježíšovi následovníci se s ním po smrti setkali";
"pro historiky by mělo zůstat tezí, kterou je třeba vzít v úvahu, že Bůh se nedá měřit vědecko-historickými kategoriemi";
"nemyslitelné je, že by si církev založená na nepravdách či podvodech prorazila cestu až na konec světa";
atd. atp.
Jeden nepodložený, ideologický a zcela nevědecký blábol za druhým.
Ona kniha ovšem obsahuje i řadu dobrých informací, které je dobré znát obecně.

16.04.2015

Černá kniha církve Černá kniha církve Michael Hebeis

Vzhledem k enormnímu množství "dějin" křesťanství z per křesťanských autorů, knih zřetelně účelově ideologicky zkreslených, ba vysloveně lživých a tedy fakticky bezcenných, jde o výjimečně kvalitní a především stále aktuální doplněk ke studiu skutečného stavu v instituci zvané církev. Nutno však dodat, že jde výhradně o církev katolickou, jiných si autor nevšímá. Není to kniha vyčerpávající, naštěstí však existují již i další, podobně zaměřené, vzájemně se vhodně doplňující. Měli by ji číst zvláště věřící.

16.04.2015 5 z 5

Přízrak Přízrak Karel May

Tento titul je výňatkem z románového cyklu Ztracený syn.

15.05.2014

Jak se stát Buddhou v pěti týdnech Jak se stát Buddhou v pěti týdnech Giulio Cesare Giacobbe

Knihu hodnotím maximálním počtem bodů, neboť jde o nejpraktičtější návod k pochopení a realizaci Buddhovy nauky, s jakým jsem se, coby letitý zájemce o problematiku, v češtině setkal. Nejde o tradiční esoteriku ale o ryze psychologickou učebnici toho, jak dojít ke spokojenosti se svým životem, zbavenou náboženských dogmat a pouček, jež se skrze různé buddhistické guru a komunity staly pro mnohé překážkou k pochopení toho, co muž zvaný Buddha hlásal.
Doplním, že autorem je seriozní odborník, italský doktor psychologie, nikoliv nějaký v tematicky podobné literatuře obvyklý "psycho-nadšenec" :) newageovského typu. Název knihy je mimořádně odpudivý a neopovídající serioznosti textu, ale asi tržně funkční, kdoví...

04.12.2013 5 z 5

Povídky Povídky Philip K. Dick

Pokud vím, jedná se o vůbec první autorovu samostatnou publikace v češtině. Povídky jsou obsaženy i v jiných pozdějších sbírkách, jde tedy o titul spíš kultovní či sběratelské hodnoty.

13.06.2013

Pád říše římské Pád říše římské Michael Grant

Kniha velmi popisná, doslova napěchovaná daty, pro čtenáře málo obeznámeného s tématem poměrně náročná na soustředění. Zhroucení říše rozebírá z celé řady úhlů pohledu a díky tomu zanechá minimálně pocit dobrého povědomí o problematice, o níž by měl každý kulturní člověk něco vědět. Díky tématickému členění oddílů může posloužit i jako encyklopedický materiál pro dohledání potřebných informací. Aktuálně se dá sehnat v Levných knihách za příznivou cenu, proto nelze než doporučit. Nejde však o žádné odpočinkové čtení na cestu na dovolenou.

13.06.2013 4 z 5

Druhy vědecké zkušenosti Druhy vědecké zkušenosti Carl Sagan

Knihu jsem pořídil ve výprodeji v Levných knihách, tedy za velmi solidní cenu. První část, týkající se především nových zjištění ohledně možnosti života ve vesmíru blízkém i dalekém, může již někomu připadat zastaralá. Osobně mne zaujala část, zabývající se ideou existence stvořitele vesmíru, s jejímiž argumenty se autor ve světle poznatků o vesmíru vypořádává laskavě avšak přesvědčivě. Toto téma konečně zmiňuje i nezmíněný podtitul knihy - Osobní pohled na hledání Boha a vesmírné inteligence. Právě kvůli příslušným kapitolám knihu doporučuji.

13.06.2013 4 z 5

V indiánském zajetí - Život a příběhy Johna Tannera V indiánském zajetí - Život a příběhy Johna Tannera John Tanner

Jedna z výjimečných knih amerických autorů, která se zabývá opravdovým životem Indiánů, nezkresleným předsudky autorů kovbojek a jiného ideologického braku. Její hodnota spočívá především v tom, že jde o nezprostředkované konkrétní životní zážitky a znalosti autora. Vedle výpomoci na spirituálním manifestu indiánského kmene Odžibvejů jde o jediné autorovo literární dílo. Jeho život se pak stal tématem prací jiných autorů.

12.04.2013

Hledání nadjá Hledání nadjá Paul Brunton

Skrytá nauka za jógou 1 Skrytá nauka za jógou 1 Paul Brunton

Skrytá nauka za jógou 2 Skrytá nauka za jógou 2 Paul Brunton

Tajnosti Egyptské Tajnosti Egyptské Paul Brunton

K.W. skutečně přeložil první vydání této knihy vydané ve 30. letech, nikoliv však toto.

Tajnosti indické Tajnosti indické Paul Brunton

K.W. skutečně přeložil první vydání této knihy vydané ve 30. letech, nikoliv však další.

Vnitřní skutečnost Vnitřní skutečnost Paul Brunton

Je mi líto, ale tento, stejně jako další zde uváděné tituly P. Bruntona, nepřeložil Karel Wenfurter. Pouze 1. české vydání vyšlo u Ed. Weinfurtera (což byl někdo jiný).