Co muži dali a vzali

Příběh na motivy skutečných událostí. Svobodný fešák, bezdětný, bohatý a úspěšný gentleman - jako ten pověstný Pan Božský... Idylický vztah s osudovým mužem se pro dívku z maloměsta postupně mění v boj o přežití vlastní i právě narozeného dítěte. Novela ze současnosti je strhujícím čtením o narušeném dospívání, o podvodech, násilí a kriminální činnosti jako nejčastějším způsobu zbohatnutí v Čechách, o peripetiích, radostech i strastech mladé ženy při trnité cestě k sebevědomí, hledání opravdových hodnot a k poznání vyjádřeném v krédu: Mohou nám vzít ideály, naše sny i naději. Mohou nám vzít i kus života a radost z něj. Nikdy nám ale nemohou vzít, co jim nedovolíme, aby si vzali… Novela Co muži dali a vzali, se rozhodně nepřiřadí k feministickým agitkám. Naopak, hlavní hrdinka ctí tradiční roli ženy, manželky a matky i v dnešní společnosti, v rodině, ve vztazích, a je odhodlána pro ni také nemálo obětovat. Často ale není připravena na poznání, že její oběť nemusí stačit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/223673/co-muzi-dali-a-vzali-223673.jpg 3.331
Novely, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, BMSS-Start

Kniha Co muži dali a vzali

machina

Dlouho jsem přemýšlela, než jsem tenhle komentář napsala.

Vypravěčku chápu. Nedokáže rozpoznat, že je s jejími vztahy něco špatně, to vidíme jen my. Potřebovala by, aby jí to někdo řekl. Ale ne jako odsouzení, že si za to může sama, to by ji naopak ještě víc zabejčilo a začala by se stranit okolí. A je sakra těžký se rozejít, když nemáte jiný zázemí nebo někoho, kdo vám schválí to, že odcházíte. Sebeobranou je, že na sebe začne být pyšná, že to utrpení zvládá. Tím si připadá silnější. Radši se přizpůsobí, než by se musela rozejít, to je moc velký krok.

Ale to čtenářky/čtenáři nevidí. Vidí jen blbku, která setrvává v destruktivním vztahu. Chyba je na obou stranách - autorka to musí lépe podat, aby lidé byli víc shovívaví k ženám, které trpí. Ve společnosti panuje chybné přesvědčení - ony si za to utrpení NEMŮŽOU SAMY! Není tak snadné odejít. Není snadné vidět se objektivně, to můžou jen ostatní. Musí jí to říct a pomoct jí odejít. Ne jí nadávat, že je kráva. Nadávat je tak strašně snadný...

Hlavní je mít oporu, ale proč jediná pozitivní postava je pořád SimoNA, když na druhém břehu stojí IvanKa? To mi dost vadilo. Byla to ironie?

Ta knížka vám dá pocit, že hrdinka to přece musí vidět, vždyť oba ti přítelové byli objektivně toxičtí. Proto by to chtělo buď zmírnit tu toxicitu, aby zlo bylo méně nápadné, nebo prostě víc vysvětlovat čtenářům/čtenářkám, že hlavní postava je paralyzovaná, že z toho sama jen tak nemůže ven, že potřebuje pomoct. Říct, jak to mělo vypadat správně. Co by udělala jinak. Aby ten příběh měl přínos i pro ženy, které trpí jakoby "míň" a toxicita jejich vztahu je plíživější, a přesto stejně destruktivní.

JPBelmondo
07.02.2018

Svalovec, Fotbalista, masožravec, býložravec, Tomas&Tomášek a kdo další...? Knížka se četla celkem dobře, ale musím říct, že Ema mi ve vztahu s býložravcem přišla jako naprostá pitomá a zaslepená blbka, na což samozřejmě doplatila (jak jinak). Holt jak se říká : "Každý svého štěstí strůjcem"...

Hasanka
01.12.2017

Nejlepší příběhy píše život. Tato knížka je toho dokladem.

Libunkaa
08.10.2017

Velmi poučný příběh, který by si měla přečíst každá z nás. Připomíná mi to román Řasnatci, který je také skvělý.

Dudanek69
01.10.2017

super kniha

Starobrno
31.08.2017

Velmi poučný příběh!

Evišťátko
15.08.2017

A tak mě se to docela líbilo, děj měl spád, taková Simona Monyová , ale pro mě dobrá. Oceňuji, že příběh byl prokládán situacemi z přítomnosti a že konec nebyl úplný happy end.

saez
17.07.2017odpad!

Kdyby mi knihu nepůjčila kámoška a kdybych ji nepřihodila do kufru na dovolenou, jejíž půlka propršela, nikdy bych to nedočetla.
Mělo by se to jmenovat "Příběh blbky". Něco tak brutálně podprůměrného jsem snad nikdy nečetla.

Tereza Čiháková

Tereza Čiháková
česká, 1988

• Mrcha? (2016)
  • Co muži dali a vzali (2014)