epete epete komentáře u knih

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Hezký příběh který zaujme - zábavný a dobrodružný. Velmi pěkně vyrobená kniha (grafická úprava, ilustrace, použitý papír i tisk).

04.05.2011 4 z 5

Jak jsme se stali kolonií Jak jsme se stali kolonií Ilona Švihlíková

Myslel jsem, že si utáhneme opasky a... třeba doženeme Rakousko! Kniha popisuje transformaci Československa a cestu, kterou jsme při tom prošli. Jak proběhla privatizace, kde se vzala dominance nadnárodních firem, jak se náš stát dostal do zajetí mocných skupin a proč je téměř nefunkční. Autorka zkoumá, kdy a kde se staly chyby nebo zda šlo o záměr. To vše umožňuje lépe chápat naši historii. Na knize je pozitivní, že také ukazuje cestu, kudy by bylo možné se vydat dál.

02.05.2021 4 z 5

Velice zajímavé nahlédnutí do práce policistů - postupy, řešení případů, organizace policie a síly, které mají na její fungování vliv. Škoda, že autoři nepřidali stručné "medailonky" významných případů pro větší přehlednost. Mimochodem, myslím, že obraz jednotlivých případů v médiích poměrně přesně zrcadlí, komu vlastně médium patří (bohužel, asi to platí i pro média veřejnoprávní).

05.03.2021 2 z 5

Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti Dominik Stroukal

Uvedení do problematiky kryptoměn a jejich obhajoba z pohledu rakouské ekonomické školy (kam tento směr vede viz I. Švihlíková: Jak jsme se stali kolonií). Hlavní výhody kryptoměn jsou jen lehce naznačené a příliš je autoři nerozvádějí (tedy jak lze pomocí kryptoměn "prát", vyvádět, ukrývat a legalizovat různé transakce či zisky). Myslím, že jako odrazový můstek k tomu, jak s kryptoměnami případně začít a na co si dávat pozor je kniha dobrá, včetně praktických rad (bezpečnost, směnárny, burzy atd.).

25.02.2021 2 z 5

V ledovém zajetí V ledovém zajetí Julius von Payer

"Vypravovalo se," prohodil Švejk, "že Rakousko má přece kolonie, někde na severu. Nějakou tu Zem císaře Františka Josefa...".

18.02.2018 4 z 5

Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Michael Goodwin

Autor popisuje vývoj ekonomiky od 17. století do roku 2011. V souvislostech sleduje jednotlivé ekonomické teorie a kriticky zkoumá jejich dopady na jednotlivce i celou společnost. Odhaluje jak a čí zájmy se do ekonomiky promítají. Na webu autora (odkaz v komentáři níže) jsou, mimo jiné, uvedeny zdroje pro jednotlivé obrázky komixu.

06.03.2017 4 z 5

Akciové investice Akciové investice Daniel Gladiš

Zvažujete-li zda začít či nezačít individuálně investovat do akcií, je tato kniha dobrým pomocníkem (při čtení jsem si oprášil základy podnikové ekonomiky a ekonomie vůbec). Velmi zajímavá je také část o pasivním investování v poslední kapitole.

19.01.2022 4 z 5

Co jsem řekl své dceři o ekonomii Co jsem řekl své dceři o ekonomii Janis Varufakis (p)

Autor, ač ekonom, se nebojí pochybovat o ekonomické teorii jakožto o vědě (nemožnost empirického testování). V textu hledá odpověď na otázku, jak si mocní udržují svou moc a zajišťují si, pro ně výhodnou, distribuci přebytků. Věnuje se fungování trhu, spravedlnosti ve společnosti, struktuře společnosti a vztahu lidí k přírodě (např. fungování emisních povolenek).

11.05.2021 3 z 5

Řecká tragédie Řecká tragédie Ilona Švihlíková

Jak se stalo, že eurozóna byla degradována na systém fixních kurzů, se sdílenou měnou provozovanou ve prospěch Německa a drženou pohromadě výhrůžkami absolutní bídy pro ty, co by se opovážili kritizovat platný řád? Co se to stalo se společným domovem evropských národů? Jedna země jednostranně činí rozhodnutí, která ovlivňují dění v celé naší EU a posléze požaduje, aby se ostatní přidali a nesli náklady. Například v oblasti hospodářské a sociální politiky (mzdová deflace), v energetice (Nord Stream, Energiewende), migrace atd. Opravdu těžké čtení, tedy zvláště, pokud jste příznivcem sjednocené Evropy...

05.05.2021 4 z 5

Dračí Doupě II Dračí Doupě II kolektiv autorů

Inspirativní, díky autoři!

25.02.2021

Jak si postavit auto Jak si postavit auto Martin Sodomka

Krásně ilustrovaná kniha! Obrázky názorně popisují základní konstrukci a fungování automobilu - činnost motoru, řízení, brzd... vlastně všeho mimo převodovky. Příběh je trochu slabší a v textu jsou, myslím, že zbytečně, použity nespisovné výrazy.

28.01.2013 3 z 5

Globální oteplování Globální oteplování John Houghton

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o globálním oteplování (ale báli jste se zeptat).

02.10.2022 5 z 5

Jak dál? - Svět, Evropa a Česká republika v době „na rozhraní“ Jak dál? - Svět, Evropa a Česká republika v době „na rozhraní“ Miroslav Bárta

Rozhovory s osobnostmi české vědy, kultury a politiky (stejné otázky pro všech 13). Nejvíce inspirující J. Pánek, V. Moravec, P. Nárožný...

27.07.2022 3 z 5

Všechny jejich lži Všechny jejich lži Tuvia Tenenbom

Pěkné nakoukání do americké kultury...

26.01.2022 3 z 5

Životopisy dvanácti císařů Životopisy dvanácti císařů Gaius Suetonius Tranquillus

Jak píše klasik: "Dřív to bejvalo horší. Dneska? Je to legrace! Poměry se rozhodně zlepšily! K našemu dobru."

02.05.2021 4 z 5

Kameny a hvězdy: Síly předků, oči kamenů, světla odjinud Kameny a hvězdy: Síly předků, oči kamenů, světla odjinud Václav Cílek

Při opravě prasklé vodovodní přípojky jsem vykopal kámen a vztyčil ho na zahrádce. Už vím proč.

02.05.2021 3 z 5

Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Seth M. Siegel

Veškerá voda patří celému národu. Společné vlastnictví vodních zdrojů a státní vodohospodářství, úspory a inovace jsou základní principy izraelského nakládání s vodou, čímž se zajistil dostatek vody pro každého. Voda se považuje za tak cenný zdroj, že není vystavován vrtochům politiků (včetně obecních)...

03.08.2017 3 z 5

Velitelem města Bugulmy Velitelem města Bugulmy Jaroslav Hašek

Cyklus povídek z Bugulmy (Komendantom goroda Bugulmy) samozřejmě *****. Kniha doplňuje texty a povídky z rakouské armády, zajateckého tábora i z čs. legií v Rusku uveřejněné v knize Za války i za sovětů v Rusku (vydáno v roce 1925) - obsahuje Haškovy texty po odchodu z čs. legií.

24.10.2014 3 z 5