D.L.S. D.L.S. komentáře u knih

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

(SPOILER) Po tom, co jsem si přečetla úžasný oneshot "Killing Joke", rozhodla jsem se, že musím poznat i další veledíla A. Moora. Jeho Watchmeni mě uchvátili úplně stejnou měrou. Nebudu přehánět když řeknu, že ten příběh je téměř geniální.
Ze začátku mě zaujalo hlavně neobyčejně realistické zpracování, to se ale tak nějak postupně vytrácelo, což, jak jsem později pochopila, mělo svůj význam. Vůbec hodně věcí ohledně téhle knihy mi došlo až zpětně nebo při druhém přečtení, jako to, jak s tím vším souvisí "Příběhy z černé lodě", jejichž zasazení do děje mě upřímně strašně iritovalo nebo i hlubší význam přezdívek a kostýmů postav, které mi na začátku přišly hrozně random.
Nakonec ale nemám vůbec co vytknout. Strašně jsem si zamilovala Rorschacha, oproti němu mi byly postavy jako Comedian, Silk Spectre, Nite Owl, Dr. Manhattan nebo Ozy (nevím jak jsou ta jména v češtině, četla jsem to anglicky) úplně ukradené. Dost jsem čekala, že ten padouch bude Manhattan, samozřejmě jsem se šeredně pletla. Konec rozesmutněl ještě víc, než celkově melancholické zpracování, které je patrné už od začátku a fakt udělá dojem.
Jinak taky nemůžu nezmínit úžasnou, barvitou, typicky osmdesátkovou kresbu, která se mi fakt moc líbila. Film jsem zatím neviděla, ale možná bych u něj uvítala trochu lepší akci a konec trochu míň přitaženej za vlasy, což ale komiksu vůbec nevadí a myslím, že je fakt povedený.

07.06.2020 5 z 5

Batman: Smrt rodiny Batman: Smrt rodiny Scott Snyder

(SPOILER) Teda musím říct, že tohle byl vodvaz. Četla jsem to když večer pršelo, což rozhodně doporučuju, protože to jistě pomohlo tomu, že jsem se celou dobu čtení a dlouho potom třásla jak osika. Tenhle, hádám, čistě hororový komiks se čte vážně dobře, má to šmrnc, originalitu, (!zdůrazňuji) nepředvídatelný děj, skvělou kresbu a... prostě dobrýho autora. Scott Snyder umí ztvárnit postavy naprosto dokonale - Batman je macho, ale i tak o něj máte strach, Joker je zvrácenej, ale pořád milující, netopýří rodinka vyjímečně není otravná, ale i tak si přejete, aby už @#!?&@ všichni chcípli... No nebudu lhát, že konec mě @#!?&@ naštval, ale víc už nebudu spoilerovat. Koukejte si to všichni při nejbližší příležitosti přečíst, stojí to za to.

29.05.2020 4 z 5

Batman: Evropa Batman: Evropa Brian Azzarello

Teda ta kresba byla určitě jedna z nejlepších, trochu inspirovaná ,,Pochmurným domem v pochmurném světě", což je jen dobře. Každé město má svou nádhernou atmosféru, obzvlášť se mi líbila romantická, zdrogovaná Paříž a taky zasněžená Praha (tak krásně zasněžená, že je to fakt možný jen v komiksu). A docela mě to i nutí se zamyslet... Nápad to byl super, příběh trochu slabší, obzvlášť ten konec působil dost odflákle, jak už tu někteří zmiňovali, ale víte co, mě to až tak nevadí, čas od času trocha tý romantiky bez pointy a smyslu neuškodí. Alespoň že teď všichni víme, jak chutná Batman a jak to celé s tím koronavirem začalo... (lidi, nejezte netopýry XD)

28.05.2020 4 z 5

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Grant Morrison

Tak myslím, že jsem si právě našla nový oblíbený batmanovský komiks. Páni, skoro se mi ani nechce věřit, že tenhle průlom osmdesátkových komiksů je třicet let starý a dodnes neexistuje nic podobného, co by se ho pokoušelo zkopírovat (nejblíž tomu byl tak Batman: Europa).
Ztvárnění Arkhamova ústavu je snad nejlepší vůbec, žádné prosklené cely ani laboratoře na výrobu emzáků, kdepak, tohle je regulérní blázinec. Náhled do historie legendární hororové cvokárny, příběh jejího zakladatele a samozřejmě současnost, ve které je tady zavřený sám pan netopýr a má šanci nahlédnout do hlubin duší svých šílených nepřátel lépe než kdy předtím, jen se z toho ještě taky nezbláznit... Příběh je to vážně hluboký, krajně znepokojivý, realistický a plný emocí. Nejedna scéna mě nechala v slzách, a to jsem nebrečela ani u Titanicu, což je divný.
Doporučuju, ale jen pokud máte náladu na psychopatickou depku, ovšem (!zdůrazňuji) s nádhernou kresbou, klaustrofóbní atmosférou a skoro poetickým scénářem inspirovaným Alenkou v říši divů.
P.S.: Asi jediná věc, kterou bych tady vytkla je to Jokerovo věčné flirtování. Netuším jestli to mělo (homofobní) čtenáře děsit nebo jen přivést do rozpaků, každopádně to trochu odvádí pozornost od důležitějších věcí. Ale to je jen detail.

29.05.2020 5 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Přijde mi škoda, že je můj milovaný "Killing Joke" takhle zasazený mezi dva další komiksy a nebyl v češtině vydán samostatně. Četla jsem jen ten, a navíc v angličtině, takže mi nenáleží tuhle knihu hodnotit, každopádně musím dodat, že zmíněný oneshot je asi můj nejoblíbenější DC komiks a Alan Moore je geniální spisovatel.

07.06.2020

Ulička tisíce květů Ulička tisíce květů Gail Tsukiyama

Tohle je určitě vedle ,, Krvavých jahod" ta nejlepší věc o druhé světové válce, jakou jsem kdy četla. Ten magický realismus (tj. realistický příběh vyprávěný pohádkovým stylem, typický pro asijskou literaturu, třeba ,,Holky ze severu", taky doporučuju), v kombinaci s pohodovým tempem vyprávění kontrastujícím s válečným chaosem a několik dějových linek, které se občas spojí. Dohromady fakt krásné dílo plné Japonska, jehož atmosféra vám nedovolí knihu odložit na déle, než je nutné.

29.05.2020 5 z 5

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Jeph Loeb

Největším zklamáním byl pro mě určitě Joker. Zkrátka bych od komiksu, který inspiroval Nolanova ,,Temného rytíře" čekala, že Batmanův úhlavní nepřítel se zmůže na víc cool zločiny, než je kradení vánočních dárků v kostýmu Santy Clause. Nemluvě o tom, že veškerý jeho vtipy jsou na téma líbání s Batmanem a celej působí dost dětinsky na to, jak temnej tenhle příběh vlastně je. Důvodem, proč je Joker většinou tak super je, že umí být vtipnej a děsivej najednou a tady zkrátka není ani jedno. Na druhou stranu nejpříjemnější překvápko byli určitě Mad Hatter a Scarecrow. Jejich zpracování je dokonale výstižný a za mě i vážně jedno z nejvtipnějších. Jejich vtipy jsou prostě ty vtipy s velkým 'V', které se tak často nevidí. Myslím, že tihle dva jsou bohužel hodně často podceňovaní a určitě si zaslouží víc prostoru, než ohrané Jokerovy vtipy. Jinak taky musím zmínit úžasnou kresbu, temnou typicky batmanovskou atmosféru a slušnou detektivní zápletku, která mě nechává trochu tápat ještě teď. Skvělý komiks, který stojí za to, až na toho ne zrovna nejkvalitnějšího Jokera.

28.05.2020 4 z 5

Procitnutí Procitnutí Petr Kopl

Trochu mi vadilo, jak tenhle komiks pořád křičí na celý kolo, že není klasickým komiksovým příběhem (mezi náma, v podstatě Ghost Rider řízlý Batmanem a Šestým smyslem), i když je a sluší mu to. To jak se snaží fakovat slavné příběhy, ze kterých vlastně vychází mi přijde dost uncool. Jinak je to ale dobré čtení, má to hezkou kresbu, pěkné nápady a neříkám, že není originální, to taky určitě je. Obzvlášť v porovnání s Koplovým ,,Zázrakem", který fakt nestál za nic, je tohle skvělý kus práce.

31.05.2020 3 z 5