Corvus Corvus komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Budu upřímný: čekal jsem mnohem, mnohem více. Mám rád i kvalitní jednohubky. Počet stran kvalitní knihu nedělá a nevidím důvod proč by útloučká Stařec a moře neměla mít Nobelovku. Bohužel se mi autor netrefil do vkusu... a to píšu jako člověk, který má rád příběhy odehrávající se na moři. Podle mého názoru by cenu tato kniha dnes neměla šanci získat. Chápu, že jednohubka o dědovi, co vyrazí rybařit má silný podtext o nezdolnosti ducha, ale upřímně: vždyť je to napsané tak okatě a skoro až nudně a příběh samotný je natolik předvídatelný, že mi buď něco "geniálního" uniklo nebo to je prostě jen nadhodnocený počin. Jsem rád, že jsem si konečně doplnil knihu ze škatulky "povinná četba", ale za mě rozhodně velké zklamání.

15.04.2016

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Lékaři hanby jsem (ostatně jako vše týkající se KT) přečetl doslova jedním dechem. Je to podobně útlá publikace jako např. Svědectví o Mauthausenu 1942 a Dachau 1945 od Miloše Vítka. Pokud bych měl ale nějaké knihy na toto téma doporučit/vyzdvihnout, tak jednoznačně (v následujícím pořadí): Továrna na smrt, Noc a mlha (obě od pana Ericha Kulky) a zcela určitě i Dýmy nad Birkenau od Seweryny Szmaglewské. Knihy od Kulky jsou obsáhlé a podrobné včetně fotografií i plánků a podle mého názoru jde o zcela zásadní publikace o koncentračních táborech, zvěrstev a utrpení (Továrna na smrt) a pohledu do zákulisí, tj. jak byla celá tato vraždící mašinérie propojena z byznysem (Noc a mlha). Oproti tomu Dýmy nad Birkenau je zajímavé čtení z jiného úhlu pohledu, tj. z úhlu pohledu žen. Většina knih je psaná muži a především o mužských vězních/utrpení, kdežto paní Szmaglewská podává svědectví ze svého pohledu z ženského vězeňského bloku.

V každém případě kdo po přečtení těchto tří titulů jakkoliv sympatizuje s touto érou, "lidmi" a ideologií, tak by se měl zcela nepochybně nechat vyšetřit, případně by takový jedinec měl být pod permanentním dohledem odborníků.

Co mě osobně přišlo vždycky "zajímavé" pokud došlo na pokusy, nechvalně profláklého Mengeleho či obecně na "nemocnici", je fakt, že přeživší píší/hovoří o lékařích... Pravděpodobně jsem na KT téma hodně citlivý a ačkoliv jsem toho přečetl hodně, do dnes jsem nepochopil jak mohl/může být někdo takovým způsobem zvrácený, krutý a večer v klidu spát... Nicméně asi bych nebyl schopný označit tyto "lidi" zcela zbavené byť jen špetky lidskosti za lékaře. To mě vždy fascinovalo. Na druhou stranu se přeživší snažili poukázat na fakt, že těchto hrůz se účastnili i doktoři, profesoři atd. Já osobně bych nebyl schopný podobné bestie označit za lékaře...

28.03.2016 5 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Všem maniakům kolem Motörhead: Lemmy zemřel = vyděláme na tom balík! BB art KONEČNĚ udělá dotisk. Neváhejte a kupujte, protože tahle kniha se extrémně špatně shání a hned jak se znovu vyprodá, bude na vždy utrum. Takže kdo nemáte ještě Lemmyho v knihovničce šup na web BB artu ;) Poděkovat můžete později :)

29.01.2016 5 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

† 28.12.2015 - Lemmy Kilmister. R.I.P.

29.12.2015 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Po přečtení Krakauerovi knihy, vyslechnutí několika přednášek a hlavně názorů Radka Jaroše na komerční expedice, jsem se utvrdil v tom, že není o co stát... Everest a bohužel už zdaleka nejen on, je doslova okupován baťůžkáři a lidmi, kteří kromě peněz nemají dostatek fištrónu ani na to, aby si před "výletem" na horu alespoň prošlápli zbrusu nové (tuhé) boty. O tom, že by si měli vyzkoušet zda jim alespoň pasují mačky na podrážku nemluvě. Já cestuji prstem po mapě a o horolezení pouze roky čtu či navštěvuji přednášky a outdoorová promítání. Nicméně i jako takto pasivní "horomil" mám dostatek mozkových buněk na to, abych věděl, že se svými nulovými zkušenostmi bych se asi neměl nechat s kyslíkovou maskou (= naprostý podvod) doslova dotáhnout šerpy na vrchol.

Co jsem tak četl některé názory horolezců, tak dnes jsou komerční zájezdy na osmy ještě o několik řádů absurdnější a tzv. klienti (!) jedou prakticky na výlet na Kokořín a ne do míst, kde mozkové buňky hynou rychlostí "opiček" v pivu při nedělním obědě. Nemluvě o znečišťování hory a okolí a znevažování výkonu skutečných horolezců. Vynikající kniha, kterou doporučuji naprosto všem, kdo mají respekt před horami a aspoň kapku pokory, která dnes všem citelně chybí.

17.12.2015 5 z 5

Brutal Assault: 20 let (1996 - 2015) Brutal Assault: 20 let (1996 - 2015) Pavel Křiklan

Velkoformátová kniha Brutal Assault je takřka 2,5 kilový špalek (dvojjazyčný - česky/anglicky), věnovaný festivalu Brutal Assault, který by neměl chybět v knihovně žádného fanouška tvrdé muziky. Pro návštěvníky festivalu jde pak přímo o povinnost. Kniha na úctyhodných 442 stránkách mapuje 20 let historie festivalu (1996 - 2015) a zajímavý text je doplněn MNOHA opravdu povedenými fotografiemi (mnohdy velkoformátovými). Kniha nabízí spoustu zajímavých informací, ale i zábavných perliček z historie. Zajímavostí také je, že vyšla ve dvou variantách obálky, přičemž zpracování je na špičkové úrovni (především verze s dvouhlavou orlicí ve zlato-černém provedení). Kniha není žádný drobek: 24 x 30cm. Vřele doporučuji všem fanouškům hudby. Luxusní publikace!

PS: Víte třeba, že Brutal málem po devíti letech zanikl? Nebo že Shindy není jeho zakladatelem? Na 442 stranách najdete spoustu dnes stěží pochopitelných historek, ale také například kompletní rejstřík kapel, které kdy na festivalu hrály.

27.08.2015 5 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Drogy, povětrné holky, hektolitry Jacka Danielse, groupies a abych nezapomněl... všemu přístupné holky :) Tak to je ve zkratce Lemmy. Lemmy je násilník, ožrala, kanec a tak ho máme rádi. Žije v apartmánu vedle svého oblíbeného baru, kde má svůj vyhrazený plácek s "jednorukým Billem", kde ve volných chvílích tráví veškerý svůj čas a pokud někdy pojedete do L.A., tak ho na 90% najdete právě tam. Kniha reflektuje podstatnou část Lemmyho života (bodejť by ne, když ji napsal sám mistr Kilmister) a nebere si žádné servítky. Po přečtení budete mít v hrdle sucho a možná i zapřísáhlí abstinenti zkontrolují svůj limonádový bar zda by se tam přece jen nenašla lahvinka něčeho ostřejšího. Lemmy je třída, praděd rock 'n' rollu, vynikající muzikant a pohodový člověk, který má na vše svůj jasný názor, který se rozhodně nebojí prezentovat. Kniha je absolutní povinnost pro fanoušky Motörhead a obecně rockové, potažmo metalová hudby vůbec. Vždyť to byli právě Motörhead, kteří společně s Black Sabbath ovlivnili generace...

24.06.2015 5 z 5

Hory shora Hory shora Arnošt Tabášek

Vynikající publikace našeho předního českého vysokohorského horolezce, která shrnuje šest úspěšných výstupů na nejvyšší hory planety (plus několik nepodařených pokusů na Radkovu nemesis K2). Oproti druhému dílu Hory s hora 2 je zde méně textu (ačkoliv má paradoxně více stran) a maximálnímu hodnocení brání trochu sušší a repetetivní text, který na jednu stranu obsahuje Radkovu autentickou výpověď, ale vzápětí je panem Tabáškem (?) vše shrnuto a zopakováno. Na můj vkus by mohlo být i fotografií trochu více, ale i tak jde o dechberoucí snímky a scenérie. Kniha je poutavá a čte se tzv. jedním dechem. Kdykoliv je mi v zimním období chladno, vzpomenu si na Radkovo trápení na Kančendženze či Annapurně (píše o ní ve vymazlenějším druhém díle) a hned je mi teplo.

Publikaci doporučuji všem, kteří se zajímají nejen o vysokohorské lezení, ale o přírodu, extrémní sportovní výkony a dobrodružství na hraně lidských možností vůbec. Jsem hrdý, že jsem si mohl s Radkem Jarošem potřást pravicí a věnoval mi pdopisy do knih.

10.12.2014 4 z 5

Hory shora 2 Hory shora 2 Radek Jaroš

Vynikající publikace našeho předního českého vysokohorského horolezce. Vedle poutavého textu mě potěšily úžasné fotografie (kterých je slušný počet, nechybí celostránkové detaily), graficky znázorněné trasy výstupů, krátké info o historii každého kopce. Troufnu si napsat, že mě Radkovi knihy baví mnohem víc než stále dokola publikované knížky od Messnera. Také lidsky je pan Jaroš úplně někde jinde a samozřejmě svou roli hraje i národní hrdost. Oproti prvnímu dílu lze vidět, že Radkův text/zážitky jsou lépe zpracovány (Andreou Jarošovou). Text se neopakuje jako v případě prvního dílu, kde byl přepis Radkových myšlenek a následně shrnutí panem Tabáškem víceméně toho samého. Přibyly fotografie, detaily, stejně tak stoupla i grafická stránka knihy, gramáž papíru atd. Velice povedený druhý díl, kde (z logických důvodů) chybí Radkova nemesis K2, o které napíše samostatnou knihu. Líbí se mi také autentické výpisy sms zpráv, případně zprávy meteoroložek. Špičková kniha od špičkového sportovce.

Jsem hrdý, že mám všechny publikace podespané s věnováním a mohl jsem si s Radkem Jarošem potřást pravicí na prosincové přednášce v roce 2014. Doporučuji všemi deseti.

10.12.2014 5 z 5

Mapa Tolkienovy Středozemě Mapa Tolkienovy Středozemě Brian Sibley

Nádherně zpracovaná mapa mistrem Johnem Howem. Knížečka je řešená tak, že na levé straně je 24 stránkové pojednání o místech Středozem (doplněné černobílými kresbami) a vpravo je vlepena velká rozkládací (barevná) mapa. Neměla by chybět ve sbírce žádného příznivce díla mistra J.R.Tolkiena. Po přečtení zcela jistě dostanete chuť již po několikáté sáhnou do police a začíst se do stránek Pána prstenů.

22.09.2014 5 z 5

Hory, má panenko Hory, má panenko Andrea Jarošová

Se slečnou Jarošovou bych asi kamarád být nemohl. Nijak zvlášť nevyhledávám společnost lidí, kterým je apriory vše u všichni u prd*** (a ještě to umocňují tím, že to dávají neustále svému okolí na odiv). Nicméně kniha a její koncepce se mi opravdu líbila a přečetl jsem ji cca za 3 hodiny jedním dechem. Mistr Jaroš je světová legenda a ocenil bych, kdyby vyšla knížka s hlubšími poznatky přímo z jednotlivých výstupů. Pan Jaroš je chodící studnice příběhů a nevyčerpatelných zkušeností a o to víc bych je jednoho dne rád viděl na papíře. Klidně ke každé osmitisícovce jednu knihu. Messner sice tohle téma zdánlivě vydřenil, ale Radek je "náš" a já bych si přečetl strašně rád knihy z jeho pera. Zkratkovité články na National Geographic mě prostě neuspokojily :) Držím palce k zafinancování dokumentu (toho času na Startovači) a těším se na další zajímavé knížky!

22.09.2014 4 z 5

Sadhuové Sadhuové Baba Rampuri

Zajímavý příběh "západního člověka", který se v zájmu hledání smyslu života a otázek jsoucna, rozhodl pro asketický život ve starověké Indii. Knížka sice nezpochybnila můj názor na realitu a duchovní život, jak se píše v anotaci, ale na druhou stranu nemám nejmenší důvod v autorova slova nevěřit. Stejně jako nemám důvod zpochybňovat slova přátel, kteří tvrdí, že Indie člověka neodvratně změní. Příběh má svá hluchá místa, ale i zajímavé a někdy i vyloženě dramatické vrcholy. Pokud hledáte publikaci, která se zaměřuje na extravagantní či rekordní výkony Sadhuú (indických svatých mužů), porozhlédněte se jinde. Toto je především příběh Ram Puriho, deník, který se snaží západnímu čtenáři přiblížit neuchopitelné. Pravděpodobně nejzajímavější mi na Ram Puriho výpovědi přišlo, že jednoduše nedokázal zlomit západní myšlení, upínaní se k logice, útěku od chaosu ani po mnoha letech, během kterých se stal z žáka babou. Indie, hinduismus a mistrovství jogínů, tantriků atd., je prostě pro tzv. "civilizovaného" člověka nepochopitelné umění.

22.09.2014 3 z 5

Už dost, šéfe! Už dost, šéfe! Zdeněk Pohlreich

Řekl bych, že to je snad první Pohlreichova kniha, která najde uplatnění v kuchyni i v posteli :) Recepty jsou (konečně) z kategorie normální/dostupné čili nemusím prásknout prasátko s úspory, abych si jednu z jeho delikates mohl dovolit. Jde o rozumný výběr (dle mého soudu). Knížka (k mé radosti, protože kuchařky jinak určitě nesbírám) obsahuje i poměrně obsáhlý rozhovor se Zdéňou (rozdělený do několika tematických celků), postřehy z natáčení a konečně i krátká interview s kuchařskými hvězdami (všeuměl pan Kuře či Štěpán Ruda a jeho DOKONALÁ kuchyně a žena Zdenička). Nechybí samozřejmě stránky věnované šéfovým hláškám. Čili "nebyl jsem vykulenej jako žába před bouří", abych parafrázoval oblíbeného kuchaře, ale upřímně mohu napsat, že je to zcela určitě nejlepší knížka, kterou jsem od Pohlreicha četl. Bavila mě. Pokud se rádi ochomýtáte kolem kuchyně a baví vás TV pořady o vaření (což je prakticky to jediné, na co se dá na komerčních stanicích koukat), s touto knížkou neuděláte chybu. Apropo v levných knihách je za hubičku...

01.09.2014

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Zpětně mě překvapuje tolik pozitivních recenzí i vysoká hodnocení udělená zde na databázi. Jak to napsat a neurazit... Čekal jsem trochu víc (což bude asi problém u většiny "Kingologů"). 'Osvícení' je (právem) kultovní počteníčko a asi nebudu sám, koho odklon od hororu (a to téměř survival hororu) mrzí. Těšil jsem se, že bude autor mnohem více pomrkávat na čtenáře, kteří původní knihu milují a mají ji načtenou. Čekal jsem drobet větší provázanost.

Začátek není vůbec špatný, až jsem si říkal, že King je i ve svém věku velice příjemně naturalistický a naskytne se nám Danny Torrance v zajímavém světle a to včetně zděděných neřestí. Bohužel nejpozději od poloviny se příběh zlomí do skoro fantasy žánru. Není to špatné, ale na Kinga je toto "hodnocení" příliš málo. I takové 'Svědectví' nebo 'Pod kupolí' se mi líbilo více a to 'Osvícení' miluji. Přečetl jsem si obě knihy návazně za sebou, abych nepřišel o žádnou potenciální narážku a o to víc je nakonec 'Doktor Spánek' slabší. A jak už tady někdo naťuknul: Co se týče vyvrcholení a síly záporáků... slabota a asi největší zklamání vůbec. S postupně gradující prvotinou a neskutečně adrenalinovým finále i dozvuky po letech je 'Doktor Spánek' absolutně nesrovnatelný. Konec jaksi vyšumí do ztracena a na můj vkus ve finále udělí mistr King příliš málo doživotních traumat, psychických šrámů a zlomenin.

14.08.2014 3 z 5

Revoltikon Revoltikon Bronislav Kovařík

'Revoltikon' je absolutní povinnost pro fanoušky praotců deathmetalu v Čechách - skupiny Krabathor. Ale nejen pro ně! Pokud milujete biografické tlustospisy (a že 'Revoltikon' má nějakých 444 opravdu HUSTĚ popsaných stran s hromadou raritních fotografií), nemůžete udělat chybu. Kniha se čte (ostatně jak je u hudebních biografií dobrým zvykem) doslova jedním dechem a neradi ji budete rozečtenou odkládat. Já osobně si ji pochvaluji natolik, že 'Revoltikon' směle řadím mezi jedny z nejlepších biografií vůbec (a že jich vlastním celou řadu - sbírám je). To, že jde o ryze český počin a to od mistra Kovaříka, je třešnička na dortu. Povinnost pro pamětníky klasických periodik jako např. Metal Hammer, povinnost pro fans Krabathor potažmo Hypnos, povinnost pro všechny milovníky kvalitních biografií...

A nemohu nezmínit osobní noticku: Jsem rád, že jsem měl tu vzácnou příležitost podílet se na aktuálním dění Krabathor/Hypnos; svého výtisku 'Revoltikonu' se srdečným věnováním od Bruna si nesmírně vážím.

13.08.2014 5 z 5

Junáci na Otavě Junáci na Otavě Josef Pavel

Knížku jsem četl bezmála před 20 lety, ještě v dobách, kdy byl skauting a knížky Jestřába (Jaroslava Foglara) pro mládež velkým dobrodružstvím. Dnes letí romantika s upíry a modrý život si pamatují maximálně tak třicátníci a výš :) Junáci na Otavě od Josefa Pavla patří mezi Foglarovky a ani dnes to není marné počtení pro "přírodomily". Navíc se mi vždycky líbily obrázky od Miloše Nováka...

06.08.2014

Slovanská mythologie Slovanská mythologie Josef Růžička

V komentáři už jen dodám, co se nedalo doplnit při ukládání knihy do databáze:

Toto vydání Slovanské mythologie od pana Růžičky vlastním ve své sbírce a řadím jej mezi menší unikáty. Jde o druhé opravené a doplněné vydání z roku 1924 (ISBN není logicky uvedeno) s nádhernou vazbou a s úctyhodným počtem stran, jak lze vyčíst z podrobností o knížce. Kniha obsahuje celou řadu krásných perokreseb od neznámého autora. Povinné čtení zájemcům o Slovanství, mýty, kulty či pohanství, runologii. Vřele publikaci doporučuji ale taktéž fanouškům knih Sapkowskiho, který čerpá taktéž ze slovanských mýtů (Zaklínač). Velice obsáhlá a povedená (čtivá) publikace; lze ji čas od času zakoupit v antikvariátech (většinou) v solidní kvalitě (vazba je velice precizní). Výše uvedená anotace je úryvek z předmluvy, kniha anotaci jako takovou neobsahuje. Pěkné čtení!

06.08.2014 5 z 5

Doteky Severu / Touch Of The North Doteky Severu / Touch Of The North Petra Doležalová

Nádherná publikace od milovnice přírody Petry Doležalové. Cestopis mapující poznávací trip po mrazivém severu (který vydala vlastním nákladem), je lahůdkou pro milovníky krásné severské přírody. Kniha obsahuje celou řadu atmosférických fotografií z oblastí za polárním kruhem, Islandu, Špicberk. Má atypický formát, je kvalitně provedená na křídovém papíře a je psaná dvojjazyčně (čeština/angličtina). Nádherný dárek od přítelkyně k Vánocům. Doporučuji.

06.08.2014 5 z 5

Runy – dějiny, dešifrace, výklad Runy – dějiny, dešifrace, výklad Lars Magnar Enoksen

...o první knihu o runách v češtině skutečně nejde (nepočítám jiné publikace, ale minimálně Runy od Bernarda Kinga tu máme od roku 1996), nicméně je to skutečně to nejlepší, co člověk mohl o runologii sehnat. Larse M. Enoksena mi doporučila sama docentka Helena Kadečková (naše přední nordistka) a to už je co říct. Marně jsem sháněl publikaci o runách a jejich dějinách bez balastu esoteriky a pavěd. 'Runy: Dějiny, dešifrace, výklad', jak se kniha celým názvem jmenuje, je bezesporu nejvýznamější dílo o této problematice. Pochopitelně ruku v ruce s Eddou, Severskou mytologií (od zmiňované Kadečkové) či Germánskou knihou mrtvých je to velmi přínosné čtení. Knihu doporučuje i norský umělec Einar Selvik (např. z ambientního projektu Wardruna - VELICE vřele doporučuji - psal jsem o nich 2str. článek do Muzikusu), který se zaměřuje na svých albech na runologii. Doporučení od rodilého seveřana, znalce historie a run, nelze brát na lehkou váhu. Kniha je bohužel velice obtížně sehnatelná. Sám jsem ji sehnal až přes překladatelku Terezu Janouškovou, žijící ve Švédsku, která měla jeden kus navíc... Rozhodně jde o zajímavé čtení.

05.08.2014 5 z 5