Eyghon Eyghon komentáře u knih

Ílion Ílion Dan Simmons

Epická sci-fi. Tři samostatné děje, které se nakonec propojí do společného příběhu. Válka o Tróju, poslední lidé na Zemi v daleké budoucnosti a částečně organičtí roboti na měsících Jupitera - koho by napadlo, že se tohle dá spojit do jednoho. Něco přes 700 stran, ale rozhodně ne nudných.

17.11.2020 5 z 5

Parazit Parazit David Koepp

Poměrně krátký příběh o tom, jaké nebezpečí nám může hrozit v případě špatného skladování biologické zbraně. Číst se to dá, jedinou připomínku mám k vydání knihy - v pohodě se to dalo vytisknout na poloviční počet stran, maximálně na 200.

01.11.2020 4 z 5

NeoAddix NeoAddix Jon Courtenay Grimwood

Velmi nepovedený pokus o cyberpunk. Anotace knihy sprostě lže - žádné pronásledování upíra reportérem ani jejich souboj se nekoná. Části odehrávající se v kyberprostoru jsou napsány zmateně, části v realitě jsou podivně poskládány, nenavazují na sebe logicky ani časově. Autor se věnuje na několika stranách deatilní operaci kolen, aby hned přeskočil několik dní (týdnů) na zcela jiný děj. Myšlenka byla dobrá, ale provedení je mizerné. O divném závěru ani nemluvě.

11.10.2020 2 z 5

Cizí zbraň Cizí zbraň Vladimír Kašin

Toto se nedalo. Nedočetl jsem, takže nebudu hodnotit. Ale je to děsná kniha. Náboženský fanatismus střižený soudruhy. Chápu, že je to ze SSSR, ale vadily mi už ty jména - Vasilij Josifovič Nepijvoda (šéf bezpečnosti), to se snad ani nedá brát vážně.

08.10.2020

Einsteinův mozek Einsteinův mozek Josef Nesvadba

Josef Nesvadba může být průkopníkem české sci-fi jak chce. Těch 60 let je na všech povídkách strašně poznat, ne obsahem, ale stylem, který nemám rád - samé filozofování a žádná akce.

07.10.2020 2 z 5

Růženky Růženky Stephen King

V celé knize je cítit typický Stephen King. Není to horor, je to spíš mysteriózní román. Četlo se to dobře, akorát to mělo mít podtitul "Manifest feminismu", protože s tím to oba Kingové drasticky přehnali - všichni chlapi jsou špatní, za všechno můžou a co je mizerné, to musel udělat muž. Možná by ženám bez nich bylo líp. Stejně tak se mi moc nelíbily opakované narážky na bělochy a černochy (někteří bílí přece bijí černé a proto se musí všichni bílí omlouvat a vnitřně trpět) - odpovídá to ale přesně dnešní situaci v USA. Jinak samotný příběh je v pohodě a rozvíjí se pomalu, ale jistě Kingovským způsobem na 600 stranách.

06.10.2020 4 z 5

Maxim Kammerer Maxim Kammerer Arkadij Strugackij

Tři knihy v jedné a všechny stejně mizerné. Bohužel kromě Stalkera se mi žádná kniha od Strugackých nelíbila a po strašném Odsouzeném městě je Maxim Kammerer jen o něco málo lepší. Zápletky i ukončení vycucané z prstu, děj je pomalý a místy nudný.

29.08.2020 2 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Velké očekávání, velké zklamání. Příběh není špatný, ale podání je hrozné. Přeskakoval jsem celé bloky textu, které byly pro děj zcela zbytečné. Větu "řidič nasedne do auta a odjede" autor dokáže natáhnout na 20 řádků. Popisy, popisy a zase popisy - cesta měsíční krajinou (kde nic není) může potom trvat i několik stran. Bez nudných částí by kniha měla cca 220 stran. Ale jak jsem napsal výše - samotný detektivní příběh je v pohodě.

16.08.2020 2 z 5

Vetřelec - Covenant: Počátek Vetřelec - Covenant: Počátek Alan Dean Foster

I když je prequel Covenantu zcela bez přítomnosti vetřelců, tak je to pořád slušná "něco jako detektivka" o přípravách a sabotáži mise Covenant. Zařazení do kategorie sci-fi a horor je správné pouze podle série, v ději knihy žádné sci-fi ani hororové prvky nejsou (kromě pár technických vychytávek). Fanoušům série o vetřelcích ovšem mohu jen doporučit.

29.07.2020 5 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Pět povídek ze života Baklyho. Všechny zábavné a vysoce nadprůměrné.

20.07.2020 5 z 5

Kenozoikum Kenozoikum Sergej Lukjaněnko

Velmi dobré pokračování prvního dílu. Chytře vymyšlené zdůvodnění celého problému s kvazi.

17.07.2020 5 z 5

Purpurová planeta Purpurová planeta Karl - Heinz Tuschel

Autor si tentokrát odpustil komunistickou propagandu (kromě asi tří stran), takže vzniklo velmi slušné sci-fi o letu, přistání a životě na nové planetě. Obsahuje i žertovné momenty např. v raketě, která letí desetinou rychlosti světla, se používají děrné štítky :) .

14.07.2020 4 z 5

Zelený drak Zelený drak Stanislav Šusta

Soudruzi a soudružky z SNB bojují proti pašerákům drog. Průměr, nic zásadního.

12.07.2020 3 z 5

Smrt má červené střevíčky Smrt má červené střevíčky Václav Pavel Borovička

Velmi natahované kriminální příběhy s ženskou vražedkyní. Styl vyprávění mi nesedl - na začátku se vždycky dozvíme kdo je vrah a pak jsou vysvětlovány události a důvody, proč k vraždě došlo.

07.07.2020 2 z 5

Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Neil Gaiman

Z 11 příběhů "Doktora" bylo 9 velmi povedených a jen 2 mi přišly slabé, takže je to slušná sbírka. Ze seriálu jsem viděl jen dvě série a po přečtení této knihy se asi budu muset podívat na zbytek :).

21.06.2020 4 z 5

Režii má smrt Režii má smrt Hans Gruhl

"Jedna z mnoha" detektivek, takový slabší průměr. Český překlad je na dnešní dobu až směšný, tak se nemluvilo ani před sto lety.

15.06.2020 3 z 5

Šťastné Vánoce, má lásko a další kriminální příběhy Šťastné Vánoce, má lásko a další kriminální příběhy * antologie

Sbírka průměrných a podprůměrných velmi krátkých krimi povídek. Vyšlo to hned po revoluci a je to v těch povídkách hodně cítit.

08.06.2020 2 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Já v tom zase takový hit nevidím. Peklo je sice výborně vymyšlené, ovšem akce je pomálu a popisné scény převažují nad údernými.

08.06.2020 3 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Je to takový Kotleta na dovolené. Akce dost, postapo svět je taky slušný a kdyby to napsal Venca Dalamánek je to super vynikající. Ovšem je to od Kotlety a ten se držel zpátky. Odpočinkové čtení na jedno, dvě odpoledne.

27.05.2020 4 z 5

Vládce Arestonu Vládce Arestonu Josef Pecinovský

Konec série Arestonu. Akce je dost, pořád se něco děje, kniha nemá mrtvá místa, ale... To, jak Sršeň pořád stoupá a padá je na začátku zábavné, uprostřed nudné a nakonec až trapné. Sotva je pár kladných stránek, tak se něco podělá. Pak je to tři stránky dobré a zas se něco podělá. Na dalších pěti stranách se to spraví, aby se okamžitě podělalo něco jiného. Prostě nejde fandit postavě, která vládne, umírá, vládne, je ve vyhnanství, vládne, oslepne atd. pořád dokola. Ale i přes všechny nedostatky to není špatná kniha a zakončení série je vcelku rozumné, byť hodně useknuté.

16.05.2020 3 z 5