Davrt Davrt komentáře u knih

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Zvláštní kniha. Líbí se mi, i když je prakticky bez výrazného děje. Je v ní spousta zajímavých zkušeností. A konec mě opravdu naštval. Cítila jsem se podvedená, zrazená a jako bych přišla o někoho blízkého.

14.02.2017 5 z 5

Smečka ze čtvrtého pokoje Smečka ze čtvrtého pokoje Mariam Petrosjanová (p)

Je to zajímavá kniha. Místy strašně nudila, místy "vcucávala" do sebe úplně. Přišlo mi, že nějaký výrazný děj nemá. Jednotlivé kapitoly na sebe sice navazujou, ale zároveň jako kdyby byly různými epizody seriálů či sitcom, které společné maj leda tak postavy. Je to mystika, ale i každodenní rutina. Teda, každodenní v rámci Domu. Nejvíce si mě získaly úžasně živé vyvážené postavy, netriviální situace a hlavně atmosféra. Autorka píše velmi hezky, ale některé situace nezvládá a příliš podrobně popisuje. Některé části knihy mi připadaly.. stejné.
Líbila se mi myšlenka, že i když nemáš ruce, když jsi na vozíčku nebo slepý, i když jsi invalida, můžeš být silný, stačí vynaložit úsilí.

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Knihy mám ráda často jen za postavy. Tady jsou skvěle. Děj se vyvíjí klidně, beze spěchu. Artemis je úžasný, i když je drzý a arogantní.

02.01.2017 5 z 5

Kalíla a Dimna (Bidpájovy bajky) Kalíla a Dimna (Bidpájovy bajky) neznámý - neuveden

Jen jedna jediná bajka stojí za to. Ostatní je smrtelně nudné.

02.01.2017 2 z 5

Daň peklu Daň peklu Holly Black

Proč se mi to líbilo? Kvůli atmosféře a individualitě postav. Jak málo k tomu stačí... Pro mě to bylo lehké čtení na odreagování. Četlo se to dobře a rychle, žádný hluboký smysl v tom není, moc přemýšlet se nemusí... Toho večeru stráveného s Daní peklu nelituji. (Ani těch dalších dvou se zbytkem série v originále, i když poslední kniha byla značně slabší).

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Je to snad moje nejoblíbenější pohádka. Původně jsem to četla kvůli anime, ale samotná kniha není o nic horší. Howl je luxusní a živá postava, kdo by se do něj nezamiloval? Rovněž jako do Sofie! Ale ze všech nejlepší je samozřejmě Calcifer :D 3 hvězdičky jsou pouze za něj. Je to veselá, vtipná, lehká pohádka. Je čtivá, doporučila bych ji nejen dětem, ale i dospělým.

02.01.2017 5 z 5

A co když jsem blázen? A co když jsem blázen? Karen Harrington

Tuhle knihu mi doporučila kamarádka a opravdu mě to nezklamalo. Fascinovalo mě, jak úžasně autorka předvedla vnitřní svět dítěte s většími problémy než u ostatních. Je přímo vidět, jak je osamělá. Psychologicky moc dobře vystiženo

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Bylo to moc těžké přečíst, ale Drda vystihl tehdejší situaci podle mě moc dobře. Některým to příjde moc černobílé, moc jednostranné, ale mně se tenhle jeho postoj líbí. Jo, chápu, že SSSR nebylo tak úžasné a skvělé, ale stejně jsou vítězové a ti se nesoudí.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Jen jedno slovo: naivní. Toto slovo perfektně popisuje celou knihu. Něco to do sebe má, ale ta naivita to zabila. Úplně.

02.01.2017 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Proč se mi tato kniha nelíbila:
1. Postavy furt kecají o ničem. Ne, vážně. Kecají hodně a o ničem. Kdyby se dialogy na polovinu zkrátily, knize by to prospělo. Při pročítání těch tupých patotických keců se ztrácí individualita postav a docela fajn atmosféra.
2. Vtipy typu "HM, zaměním výraz "poje*at se" na udělat to, co neznají mniši... Fajn, jednou by to šlo. I dvakrát možná taky. Ale dvaadvacetkrát?! Sapkowský, ty líná p*del! Snaž se být trochu originálnější!
3. Standartní a nezajímavé postavy. Fajn, dobře... Sveďme to na rok, i když i v té době tyhle postavy byly dost rozšířené...
4. Ta filosofie v komedijně-dobrodružném příběhu je trochu mimo.
5. Mizerný pokus o hluboký smysl.... Opravdu? Ano, je tam pár zajímavých myšlenek, ale zbytek je jen popis Geraltova "dramatu". Nějak málo, ne?
6. Ty happyendy jsou... Arhg! Nemám slov, jen samé emoce!
7. Odporný jazyk. Nemyslím češtinu, ale to, jaká slova se používají a jak jsou sestaveny věty. I když to je spíš mínus pro překladatele.

Těchto 7 bodů kazí původně moc zajímavý nápad. Líbí se mi, jak jsou tam zakomponované pohádky, strašně líbí! Ovšem kniha se mi četla ztěžka a druhá část už naprosto zabila zbytky ochoty číst dál. V druhé části jsem k tomu všemu jako 8. bod přidala naprosto nezáživnou "romantiku" a sexuální scény... Když tohle psát neumíš, nepiš, drahý Sapkowský! -.-

02.01.2017 1 z 5

Hra na smrt Hra na smrt David Almond

Tahle kniha se mi líbila především kvůli temné a tajemné atmosféře. Nemohla jsem přesně pochopit, zda se jedná o mystiku nebo je to pouhá dětská fantazie. Když jsem to četla poprve, byla jsem skoro stejně stará jako Kit, proto mi byl blízký duchem. Chápala jsem jeho myšlenkový proud. Avšak konec mě moc zklamal...

02.01.2017 3 z 5

Zpívající město Zpívající město Christoph Marzi

Tato kniha se mi nelíbí. Je nudná. Sice tam jsou zajímavé nápady, ale nic nového nepřináší. Absolutně postrádá dynamiku a děj ani trochu nenapíná.

02.01.2017 odpad!