Chana Chana komentáře u knih

Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Miloň Čepelka

Velmi povedené. I když mi většinou povídky vadí, protože jsou buď mělké nebo neuzavřené, tyto Čepelkovy povídky nejen že udržují napětí, ale drží i pohromadě. Strašidelné, důvtipné a jemné.

25.04.2013 4 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Výborná kniha. Dostala jsem ji asi ve třinácti od babičky a nebyla jsem vůbec schopná se začíst pro množství postav s podobnými jmény. Přečetla jsem ji jedním dechem až po babiččině smrti s lítostí, že už si o ní s babičkou nepopovídám.

20.03.2013

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Pratchettův průměr, vtipné zpracování. Někdy bych si chtěla přečíst něco od Pratchetta v angličtině, abych poznala, jestli je to tak dobré jako český překlad Jana Kantůrka.

14.03.2013 3 z 5

Osudný odposlech Osudný odposlech Evan Hunter (p)

Velmi poutavé vyprávění. Hlavní hrdince se hroutí pod rukama vše, co jen jde, dokonce i to, co považuje za nedotčené. Smutná kniha.

04.04.2013 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Hodně dlouho mi trvalo než mne tato kniha vtáhla. U mne to bylo zřejmě kvůli tomu, že kláštery a středověcí křesťanští myslitelé mne dvakrát nepřitahují, ale nakonec zvítězila zvědavost kdo, že je ten vrah. Pro křesťany jsou velmi obsažně popsané historické reálie zajisté velkou předností knihy.

04.01.2015

To na tobě doschne To na tobě doschne Ivan Kraus

Velmi pěkně napsaná kniha, svým jemným humorem mě mnohokrát rozesmála. Autorův styl (alespoň zde) není chladný a krutý ani výsměšný, určitě si přečtu i další jeho knihy.

Třetí kniha královská Třetí kniha královská Jochi Brandes

Strhující a nevšední popis mnohokrát promýšleného příběhu, tentokrát z pozice outsiderů. I když i oni si našli své uplatnění:)

04.01.2015 5 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Skvělá oddychová literatura. Televizní seriál považuji za povedený a při čtení knihy mě neruší, naopak.

Tak nahá, tak mrtvá Tak nahá, tak mrtvá Ed McBain

V hlavní roli není policejní oddělení, ale feťák. Skvělé popisy i dialogy, jako vždy u Mc Baina.

14.04.2013 4 z 5

Poutníci Poutníci Nadine Gordimer

Zajímavá kniha, která na mne (po tom, co mne otrávila předmluva odhalující konec knihy) působila ve třech etapách: Nejdřív jsem se nemohla začíst, dokonce jsem utíkala k odborné literatuře:), ale to se zlepšilo když ONA představila JEHO své rodině. Kniha mě najednou zaujala. Když ON vzal JI ke své rodině, už jsem nemohla odlepit oči.
I přes to, že se děj odehrává v dosti depresivním rámci, nakonec vyzní optimisticky.

Věčné imago Věčné imago Josef Pecinovský

Asi stejně dobrý díl jako první s Ebem Yradem. Druhá a třetí kniha Kronik nové Země jsou slabší.

14.04.2013 3 z 5

Darwinovy hodinky Darwinovy hodinky Terry Pratchett

Darwinovy hodinky se mi dostaly do ruky jako první kniha ze série Věda na Zeměploše a zanechala ve mně přesvědčení, že dalším se obloukem vyhnu. Jakkoli mám jinak Pratchetta ráda, toto nešlo číst. Jen co se člověk zabere do příběhu, hle je tu zdlouhavá, nudná, povrchní přednáška s přezíravým laděním. Většinu informací středoškolák už zaslechl a tato kniha je příliš nepomáhá zasadit do hlubšího kontextu, ten samozřejmě nenaleznete ani u informací nových. Cílem snad bylo vzbudit ve čtenáři chuť samostatně pátrat po detailech, ale v mém případě se kniha minula účinkem. Měla jsem hodně co dělat, abych ji dočetla.

21.03.2013 2 z 5

Pramen Pramen James Albert Michener

Kniha je nesnesitelně krvavá, žel to není vina autora, ale skutečných dějin:( Nicméně ani těch cca 600 stran, kterými jsem se prokousala mě nenadchlo. Knihu jsem nedočetla, snesla jsem popisy vraždění ve starověku, snad proto, že je tak daleko, ale nedokážu číst o inkvizici natož s vyhlídkou na holocaust. Kniha je psána z pohledu zvenčí, lze snad říci z liberálně katolického, když hlavním hrdinou "současné" dějiové linie je irský katolík. Celé dílo je sestavené z několika menších celků navěšených na lini odehrávající se v současnosti - ale pozor, je to současnost šedesátých let! Jednotlivé novely jsou zajímavě spojené místně i genealogicky.
K údajům o knize by se v tomto případě měla přidat i hmotnost - 1300 g, což je poměrně nepohodlné a při osmi stech stranách to není ani nezbytné.
Nejvíce mi vadí nepřítomnost předmluvy nebo doslovu o autentičnosti toho, co je v knize napsáno. Nemusím mít nezbytně pravdivé příběhy (je vidět, že některé jsou inspirované Biblí), ale popis reálií, který je pro mne zajímavý a cenný úplně ztrácí na hodnotě, když nevím, jestli k němu autor přistupoval pečlivě a založil ho na studiu nebo jestli pokládá reálie pouze za bezcennou kulisu pro své umělecké vyžití.

10.03.2013 2 z 5

Případ je uzavřen Případ je uzavřen Patricia Wentworth

Při čtení jsem se ponořila do podobné atmosféry jako u Agathy Christie. Skvělý exemplář poutavého, vtipného a napínavého čtení. Co se týče příběhů slečny Marplové pokládám je za ty méně zábavné z knih Agathy Christie, takže jsem ke knihám Wentworthové přistupovala trošku rezervovaně, ale příjemně mne překvapila.

10.03.2013 4 z 5