chamyl chamyl komentáře u knih

Pár zbytků pro krysy Pár zbytků pro krysy Jiří Sivok

Není to úplně šálek mojí kávy, a tak jsem dost prohrával již po první třetině.
Čtení jsem tedy nakonec vzdal po začátku té třetí, kdy jsem byl v hokejové povídce vypnut rádobyvtipně upravenými jmény a poznámkami "k popukání" o solárku moderátora Obruby (co takhle tu o vitiligu, že?).
Takže pro mne občasný náznak atmosféry, obvykle ovšem zabitý pointou bez pointy, což postupně snižovalo chuť číst další příběhy.

17.11.2022 2 z 5

Lídr s vizí Lídr s vizí Michael Hyatt

Skvělé, přesně toto jsem v této době potřeboval. Čtivě popsané uvažování, jak vést svůj tým, podnikání i život.

15.05.2022 5 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Poslouchal jsem audioknihu v podání Ondřeje Brouska ml., který této knize svojí přepálenou interpretací na hranici parodie nepomohl.
Bohužel to není ani čtivé jako Doylův Holmes, ani důmyslné jako Poirot od Agathy Christie a už vůbec vtipné, jako třeba díla Oscara Wilda. Zde dostáváme pouze nekonečně rozkecanou banální historku plnou bizarních postaviček, která je vzhledem k celkové rozvláčnosti díla nakonec překvapivě vyřešena prakticky na jedné stránce. Hlavní hrdina na mne působil jako hodně nepovedená britská varianta Supermana, ovšem bez jakéhokoliv kouzla či sympatií.
Vzhledem k relativně vysokému hodnocení od ostatních uživatelů ovšem vnímám, že chyba je zřejmě spíše na mém přijímači.

03.12.2021 2 z 5

1001 myšlenek, které změnily naše uvažování 1001 myšlenek, které změnily naše uvažování kolektiv autorů

Zajímavě a pro přehlednost i tématicky seřazené myšlenky, objevy a fakta z reprezentativní palety života a jeho nejrůznějších oblastí.
Výběr, který spíše inspiruje k dalšímu poznávání, než zcela vysvětluje jednotlivé myšlenky.
Dobrý zdroj pro zvídavé k dalšímu studiu.

16.07.2020 5 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Spíše zklamání, které je možná důsledkem přehnaně vysokého očekávání. Přidávám 1*, přestože aritmeticky by mi to vyšlo spíše na 3*.
Vynikající linka s dědou Kadavým je střídána pétépáckými historkami plných utahaného humoru a přihlouplých klišé o tomto útvaru alá Švandrlíkovi Černí baroni. S výjimkou stavby u pohraničníků se tak jedná o tisíckrát a v nespočet variantách přeříkané hospodské vyprávění o československé lidové armádě.
Naopak osobní – v autorovi i s autobiografickými prvky – vzpomínky na dědův život působí jako napsané úplně někým jiným. Styl, moudrost, utrpení, odvaha, emoce… Je tam zcela přirozeně všechno.
Jiří Křižan neměl jednoduchý osud a uměl o něm vyprávět. Je jen škoda, že v tomto vyprávění nedostal děda větší prostor.

15.04.2019 4 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Já bohužel autora z lehkého konjunkturalismu podezřívám a proto dávám 4*. S jeho názory přitom v zásadě souhlasím a oceňuji i čtivě podaná historická fakta ve světle současných událostí. Ale všichni ti zlí a hloupí politici, všeničící Brusel či parazitující neziskovky mi až příliš - i přes můj velmi kritický náhled na zmíněné - zavánělo populisticky ublíženeckým "my (=dobří)" a "oni (=zlí)". Asi je to především můj problém, ale proto nejdu na 100% hodnocení.
Závěrečná esej z roku 2007 o paralele s Římskou říší je vynikající, byť v určitém směru velmi depresivní.

31.01.2018 4 z 5

Divný kořeny Divný kořeny Hana Frejková

Jen houšť a více takovýchto knih.
Odlehčeně, často s ironií i odstupem podané osobní svědectví o době a zločinech, které dnes mnozí považují za banální a zbytečné k připomínání. Zprzněné životy generací lidí, kteří se provinili jenom svým narozením nesprávným rodičům, jsou pouze nejviditelnějším projevem doby, která zprznila životy i těm, kteří o tom dodnes nevědí či tomu nevěří.
Smutné, velmi smutné čtení a to i přes velmi čtivý jazyk, kterým jej paní Frejková napsala.

09.12.2017 5 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Za mne to již zhodnotili Rind, Zorka nebo dadako a možná i další.
3* nejsou pro pana doktora Šebka a jeho práci, oboje zaslouží plný počet, ale pro styl knihy. Deníková forma plná lékařských zákroků je s ohledem na situaci logická, ale pro laika tak trochu "jednobrdézní". Prostě jsem čekal více Afgánistánu a méně operací, což je ovšem - uznávám - moje chyba, protože ze zápisků jednoznačně vyplývá, že na cokoliv jiného než je operační sál, prostě na takovéto misi nezbývá čas.
Obdiv panu doktorovi Šebkovi i Lékařům bez hranic, zde ovšem hodnotím knihu a tam výše jít nemohu.

21.09.2017 3 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Velmi čtivě popsaný život opravdového velikána novodobých dějin z pohledu jeho fanouška Borise Johnsona, který se přitom ovšem nevyhýbá ani méně lesklým okamžikům Churchillova života. Význam tohoto člověka nám už shrnula historie a pokusy o její revizi jsou sice legitimní, ale často zcela liché a zejména paradoxní, neboť nebýt Churchill Churchillem, tak bychom dnes v Evropě zřejmě prostor pro jakékoliv revizionisty ani neměli. Ne, Winston Churchill nebyl bezchybný či dokonalý, ale byl autenticky originálním člověkem s vizemi, kterým zůstával věrný bez ohledu na sílu i směr větru a deště, který ho zrovna bičoval.

08.11.2016 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Mám tento druh literatury rád a tak jsem již v tomto směru ledacos přečetl. A to bude asi ten problém. Sorokin zde pouze vulgárně recykluje již mnohokrát (mnohem lépe) napsané a laciným šokováním se snaží navodit dojem originality. Naprosto přesně to shrnul Stammel a já tak již nemám co dodat. Snad jen, že pokud chcete dobrou knihu s touto tématikou z ruského prostředí, tak sáhněte po My od Zamjatina.

07.01.2015 2 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Kniha polského autora pro polské čtenáře o Češích je napsána čtivě, o Češích ovšem (s několika drobnými výjimkami) vlastně moc neříká. Bondy, Saudek, Pawlovská, Hrabal či Černý rozhodně nejsou představiteli typických Čechů, ať už si pod tímto pojmem budeme představovat cokoliv. Nicméně to nic nemění na faktu, že mě kniha - podobně jako Gottland - bavila a v řadě témat je pohled polského čechofila zvenku vcelku inspirativní či alespoň osvěžující.

05.06.2014 4 z 5

Vyhasínání mozku Martina Kleina Vyhasínání mozku Martina Kleina J. Bernlef

Velmi silné čtení o postupující Alzheimerově chorobě z pohledu pacienta. Bernlef je neuvěřitelně autentický a uvěřitelný, až člověk podléhá nemožnému dojmu, že to všechno musel na vlastní kůži zažít. Smutný zápas okolí se záludným nepřítelem lidského mozku, kterého nemocný vůbec nevidí a proto s ním ani sám nijak nemůže bojovat.

08.05.2014 5 z 5

Vnější tma Vnější tma Cormac McCarthy

Fyzicky hmatatelná marnost a zoufalost. McCarthy je v tomto směru opravdový mistr. Bezútěšná ubohost života Rinthy ve mně bude rezonovat ještě velmi dlouho. 3DD!3 to shrnul naprosto dokonale.

22.04.2014 4 z 5

Kluk, co prodal medaile - Lukáš Pollert Kluk, co prodal medaile - Lukáš Pollert Vladislav Kučík

Oops... Názory Lukáše Pollerta zejména (i když nejenom) na profesionální sport mám rád a navíc v dnešní době glorifikace sportovců působí od člověka, který došel na úplný vrchol, neuvěřitelně osvěžujícím dojmem. Knihu jsem začal shánět poté, co jsem si přečetl několik let starý rozhovor s MUDr. Lukášem Pollertem, který si mě velmi získal. Bohužel mám po jejím přečtení pocit, že byla napsána v době, kdy Lukáš ještě tak nějak neměl co říct... Možná jsem nesprávně čekal něco jiného, ale jedná se spíše o popisný deník řady často nesouvisejících událostí, ze kterých ve mně zůstala v podstatě jenom informace o tom, že se autor s Pollertovými dobře zná, s některými si i tyká, účastní se jejich soukromých událostí a několikrát u nich dostal výborný koláč. A to je pro mne trochu málo.

18.04.2014 3 z 5

Ubavit se k smrti Ubavit se k smrti Neil Postman

Souhlasím s Postmanem, že pravdu měl spíše Huxley než Orwell, což ovšem v konečném důsledku neznamená o nic růžovější svět. I když na druhou stranu… Podle mého názoru se jedná o faktově a argumentačně kvalitně zpracovaný názor, který je ovšem pochopitelně poplatný době svého vzniku v čase dominance televize. Nemyslím si ovšem, že by vynález internetu a sociálních sítí celkové vyznění Postmanových myšlenek úplně negoval či převracel na hlavu. A ačkoliv je v jeho díle mnoho k polemice, oceňuji komplexnost celé jeho teorie a nijak ji v mých očích nesnižuje ani její odmítání „renomovanými“ odborníky tehdejší i dnešní doby. Myslím, že kniha rozhodně stojí za přečtení a to včetně zajímavé předmluvy Ireny Reifové u 2. vydání z roku 2010.

24.08.2013 4 z 5

Plachý milionář přichází Plachý milionář přichází Martin Reiner

Téměř úplně jsem se s tímto dílem minul. Sporadické světlé či úsměvné okamžiky nemohou vykompenzovat prvoplánovou nudu předem čitelných vtipů a především tun klišé. Navíc (i když to asi není úplně podstatné) kniha v různých kapitolách popírá to, co již bylo napsáno dříve – zřejmě z důvodu, že to teď prostě bude vtipné a tak se to tak musí napsat. Autor si nedává příliš práce s tím, aby vše zasadil do nějakého kontextu, což lze možná vysvětlit tím, že se jedná o fejetony z několika let. Jako celek to v knize ovšem působí docela otravně a já se tedy nebavil.

23.08.2013 1 z 5

Vztáhnout na sebe ruku Vztáhnout na sebe ruku Jean Améry

Tenhle Améry si mě nezískal. V kontextu jeho sebevraždy působí celé toto dílko jako zoufalá obhajoba sebevraha. Ze stránek trčí fóbie z toho, že by si po jeho činu mohl někdo říct: "Ten blázen se zabil." Ba co více, v určitém směru (a to mi vadilo nejvíce) jsem měl pocit, že Améryho sebevrah je vlastně jakýmsi elitním člověkem - lepším a svobodnějším než všichni ti, kteří se dobrovolně hrbí pod svými životy. Bylo by to na dlouhou úvahu, která nepatří sem do komentáře. Autor zdůrazňuje, že se jedná o jeho úhel pohledu a nikoliv objektivní studii. Má plné právo na tento přístup. Ale pro mne tato kniha - i přes několik pozoruhodných myšlenek - zůstane dílem fanouška, který obhajuje svůj oblíbený klub: vybrané argumenty potvrzují jediný "správný" názor a ty ostatní se buď zdeformují nebo zamlčí, aby nepřekážely.

15.02.2013 2 z 5

Cesta životem Cesta životem Pavel Říčan

Doporučuji naprosto každému k přečtení. Psané velmi čtivou a atraktivní formou bez zbytečných obezliček a pseudovědeckých traktátů. Každý, kdo se chce něco dovědět o psychologii, životě i sobě samém zde najde mnoho zajímavých informací a témat. Podle mého názoru by tato kniha měla patřit k povinné četbě všech rodičů, aby alespoň v nejzákladnější rovině pochopili limity i možnosti svých potomků v jejich pouti dětstvím.

07.01.2013 5 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Velmi zajímavé dílo, jemuž jeho stáří ještě přidává na atraktivitě. Použitý jazyk pochopitelně odráží svoji dobu i poetiku vyprávění a celkově dokresluje náhled tehdejšího umění na člověka, bohy i jejich činy. Vyzdvihování fyzické krásy a síly je rysem popisované doby a staví krásnější a silnější jedince vysoko ve společenském žebříčku. Epos se prolíná s mnoha později více rozpracovanými tématy a přináší tak svérázný obraz o dobách dávno minulých.

23.03.2012 4 z 5

Stručné odpovědi na velké otázky Stručné odpovědi na velké otázky Stephen William Hawking

Důstojné rozloučení velkého fyzika a popularizátora vědy plné zajímavých myšlenek i otázek.

26.08.2023 5 z 5