Corso Corso komentáře u knih

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Tak... ja az po precitani knihy som pochopil zaver filmu :) Uz tusite asi v akom poradi som to zhliadol a precital.

20.06.2019 3 z 5

Deníky Deníky Leonardo Da Vinci

V podstate niet co hodnotit, su to len poznamky asi popri jeho kresbach. Obcas zamyslenia na rozne temy. Urcite nie ako sa uvadza v anotacii, ze toto by nejakym sposobom malo dokumentovat a dokazovat daVinciho genialitu :) Zaujali ma jedine asi povery o zvieratach, ktore pravdepodobne ako symboliku pouzival aj na obrazoch. Celkovo povrchne zlepena knizocka, precitana za hodinu!!

01.05.2018 1 z 5

Keď diabol svieti na cestu Keď diabol svieti na cestu Karin Fossum

Viac nez bezny detektivny pribeh je toto skor psychologicky roman. Karin sa meni, vyvija, meni narativne postupy. Diabol je mozaika, vyzaduje viac sustredenia, nedoporucujem citat po kuskoch, treba sa sustredit a dat to co najrychlejsie, pretoze sa tu dost preskakuje, sleduje sa viac postav, zlocincovi hladime cez rameno rovnako ako aj vysetrovatelom podobne ako v minulom romane, takze zahady, prekvapenia sa nekonaju. Vo vysledku sa klbko osudov poprepleta a priciny prinasaju nasledky. Priznam sa, mam radsej klasicku detektivku a rad sa necham tahat za nos a napinat kto je vrah. Ale mna este tato autorka nesklamala nech to chyti za ktorykolvek koniec.
PS: hviezda navyse za mrazivy zaver!

21.03.2018 4 z 5

Žirafí slzy Žirafí slzy Alexander McCall Smith

Tak krasne obalky a tak o nicom... Jaj. Nedocitane. Este som dufal ze oproti prvemu dielu sa autor pouci z chyb ale nie. Trend "nedetektivky" ostal.

28.10.2019 1 z 5

Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Jiří Kučera

Je to trooosku nieco ine ako som podvedome cakal. Minimalne teda v takej prvej polovici knihy. Cakal som viac mediciny, studacky zivot medikov (nieco ako druhi "basnici"), dostal som trochu privela chlastacich excesov. Ale je to 500 stran lehke cetby, pohodovej, obcas vyprsknete smiechom. Ako humorna kniha sa to v policke medzi ostatnymi nestrati. A ano, naozaj to ma potencial a chut Cernych baronov. Armadna zhovadilost je generatorom absurdit, staci ich zaznamenavat a nevyjdete z udivu. Prekvapivo som narazil na odstavce, ktore som si musel odpisat bokom do zapisnika, co je u mna znakom vysokeho hodnotenia. S potesenim zistujem, ze existuje druhy diel, urcite chcem precitat!
Dovolim si citovat, ale bude to bez diakritiky, co mi dufam prepacite.
"Salek s cajem drzela obema rukama, zatimco ji zarivka z kuchynske linky zazihala zlate jiskricky v ocich a patinovala ji vlasy odleskem starych monstranci. Jak tam sedela s hrnkem caje, jenz se zdal v jejich ruckach vetsi, pripomnela mi malou morskou vydricku, roztomile drzici v tlapkach skebli."
Ano...i taketo perly sa tu nachadzaju.

27.05.2019 4 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

V skratke, nedosahuje kvality a zabavnost prvych dvoch dielov. Mozno kvoli skoro absentujucemu deju. Zhrnutelnemu do dvoch viet. Stale je to namiesane z rovnakych ingrediencii, to ano, ale mam dojem ze jedina zabavna vec v knihe ostali tie zabavne vsuvky. Polovicu knihy sa len postavy znova hladaju. Neviem... Nechapem vysoke hodnotenia tohto dielu. Keby to nebola sucast slavnej serie, necital by som :) Byt toto prvy diel, neviem neviem ci by to nastartovalo KULT.

14.04.2019 2 z 5

Umírající detektiv Umírající detektiv Leif G. W. Persson

Vsetko dobre, tym myslim priemerne. Zlocin spravne seversky temny, hlavna postava si ma neziskala, mozno tym zvlastne nesympatickym postojom k vlastnemu zdraviu, neviem... Kazdopadne u mna asi od polovice utrpenie, a to akurat je ta faza kedy sa ma vsetko riesit, vyjasnit, tu je to natahovaneeeeeee. Nemozem sa zbavit dojmu, ze to mohlo mat tak o 200 stran menej, a bolo by to sviznejsie. Utrapene 3 hviezdicky ale z pomsty ze ma to tak nudilo. Viem pomerne rychlo znenavidiet knihu, hlavne ked sa uz tesim na nejaku dalsiu.

26.03.2019 3 z 5

Husitství - konec jednoho mýtu Husitství - konec jednoho mýtu Vladimír Liška

Viete preco som to po prvom prelistovani uz ani nezacal citat? Reklamy uprostred kapitol? To patri mozno do casopisu!! Taketo marketingove sracky ma dokazu znechutit. Ze ake dalsie knihy si mozem od autora kupit? To patri ak... tak na koniec knihy. Bezna vec. NO. A ze je to len taka honba za senzacnou temou, som tiez zistil az doma... (pozicane z kniznice) Mozno sa nema hodnotit kniha ktoru som neprecital, ale nehodnotim dielo samotne, v tomto pripade pristup vydavatelstva, autora, formu, co tiez niekedy moze rozhodovat a zavazit. :)

14.03.2019

Yvetta (12 povídek) Yvetta (12 povídek) Guy de Maupassant

Citane v slovenskom preklade. Moj prvy Maupassant, proste som par knih nasiel v "pozostalosti". Pekne to plynie, dopredu to zenu hlavne dialogy a opisy ako z obrazov Toulousea-Lautreca (recenzent musel hladat jak sa to pise:)... Jedna vec mi ubera na realnosti, dcera kurtizany sa az teraz dozveda ze jej mati je kurtizana? Ved v prvej casti sme hned v bordeli kde obe ziju ako ryba vo vode? Okolo prstu ma omotanych styroch chlapov, cele tyzdne zije v bordeli a zeby jej toto v osemnastych rokoch este nedoslo? Ale celkom som zvedavy na nejake ine poviedky GdM.

22.06.2018 3 z 5

Zabudnutí detektívi Zabudnutí detektívi Peter Nevolný

Vyborne napisany "pitaval" z cias 1920-zhruba po druhej svetovej. Najslavnejsi slovenski detektivi tych cias, najzaujimavejsie pripady tych cias. Doplnene bohatym obrazovym materialom na kriedovom papieri, mnohe zabery nedoporucujem slabsim povaham. Chvalim aj podrobnejsi opis vysetrovacich metod, napr. psovodov :) Proste kto ma rad radu Vacatka alebo Krajewskeho detektivky... toto je ale podla skutocnych udalosti. Zhltol som za den a pol!

15.06.2019 4 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Uprimne, som rad ze to mam za sebou. 200 stran dlha expozicia prakticky bez deja. Postavy sa hladaju, citia ze nieco je zle, postupne sa stretnu. Shlus... Ende... Finito. Par vtipych momentov. Vsetko by to vydalo tak na malu nudnu novelu, len problem je v tom ze to je pokracovanie (vtedy este trilogie, ktora mala skoncit po dvoch knihach). Na zaver prilepena "radoby wooow pointa". Nove vydanie Argo 2018 ma pridanu hodnotu v ilustraciach Dana Cerneho, co je najlepsia vec na celej knihe. Vazne. Chcel som dat priemerne hodnotenie ale potom som si uvedomil ze by som to urobil len z ucty k autorovi. Hodnotim aky dojem a zazitok vo mne kniha zanechala a ako som si uzival citanie... na slabe dve hvizdecky.

01.05.2019 2 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

Prvych sto stran mam dojem ze... (okej, bude to zase prirovnanie typu ked X stretne Y), Ako ked Irvine Welsh vidi Constantina , precita par Hellblazerov a napadne ho ze to dokaze napisat lepsie. Presne na 144 strane som s tym stratil trpezlivost. Nie preto ze by sa mi hnusili opisy chrobakov, zdevastovanych ludskych tiel, sialene napady, cervy a vsadepritomne na nas cihajuce peklo...to je v pohode, na to sme zvyknuti z teleshopingu. Lenze sa to zmenilo na obycajny iniciacny roman a neviem ci to primarne nie je urcene teenagerom, hoci na nich je to zase ztrasne rozvlacne a pomaly napredujuce. Zalozku som nechal v knihe, mozno o mesiac, dva... rok... sa k tomu vratim.
PS: David Wong je mimochodom majstrom nazvov svojich romanov. John na konci umre, Tato kniha je plna pavukov, vazne kamo, nedotykaj sa!, Co do pekla som prave cital. Vidno ze asi navstevoval kurzy tvoriveho pisania a nevynechal ani tie o marketingu a PR:)

20.01.2019 2 z 5

Babičky: Den zkázy Babičky: Den zkázy Minna Lindgren

Takze takto, na 75 strane som este nevedel, o com to ma byt. Ani naznak zapletky, ak neratam ten distopicky obraz ultramodernej starostlivosti o dochodcov bez akehokolvek ludskeho personalu. Nedocitane.

08.10.2019 3 z 5

Zajatci asteroidu Zajatci asteroidu Kir Bulyčov (p)

Uchmatnute v antikvariate, spolu s Troma rozpravkovymi pribehmi. Krasne polodivne ilustracie Svatozara Mydlo-a :) Inak rozcital som ale uz som asi prilis stary. Ale stoji za to aspon listovat. Na Alenke som vyrastal, od Bulycova mam doma vsetko co u nas vyslo, takze... vlastne take doplnenie zbierky. Nedocital som ale vravim, nie som uz cielovka. Hoci... retro, dnesnym detom to nepovie nic, mozno prave my 40tnici sme jedina cielovka.

27.10.2018