Damaj Damaj komentáře u knih

Skutečný domov Skutečný domov Joan Bauer

Zajímavý příběh o životě dvanáctileté Sugar a a jejího kamaráda, štěňátka Myšky. Nevím, zda je to špatným překladem knihy, nebo je tak skutečně napsaná, ale během čtení mně vadila oslovení, proč Sugar oslovuje nebo mluví o svém (byť nezdařeném) otci jako o panu Leelandovi, o svém dědečkovi jako o králi Cole a matce říká buď madam nebo jménem Rebo? Celou dobu psala Sugar "básně", za mě to spíš byly dopisy milovanému a bývalému učiteli nebo eseje a úvahy na různá témata, než básně.
Jinak příběh zajímavý o tom, jak rychle se z člověka může stát bezdomovec a jak těžka je cesta nahoru. A že někdy může být dítě chytřejší a umí se o sebe lépe postarat než jeho rodiče.

16.04.2023 3 z 5

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

Zajímavá, hezky udělaná knížka o světě introvertů a citlivých lidí

27.03.2023 5 z 5

Kluk jménem Vánoce Kluk jménem Vánoce Matt Haig

Krásná vánoční knížka plná kouzel, magie, dobrých skutků a hlavně naděje v lepší život, dobré lidi a v lepší budoucnost a víru v samu sebe a víru v kouzla, protože jenom tak se mohou dít.

26.12.2022 5 z 5

Slunce v dešti Slunce v dešti Mária Ďuranová

Lehké oddechové čtení pro 1 letní večer. Tak nějak neurazí ani nenadchne. Má sice několik zápletek, ale v podstatě ani jedna není dořešena.

21.08.2022 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Trvalo mně dlouho než jsem se do knihy dokázala začíst, ale na druhou stranu mě stále něco ke knize přitahovalo, abych ji neodložila. Nakonec jsem ráda, že jsem ji dočetla, docela zajímavá a neočekáváná zápletka, kdy čtenář do posledních stránek neví, kdo zemřel, jak, kdo je vrah... Jinak osudy a charakteey všech postav jsou v knize popsány bravurně.

20.08.2022 3 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Zajímavá knížka s poutavým příběhen, který vtáhne čtenáře do děje. A hlavně nepřestane bavit ani když už tušíte, jak některé věci byly a jsou a že všechny jistoty jsou vlastně velkou lží.

21.07.2022 5 z 5

Dvojí život Dvojí život Diane Chamberlain

Velice zajímavá knížka s hodně hlubokými osudy a vnitřními světy všech postav. Všechno je zahaleno do takového tajemství, že čtenář dlouhou dobu neví, jak to všechno je a hlavně bylo. Noell je pro mě záhadná i nyní, po přečtení knížky a vlastně nevím, jestli byla kladnou nebo spíš zápornou postavou...

03.06.2022 5 z 5

Poskvrněná Poskvrněná Michaela Mihoková

Hrůza. Vůbec jsem se nemohla začíst a na konci ani nevím, o čem kniha byla. Bylo to utrpení. Asi jsem měla knihu odložit dřív.

16.05.2022 1 z 5

Lily a já Lily a já Joan Bauer

Knížka vhodná spíš pro dětského čtenáře, ale se zajímavým tématem, výcvikem asistenčních psů

08.03.2022 4 z 5

Pršení je super, tati! Pršení je super, tati! Benjamin Brooks-Dutton

Z počátku mě knih bavila a příběh byl velmi zajímavý a smutný, ale od druhé poloviny knihy se spíš jen prodlužoval a Ben se snažil na svém smutku postavit si kariéru a zviditelnit se a to mně nesedělo. Měla jsem co dělat, abych knihu dočetla.

30.12.2021 3 z 5

Bála jsem se usnout Bála jsem se usnout Barbora Janáková

Hodně silný a smutný příběh o holčičce (dnes dospělé ženě), se kterou se život opravdu nemazlil. Na jeden život je toho trochu moc, ale ona to ustála a vybojovala. Nejhorší na tom celém je, že je to příběh, který se doopravdy stal.

28.12.2021 5 z 5

Ňouma z áčka Ňouma z áčka Ivona Březinová

(SPOILER) Krásná knížka z edice Má to háček, tentokrát řešící téma outsiderů a neprůbojných dětí ve školním kolektivu, které hraničí až se šikanou. Bohužel ani zde si toho nikdo nevšímá a šikanu nikdo neřeší. Maminka sice o Toníka nezdravě pečuje, ale spíš o jeho zdraví, aby nenachladl, nikoli o problémy se spolužáky a jeho chování a kázeňské problémy. Naštěstí je Toník natolik statečný, že zachrání spolužačce život a tím si zajistí místo v kolektivu.

22.05.2021 5 z 5

Ťapka, kočka stěhovavá Ťapka, kočka stěhovavá Ivona Březinová

(SPOILER) Krásně a citlivě vyprávěný příběh o holčičce ve střídavé péči, která musí každý týden měnit nejen bydliště, ale bohužel i školu, učebnice, kroužky, město.
Neví, kde je vlastně její Doma. Jediné co jí zůstalo, je kočka Ťapka, která s ní několikahodinové přesuny k druhému rodiči každý týden absolvuje.
Kniha je určena nejen dětem v podobné situaci nebo spolužákům a kamarádům takového dítěte, aby pochopili, jak se kamarád ve střídavé péči cití a jak je tato situace pro něho náročná - nemůže jet na výlet, protože je u druhého rodiče, neví o zadaných úkolech, uteče mu probírané učivo, protože ve druhé škole probírají něco jiného, ... Ale knihu by si měli přečíst i rodiče a učitelé. A zamyslet se nad tím, zda je správné připravit dítě o vše. Střídavá péče je za mě vhodná maximálně v případě, že oba rodiče bydlí ve stejném městě, aby dítě mělo alespoň jistotu ve stále stejné škole, kroužcích, mezi kamarády, když už přišlo o jeden domov.

22.05.2021 5 z 5

Neobyčejný kluk Neobyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Zajímavá knížka s hodně silným příběhem o chlapci s deformovaným obličejem. Popisuje těžkosti života očima malého chlapce, jeho sestry a kamarádů. Vhodné i pro děti, ale i dospělé.

08.05.2021 5 z 5

Dokonalá zrada Dokonalá zrada Lauren North

(SPOILER) Je mi hodně smutno z konce příběhu. Opravdu jsem po celou dobu věřila tamu, že Shelley chce Jamieho ukrást a nakonec se jí to povedlo, pobodala Tessie a získala ho. Naopak jsem si myslela, že Ian chtěl pro Tess je to dobré a snažil se ji před Shelley chránit. Vždyť ona ji překazila veškeré kontakty s rodinou, vždy byla poblíž, když se něco dělo, několikrát se Tess pokusila otrávit...
A konec mě vážně šokoval a dohnal k slzám. Škoda, že se rozhodla, žít v bludech, že s Jamie je. A nebere prášky, ale možná je Tess líp a třeba jednou bude připravená se s takovou ztrátou vyrovnat.

18.02.2021 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

(SPOILER) Opravdu psycho...
Už od samého začátku jsem Janie nemusela, něco mi na ní nesedělo, byla šílená, ubližovala Hannah a štvala proti ní Christophera. Nicméně jsem se za své pocity styděla, a když to zašlo tak daleko, že Hannah začala holčičku týrat a pokusila se jí zabít, bylo mi hrozně, jak můžu být proti ní a na chápat Hannah, která se k Janie po porodu Colea chovala tak strašně.
Ale ta holka byla vážně hrozná, v 8 letech a má na svědomí tolik životů (nejen zvířecí, ale i lidské) a Chriatopher ji ve všem podporuje a nevidí, že mu rozložila celou rodinu...
Trošku mě mrzel nedokončený děj. Jak všechno dopadlo? Byl někdo odsouzen? A co Hannah s Christopherem, srovnal se jejich vztah? A Hannah? Uzdravila se? A usmířili se s Alisoninou rodinou. Jak žije Janie a co se stalo s Pipper? Je tam spousta velkých otazníků.
Užasná knížka, mohu jen doporučit.

10.12.2020 5 z 5

Příběh magie Příběh magie Chris Colfer

(SPOILER) Když jsem zjistila, že vyšla nová knížka od úžasného autora série Země příběhů, byla jsem nadšená.
Příběh magie je vlastně příběh o vzniku pohádkové Země příběhů, vezme nás do doby, kdy kouzla, čáry a magie byly zakázané, do doby, kdy vznikla Rada víl a samotná Kmotřička víla (babička Alex a Conera za Země příběhů). Kmotřička víla je však tady teprve malá třináctiletá holčička. Jsem zvědavá, jak příběh bude pokračovat.
Nicméně sice je to krásná knížka, ale na Zemi příběhů prostě nemá.

05.11.2020 5 z 5

Vzdálenost mezi mnou a třešní Vzdálenost mezi mnou a třešní Paola Peretti

Kniha je psána tak, aby tuto složitou problematiku - postupné ale v Mafaldině případě dost rychlé přicházení o zrak, pochopili i mladší čtenáři. Má však svoji hloubku, jelikož Mafalda se svěřuje s pocity, které má, o co vše v životě přichází, čeho se musí vzdát, ale uvědomuje si i co dělat zvládne, o co ji ztráta zraku nepřipravila. A do tohoto už tak složitého příběhu zasahuje navíc smrt.

06.10.2020 4 z 5

Síla naděje Síla naděje Barbora Walterová Benešová

(SPOILER) Krásná knížka se silným příběhem. Myslím si, že děj byl inspirován skutečnými událostmi nebo to tak alespoň působilo.
Nevím čí dějová linka, Ondřejova nebo Gábinina, byla zajímavější. Obě byly dost drsné.
Nemohu si však pomoci, ale dětem jsem moc přála, aby s nimi Alice zůstala, bohužel toho na ni Ondřej naložil moc a nechal ji v tom samotnou, nebýt však jí, nikdy by děti do své péče nezískal a děti. A děti by neudělaly takový pokrok. Alice jim byla skvělou mámou.

05.09.2020 5 z 5

Spoutaná křídla Spoutaná křídla Tanjas Darke

Kniha mě po přečtení první stránky vtáhla do děje a nemohla jsem přestat číst, i když to bylo šílené, hrozné. Nejhorší na tom všem je, že se jedná o skutečný příběh, že se všechno skutečně stalo. Proč nikdo nezasáhl dřívě, proč nikdo Tanje nepomohl, tolik lidí to vidělo, ale nikdo nic neuděl.

05.06.2020 5 z 5