dawson321 dawson321 komentáře u knih

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Musím smeknout nad tím, jak dokázala autorka vymyslet a dopodrobna popsat celý svět v knize. I když fantasy tolik nečtu, tak se mi kniha líbila, ale dala mi teda dost zabrat. Některé postavy mi byly sympatičtější, jiné méně...ale oceňuji mnoho LGBT postav a linek v knize. Koukám, že některým čtenářům se to moc nelíbí, já naopak tyto dějové linky kvituji a možná to byl i jedem z důvodu, proč jsem knihu neodložil.

11.01.2022 3 z 5

Testament Testament Eric Van Lustbader

To byla ale blbina a ještě přes 500 stránek dlouhá. Na obálce se píše, že ae jedná o inteligentní thriller. No nevím, děj mi přišel dost předvídatelný, to, že se hlavní hrdina zaplete se svojí ochránkyní taky raději nekomentuju. Prostě nic vás na knížce nepřekvapí a lepších thrillerů je spousta. Takže za mě tato kniha ne!

10.01.2022 2 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Tak to byla jízda. Knihu jsem přečetl v rámci covidové karantény a výborně mi do ní sedla. Napětí je od začátku do konce a líbilo se mi, že autor nevyužil pouze tématu pandemie, ale věnoval se například i darknetu. Za mě jeden z nejlepších thrillerů loňského roku!

09.01.2022 5 z 5

Hity, které dobyly svět - Příběhy písní od 50. let do současnosti Hity, které dobyly svět - Příběhy písní od 50. let do současnosti Honza Dědek

Honza Dědek má neuvěřitelný přehled o světové pop music. Ví mnoho zajímavostí o různých písních, takže pro fanoušky muziky je to super kniha. Kniha je ovšem přepisem Dědkova pořadu HitStory, takže pokud čekáte něco zcela nového, mohli byste být zklamání.

07.01.2022 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

I když příběhů za 2. sv. války je v současnosti jak hub po dešti, přesto se mi kniha moc líbila. První kapitola se na můj vkus poněkud vlekla, ale poté už příběh nabral spád a nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Krásný příběh, doporučuji. A kdo nechce číst, může si ji poslechnout převyprávěnou od Českého rozhlasu.

31.12.2021 5 z 5

Atlas světa Atlas světa Tereza Kocová

Malé sestřenky to milují :))

28.12.2021 5 z 5

Návrat Návrat Nicholas Sparks

Přiznám se, že cca posledních pět knih od Sparkse mi trochu splývá. Asi to bude tím, že prostě píše stále o tom stejným. Což samozřejmě není na škodu, alespoň víte, co máte od něj očekávat. Ale hold na jeho ranou tvorbu to nemá, ta mi zůstane pořád v mysli. Každopádně příběh je pěkný, možná občas trochu zdlouhavý, například pasáže o tom jak fungují včelstva. Kdyby se kniha trochu provzdušnila, nebylo by to na škodu.

28.12.2021 4 z 5

Nedělej mi ostudu a padej do hospody Nedělej mi ostudu a padej do hospody Miroslav Kemel

Legendární kreslené vtipy od Miroslava Kemela, které vycházely a stále vycházejí v deníku Právo.

28.12.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Erbenovy sloupky se pěkně četly, jen už jsem asi jiná generace, takže některé věci mi prostě tak vtipné nepřišly a s některými jsem úplně nesouhlasil.

24.12.2021 3 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Ideální kniha na adventní čas a Vánoce. Musím říct, že mě mnoho z povídek chytlo za srdce...byla v nich láska, vzpomínky, sentiment, přátelství... Nemohu vybrat tu nejlepší povídku, protože v knize takových povídek bylo víc. Čeští autoři ukázali, že psát umí.

24.12.2021 5 z 5

Nejlepší detektivní povídky roku 2020 Nejlepší detektivní povídky roku 2020 * antologie

Některé povídky byly slabší, jiné silnější. Celkově se oddechově četly na dovolené, taková příjemná jednohubka.

24.12.2021 3 z 5

Záhady na dosah ruky Záhady na dosah ruky Arnošt Vašíček

Takový časopis Enigma v knižní podobě.... záhady, tajemno atd.

23.12.2021 3 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Při čtení jsem si jen říkal, vem mě taky s sebou. Je to úžasný, kolik toho Lucka stihla procestovat a objevit. V knize jsou krásné fotografie, hlavně z té Antarktidy se mi tajil dech.

22.12.2021 4 z 5

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Moc milá knížka, která má v hlavní roli transgender postavu, ale děj se netočí kolem tohoto faktu. Líbilo se mi, jakým způsobem Luca vykonával věci se seznamu. Ale chudáci jeho rodiče, kteří si o něm museli myslet kdo ví co. Pro fanoušky Mufina a čaje ideální knížka.

22.12.2021 4 z 5

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Ta matka byla ale nesnesitelná. Bohužel, začíst se do textu, který promlouvá hlasem hlavní hrdinky, která vám je bytostně nesympatická, byl docela oříšek. Ale dal jsem to! Téma knihy ale bylo zajímavé, jen kniha byla pro mě dost ukecaná a vlastně prvních 100 stran se opakovalo stále to samé.

18.12.2021 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

I když jsou některé povídky slabší a některé hodně vydařené, jsem moc rád, že kniha s těmito povídkami v Česku vyšla. Za to dávám 5*. Také si mi líbí, že se kniha dotýká mnoha témat a různých skupin lidí - gayům, lesbičkám, asexuální, transsexuálům...
Nejvydařenější povídky jsou za mě Vezmi si mě, když to dokážeš a Jak jsem šla na záchod.

18.12.2021 5 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Zdá se, že autorka se snaží co nejvíc vytřískat z úspěchu Srdcerváčů. Ty jsou ale založeny převážně na roztomilých a pěkných ilustracích, což tato kniha postrádá, jelikož se nejedná o komiks. Příběh uvádí jeden vánoční den a jak ho prožívají hlavní hrdinové. Žádný převratný zvrat se v ději ovšem neudá. Pro skalní fanoušky Srdcerváčů, ke kterým se řadím i já, je kniha další mozaikou do příběhu. Pro ostatní je to ovšem ztráta času.

17.12.2021 3 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Autorova třetí kniha, i když na prvotinu Skoncovat s Eddym B. nemá, i tak se jedná o kvalitní čtivo, které chytne za srdce. Myslím, že se v této knize najde dost dětí, které měli komplikované vztahy se svými rodiči.
Ovšem daleko zajímavější než kniha, je její divadelní ztvárnění v divadle Venuše ve Švehlovce. Eddiho hraje výborný Daniel Krejčík. Takže pokud jste knihu četli, neváhejte jít na ni i do divadla.

17.12.2021 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Opět super díl, i když tentokrát se v něm řeší docela závažné téma. Už se těším na finální díl, jak to všechno dopadne.

09.10.2021 5 z 5

Laura Deanová mě už zase nechala Laura Deanová mě už zase nechala Mariko Tamaki

Pěkný komiks o jednom vztahu, kde jedna strana dává více než druhá. Myslím, že mnoho z nás si podobným vztahem někdy prošlo, kdy nás měl ten druhý na háku a my skákali jak píská. I když se mi komiks líbil, přeci jenom Srdcerváče, které mají podobnou tematiku, mám radši.

07.10.2021 4 z 5