douchová douchová komentáře u knih

Ryby a draci Ryby a draci Undinė Radzevičiūtė

Čtenářský zážitek, který je umocněn potěšením z krásně vypravené knihy...
To se málokdy sejde v jednom exempláři.
Doporučuji pro náročnějšího čtenáře.

01.06.2022 5 z 5

Kontrabas Kontrabas Patrick Süskind

Příjemná jednohubka plná sebeironie.

20.05.2022 4 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Čtení po letech...Při čtení neustále přemýšlím, jestli nepřestat, protože je to vyloženě otřesné, ovládají mě naprosto fyzické pocity hnusu a odporu....Vždycky dočtu, protože je to výborná literatura (teď se mnozí otřesou, jak může být dobrá literatura hnusná :-) ).
A protože ten hnus tam není prvoplánový.....není, toto se tam prostě děje, na různých úrovních a to nelze popsat krásnými slovy....Také jsem milovník ruské klasiky a čtu ji stále, ovšem dnešní literatura si s tím nevystačí, to by bylo jen opakování, které nic nepřinese.
Doporučuji, ale rozhodně to není pro každého.

20.05.2022 4 z 5

Poslední rodina v Anglii Poslední rodina v Anglii Matt Haig

Předesílám, že k té knize jsem přistupovala jako k oddechovce, od které jsem moc
nečekala....Ale vlastně to bylo horší, než jsem předpokládala...Ten příliš jednoduchý
styl psaní a především přiblblé dialogy(psů) ,které patří leda tak do přiblblých déčkových
filmů....no páni, škoda papíru, fakt, nechápu, že to před lety vydalo Argo...
1 hvězda za pár vtipných momentů.

12.05.2022 1 z 5

Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou Barbara Nesvadbová

Ani myšlenky Anny Hogenové nezachránily otřesnou podobu knihy.
Je třeba se tolik podbízet většinovým čtenářům? A bohužel místy nedotažený
rozhovor neprospěl ani těm myšlenkám....Škoda.
Raději sáhněte po knize (také) rozhovorů A. Hogenové s Michalem Slaninkou
Žít z vlastního pramene.

12.05.2022 3 z 5

Štvanice Štvanice Saša Filipenko

Takhle to prostě v Rusku funguje. Šílené.
Na rozdíl od Rudého kříže, který se mi nelíbil, přišel mi vycucaný z prstu,
toto je živé a mrazivé. Doporučuji. Především teď.

12.05.2022 5 z 5

Evička Evička Zuzana Říhová

Zvláštní kniha....zpočátku se to vyvíjí jako lehce vyfabulovaný přepis nalezeného
deníku, nutno říci, dosti banálního a postupně se z toho stane zajímavý literární
počin....čteno až po Cestou špendlíků nebo jehel a přidávám se k předešlému
komentáři, že vlci jsou autorčino téma :-).
Tato kniha není tím, čím se zdá být a tudíž není pro každého.
Je škoda, že trochu zapadla...za sebe doporučuji, velmi se mi líbila i ironie a sarkasmus, který jsem v ní cítila.

24.04.2022 4 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Ta bezvýchodnost je zničující...
Čte se to výborně, kniha není žádnou vědeckou studií, jak sám autor předesílá, je to výstižné, kruté a jak jsem již napsala tak bezvýchodné, že je to až k pláči.
Povinné čtení pro všechny, protože se to také nás všech (bohužel) týká.....
Víc než doporučuji!

30.03.2022 5 z 5

Dlouhé časy Dlouhé časy Vladimir Rafejenko

Kolem této knihy jsem chodila dva roky....dva dny před vypuknutím šílenství jsem
po ní sáhla téměř nevědomky....a ač kniha popisuje konflikt v roce 2014, vlastně
popisuje současnou situaci....silné, občas ubíhající do surreálna, což jen dotváří skutečný stav věcí...Velmi doporučuji. Sláva Ukrajině.

02.03.2022 5 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Pro mne zatím nejslabší z autorových knih....ale vlastně velmi příjemné a pohodové čtení, které má i jistý hlubší přesah....jsem ráda, že ji mám v knihovně, ale pecka to není.

08.02.2022 4 z 5

Ejo Ejo Beata Umubyeyi Mairesse

Silné povídky....násilí se děje stále a ve všech koutech světa, Evropan je trochu zahleděný
jen do své historie, ale je potřeba dívat se i kolem. Doporučuji.

01.02.2022 5 z 5

Sedmá studna Sedmá studna Fred Wander

Velmi silná kniha, ač tak útlá....Síla je v prožitku a ve zdánlivých maličkostech.
Autentické zážitky jsou naprosto nesrovnatelné s novodobými pokusy románů
s tématikou holocaustu...ty jen tlačí na pilu a snaží se tam namontovat co nejvíce
hrůzy a násilí, ale je to křečovité a míjí se to účinkem.
PROSÍM ČTĚTE knihy od lidí, co tím prošli, je jich dost, např. Glazar, Levi, O. Kraus,
Wander, Lustig......Pecka, Šalamov....
Sedmou studnu též VELMI DOPORUČUJI, není z toho člověku moc dobře, ale potřeba číst tyto knihy bohužel stále neskončila.

01.02.2022 5 z 5

Úval mrtvého muže Úval mrtvého muže Charles Nodier

Bohužel velké zklamání. Tento typ literatury mám jinak velmi ráda jako odpočinkové
čtení, kvůli atmosféře atd. Tady tedy z atmosféry nebylo nic, velmi mě to unavovalo,
protože to bylo celé velmi naivní, řekla bych až hloupé.....Srovnání s gotickým románem je bohužel úplně mimo mísu. K dočtení nejdelší povídky Inés de Las Sierass mne donutil
vlastně hlavně doslov, kde se psalo, že tato povídka mohla sloužit jako předobraz
slavnému Tajemného hradu v Karpatech J. Vernea. Na tom asi něco bude, upřímně
ještě že mám zálibu číst si sekundární literaturu, doslovy atd., jinak bych této knize
asi nedala vůbec šanci.
Doporučení: Přečtěte si raději Poutníka Melmotha.

22.11.2021 2 z 5

Zlatá tráva Zlatá tráva Pierre-Jacques Hélias

Velmi příjemné čtení, atmosféra zimní Brataně, kde přežívají legendy o Ankou...

01.11.2021 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

No páni! Úžasný gejzír, od kterého se nešlo odtrhnout....
Mým srdcem (už také) prochází bitva u Hradce Králové...
Krása, díky za zážitek pane Rudiši !

PS:Jen doufám, že se autor stále řadí do české literatury(překlad z němčiny), abychom měli být nač pyšní :-)).

28.10.2021 5 z 5

Šest kufrů Šest kufrů Maxim Biller

Můj oblíbený autor, proto opět hodnotím velmi vysoko, i když už trochu vykrádá sám sebe.
Ale i tak velmi doporučuji, je to velmi svižné, ironické a kvalitní počtení :-).
A velmi kladně hodnotím i obálku, Argo po čase opět ukázalo, že ještě umí.

23.10.2021 4 z 5

Ezechiel v kopřivách Ezechiel v kopřivách Miloš Doležal

Bolestná a žitá poezie...rozhodně se k této knize budu vracet. Děkuji MD a doporučuji.

06.10.2021 5 z 5

Temné zlo Temné zlo Giuseppe Berto

Výborná věc !!! Náhodná koupě v antikvariátu a pro mě prostě objev! Kniha se tedy musí číst nejlépe doma, má věty dlouhé 30 a více stran a ten proud nelze zastavit, ale to vlastně ani nechcete...Řadím po bok titulům jako Zápisky Malta Lauridse Brigga, Portrét umělce v jinošských letech, Tragédie dětství, Dopis otci, knihám od Josefa Winklera atd.....vyšlo v roce 1969, takže náklad šel možná částečně do stoupy, protože jinak moc nechápu, že o té knize nevím :-), protože mám kde co :-))
Rozhodně 5 hvězd a doporučuju!!

06.10.2021 5 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Bohužel nedočteno. Prvních cca 100 stran jsem se velmi bavila po všech stránkách, pak to začalo nějak drhnout a přestala jsem mít důvod to vůbec číst....na straně 250 jsem boj vzdala a trochu mě mrzí, že až tam....ale jsem dočítací typ, chtěla jsem tomu dát šanci.

18.09.2021 1 z 5

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

Při opětovném čtení (cca po 20ti letech) opět musím konstatovat...5 hvězd :-).

28.08.2021 5 z 5