Eicherik Eicherik komentáře u knih

Tajné zbraně třetí říše Tajné zbraně třetí říše Zbyněk Válka

Útlá, ale obsahově bohatá knížka, která v deseti kapitolách pojednává o některých tajných zbraních Velkoněmecké říše. Konkrétně se zde dočteme o V-1, V-2, V-3, raketě Enzian, pumě Henschel Hs 293, raketě X-4, raketové stíhačce Bachem Ba 349 Natter, projektu Mistel, atomové bombě a pro mě nejzajímavějším letounu Horten Ho 229, který je prvním letadlem kategorie stealth.

27.10.2017 5 z 5

Varus Varus Iris Kammerer

Publius Quinctilius Varus byl římský politik a generál, který se neslavně proslavil svou porážkou ve slavné bitvě v Teutoburském lese, kterou se tato kniha zabývá. Tento příběh je příběhem zrady, ale také velikého vítězství Germánů na straně druhé. Kniha dobře popisuje postupně se zvyšující problémy pochodujících římských legií a zabývá se i příběhem obyčejného svobodníka Annia a germánské dívky Thiudgif.
Kniha se mi velmi líbila a budu se k ní vracet.

16.07.2017 5 z 5

Kouzelný vrch Kouzelný vrch Thomas Mann

Od této knihy jsem si hodně sliboval a měl jsem o ní svojí představu, která se vyplnila tak na 80 %. Většinou to nedělám, ale musím se vyjádřit ke dvěma postavám. Madam Chauchatová byla zpodobněna tak, jako bych ji důvěrně znal již mnoho let, zatímco takový jezuita, od kterého jsem hodně očekával byl napsán tak bezbarvě, že jsem takovou postavu už dlouho nepotkal. V příběhu bylo pár, opravdu jen pár hlušších míst, ale celkově měl děj spád a rozhodně nenudil. Knihu mohu doporučit, i když se k ní sám nejspíše už nevrátím.

06.05.2017 4 z 5

Vikingové Vikingové Holger Erik Arbman

V této knize je kromě samotného obsahu zajímavý i poměrně rozsáhlý doslov, který je ovlivněn dobou, v které kniha u nás vyšla, a to dobou rozdělené Evropy. V doslovu jde hlavně o rozpor mezi normanisty a antinormanisty (zajímavá slova). V tomto sporu jde o severogermánský vliv na země tehdy východního bloku. Pojednává z části o naší zemi, ale hlavně o Rusku a podílu severogermánského živlu na jeho vzniku.

03.07.2016 4 z 5

Černá křídla Cthulhu 2 Černá křídla Cthulhu 2 * antologie

Další díl Černých křídel má opět mimořádně pěkný obal. Tento druhý díl hodnotím o jeden pentagram lépe, než ten první. Nutno ovšem podotknout, že autorovi, kterému je tato pocta určena se nepřibližuje ani jeden z přispěvatelů této sbírky.

10.04.2016 4 z 5

Alfred Hitchcock 1 – Má oblíbená strašidla (20 povídek) Alfred Hitchcock 1 – Má oblíbená strašidla (20 povídek) * antologie

Tato antologie je pro mne tak trochu zklamáním. Za nejlepší kousek z tohoto souboru považuji povídku Souboj, kterou znám z již legendární Tiché hrůzy.

24.01.2016 3 z 5

O obrovi, který neměl srdce v těle: Norské pohádky O obrovi, který neměl srdce v těle: Norské pohádky Peter Christen Asbjørnsen

S knihou si někdo pěkně vyhrál. Povrch má strukturu dřeva a vůbec celá zvenku působí jako by byla dřevěná. Stránky nejsou klasicky bílé, ale jsou šedivé. Kniha je bohatě ilustrovaná a jedním z autorů kreseb je i Theodor Kittelsen, kterého prostě žeru. Pohádky jako takové jsou hodně svérázné a někdy i kruté, ale kruté bývají i naše staré české pohádky. Někoho možná překvapí, kolik v nich objeví "našich českých" pohádek. Kniha se bude líbit milovníkům pohádek, ale mohla by se líbit, jako v mém případě i milovníkům bájí a pověstí, protože některé ze starých pohádek mají kořeny i ve starých pověstech.

03.01.2016 4 z 5

Germanie Germanie Publius Cornelius Tacitus

Tento spis je velmi cenný hlavně proto, že jej sepsal tehdejší současník. Je to takový pohled do zlatého věku Evropy.

17.11.2015 5 z 5

Marobud Marobud Adolf Velhartický

Naprosto zapomenutý román o jednom z nejzajímavějších období našeho území. Kniha se dobře čte a je vhodná pro všechny, kteří se zajímají o dobu starověku v Evropě. Marobud a jeho říše se stali budoucí hrozbou pro sebevědomí Řím.

08.11.2015 5 z 5

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Důvodem, proč jsem po této knize sáhl byl Sámo - vůdce slovanských kmenů.
Chápu, že se jedná o knihu pro děti a mládež, ale na můj vkus působí tato knížka místy velmi nevěrohodně.

19.08.2015 2 z 5

Zlomený meč Zlomený meč Eduard Štorch

Kuriozitou je, že se Eduard Štorch ve své době mylně domníval, že Markomané a jejich král Marobud byli Slované.

06.07.2015 5 z 5

Stráž u mrtvého Stráž u mrtvého * antologie

Nejvíce se mi z tohoto souboru líbily povídky Rappacciniho dcera a Příšerný ženich.

06.07.2015 3 z 5

Otevření dveří Otevření dveří Arthur Machen

Velké očekávání vystřídalo velké zklamání. Toto zklamání jsem si ale přivodil sám svou neznalostí. Očekával jsem hororové povídky, ale tato sbírka obsahuje povídky v duchu zázračna a fantastična. Arthur Machen má několik poloh a já se napoprvé nestrefil do té, kterou od něho očekávám.

14.08.2013 2 z 5

Strach má jméno Annelore Strach má jméno Annelore Jan Červený

Slabší špionážní krimi se silnou a špatně stravitelnou ideologickou náplní.

22.08.2018 2 z 5

Hrůza Hrůza Arthur Machen

Nebyla to hrůza, ale na druhou stranu ani něco co bych si ještě někdy přečetl.

07.07.2018 3 z 5

Dvanáct nemocných Dvanáct nemocných Eduard Fiker

Dobře napsaný detektivní příběh, ale s pro mě nepřesvědčivým koncem.

01.07.2018 3 z 5

Leon Leon Mons Kallentoft

Druhý díl této série je výrazně lepší než ten první. Kladně hodnotím napětí, které se neustále stupňuje a jako drobný zápor bych uvedl jisté nedořešené drobnosti. Jsem zvědavý na třetí díl.

05.05.2018 5 z 5

Zack Zack Mons Kallentoft

Drsná švédská krimi ze současného Stockholmu. Velmi sympatický my byl celý policejní tým, který se tímto případem zabýval. Jedinou drobnou výtku mám k avizované inspiraci řeckou mytologií, která mi přišla marginální.

01.04.2018 5 z 5

Spěšný vlak CH.24.12 Spěšný vlak CH.24.12 Jan Poláček

Moje první kniha z žánru alternativní historie a určitě ne poslední. Román se vyznačuje tísnivou atmosférou na fuksovský způsob a obsahuje mnoho komponentů z laboratoře nacistického okultismu, jako třeba zmínka o rituálním vyvraždění Lidic a nebo častém popisování letounu Vril 8. Závěr knihy je otevřený.

17.03.2018 4 z 5

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Po téhle knize jsem sáhl hlavně z toho důvodu, že děj obsahuje ono zmiňované bludiště v názvu. Ale ač je soudce Ti hlava nepochybně otevřená, moje srdce si nezískal.

11.12.2017 3 z 5