eviku19 eviku19 komentáře u knih

Americká tragédia Americká tragédia Theodore Dreiser

Tri hviezdičky len za to ako sa autorovi šikovne podarilo na obšírnom patetickom deji predstaviť svoje prokomunistické názory, tak aby dielo bolo aj tak považované za "kritické".

25.12.2016 3 z 5

Tady vaše fatwa neplatí - Příběhy z boje proti muslimskému fundamentalismu Tady vaše fatwa neplatí - Příběhy z boje proti muslimskému fundamentalismu Karima Bennoune

Minule som sa svojim kamarátom rozprávala o islamských fundamentalistoch.Už neviem prečo sme sa dostali k tejto téme, ale povedal, že by by sa konečne malo s tým niečo začať robiť. Ja som len povedala, že sa robí, vždy sa robilo a robiť sa bude. Neverím, že by sa statoční ľudia zľakli a prestali bojovať. Hlavné je nehádzať všetkých moslimov do jedného vreca a snažiť sa pomôcť tým moslimom, ktorí svojou statočnosťou voči fanatizmu hrdinsky bojujú. Odporúčam prečítať a zavrhnúť svoje predsudky.

01.11.2016 4 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

Na tejto fascinujúcej knihe ma zaujala najviac jedna čiastková pasáž, v ktorej rozprávač opisoval ako ho jeho zosnulá manželka na svadobnej ceste požiadala, aby sa mu mohla spovedať zo svojich myšlienok vo svojom denníku, ku ktorému budú mať prístup len oni dvaja. Rozprávač, pri tomto spätnom spomínaní rozvádza veľmi zaujímavú myšlienku, že čo ak vám takéto niečo váš partner ponúkne, len ak sám tuší, že bude schopný nejakej zrady alebo niečoho nečistého v budúcnosti a preto chce, aby ste ho mali pod kontrolou? Napadla ma krásna paralela so súčasnými vzťahmi, v ktorých si partneri na znak "vzájomnej dôvery" vymenia heslá od svojich profilov na sociálnych sieťach alebo emailových adries. Prečo by ste sa vôbec mali chcieť postaviť pred partnera "nahý" telom i dušou a myslieť si, že by to mal považovať za dôkaz lásky a dôvery? Čo ak to len ukazuje na to, že ste si nie ste istý svojim charakterom a preto potrebujete si dáko zakryť vaše budúce úmysly? :)

28.09.2016 5 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Chuťovka popretkávaná vtipnými a inteligentnými narážkami, obsahovalo to vlastne samé veci čo môžem ako súboje katanami, Chomského alebo povesti zo starovekých civilizáciach.. takže odporúčam:)

10.07.2016 5 z 5

O svádění O svádění Jean Baudrillard

Chlap čo odsudzuje porno a cituje Niezscheho je podľa mňa nebezpečný:D

14.06.2016 3 z 5

Ariel Ariel Sylvia Plath

Je zvláštne citat súvisle Plathovu a jej muža Teda Hudgesa obaja písali fest zvláštnym nechutno-depresivnym štýlom.Zaujimave je prečítať si doslovy v ich knihách na konci :Plathova je vykreslena ako senzitívna geniálna umelkyňa, ktorá sa stala obetou nevery svojho muža a viacerých potratov, Hughes je zas vykreslený ako obeť maniodepresivnej šialenej ženskej...pravda je asi niekde uprostred ale ako chúďatká deti mat takych rodicov.

11.05.2016 5 z 5

Penzista Penzista Friedrich Dürrenmatt

Komisár z tejto knihy mi až neuveriteľne pripomínal Reného s filmu Prohnilí(1984).Rovnako šarmantne a elagantne napísaná postava.To,že je príbeh nedokončený a ostáva otvorený nie je nič zlé.Myslím,že už len také kvalitné vytvorenie línií detektívneho príbehu má svoje neopakovateľné kúzlo.Preto sa mi možný koniec knihy zdal úplne od veci,akoby ho písal len dáky nervózny plagiátor.Odporúčam nečítať možný koniec knihy:)

15.03.2016 4 z 5

Zrzoun Zrzoun James Patrick Donleavy

Každý asi stretol niekedy človeka ako je hlavný hrdina.Sebastián je náhodou super taky riadne lenivý hajzlik,ktory vás baví tým ako s každým vydrbe.Je to síce take chlapske hovado,ale inteligentne a vtipne tak mu fandite aj ked nechcete a zároveň dúfate,ze takého týpka nikdy nestretnete(aj ked pár ľudom by ste ho stretnúť želali)

13.02.2016 4 z 5

Keď cestujúci jednej zimnej noci... Keď cestujúci jednej zimnej noci... Italo Calvino

Geniálna kniha, keby som mohla tak hneď osobne poďakujem autorovi za to, ze toto napisal:-)Ma to veľkú hodnotu a jednoznačne stoji za prečítanie.

28.01.2016 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Pravý bohemsky roman.C'est genial:-)

18.10.2015 5 z 5

Pýcha, předsudek a zombie Pýcha, předsudek a zombie Jane Austen

Veľmi ma to teda nebavilo, ale nejdem tu kydať na autora,že zneuctil Austenovej dielo,lebo aj to mi pride ako nuda.Problém je,že on je tiež nudný takže dvojitá nuda,taká druhá mocnina nudy...alebo tretia?:)

08.10.2015 2 z 5

Veselá trilogie Veselá trilogie Erich Kästner

Celkom dobre, ale dosť predvídateľne.

01.10.2015 3 z 5

Pohřeb sardinky Pohřeb sardinky Fernando Arrabal

Riadne divne, taká útla knižka halušiek a fantázii jedného chlapíka...

09.09.2015 3 z 5

Milostné dopisy na modrém papíru Milostné dopisy na modrém papíru Arnold Wesker

Krásne poviedky od veľmi talentovaného spisovateľa, určite odporúčam:-)

09.09.2015 5 z 5

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Bola to nuda ta Nuda:-)

02.09.2015 3 z 5

Kacířské eseje o filosofii dějin Kacířské eseje o filosofii dějin Jan Patočka

Potupne priznávam, že 80 percent tejto knihy som vôbec nepochopila.
Ale tých 20 % čo hej sa mi páčili, takže sa oplatí aspoň skúsiť pochopiť:)

18.08.2015

Tma o polednách Tma o polednách Arthur Koestler

Lepšie a zaujímavejšie ako 1984. Dalo by sa to prirovnať, tak ze 1984 je ako pulp fiction( v kultovosti) a tma o polednach ako No country to old men(v lepšom spracovani). Nechcem pliesť jedno cez druhe len podla mna neplatí, ze je to iba jedno z dalších rozprávaní o totalitných režimoch. Ma to svoj spád, fandite Rubasovi a tak.Ale co uz,veľa dobrých veci je podceňovaných.

08.07.2015 5 z 5

Xala Xala Ousmane Sembène

Xala je po africký impotencia takze ked sa kniha vola impotencia bude zo sranda. Cele to je o polygamistovi ktorému niekto spôsobil kliatbou nefunkčnosť nástroja skazy.Naviac ten epicky koniec s plujucimi žobrákmi no nedaj si och
:-D Po prečítaní tejto knižky som pevne rozhodnutá ze každý chlap co ma naštve odteraz bude prekliaty zlou zlou xalou:-D podla stupnu prehrešku bude xala na týžden, xala na mesiac a tak. A Ľubi sa mi ako to slovo xala znie:-):-D

08.07.2015 5 z 5

Ubavit se k smrti Ubavit se k smrti Neil Postman

Pri čítaní ma napadlo upravenie jednej pesničky od Katarzie:,,Zopár dobrých myšlienok,ale kniha toho pána prešla z komédie do náročnej drámy" och plus este len pesimistická budúcnosť Ameriky zapríčinená televiziou.Kedy si už Američania uvedomia, ze oni nie su svet,ze su len veľmoc...

29.04.2015 3 z 5

Morální zvíře Morální zvíře Robert Wright

Úžasné... Musim mat doma :-)

30.03.2015 5 z 5