Dorrinka Dorrinka komentáře u knih

Kam jedeme, tati? Kam jedeme, tati? Jean-Louis Fournier

Kniha se mi líbila, obsahem i formou. Někdy bylo na mě sarkasmu a ironie až moc, ale oceňuji, že autor "vytáhl na světlo" černý humor rodičů dětí s postižením.

09.09.2016 4 z 5

Samota Samota Natalio Grueso

Dala jsem se do čtení s velkou vervou, první dvě třetiny přečtla za den a pak... Pak jsem se nemohla na ten zbytek odhodlat, nechtělo se mi a radši jsem listovala časopisem. Zjistila jsem totiž, že kniha nikam nespěje. Nemluvím teď o tom, co by se konvenčně dalo nazvat "děj", ale spíš o vnitřním obsahu, o směřování hlavní myšlenky díla. To tu úplně chybí. Autor vrší zkazky bez hlubší logiky (a někdy zcela bez obsahu, co si budeme nalhávat) a zdá se, že jediným cílem je snaha poněkud prvoplánově dojmout. Abyste mne, vážení čtenáři, nechápali špatně Samota není špatná knížka, má světlé okamžiky, úsměvné ostrůvky ve vlnách patosu. Škoda, že vrchol zažijeme už ve čtvrtině knihy v příběhu o vysloužilém sportovním komentátorovi, protože právě zde se autor jedinkrát blýskne vtipem a důmyslnou gradací k pointě.

09.06.2016 3 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Hlavní motivací k výběru téhle knihy pro mě byla čtenářská výzva, jinak je to kus žánrem i stylem dost odlišný od mého průměru i od mých oddychových guilty pleasures. Ale jsem ráda, že jsem po ní sáhla, četla se snadno a rychle, ale na rozdíl od jiných "rychloknih" po ní nezůstala nepříjemná pachuť nehotového. Místy mě malilinko rozčilovala autorčina světoborná americká hlubokomyslnost v situacích, kdy by si soudná Evropanka řekla prostě jen "ach jo" a dál nekomentovala.

28.05.2016 3 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Svižné a čtivé, krásné plynulé pokračování prvního dílu, které navnadí na díl následující. Už aby to bylo... A zdaleka to není jen teenagerská fantasy, jak by kniha mohla na první pohled působit.

25.02.2016 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Čekala jsem asi něco jako pseudohistorický román, a tak jsem byla chvilku rozčarovaná, že vlastně čtu normální červenou knihovnu, ale když jsem si zvykla, musím říct - na červenou knihovnu dost dobré. Čtivé, napínavé a v rámci žánru originální. Pravda, osobně bych nemusela konzumovat feministické názory hlavní hrdinky v tak vysoké koncentraci, ale krom tohoto po obsahové stránce příjemná oddychovka, skvělé čtení ke kojení. Jen vám kniha nesmí upadnout na dítě :-)

23.01.2016 3 z 5

Divoká kuchařka Divoká kuchařka Štěpán Matějka

Na knize velmi oceňuji nádherné ilustrace a krásně zpracovaný přebal. Co se týče receptů, čekala jsem mnohem více. Je hezké, že je téměř vše vitariánské a veganské, ale to podle mého názoru nemusí znamenat, že budou téměř všechny recepty na jedno kopyto a vše bude chutnat skoro stejně. Myslím, že o postupu "smíchejte s medem namažte na chleba" není nezbytně nutné popsat tolik stran.

28.01.2018 2 z 5

Nezdolný zahradník: Pěstování potravin a soběstačnost v nejistých časech Nezdolný zahradník: Pěstování potravin a soběstačnost v nejistých časech Carol Deppe

Asi vůbec nejpraktičtější a nejkomplexněji propracovaná kniha o pěstování potravin a samozásobení, kterou jsem kdy držela v ruce. Autorka se nezdržuje zbytečnou teorií a ta teoretická východiska, která uvádí spadají do kategorie "světonázorových zemětřesení", takže si myslím, že zasáhnou výrazně i čtenáře, který není fanatický domácí pěstitel. Po stránce zahradnické je vše velmi podrobné a přehledné, velmi oceňuji, že bylo pamatováno na vše, co samozásobitelství obnáší, od ukládání osiva a testů klíčivosti, až k ukládání a konzervaci produktů. Perfektní kniha, doporučuji všem, kdo nechtějí pěstovat jen pár chillipapriček pro potěchu, ale chtějí co nejvyšší užitek ze své práce.

14.01.2018 5 z 5

Pěstování ze semen Pěstování ze semen Holly Farrell

Kniha je graficky velmi pěkná, pohledná, snadno upoutá, ale za zvlášť užitečnou ji nepovažuji. Možná pro úplné zahradníky-začátečníky, kteří ještě neviděli klíčit řeřichu. Nebo si umím představit její použití s dětmi - je tu vše opravdu velmi názorné, a pokud budete brát například pěstování avokáda jako pokus, nebudete čekat žádný výsledný produkt, tak tady se přehledně a prostě dozvíte jak... Kdo chce pěstovat rostliny pro užitek, moc knihu neupotřebí. Ono totiž pěstovat velkou část plodin ze semen je o něčem úplně jiném, než "jak to nechat vyklíčit".

22.11.2017 2 z 5

Třináct klanových matek Třináct klanových matek Jamie Sams

Pravděpodobně to bude znít divně, ale na knize mě mnohem více oslovily úvodní kapitoly a ze všeho nejvíce závěrečné shrnutí. Hlavnímu, stěžejnímu oddílu knihy, kde autorka popisuje postupně jednotlivé Klanové matky, jsem úplně nepropadla. Chvíli jsem měla pocit, že nerozumím stylu výkladu, a pak mi došlo, že naprosto nechápu samu podstatu textu. Nejsem odborník, ale o spiritualitu severoamerických indiánů se zajímám docela intenzivně. Jenže tohle mě úplně minulo a možná i dost zmátlo... Každopádně, už jen kvůli slovům v závěru knihy se vyplatí donést si domů tenhle kousek aspoň na chvíli z knihovny.

22.11.2017 4 z 5

Odvážný rodič - Buddhismem inspirovaný rádce, jak vychovat citově odolné dítě Odvážný rodič - Buddhismem inspirovaný rádce, jak vychovat citově odolné dítě Krissy Pozatek

Pokud dítě vychováváte kombinací metody cukru a biče se selským rozumem, nebude pro vás asi autorčin přístup nijak převratný, což ale neznamená, že se knihu nehodí číst. Určitě vás obohatí opravdu hezky podanými příklady ze života a mě osobně utkvěla i některá přirovnání a obrazné popisy inspirované východním myšlením. Dobře se tím argumentuje nekonečně respektujícím, věčným klidem naplněným, neuvěřitelným maminkám :-)

14.08.2017 4 z 5

Naše BIO zahrádka Naše BIO zahrádka Wolf-Dieter Storl

Očekávala jsem od knihy něco jiného, více jsem potřebovala praktickou příručku se sadebním plánem, tabulkou vegetačních dob rostlin a podobně. Toho jsem se zde nedočkala, ale tím rozhodně nechci říci, že by mě kniha nějak zklamala. Naopak. Nadchlo mě, jak autor popisoval vlastní životní peripetie zcela otevřeně, jak se jeho vyprávění prolínalo s popisy zahradních prací a konkrétních postupů, s vyprávěním o bylinách divokých i "krotkých"... Není zde, pravda, kompletní teoretické vybavení začínajícího zahradníka ve smyslu vědomostí, které by šly okamžitě aplikovat "v akci". Zato zde adepti samozásobení můžou najít vzácný náhled do jiné roviny - pochopení propojenosti zahradníka a zahrady, pocit provázanosti života lidí a rostlin.

26.04.2017 4 z 5

Kniha o mužství Kniha o mužství Steve Biddulph

Půjčila jsem si knihu proto, abych ji podstrčila svému manželovi, ale než jsem mu ji stihla rafinovaně naaranžovat na noční stolek, začetla jsem se a už jsem na stránky lepila jeden barevný papírek za druhým, abych mu mohla "říct" všechno, co mě k textu napadalo, aniž bych ho rušila při čtení... Výborná kniha pro široké čtenářské publikum, velká škoda, že u nás tituly tohoto zaměření mají mizivou pozornost a publicitu. O máločem si myslím, že má potenciál vylepšit lidem vztahy a tak vůbec život - o máločem, krom poznání. A toho je v této knize hodně, silně koncentrovaného, navíc je doplněno správnou dávkou humoru a správnou dávkou emocionality. Autor je nejen dobrým psychologem s letitou praxí, ale také skvělým, zajímavým vypravěčem.

26.04.2017 5 z 5

Manifest disfrutalismu - Nepřípustné Manifest disfrutalismu - Nepřípustné Kateřina Varhaník Wildová

Po stránce obsažených myšlenek s autorkou souzním a v mnohém mě velmi inspiruje, co se týče formy textu, byla jsem spíš rozčarovaná. Mám moc ráda autorčin styl humoru třeba v rozhovorech nebo v kratších textech, ale tady toho na mne bylo už moc. Nevadí mi účelově použité vulgarismy, ale vadí mi kategorizace pomocí vulgarismu, ať už je na místě, jak chce.

31.03.2017 5 z 5

Světice, nebo čarodějky? Světice, nebo čarodějky? Peter Dinzelbacher

Osobně mě občas až rozčílilo, jak z nekonečných pokusů o rozlišení svatých od čarodějek prostě nevyplývá žádný závěr, jak bylo jen v rukách rozhodujících institucí posoudit "kdo je ta žena". A kniha je skvělá právě v tom, že nechá čtenáře, ať si celou situaci hodnotí sám, jak nejlépe umí. Autor poutavou formou popíše jednotlivé případy žen kanonizovaných nebo upálených a nechá vás ve svobodě o tom všem přemýšlet. Velmi si toho cením, protože "ideologických" příruček k tématu, ať už obhajují církev nebo "čarodějnice", máme, obávám se, celé vagóny.

31.03.2017 4 z 5

Móda si to žádá Móda si to žádá Sydney Ross Singer

Z knížky nevyplývá víc, než kolik napoví už obal. To nemám ráda. Jedná se o shrnutí vědecké studie a to samo o sobě zabere prostě pár stran, autoři ale hlavní téma několikrát zopakují, asi pro méně vnímavé, a několikrát v různých kabátcích "zrecyklují" i ten prostý jednoznačný závěr. Za mne - nosné by bylo více rozepsat a objasnit sociální a kulturní aspekty problému, zde totiž leží jeho jádro - v sebeprožívání žen, v jejich myšlení o jejich tělech, v tom, co nám o našich tělech kdo řekne... Přesná data jsou pěkná věc, ale v tomhle nám nějak moc nepomůžou. Důkazem může být i to, že 187 stran téhle knížky mě prostě nepřiměje odložit prádlo, ale můj muž tohoto efektu u mě docílí cca třemi větami :D

11.03.2017 2 z 5

Bible nespadla z nebe Bible nespadla z nebe Bernard Gillièron

Věcná a stručná publikace, uspořádaná přehledně a prakticky. Nicméně formou podání poměrně nezáživná, pokud se chcete u čtení i trochu pobavit, doporučit se určitě nedá. K rychlému prostudování tématu je ale velmi vhodná.

09.02.2017 4 z 5

Budiž móda Budiž móda Jana Máchalová

Kniha se mi po obsahové stránce docela líbila, hlavně na začátku první části, která popisuje vývoj módy a stylu v prvních třech dekádách 20. století. Myslím, že je zde dobře patrná erudice autorky v oblasti výtvarného umění a vůbec kulturního dění té doby. Naopak u popisu subkultur a jejich způsobu oblékání jsou popisy lehce zmatené co se týče časového zařazení a místy i úplně nepřesné ve vztahu k vývoji na hudební scéně, se kterou souvisejí. Ale v kontextu široce pojaté historie módy v uplynulých 120 letech jsou to maličkosti... Poslední oddíl knihy, srovnávající různé tvůrce a módní tendence, byl na můj vkus někdy příliš šablonovitý, místy zde úplně zanikla hlavní myšlenka kapitoly.
Co se na knize naopak ocenit nedá, je grafické zpracování. U publikace o módě a stylu bych čekala něco víc... šmrncovního.

04.05.2016 4 z 5

V každém okamžiku šik V každém okamžiku šik Tish Jett

Půjčila jsem tu knížku mé mamince na přání. A protože schopnost ukázněně dočítat knihy v rozumném časovém horizontu se v naší rodině vyskytla v první generaci až u mne, už mě štvalo, jak se ubohá kniha stále někde válí a záložka se v ní nikam neposouvá atd. Inu, oddychové čtení, sympatické tím, že vyvrací populární mýty typu "Francouzky necvičí v tělocvičně" nebo "Francouzky snědí, co je napadne, ale tak geniálně, že nepřiberou". Jako v každé podobné knize se autorka vlastně stále opakuje jak kolovrátek, ale zas tak to neva, pokud knížku čtete, když se zrovna snažíte v kočárku udrncat mimino (protože pak nemáte pocit že marníte čas). Jen místy zamrzí ten překlad, hlavně v momentech, kdy lehce nepochopíte, co chtěl básník říci, a tak si představíte větu v originálním znění a ejhle - on je to vtip! Škoda toho, ale jinak bezproblémová oddychovka.

29.04.2016 3 z 5