david7814 david7814 komentáře u knih

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Mnozstvo postav a casovy rozsah udalosti u mna vyzadoval dost koncentracie, hlavne komplexny zaciatok, ale skladam velky respekt pred znalostami historickeho kontextu, nezaujatym pohladom na zidovsku otazku a kvalitou detailov. Niektore postavy su opisane v kratkych pasazach, napriek tomu do hlbky. Silne, neschematicke dielo o tazkej dobe.

16.05.2016 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Dej sa odvija strmo od uplneho zaciatku a vedie citatela k zaverom, ktore predstavuju len dalsie zvraty a dalsiu gradaciu. V zavere sa cloveku zastavuje dych a je vylucene pustit knihu z ruky. Z mojho pohladu zatial najlepsi Harryho pribeh. V diele sa vyskytuje relativne velke mnozstvo mien a kombinacii, co je dalsi dobry dovod, preco je vhodne precitat Snehuliaka naraz.

23.12.2015 5 z 5

Smetanová revoluce Smetanová revoluce Ivan Landsmann

Naturalisticky nahlad do sveta ex-modrych limcov, pohladom cloveka, ktoremu do hlavy vela nadeleneho nebolo. Expresivny jazyk sa objavuje v priamej, miestami spontanne aj v nepriamej reci. Po knizke som siahol s usmevom po precitani uryvku na obalke, bohuzial s odhliadnutim od dialektu, ktory moze posobit usmevne, ide skor o smutny pribeh. A to nie len sam o sebe, ale aj tym, ze je zrejme pre nasu spolocnost do velkej miery reprezentativny.

13.12.2015 2 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Opat maximalne napatie a gradacia smerujuca k neschopnosti pustit knihu z ruk. Majstrovska zapletka hodna majstra tohto zanru.

22.11.2015 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pridavam sa k nazoru, ze dielko je vydarenejsie, nez Prazsky Erotikon. Da sa precitat velmi rychlo a aj ked autor nezachadza do hlbky postav tak, ako v Erotikone, ich vyrazne roznorode osudy su predstavene dostatocne obrazotvorne. Opat nechybaju typicke exaltovane opisy situacii a ich detailne vyjadrovanie v obrych financnych velicinach.

22.11.2015 4 z 5

Co muži dali a vzali Co muži dali a vzali Tereza Čiháková

Knizka sa cita velmi dobre, citatel je do deja vtiahnuty prakticky okamzite. Zbiehajuce sa casove linie su velmi vhodnym formatom. Az na velmi specificke spolocenske umiestnenie vsetkych muzov je dej velmi realisticky a nenutenou formou su na pozadi pribehu hlavnej predstavitelky vykreslene nie velmi ruzove praktiky "hornych 10.000" sucasnej doby. Postoje hrdinky posobia casto naivne a hodnotovy system, orientovany vylucne na dobre zabezpecenych muzov, moze sice vzbudzovat kritiku, no na druhej strane prispieva k autentickosti hlavnej postavy. V mnohych z jej bolestivych zazitkov sa dnes zrejme najde nemalo zien.

22.11.2015 4 z 5