Dobraadresa Dobraadresa komentáře u knih

Maskirovka Maskirovka Roman Rops-Tůma

Půvabně ironické komentáře k frazeologii kapitalismu.

15.07.2020 3 z 5

Druhý den po konci světa Druhý den po konci světa Igor Malijevský

Solidní, chytrá a místy i hluboká poezie v povedené grafické úpravě. Není to vrchol literatury, který by přežil staletí, ale kultivovaný proud volného verše s mnoha odkazy, aniž by při tom autor dával zbytečně na odiv svoji sečtělost. Výborné čtení na tichý osamělý večer.

15.07.2020 3 z 5

Zóna Zóna Daniel Majling

Mám za sebou tři Majlingy a ani jeden nezklamal. Zóna má zase depresivní outsiderské hrdiny jako Rudo, ale je ještě trochu temnější, což neznamená, že se párkrát nezboříte smíchy. Skvost.

19.06.2020 4 z 5

XXX / Jezero XXX / Jezero Daniel Hradecký

Jezero, které možná zaujme víc čtenářů jako první díky zřetelnějšímu názvu, je bohužel o něco banálnější, než je člověk u Hradeckého zvyklý. Za pozornost stojí tak dvě tři čísla. Proti tomu XXX, psané jako milostná korespondence s jednou letmo potkanou ženou, je mnohem hutnější a dokazuje, že máme tu čest s jedním z nejlepších žijících básníků, které Česko nosí

19.06.2020 4 z 5

Zaprodanec Zaprodanec Paul Beatty

Není to ani vtipné, ani kontroverzní, jak slibuje anotace. Překomplikovaný nápad o znovuzavedení segregace za účelem osvobození černochů v Los Angeles se pomalu, pomaličku rozvíjí v závějích slov, kterými se prodírat je úmorné už od prvních stránek. Po straně 100 už jsem jen knihovnicky listoval a styděl se před kamarádem, jemuž jsem knížku podle ohlasů doporučil. On nedočetl vůbec. Dvě hvězdičky za dva slušné nápady celkově asi na 10ti stránkách.

05.06.2020 2 z 5

Knihy, které jsem nenapsal Knihy, které jsem nenapsal George Steiner

Eseje, které mají větší ambice než dokážou naplnit. Jsou v nich části duchaplné, ale bohužel i úplně jalové a není jich málo. Některé pasáže (například ty osobnější v kapitole Jazyky erótu) by bylo skoro lepší nepsat vůbec. Ne proto, že by byly příliš osobní nebo odvážné, ale protože jsou to prostě nesmysly.

23.05.2020 3 z 5

Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští Eberhardt Hauptbahnhof (p)

Přehlídka bizarní tvořivosti a humoru spousty druhů a odstínů. Lahůdka pro sečtělé, ukončená přesně tehdy, kdy by jinak začala být nudná.

23.05.2020 5 z 5

Na vrcholu zoufalství Na vrcholu zoufalství Vojtěch Varyš

Na vrcholu zoufalství je kniha-póza. V dobrém slova smyslu. Užijete si v ní jeden jediný základní postoj ke světu, a protože je to postoj svým způsobem svůdný, tak si v něm můžete porochnit. Víc rozměrů text nemá, ale stačí to. Je to jako užít si dlouhou speciální lázeň.

07.03.2020 4 z 5

Ostrovní básně Ostrovní básně Ivo Hucl

Nadutá haiku, přepjatá haiku, haiku s patosem. Ve skutečnosti nejde o sbírku haiku, nicméně jejich poetiku, náladu a zvláštní vyrovnanost autor často - obvykle neúspěšně - přejímá. V celé tlusté knize je kolem deseti zajímavých básní. Zbytek je jalová fantazie a na odiv vystavovaná moudrost. Do roku 1988 autor datuje text, ve kterém píše o Harry Potterovi. Atp.

21.02.2020 2 z 5

Cesta do hlubin kantorovy duše Cesta do hlubin kantorovy duše Miloš Hoznauer

Pohled na české školství od kantora, jakých by mělo být (kantorů, a možná i pohledů) v tomto školství víc. Sem tam se autor trošku opájí vlastními literárními nápady, které jsou spíš milé než zajímavé, ale díky zbývajícímu textu a zjevné lásce ke studentům a vlastnímu povolání mu to rádi odpustíte. Objevná pro mě byla například skutečnost, že nesmyslné množství byrokracie, kterou učitelé a ředitelé musejí zvládat, zdaleka není jen otázka současnosti. Podobně strašidelné to bylo přinejmenším od 50. let.

Kuriozitami církevních dějin Kuriozitami církevních dějin Tomáš Konečný

Roztomilá přehlídka zajímavostí z dějin (nejen) katolické církve. Zanudí-li výjimečně některá ze zajímavostí, ta příští to obvykle hned napraví.

Azyl pro zamilované Azyl pro zamilované Jakub Šofar

Kdo má rád knihy poskládané ze spisovatelských zápisníků, z navzájem většinou nesouvisejích poznámek, z nichž každá znovu bojuje o čtenářovu pozornost, bude spokojený. Číselná hra, popsaná v úvodu, dodává textu jisté napětí a nostalgii po nepřečteném, což je bonus. Jakkoliv není úplně jisté, jestli autor popsanou hru opravdu hrál.