chlo0opek chlo0opek komentáře u knih

Třeskutá kniha o Teorii velkého třesku Třeskutá kniha o Teorii velkého třesku George Beahm

Jelikož se mi seriál i po několika letech téměř neustálého sledování stále líbí, brzy po obdržení této knihy jsem se pustil do čtení.
Informace o hercích byly někdy více, někdy zas méně zajímavé, pasáž o vědeckých termínech o něco méně a nejhůř na tom byla část pojednávající převážně o sci-fi filmech a hlavně o komiksech, kolem kterých se seriál také dost točí. Těchto věcí již nějaký velký fanda nejsem, komiksy jsem navíc četl jen v době, kdy jsem začínal jako malý klučina číst a od té doby mi již nic neříkají. Proto neoceňuji vskutku obsáhlé informace o komiksech a jejich hrdinech – zde mne kniha až nudila a nemohu se zbavit dojmu, že pouze tak trochu parazituje na slávě seriálu a snaží se z tématu vyždímat co nejvíce na úkor obsahu knihy. Bohužel, seriál je seriál a kniha mi na to, jak je obsáhlá, moc dalších užitečných a nových informací o něm nepřinesla:(.
...3* a i to je ještě možná až moc...

30.03.2020 3 z 5

Světy bez hranic Světy bez hranic Bertil Mårtensson

První příběhová linka zajímavá, symptatičtí hrdinové, svěží dobrodružství. Pak však přijde filozofování, kterému jsem místy jakž takž rozuměl, jindy jsem se v tom zase ztrácel a pak už jen rychlý konec. Ve výsledku lepší 3*.

15.03.2020 3 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Kratičká knížka, která i podle popisu dávala tušit, jak to dopadne. No a dopadlo to... Ke konci to teda nějakou tu zápletku dostalo, ale zase se to tak nějak zvrhlo do zavedeného scénáře. Ale na to jedno přečtení, proč ne.

02.02.2020 3 z 5

Hřbitov dinosaurů Hřbitov dinosaurů Thomas Brezina

Určitě dobrý důvod, jak ke čtení dostat mladou generaci. Zábavnou formou se stanou detektivy a musím uznat, že i mne, jako zástupce té střední generace, to přišlo také dobré. A sympatické je i to, že se nenásilnou formou snaží i o nějaké to poučení, což je prima. Možná, když už bych měl přečteno víc těchto knih, bych hodnotil níže, ale takto dávám 4*.

31.12.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Sice se kniha čte dobře, ale přece jen k plnému počtu hvězdiček tomu něco chybí. Možná až příliš vědecké a všechno tak nějak dobře vycházející, pak možná i ten konec; to vše tak nějak zapříčinilo, že ten plný počet nedávám. Ale za přečtení to rozhodně stojí.

31.12.2019 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tak, trvalo to pár desítek let, než jsem se odhodlal se k této knize vrátit. Začal jsem ji totiž číst někdy v ranném dětství a tehdy jsem ji po pár stranách odložil, protože jsem ji vyhodnotil jako knihu bez děje a možná jsem ji nazval i něčím horším. Už si to ani nepamatuju. Nyní jsem ji po pár dnech úspěšně dočetl a to s tím, že se mi i líbila. Má v sobě ukryto dost moudra a koneckonců se mi i překvapivě dobře četla. Zkrátka na tuhle knihu musí člověk dozrát; rozhodně nesouhlasím, že by byla vhodná pro generaci před 10. rokem čtenářova života, jak je uvedeno na její zadní straně...
Jo a ještě mi teda vadilo, že malý princ na všechno vyžadoval odpovědi, ale sám moc ochotně neodpovídal...

26.12.2019 4 z 5

20 000 mil pod mořem / 20,000 Leagues Under the Sea 20 000 mil pod mořem / 20,000 Leagues Under the Sea David Tomlinson

Dobře srozumitelná angličtina, příběh fajn, klidně bych však snesl, kdyby byl ještě delší. I dějově kniha v pohodě - zkrátka verneovka, jak jsme zvyklí.

23.12.2019 4 z 5

Nezbedné pověsti Nezbedné pověsti Václav Čtvrtek (p)

Bohužel velké zklamání. Tento styl autorovi vůbec nesedí. Marná sláva, Václav Čtvrtek je prostě dobrý pohádkář, ale spisovatel pro dospělé nikoliv. Tím, jak psal, je to spíše jako kdyby vyprávěl právě pohádku - je to taková jednodušší forma, zároveň však místy starou češtinou zase složité na čtení. Co je však největší mínus této knihy, je gradace povídek. V podstatě pokaždé, když jsem otáčel stránku během příběhu, který se již nějakou dobou odehrával, jsem mohl hádat, jestli to už bude konec, či ne. Ona totiž v naprosté většině povídek žádná nebyla. Prostě čtete, děj pokračuje a skoro uprostřed věty náhle jakoby končí. Jedna jediná povídka o lvovi nad vchodem domu byla opravdu spisovatelsky taková, jaká má být, navíc i vtipná, ale zbytek bohužel nic, co by stálo za opětovné přečtení:(.

13.12.2019 2 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Když jsem poprvé uviděl přebal knihy, moc to ve mne nenavodilo touhu se do ní zrovna pustit. Ale brzy po začátku, po hodně překvapivé události, jsem pochopil, že příběh samotný se od přebalu bude přece jen lišit víc, než se na první pohled zdá. A tak jsem se do knihy začetl a ani jsem se nenadál a byl jsem uprostřed a bylo po všem. A musím přiznat, že se kniha četla moc dobře, i když z mého pohledu mi přece jen přišel příběh Jáchyma čtivější, protože neobsahoval až tolik citových problémů a celkově mi jeho vyprávění přišlo zajímavější. Bál jsem se také, že prolínání příběhů bude vždycky velká nápověda do toho druhého a tím se následně stane méně atraktivní. Ale musím uznat, že si s tím autor poradil nad očekávání dobře, takže i v tomhle směru spokojenost a kniha se tak stala příjemným překvapením.

24.11.2019 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Po několika v podstatě klasických námětech knih, co jsem četl, jsem dostal chuť na něco jiného, a třeba i něco kontroverzního, na něco, co se podle názvu této knihy dalo čekat v tomto titulu. Než jsem začal knihu číst, říkal jsem si, že něco takového bych měl číst spíše nějak potajmu - přece jen ten námět je, no, na hraně... Nakonec to po této stránce vlastně bylo dost umírněné, jak i v úvodu bylo zmiňováno.
Titul byl do té doby, než Humbert s Lolitou zůstali sami, krásně čtivý. Cizí výrazy v knize až tak nevadily, naopak, okořeňovaly příběh, který plynul pěkně svižně. Sarkasmus a černý humor byl také parádní.
Jenže ouha - poté, co spolu oba dva začali putovat se děj naprosto zadrhl, stával se nudnějším a nudnějším a musím se přiznat, že jsem nakonec měl problém vůbec knihu dočíst:(. Příběh nevalný, dlouhé pasáže o ničem, ty cizí výrazy teď už jen znepříjemňovaly a zdržovaly čtení. Z tohoto důvodu je celkem logické mé konečné hodnocení - a sice průměr. 1. část tak 4-5, potom tak max. 1 hvězda. A přitom tento netradiční kontroverzní námět je něco, co se jen tak v knihách nevidí, takže ten potenciál tu rozhodně byl:(. Ach jo, celkově musím přiznat, že jsem byl tímto dílem zklamán.

31.08.2019 3 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) J. K. Rowling (p)

Dostalo se mi do rukou kniha HP a kamen mudrcov ve slovenštině. Zkusil jsem ji rozečíst. No a navzdory slovenštině to šlo docela dobře. Jelikož jsem však viděl už mnohokrát zfilmovanou verzi, nečekalo mne v knize mnoho překvapení. Ale i tak jsem došel dojmu, že ta kniha je vlastně docela dost nadhodnocena (možná zapracovala i nějaká reklamní kampaň?), protože zas tak mnoho převratného se v ní vlastně asi tak do 3/4 neděje. Ale beru, že to bylo způsobeno také tím, že jsem předtím viděl tolikrát film. K tomu musím přihlédnout v hodnocení a dávám tedy 4* - ten příběh je holt promyšlený. Jinak verze, kterou jsem četl já, měla 318 stran a ne 256, jak se uvádí zde...

07.08.2019

Dobrodružství detektiva Sherlocka Holmesa Dobrodružství detektiva Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes je prostě dokonalý:). Až člověk pomalu nabyde dojmu, že je to možná až moc - proto taky nedávám plný počet hvězd;). Nicméně příběhy se dobře čtou, je vidět, že autor dokáže čtenáře do příběhu dostat, zaujmout.
Lepší 4*.

17.07.2019

Mauglí / Mowgli's Story Mauglí / Mowgli's Story Dana Olšovská

Angličtina vskutku jednoduchá (což ovšem neznamená, že bych se nemusel občas podívat i do českého překladu, který se mi v těchto případech zdál jako překlad vyloženě doslovný. A to v těchto knihách považuji určitě za pozitivum, protože občas člověku vypadne jen to jedno jediné slovíčko, a když je překlad učiněn nějakým opisem bez patřičného slova,.. no, naštve to...). Jinak příběh samotný bych ocenil tak lepšími 3*, víc asi ne. Nejvíc mi však u této knihy vadilo to, že zde byl používán v podstatě neustále přítomný čas, což působilo dost nepřirozeným dojmem. Vím, že kniha byla určena začátečníkům, ale zde použitá slovní zásoba pro naprosté začátečníky také nebyla, takže kdo by se vypořádal s touto slovní zásobou, určitě by si poradil i s minulým časem, který taktéž považuji za základní slovní výbavu (a to právě i u začátečníků). Z toho důvodu víc * prostě nedám.

24.02.2019 3 z 5

Anglicky čteme zábavně Anglicky čteme zábavně Martin Gato (p)

Nenáročná, rozmanitá témata, z počátku zajímavá, s angličtinou, která se velmi dobře četla, takže ani nebylo třeba se dívat do české půlky. Postupně jsem se tak už díval víc, takže jsem si všímal i různých nepřesností v překladu, ale dalo se to. Nejhorší část přišla na závěr s mistrem Kešu - ta byla vyloženě nudná a nepřišla mi ani příliš poučná. Navíc zde byla i o dost těžší, takže jsem četl částečně i v české části, abych už to měl za sebou. Škoda, ten závěr to fakt úplně pokazil. Ve výsledku trochu lepší 3*.

21.02.2019 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Andy Weir tuhle tématiku zkrátka zvládá. Ať už to je na Marsu či na Měsíci, nevadí ani, že se to místy hemží nějakými těmi odbornými názvy, Andy si s tím poradí tak, že ve výsledku dostanete fakt dobře čtivou záležitost, kterou lze za pár dní přelouskat celou. Kniha je svým vyprávěním určena trošku více pro mužské pokolení, hlavní hrdinka se s ničím nepáře, příběh je zajímavý a můžu Vám slíbit, že se Vám bude určitě číst lépe, než tahle moje recenze;). Jen jsem teda ještě trochu čekal jinačí závěr, ale proč ne takovýhle...

14.01.2019 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Helena Šmahelová

"Tolikrát vykreslené manželské krize učí vážit si každodenního všedního rodinného života, i když jeho jednotvárnost nám jde často na nervy, neboť jeho cenu si uvědomíme teprve tehdy, když se rozpadá."
A přesně tahle věta obsažená v doslovu charakterizuje docela přesně o čem že tahle kniha pojednává. Není v ní totiž vyloženě kladná postava, vždyť vlastně i ústřední postava ženy je spíše negativní, protože opustí rodinu se třemi dětmi. Těžko v tomto chování můžeme vidět příkladné jednání kladné postavy. A za sebe musím říct, že jsem v knize "fandil" otci; vždyť ten nic vyloženě špatného neudělal, za co by pak měl dopadnout tak, jak dopadl. Kdyby mi někdo řekl, že lze napsat kniha vlastně čistě o rozchodu dvou lidí tak, že se u ní nebudu nudit a navíc mne při čtení bude neustále nutit přemýšlet a porovnávat situaci v knize s mou vlastní (vždyť mně přece nic takového nehrozí... ale moment, nemyslel si přece přesně tohle i onen manžel.?.?.?), tak dotyčnému věřit nebudu, ale po dočtení této knihy už bych toto netvrdil. Kniha je jinak velmi dobrá v popisu lidských pocitů během tohoto jejich těžkého životního období, jde i více do hloubky, než je to obvyklé, ale to je také důvod, že po přečtení v člověku asi jen tak nenabyde touha přečíst ji v dohledné době znovu - není to zrovna oddychové čtení.

08.01.2019 4 z 5

Vall I Vall I Walt Disney

Neříkám to často, ale v tomto případě se mi filmové verze líbila víc. Přece jen v knize chybí to správné grafické zpracování, které Vall*I pomáhají k lepšímu zážitku. Jinak je to samozřejmě o dost zkrácená verze příběhu, ale děti to i přes nějaké ty odborné názvy, zaujalo. Celkově průměr.

20.12.2018 3 z 5

Ale, Dumbo! Ale, Dumbo! Johnny Zeuthen

Taková klasická dětská knížka, jen to řešení, jaká máma je správná, by mohlo být spíše na další straně, aby děti mohly hádat. Proto slabší 3*.

14.09.2018 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Nějak jsem se do téhle knihy nemohl tak správně "ponořit". Předchozí kniha, co jsem od této autorky četl (Dívka ve vlaku), se mi líbila mnohem víc, přestože i tato byla psaná stejným stylem. Ale narozdíl od Dívky zde bylo mnohem víc postav a já se stále nemohl přemluvit k tomu, abych si v nich udělal pořádek, protože mně kniha ze začátku nějak nepřirostla k srdci (a vlastně ani postavy a jejich osudy v ní). Taky mi zde nesedělo až přílišné a zdlouhavé vnoření do myšlení postav, které mne už pak nudilo (takový ženský styl psaní, řekl bych). Až asi tak od poslední čtvrtiny začla být kniha teprve zajímavá, jak bych si představoval a rozjela se v lepším tempu. Ve výsledku spíš jen takový průměr...

12.08.2018 3 z 5

Smrt závistivé sestřičky Smrt závistivé sestřičky Kent Westley

Občas zajímavé slohové obraty, ale jinak se jedná o průměrnou detektivku, která toho už názvem hodně prozrazuje. Teda vlastně skoro všechno. Nebýt toho hloupého názvu, mohlo být hodnocení lepší o ten moment překvapení, i když spíše ani tak ne, protože mě už ani během vyšetřování vlastně ani příliš nezajímalo, o které z dam se to zrovna mluví, spíš jsem si už přál, ať už to nějak skončí. Ještěže byla ta kniha tak krátká. Slabší 3*.

28.07.2018 3 z 5