cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Dědici Remiey Dědici Remiey Anna Tausigová

Nemyslela jsem si, že se někdy dočkám zajímavého zpracování fantasy světa... ale tato kniha si mě získala. Propracovaný děj; postavy jsou uvěřitelné; plynulé vyprávění; vztahy; traumata,... kniha toho obsahuje hodně a je B O Ž Í! Trošku mě mrzel ten konec - tam se mi to jevilo uspěchané, ale hádám, že to tak muselo být, aby se čtenář těšil na pokračování! Takže... tuto knihu si každý milovník fantasy musí přečíst!

17.07.2023 5 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Pokud se chystáte číst tuto knihu, tak se musíte obrnit velkou dávkou trpělivosti.
Děj je místy předvídatelný a narušen bývá dlouhými poetickými popisy. Občas vyprávění sklouzne až do sociologicko-filosofické roviny. Je to tedy čtení pro zkušenějšího čtenáře.
Naše hlavní hrdinka - Tess - je naivní, citlivá, lehce manipulovatelná osoba, která si dovede šlapat po vlastním štěstí. Mnohdy její tvrdohlavost způsobí, že trpí i lidé kolem ní. Možná ji omlouvá to, co sama během dospívání prožila, ale já jsem s Tess ztrácela postupně trpělivost...
Co na knize naopak musím ocenit, tak je to, že nám dokáže předat věrohodné svědectví o viktoriánské Anglii - po přečtení si člověk hned uvědomí, že se zase tak špatně nemá.

A co musím opravdu vyzdvihnout, tak CooBoo obálka je překrásná a svým způsobem se jedná o spoiler! :)

08.07.2023 4 z 5

Hradní intrikáři Hradní intrikáři Lena Valenová

Jsem zvědavá na třetí díl, ale přišlo mi, že se zde 2/3 knihy věnuji Felixovi a jeho (ne)schopnosti vyjevit své city - což mě osobně už po x-té stránce dožíralo a kazilo mi čtení. Ale ten nečekaný zvrat na konci! Ten mi vzal vítr z plachet a zachránil celkové hodnocení této knihy.

02.07.2023 4 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

(SPOILER) Bylo zvláštní číst detektivku s postavami, které znám jen z hodin literatury.
Lamač srdcí - K. H. Borovský, malý Jan Neruda, ufňukaná Božka Němcová, hysterka Tyl - nejen oni, ale i další postavy jsou zataženy do kauzy "malostranský přízrak", který usekává lehkým děvám hlavy.
Kniha má na můj vkus pomalý start, ale pa je to jízda! U konce jsem si zařvala jedno: JÁ JSEM TO VĚDĚLA! A místy mi i slzička ukápla.
Možná bych ocenila větší počet mrtvol. Těch bylo docela málo. Oproti hysterii je zde minimun vtipných hlášek.
Celkově je kniha fantastická a určitě musím najít využití této knihy i do hodin literatury.
- 5/5

recenze audioknihy:
Národní opruzení miluji. Knihu jsem přečetla 3x a vychutnala jsem si i předčítání v podání @cojezoe_ na Národní opruzení TOUR. Nic z toho mě ovšem nemohlo připravit na zážitek, který mi zprostředkovala audiokniha. Předem musím pochválit výběr předčitatele - Dalibor má boží hlas! Člověku ani nepřijde, že během chvíle naposlouchal pět kapitol. Jednotlivým postavám dal duši. Jasně... v jeho podání je Havlíček sexy, ale já si ujížděla na jeho ztvárnění ženských postav a postavy Pochcala. Popravdě... kdybych měla porovnat Havlíčka a Pochcala... tak Pochcal má nejlepší projev. Kapku mě zamrzelo, že se více nevyhrálo s hudebním podkladem, který by atmosféru ještě více podtrhl... nevadí... třeba pokračování dostane více hudebního podkresu do pozadí.
Děkuji #humbookblogeri za možnost audioknihu naposlouchat a ohodnotit.
- hudba 3/5
- celkově 4,5/5

13.05.2024 5 z 5

Gerdino inferno Gerdino inferno Skottie Young

(SPOILER) Neodolala jsem a zjišťovala si recenze a názory na tento díl. Já osobně jsem se u tohoto Gerdina dobrodružství bavila mnohem více než u předchozího dílu, ale asi je to tím, že jsem věděla, že další díl je a nežila nějaký ten pátek s vědomím, že jsme se s Pohádkovem museli rozloučit.

Opět se setkáváme s Gerdou, ale tentokrát v lidském světě, kde je již dospělá a malinko nezvládá žít mezi “smrtelníky. Je opravdu roztomilé pozorovat, jak moc má Pohádkov v krvi a některé věci (třeba její funky nadávky) zůstaly stejné.

Netrvá to ovšem dlouho a osud opět povede Gerdu směrem do Pohádkova. Jenže... stejně tak, jako byl pro Gerdu problém se dostat Z Pohádkova, tak je problém se dostat i NAZPĚT do Pohádkova. Celá její cesta Infernem je jedna velká jízda a její noví společníci jsou osvěžujícím prvkem.

Velké plus dávám za poslední kapitolu, ke které je složena i píseň, kterou musíte poslouchat během čtení, jinak si onu část neužijete. Z konce jsem malinko v šoku, protože nevím, jestli se jedná už doopravdy o konec...

08.05.2024 5 z 5

Nešťastně až do smrti Nešťastně až do smrti Skottie Young

(SPOILER) Oproti předchozím třem dílům je toto pokračování jedna velká recyklace. Objevuje se zde velké množství (známých) postav, které jsme považovali za vyřízené a najednou se dozvídáme, že střet s Gerdou nemusí být vždy “konečná.

Na druhou stranu bylo i toto Gerdino putování vtipné, akční, frustrující a šílené. O to více jsem byla překvapena z konce. Gerda si konečně uvědomila Láďovy kvality a právě jeho moudrost a Gerdiny nervy způsobí to, že tato malinká dívka (s duší ženy po 1000 krizích středního věku) využije mezírky v legislativě Pohádkova a dosáhne toho, po čem tak dlouho prahne. Otázkou je... je to opravdu to, co chce?

Nedovedu si představit, že bych tento díl četla v roce, kdy vyšel a nevěděla, že existuje ještě jeden díl... proto si zbývající hvězdy nechám pro poslední (?) díl Pohádkova.

07.05.2024 4 z 5

Bouřný úsvit Bouřný úsvit Zuzana Hartmanová

Je rozdíl Bouřný úsvit poslouchat a číst. Během poslechu toho člověku uteče opravdu moc a o to větší sprcha na mě čekala, když jsem se pustila do fyzické knihy.

Abych nebyla úplně kritická, tak vše, co se točilo kolem Garifa a Sionary jsem žrala - ostatní linky byly buď “hm... okay“ nebo “meh. Což mě popravdě zaskočilo, protože během poslechu jsem byla zvědavá na Corva, Vesper, (kupodivu i na) Arumiela.

Na druhou stranu mi přišlo, že oproti předchozím dílům je tady zvláštní vyprávěcí tempo. Místy jsem měla tendence usínat, abych záhy dostala pořádnou nálož akce a potom zase ulehla k zimnímu spánku. Zejména ten konec (cca 100-150 stran) jsem nezvládala a připadala jsem si o něco ochuzena.

Stále moc nevím, jak zpracovat konec Arumiela, Serpina, Vulpeho... přijde mi, že zakončení jejich příběhu buď postrádá logiku, anebo to prostě vyšumělo. Škoda.

knihu hodnotím 3,5/5

04.05.2024 3 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Bylo zajímavé z audioknihy přesedlat na klasickou knihu. Sice jsem již věděla, o čem kniha je, ale zároveň jsem příběh prožívala úplně jinak. Všechny postavy už měly nějaký hlas (který si má hlava pamatovala, ale informace ke zkoušce si takto nezapamatuje).

I přesto, že se v příběhu vyskytuje velké množství postav, tak jsem si opět pletla pouze démony. Občas jsem měla problém rozlišit jméno místa a jméno bytosti - tento problém zmizel záhy, neboť jsem se podívala (pro jistotu) na konec knihy a objevila slovníček (autorka má bohatou slovní zásobu a novotvary opravdu nešetřila).

Děj se opravdu pomalinku rozjíždí (stane se tu pár důležitých věcí, ale nechci spoilerovat). Autorka nás okamžitě zahltí romantickými mnohouhelníky - takže se nudit rozhodně nebudete (dámy, připravte se na sexy chlápky, kteří jsou kapku střelení).

I přesto, že ten začátek nebyl zlý, tak si nějaké hvězdy schovám pro další díly.

04.05.2024 3 z 5

Afterpunk Afterpunk Jonáš Ledecký

(SPOILER) Vždy, když dojde na konec světa - ať už vybuchne atomovka, dojde k pádu šutru z vesmíru, nebo lidstvo zmutuje na záhadný vir - tak to skončí (nejen v komiksech) velkým fiaskem. Autor s grafikem se rozhodli, že z této šablony vykročí a do těchto postapo kulis zakomponovali naději a dobré konce.

Nejedná se o ucelý příběh, ale o sbírku povídek, kdy jedna doplňuje v něčem tu druhou, abychom se vzápětí ocitli v jiném příběhu. Zažijeme nejen zombie apokalypsu, ale i útok ufounů a boj o přežití v radiaktivní pustině.

Já osobně jsem si oblíbila příběhy Červená a Vzteklí psi. Celý příběh byl krásně vybudovaný, člověk si stihl během krátkého okamžiku vytvořit pouto s postavami, aby vzápětí rozdýchával dost zajímavý konec babči...

Komiks se čte jedním dechem, takže jde o milou jednohubku - třeba do čekárny k lékaři.

A ten detail se šitíčkem... perfektní!

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s CREW.

29.03.2024 5 z 5

Normální holka Normální holka Kódži Miura

(SPOILER) Jde poznat, že předchozí díl nás spíše uváděl do tohoto příběhu a snažil se nás seznámit se všemi postavami a důležitými detaily. Pokud si první díl už nepamatujete, tak na začátku této knihy najdete nejen shrnutí, ale i drobné popisy k jednotlivým postavám.

Tento díl je plný vtipných a hlavně roztomilých momentů. Dostaneme se do hlavy nejen Taikimu, ale i Čiči. To, jak oba dva vnímají toho druhého, ale zároveň si drží odstup je roztomiloučké a občas to způsobuje i vtipné momenty.

I v této knize jsme svědky nejednoho zápasu, kdy mě zamrzelo, jak moc se Taiki podceňuje. Na jednu stranu to chápu - stanovil si těžký cíl, ale strašně moc se tím deptá a je to škoda.

Konec knihy byl překvapivý a mám tušeníčko, tušení, že Hino sehraje velkou roli v další části.

Už aby byl duben...

mangu jsem recenzovala v rámci spolupráce s Crew komiks.

05.03.2024 4 z 5

Duna (grafický román k filmu) Duna (grafický román k filmu) Lilah Sturges (p)

Pokud chcete proniknout do světa Duny, tak tento kousek vám to neusnadní - já bych jej spíš označila za sběratelský kousek pro fanoušky.

Co se mi na knize líbilo - Pokud se chystáte do kina na pokračování a nechcete se znovu dívat na první díl... tak toto zpracování vám ušetří dost času a připomene vám, o čem byl film.

Mám tady několik ALE...
- vizuální stránka: I přesto, že je grafické zpracování brutální - je moc tmavé! Papír znepříjemňuje čtění (musela jsem neustále řešit světlo, různě naklánět stránky...) - vaše oči budou trpět.
- srozumitelnost: Já si nedovedu představit, že si někdo přečte toto provedení a bude chápat souvislosti (musíte sáhnout po knize).
- text: Chápu, je to “komiks, ale čtenář je v průběhu čtení dost v lese a postupně má více otázek než odpovědí.

Pokud pro vás svět Duny není úplnou novinkou, tak se s knihou nějak vypořádáte.

Knihu jsem si mohla přečíst ve spolupráci s @humbook_bloggeri.

14.02.2024 3 z 5

Duna, grafický román, Kniha 1 Duna, grafický román, Kniha 1 Kevin J. Anderson

Nebudu lhát. Docela jsem se tohoto zpracování obávala. Po zkušenosti s filmovou adaptací si nejsem jistá, jestli lze Dunu prožít a pochopit “správně, než přečtením knihy.

I přesto budu chválit:
- Grafika je úžasná
- Text - Byla jsem opravdu mile překvapena! Nečekala jsem, že bude v knize tolik textu! Dialogy mezi jednotlivými postavami mě bavily a nedokázala jsem se od příběhu odtrhnout.
- Srozumitelnost - Text a ilustrace dovedou dostatečně uvést čtenáře do příběhu Duny (stále doporučuji sáhnout po knize).
- Provedení - Líbí se mi, že má kniha pevnou vazbu, přebal a zabudovanou záložku, i když jde “jen o komiks, tak máte opravdu pocit, že držíte knihu...

14.02.2024 4 z 5

Poznámky k popravě Poznámky k popravě Danya Kukafka

(SPOILER) Je důležité mít na paměti, že se jedná o fikci. I přesto je to silných 320 stran, které s člověkem pořádně otřesou.

Nečekejte běžný thriller. V knize sledujeme příběh hned několika lidí - zavraždených dívek, rodinu vraha a dalších důležitých vypravěčů. O nich polčím, protože bych vás připravila o ty dojmy a emoce, kterými jsem si během čtení prošla já sama.

Kniha je specifická tím, že je vyprávěná v er-formě a v du-formě. Obsahuje hluboké filozofické otázky. Pracuje s otázkou rasové diskriminace. Zamýšlíme se i nad otázkou mateřství... během vyprávění narazíme na mnoho těžkých otázek, na které nedostaneme odpovědi - ty musíme najít sami.

SPOILER: Když dojde konečně na okamžik, kdy je Anselm ve věznici popravován, tak se mi udělalo až zle. Pralo se to ve mně. Věděla jsem, že si to zasloužil (vzal 4 lidské životy), ale jeho strach a touha po životě... byl to silný okamžiky, kdy jsem měla husí kůži. Následný popis toho, jak si uvědomoval konec a “lehko a prázdno. To mnou hluboce otřáslo.

Tato kniha si podle mého názoru zaslouží pozornost.

09.02.2024 5 z 5

Google poezie: Psáno našeptávačem Google poezie: Psáno našeptávačem Tomáš Miklica

Další titul z dílny Backstage Books, který čtenářům zlepší den!
Některé části byly hlubší... jiné nevtipné... u některých jsem si říkala PROČ? Ve výsledku musím uznat, že Google algoritmus je Ftipný!
Příjemným zpestřením byly předmluva a rozhovor (pokud se ke knize dostanete - tyto části nepřeskakujte!).

Tuto knihu doporučuji všemi deseti všem, kteří “klasickou a “moderní poezii nemůžou ani cítit.

04.02.2024 5 z 5

Dvanáct měsíců Dvanáct měsíců Eleanor Corvin (p)

Tuto sérii - Smrti se smát - můžeme číst v libovolném pořadí. Já začala druhým dílem a byla jsem mile překvapena, že jsem během čtení nebyla ztracená.

I přesto, že mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, tak jsem si mnoho (mužských) postav zamilovala. I když se děj točí především kolem Anny a Emy, tak jsem si mnohem více užívala okamžiky, kdy na scénu dorazil Eskar, Erik, Lucien a Bastien...

Musím smeknout před postavou Anny (ehm... Popelky), která si nese silný příběh. Jsem ráda, že se své minulosti dokázala postavit čelem a postupně se začala uzdravovat.

Nejsem si jistá, jestli je to jen v e-knize, ale písmeno “A na konci řádku nemá co dělat. Na straně 159 byl slušný překlep a několikrát jsem narazila na jiné odsazení textu.

Sečteno, podtrženo - kniha není vůbec špatná a jsem docela zvědavá na další autorčinu tvorbu.

26.01.2024 4 z 5

Pád temnoty Pád temnoty Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Procházela jsem si své poznámky a recenze k předchozím dílům. U prvního jsem byla zmatená, ale říkala jsem si, že je to začátek a pokračování bude lepší. Druhý díl byl o něco lepší - měli jsme tu nové a zajímavé postavy. Objevila se tu romance. Harari stále perlil, ale způsob vyprávění odpovídal první knize. Arila byla opět na facku a opět v roli “superspasitelky. Třetí kniha... no... vysloužila si nejnižší hodnocení. Opět stejný průběh vyprávění, jen jiná lokace. Nechyběla Arila a její fňukání a posunutí superschopností na další level. Neustálé opakování stejných informací (zejmená v bojových scénách)... ve výsledku to byla nuda a zase knihu dost tahal Harari. Já to nevzdávala a věřila jsem, že čtvrtý díl bude super... možná jsem neměla očekávat nic, protože...

..pokud Sterak pracoval se zpětnou vazbou a recenzemi (jak tvrdí v poděkování), tak se do tiskárny dostala asi špatná verze.

Kupodivu jsem na knize našla i plusy:
- obálka - tady grafik hodně Sterakovi pomohl...
- okamžik, kdy Dola utře Atrilu

A teď negativa (spíš se budu opět opakovat):
- vše se točí kolem “superspasitelky Arily (ona má najít řešení, ona má všechno zachránit,... na dost věcí přijde úplně random, ale to už je klasika)
- bohové jsou v této pentalogii žabaři - Arilka je 100x mocnější než oni (sice to nedává smysl, ale ok)
- kniha působí jako motivační brožurka (Marcus Revolta + “síla přátelství à la My little pony)
- popis světa je tak slabý, že nebýt obálky, tak Raalmu podle Sterakova popisu nesložím
- i přesto, že se více soustředil autor na postavy, tak se jen dočkáme docela “zvláštních změn v chování postav (některé dialogy byly fakt “meh)
- opakované popisy toho, jak probíhají magické procesy, když Arila bojuje (TO UŽ ZNÁME!!!) + barva vlasů a run byla kapku random

Přečtu si i poslední díl, protože mám stále naději... naději, že to bude super.

Hodnocení: 2,5 z 5 (2/5 za obálku a Dolu; 0,5 za příběh).

22.01.2024 2 z 5

Jak tukoni zachránili strom Jak tukoni zachránili strom Oksana Bula

Já jsem si tento svět Tukonů a jejich přátel oblíbila. Miluji jejich roztomilost a čistá srdíčka. I tento kratinký příběh nese silnou myšlenku - když se přátelé spojí, dokáží velké věci!

Kniha má sice málo textu, ale o to větší prostor dává předčitateli, aby děj nějak obohatil. Na druhou stranu musím uznat, že by si některé stránky ještě trochu textu zasloužily...

Kdybych měla hodnotit ilustrace, tak tady nemám slov - já si styl Oksany oblíbila a jednotlivé postavy jsou roztomiloučké.

11.01.2024 5 z 5

Kronika lesa: Případ ztracených ježků Kronika lesa: Případ ztracených ježků Martin Máj

(SPOILER) Autor nás bere do světa zvířátek, kde jsou ježci totální alfy a chrání celé společenství před vlky, ale jednoho dne se ztratí a osiřelý krtek je obviněn z jejich zmizení. Od této chvíle se rozbíhá zajímavé detektivní vyšetřování, které je pojaté velice zajímavým způsobem.

Autor je scénaristou, takže umí pracovat s dějem, ví, kdy je čas na vtipnou hlášku, na nějakou akci, nečekaný zvrat. To vše nám smysluplně dávkuje a je opravdu těžké knihu odložit. Čtenáře prostě zajímá, jak to celé dopadne!

Nad čím se musím pozastavit, tak jsou "dospělácké věci". Do dětské knihy jsou zakomponovány prvky, které bych v knize pro děti +6 nečekala. Na druhou stranu , tuto knihu bude dítěti předčítat rodič, takže to beru tak, že jsou tyto prvky v knize právě pro dospěláky, je čtení nenudilo.

Těším se na pokračování! :)

08.01.2024 5 z 5

Dcéra zimy Dcéra zimy Vladimíra Šebová

Poslední dobou se roztrhl pytel s fantasy tituly, které čerpají z různých mytologií. Jsem ráda, že tuto knihu mohu řadit k těm povedenějším.

Co se mi na knize líbilo:
- skoky v čase (12.; 18. a 21. století)
- dokázala ve mně vzbudit emoce (záleželo mi na některých postavách - #teammorana)

Proč nedám 5/5:
- opakování (na jedné stránce číst několikrát o -nějakém něčem- bylo únavné)
- poslední třetina (kniha má své tempo, ale samotný konec mi přijde zbytečně utnutý a uspěchaný...)

A na závěr - Vesna je kolosální tupelo...

05.01.2024 4 z 5

Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-3 Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-3 Elisabetta Gnone

Jedno slovo - nostalgie.

Je to už sice nějaký pátek, co jsem si v knihovně půjčovala časopisy o této partě holek a musím říct, že jsem toho dost pozapomněla... bylo příjemné se do příběhu strážkyň dostat znovu.
Myslím si, že kniha je nejen pro mladší čtenáře, ale i pro nás (dinosaury), kteří s W.I.T.C.H. vyrůstali. Už teď se těším, až se dostanu k pokračování!

04.01.2024 5 z 5