Epos o Gilgamešovi

Epos o Gilgamešovi

Epos o Gilgamešovi patří bezesporu mezi nejstarší literární památky. Mohl bych se zdlouhavě rozepsat o jeho vzniku, o jeho obsahu, případně o jeho významu. Rozhodl jsem se ušetřit si práci. Všechny čtenáře, kteří se rozhodnout číst tuto knihu a chtějí se s ní trochu seznámit, než ji rozevřou, odkazuji na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Epos_o_Gilgamešovi , kde naleznou podrobné a zevrubné informace. Jen pár poznámek k tomuto vydání: jde o 3. doplněné, přepracované vydání, které z asyrsko-babylonských tabulek vydaných R. C. Thompsonem v Bostonu roku 1934 pod názvem The Epic of Gilgamesh a ze sumerských epických básní publikovaných časopisecky S. N. Kramerem přeložil, opatřil předmluvou, komentáři a poznámkami Lubor Matouš. Text je doplněn 22 stranami příloh a ilustracemi Anny Khunové. Vyšlo v KPP a jako většina knih této edice jde o dokonalou knihu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60499/epos-o-gilgamesovi-60499.jpg 3.6339

The Epic of Gilgamesh

Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel

IchLiebeLesen

Z této knížky jsem byl mile překvapen.Měli jsme ji jako povinnou četbu a sám sebe jsem viděl, jak budu u čtení umírat nudou. Ale když jsem začal, taková nuda to nebyla. A když si uvědomíme, před jakou dobou byl ten epos napsán, tak klidně můžu říct, že je až nadčasový.

hroneczek

Epos jsem musela číst k maturitě, čekala jsem něco děsně zastaralého, dlouhého a nudného. A ono to kupodivu bylo celkem krátké a i docela dobré.

Adelajda_4

Je až k neuvěření, jak je věc ze 3 tisíciletí p. K. stále aktuální....

Manrong

V eposu je skryta nejen hedonistická filozofie, ale také odpověď na otázku šenkýřky Siduri: "Kam běžíš...?", kterou si může položit i člověk dnešního dne.

jana9344
22.09.2016

Překvapivě aktuální příběh o setkání se smrtí, která člověka vždy zasáhne, překvapí...

fojtikjirik
07.09.2016

Představa, že jsem četl knihu, jež byla napsaná v době, kdy se mí předkové teprve učili zpracovávat bronz, je opravdu zvláštní. Zvláště, pokud autory příběhu jsou předci těch, které teď označujeme za primitivy a hrozbu.

petra1394
25.05.2016

Je vůbec možné hodnotit "knihu" starou skoro 4 tisíce let? Jistě, že člověk si radši přečte Harryho Pottera, ale to, že vůbec máme možnost si ji přečíst...

Lessana
26.03.2016

Povinné čítanie z čias strednej školy, v ktorom osloví zručný preklad veršov, nadčasové múdra potešia, dej pekne odsýpa... Jediné, čo občas vyruší, sú chýbajúce časti tabuliek - textu. Ono to však, v konečnom dôsledku, dodáva dielu tajomnú patinu vekov...

kmotrkCZ
07.01.2016

Tuto knihu jsem si vybral k maturitě. A musím řict se se strašně dobře četla. Klidně bych se k ní v budoucnu rád vrátil.

MorriconeTheGod
28.10.2015

Nádherný a dobrodružný, krásně napsaný epos, který můžu číst dokola a dokola. Na Iliadu nebo Odysseu to sice nemá, ale o zasloužené druhé místo se dělí s Beowulfem :)

alef
25.08.2015

Je těžké hodnotit nejstarší dochovanou literaturu z konce 3 tisíciletí př.n.l. ... písemnou formou byl zaznamenán o něco později a jeho dnešní podoba je vlastně složeni mnoha fragmentů z různých míst a různých vývojových etap (části jsou v asyrštině, chetitštině, sumerštině, ...) a tak i překlady bývají různé.

Je to starověký mýtus, který zachycuje lidskou zkušenost a předává nám ji v symbolickém příběhu ... jeho cílem je identifikovat člověka – s přírodním a společenským řádem, a tak v době svého vzniku bylo jeho smyslem ukázat na určité vzorce chování ... a teprve z nich se o později rodily morální a náboženské systémy... je tedy možné říci, že v tomto smyslu se tento příběh podílel na předurčení vývoje člověka ... tím, že mu dal struktury (podněty), které pak rozvíjel .

Nehodnoťme tento přiběh tedy jen jako beletrii (hodně komentářů tak bohužel činí) ...zkuste se na něj podívat jako na příběh, který vidí člověka „v celku“ – jeho postoj ke světu, i k sobě ... jeho subjektivní prožívání ... je to pro nás antropologický pramen, který bychom měli využívat a číst s respektem...

A ještě pro zajímavost: V sumerské verzi je Enkidu líčen jako sluha a Gilgamešův souputník v hrdinských činech. Akkadská verze popisuje Enkidua jako přítele, druha rovného Gilgamešovi.

Eventful
21.07.2015

Pro mě asi nejhorší kniha co jsem kdy četla, ještě dnes na ni vzpomínám s utrpením. Nekonečná nuda...naprosto nekonečná. 1 hvězda za to, že jsem se přinutila to vůbec dočíst. Tohle rozhodně nebylo nic pro mě.

Daniel.95
05.03.2015

Kniha mi hodně bavila, zajímavý příběh a chvilkama i k zamyšlení.

Fencing_n00b
25.02.2015

Nejstarší dochovaná památka, napínavý epos o Gilgamešovi!
Nevím, jestli to bylo tím, že se v mém vydání střídaly různé dochované části v mne dosud nepochopeném pořadí, ale tato kniha pro mne byla velkým utrpením. I přes nízký počet stránek jsem se jí musela překousávat několik týdnů a výsledný efekt mě minul.

Edona
10.02.2015

Knihu jsem se rozhodla přečíst zejména, protože se jedná o nejstarší dochovanou literární památku. Je naprosto dech beroucí, že k nám toto dílo promlouvá již neuvěřitelné 4 tisíce let! A to nejlepší, co jsem si z knihy vzala je, že nesmrtelnými se můžeme stát díky svým dílům či činům, které tady zůstanou po nás a můžeme tak ovlivnit někoho za desítky, stovky let!

kacaabba
02.02.2015

Kdybych si nečetl knihu od Tomáše Sedláčka, asi by mě ani nenapadlo si ji číst.

adorjas
17.10.2014

Udeľujem štyri hviezdičky, napriek tomu, sa mnohí môžu pri mojom hodnotení, pýtať a to akože prečo. A prečo? Starý príbeh, starý epos, hovorí o sile priateľstva. A keď už pre nič iné, tak slúži ako dôkaz, že aj pred tisíckami rokov mali ľudia stále tie isté problémy a riešili ich rovnakým spôsobom. A to je pre mňa krásne- ľudstvo sa nikdy nezmení- ani k horšiemu, ani k lepšiemu...

Katela
03.10.2014

Sex, jídlo a alkohol: na tom naše kultura stojí. Po dlouhá, dlouhá léta...
A hlavně nezapomínat na mytí, jinak vás pohltí chaos!

peter4143
30.07.2014

neviete kde by som kupil tu knizku ?alebo zohnal ?dakujem

Madluska
12.05.2014

Na této knize se mi nejvíc líbil její ekonomický přesah v podání Tomáše Sedláčka. :-) Ale i přímo v eposu se dá ledacos vyčíst, kromě staré pravdy, že muže kultivuje zpravidla žena (viz Enkidu :-)) třeba i to klasické moudro o nesmrtelnosti skrze činy. Nejvíc mě tak mrzí, že pořádně neznám sumerskou mytologii, a tak jsem se v záplavě neznámých bohů poněkud ztrácela.

Bunburistka
16.02.2014

Musím popravdě říci, že mi tento epos nějak zvlášť k srdci nepřirostl. Ale jsem ráda, že jsem toto dílo přečetla, jelikož je hlavní myšlenka opravdu hluboká, doporučuji :)

limette
26.01.2014

Jediné, co je nesmrtelné, jsou činy.

Kotrlat
30.10.2013

Dílo významné nejen svou historickou hodnotou, ale i myšlenkou.

čtenář 007
22.10.2013

Místy zajímavé čtení, místy to nebylo to pravé ořechové. Tato kniha se mi četla snadněji než jsem čekal, což mě potěšilo. Moc se mi nelíbilo časté opakování veršů... Docela by mne zajímalo, kdo to vlastně napsal a jak to bylo ve skutečnosti.

Sigas
06.08.2013

Nemůžu si pomoct, ale miluju příběhy z dětských dob lidstva, kdy poetika mohla být prostá a přitom tak krásná. Z časů, kdy se skládaly písně o kácení lesa, nevěstka byla nositelkou civilizace a “hrdina, potomek Uruku, trkavý býk, syn vznešené krávy” plakal nad svým přítelem, “divokým mezkem, který honil osly hor”:

Až já zemru, nebudu snad jako Enkidu?
Hoře se vplížilo do mého nitra.
Ze strachu před smrtí utíkám na step...

Thanyss
17.06.2013

Jediné, co mě mrzí je, že se nedochoval celý epos. Na druhou stranu můžeme být vzhledem ke stáří tabulek rádi, že se vůbec něco dochovalo. Čekala jsem, že čtení bude náročnější, ale překlad je velmi snadno srozumitelný, jen občas mate absence některých řádků nebo ztráta částí tabulek.

I přes to je příběh o Gilgamešovi, který se po smrti svého přítele rozhodne hledat nesmrtelnost, velmi působivý. Bohužel je nesmrtelnost králi upřena, ale jeho skutky nebudou zapomenuty nikdy.

SamDarkness
08.04.2013

Těžko hodnotit téměř nehodnotitelné dílo.
Pokud se ale ohlídnu na dubu, kdy toto dílo bylo sepsáno (vytesáno), tak tedy ... ohromný skok v chápání lásky a přátelství.

EmilyJJJ
01.01.2013

Pěkná pohádka :) fajn kniha pro fajn chvíle

studentik
16.12.2012

Celkem fajn knížka. Četl jsem verzi p.Zamarovského. Moc se mi líbila až na některé dlouhé popisy událostí. Donutila mě k tomu povinná četba.

Katerina_Skopko
24.09.2012

I přes fakt, že je tato kniha pro současnou generaci poněkud nestravitelná, tak se s trochou odvahy čte velice dobře. Některé pasáže pro svůj starší jazyk působily poněkud nudným dojmem. Ale i přesto na vás z této knihy sálá neuvěřitelná a nesmrtelné poselství. Nevím jestli je zrovna vhodné řadit tuto knihu mezi povinnou četbu, ale v rámci vlastního zájmu je jistě velice poučná a naplňující, takže ji určitě doporučuji, myslím, že by ve vaší knihovně neměla chybět.