Daydreamer Daydreamer komentáře u knih

Klub Lysek Klub Lysek Arthur Ransome

Kniha se mi líbila, ale jinak dávám přednost těm titulům, kde je pohromadě má oblíbená osmička :-).
Dick s Dorotkou, Nancy a Peggy, a samozřejmě sourozenci Walkerovi :-)

Záhadné vody Záhadné vody Arthur Ransome

Jedna z mých nejoblíbenějších Ransomeovek.

Židovská Praha Židovská Praha Jan Boněk

Souhlasím s Tripedalií. Opravdu výborná kniha, nabitá informacemi a fotografiemi. A i ten podtitul "Průvodce městem, které neexistuje", a já dodám - bohužel, se mi zdá lehce mysteriózní :-)

02.03.2016 4 z 5

Kniha o staré Praze Kniha o staré Praze Jiří Horák

Výborně napsaná kniha se spoustou zajímavostí ze staré Prahy

Nevěstince a nevěstky Nevěstince a nevěstky Radim Kopáč

Nevěstince, pod různými nazvy, jako třeba "Kabaret", Heaven (!?!), a podobně, najdete v Praze samozřejmě i dnes. Nejsem znalec a o exkurzi v dnešních podnicích bych opravdu, ale opravdu nestál. Nicměně, za pomoci stroje času, bych nějaký z těch starších rád navštívil :-).

02.03.2016 4 z 5

Zlatá doba štamgastů pražských hospod Zlatá doba štamgastů pražských hospod Karel Altman

Ano, ta barvitá svědectví, to je právě to, co mne na knize zaujalo. Autor zde odvedl výbornou práci, využívaje vzpomínek pamětníků :-)

02.03.2016 5 z 5

Ulice a uličky Nového Města pražského a Vyšehradu Ulice a uličky Nového Města pražského a Vyšehradu Antonín Ederer

Výborná záležitost, jak už to u autorových knih bývá. Informací je právě tolik, aby vás jimi autor nezahltil, najdete zde i foto a ilustrace, ale i některé málo známé zajímavosti. Opravdu povedená práce.

02.03.2016 5 z 5

Ulice a uličky Malé Strany a Hradčan Ulice a uličky Malé Strany a Hradčan Pavel Augusta

Trolejbusy a trolejbusové tratě Trolejbusy a trolejbusové tratě Jan Arazim

Výborná kniha fotografií, která vás seznámí nejen s trolejbusy, ale pochopitelně i s mnoha místy, kde jste se mohli v Praze s autobusy setkat.

Život v pražských ulicích Život v pražských ulicích Zdeněk Míka

Opravdu velice povedená kniha, plná dobových fotografií, které, pro mne, jakoby dokreslovaly příběhy ponejvíce z Ignáta Herrmanna, Jana Nerudy i dalších...:-)

02.03.2016 5 z 5

Upomínky Upomínky Karolina Světlá (p)

Upřímně - nečekal jsem, že mne kniha až natolik zaujme :-). Archaický jazyk mi sice trochu vadil, ale není to nic, co by člověk nezvládl. Paní Karolina se zde rozepisuje vlastně jen o době svého mládí, ale s velkou upřímností, a, pokud mohu soudit, se snahou o objektivní vylíčení toho, co ji v oněch letech potkalo. Její mládí, vzhledem k tomu, jak byla založená, nebyla rozhodně žádná idylka - ale to zjevně platilo pro většinu jejích vrstevníků. Jednoho opravdu překvapí, jaká se tehdy u dětí uplatňovala výchova, pokud se to výchovou vůbec dá nazvat. Právě tak se zde dočtete o takřka obludné diskriminaci žen, a rovněž o všudypřítomném němectví a potlačování všeho českého, o dominanci německého jazyka ve škole a často i doma. Je to opravdu velmi poučné čtení

02.03.2016 3 z 5

Praha legend a skutečností Praha legend a skutečností Karel Krejčí

Tak do téhle knihy jsme se vůbec nezačetl a opravdu se mi nelíbila. Existuje velká spousta mnohem zajímavějších pragensií.

01.03.2016 1 z 5

Dějepis města Prahy  I - XII Dějepis města Prahy I - XII Vratislav Václav Tomek

Jako ctitel svého rodného města a člověk se sbírkou zajímavých pragensií jsem zkusil i tohle dílo. Naštěstí pro mne nejdříve na "Krameriovi" - viz odkaz dole.
Pro filology a historiky zřejmě zajímavá záležitost - pro mne, díky zbytečně archaickému jazyku, jen těžko stravitelná četba. Ale, i kdybych se začetl, vadila by mi skutečnost, že dílo končí na začátku 17. století.
Jinak v antikvariátech je dostupný jak celý soubor, tak i jednotlivé díly.

24.02.2016

Náměstí, trhy a plácky staré Prahy Náměstí, trhy a plácky staré Prahy Antonín Ederer

24.02.2016 5 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Všechno už tu asi bylo napsáno...pět hvězd jsem udělil s lítostí. S lítostí, že jich nelze dát víc...
A ještě jednu mou oblíbenou báseň(jen jednu z mých oblíbených, nemám u něho neoblíbené) protože INFEKCE už tu byla...

Noviny nevyjdou ve zvláštním vydání,
nikdo mi s růžemi nepřijde přát.
Pomlčí důstojně klasici svázaní
o tom, co brzy už musí se stát.

Neshoří hvězdy a nevyschnou rybníky.
V ulicích nebude dechovka hrát.
Kdopak si všimne? Vždyť svět je tak veliký
a třeba zrovna teď má se to stát.
Jednou tě potkám, vím to jistě!
Nevím jen kdy, na kterém místě...
Ať si klidně říkají, že nevím o životě nic -
možná se to stane zítra, možná že až za měsíc.
Možná zrovna teď, na tomhle nároží
na mou horkou tvář svou ruku položíš.

Málokdo všimne si našeho setkání.
Někdo snad začne se přestárle smát,
až mě na ulici políbíš do dlaní
a řekneš, že se to muselo stát.

09.02.2016 5 z 5

Český sport 1862-1914 Český sport 1862-1914 Jiří Koliš

Opět jedna z knih, kde se mi maximální počet hvězdiček pět zdá příliš nízký. Vše podstatné jsem již uvedl v anotaci a tady jen připojím, že se jedná o mnou tolik oblíbené optimální spojení množství fotografií s přiměřeným množstvím textu.
A ještě jedna důležitá skutečnost, která mi udělala velkou radost: celou knihou prostupuje jedna z nejúžasnějších a nejvšestrannějších osobností našeho sportu a sportovní diplomacie, totiž Josef Rössler-Ořovský.
Je národní ostudou, že tato SKUTEČNÁ CELEBRITA si dosud nezasloužila vlastní monografii...
Nicméně, právě v této knize o něm naleznete nejednu informaci a pochopitelně nechybí ani řada fotografií.

29.01.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Film jsem ještě neviděl, nemohu tedy, na rozdíl od řady ostatních, srovnávat. Ale určitě se na něj podívám. K téhle knize toho tady bylo napsáno už opravdu hodně, takže ani nemohu napsat něco objevného a proto se omlouvám uživatelce "rusalka123", že si dovolím citovat několi jejích vět, protože lépe bych to napsat nedokázal - a ona v těch větách přesně vystihla i mé pocity: " Zusak má dost osobitý a bezesporu velmi zajímavý styl psaní, který mě nejdřív fascinoval, ale ke konci už mi přišlo lehce únavné, jak to vypadalo, že nic nenapíše "normálně", ale pro všechno hledá neotřelá slovní spojení a přirovnání. Na tom by nebylo v zásadě nic špatného - naopak - kdyby se mi ale nezačalo chvílemi zdát, že to nepůsobí vůbec přirozeně... Jako kdyby tím chtěl čtenáře fascinovat, jako by na tom tu knížku cíleně postavil..."
Za sebe snad jen dodám, že MNĚ tedy vypravěčka smrt opravdu nesedla. Té osobitosti shledávám v knize příliš.
To ale neznamená, že se mi knížka nelíbila. Naopak - ale s výše uvedenými výhradami.

29.01.2016 4 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Rovněž velmi oblíbená kniha mého mládí. Četl jsem ji několikrát :-).

27.01.2016 5 z 5

Trhy a tržiště Trhy a tržiště Pavla Státníková

Většina kniha z téhle edice( Zmizelá Praha) je opravdu zážitek. Staré fotografie mají prostě své kouzlo a jsou stejně důležité, jako vzpomínky pamětníků. Doporučuji.

13.01.2016 5 z 5

Vyšehrad - tisíciletá sága Vyšehrad - tisíciletá sága Pavel Bedrníček

Velmi pěkně napsaná knížka od p. Bedrníčka. Na to jsem u něho ostatně zvyklý :-). Uvítal jsem čtivě popsanou historii a samozřejmě také kapitolu o zde pohřbených významných osobnostech.

13.01.2016 5 z 5