Upomínky

Autorčiny vzpomínky zejména na svůj život v Praze v době svého mládí, tedy v čase okolo poloviny 19. století. Čtenář se zde dočte i o diskriminaci žen a dívek, o všudypřítomné němčině a potlačované češtině, ale najde zde i řadu postřehů z prostředí okolo Poštovské ulice, dnes Karoliny Světlé, kde tehdy autorka bydlela. A o životě v tehdejší době vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286560/upominky-1tW-286560.jpg 32
Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Leopold Mazáč

los

vzpomínky především z raného dětství, hlavním tématem je ženská otázka, nic moc zajímavého, minimum dobových reálií (v porovnání se vzpomínkami jiných pamětníků - mužů)

zaujala mne pasáž o postavení židů v předbřeznové společnosti, škoda že tak krátká

Daydreamer
02.03.2016

Upřímně - nečekal jsem, že mne kniha až natolik zaujme :-). Archaický jazyk mi sice trochu vadil, ale není to nic, co by člověk nezvládl. Paní Karolina se zde rozepisuje vlastně jen o době svého mládí, ale s velkou upřímností, a, pokud mohu soudit, se snahou o objektivní vylíčení toho, co ji v oněch letech potkalo. Její mládí, vzhledem k tomu, jak byla založená, nebyla rozhodně žádná idylka - ale to zjevně platilo pro většinu jejích vrstevníků. Jednoho opravdu překvapí, jaká se tehdy u dětí uplatňovala výchova, pokud se to výchovou vůbec dá nazvat. Právě tak se zde dočtete o takřka obludné diskriminaci žen, a rovněž o všudypřítomném němectví a potlačování všeho českého, o dominanci německého jazyka ve škole a často i doma. Je to opravdu velmi poučné čtení

Karolina Světlá

Karolina Světlá