Google poezie: Psáno našeptávačem

Už jste někdy na internetu našli něco, co by vás vůbec nenapadlo hledat? Možná to byla google poezie! Tak se od určité doby říká objevům ve výsledcích takzvaného našeptávače googlovského vyhledávání, kdy algoritmus vytáhne na základě slova nebo několika písmenek z nejvyhledávanějších výrazů pár frází a poskládá je způsobem, který dává nečekaný smysl. V této knize najdete výběr nejlepších objevů doplněný o rozhovor se zakladatelem fenoménu google poezie a o předmluvu předního odborníka na počítačem generovanou literaturu. Ať už google poezii dlouhodobě lajkujete na sociálních sítích, nebo o ní slyšíte poprvé... kdo zkusí štěstí, třeba najde i sám sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444395/google-poezie-psano-naseptavacem-MQQ-444395.jpg 4.520
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Backstage Books

Kniha Google poezie: Psáno našeptávačem

Čtenářka44

Tato kniha mě velmi zaujala. A ani by mě nenapadlo, něco takového sepsat. :) Přečetla jsem si několik "básní", a hned mi dokázala vykouzlit úsměv na tváři. U některých jsem se opravdu pobavila. Vřele knihu doporučuji. Je moc příjemná na oddych a na to,aby si člověk mohl vyčistit hlavu od svých starostí.

nefernefer

„Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?“ :o) Tahle hláška bylo to první, co mě napadlo. Ne že by dalo nějakou extra práci ty básně vytvořit, o to se koneckonců postarala technika. Ale ne všechno, co z našeptávače vypadne, je hodno nazývat poezií. A vybrat z toho obrovského množství to, co za něco stojí, a výstižným nadpisem, který dá zdánlivě nahodilým a často nesourodým útržkům vět úplně jiný rozměr, to povýšit na poezii, opravdu muselo dát práci.

BUDOUCNOST

až mi
až mi jednou nezavoláš
až mi tváře zcela zblednou
až mi čas řekne stůj
až mi bude tak sto deset přijde bůh a zmáčkne reset

Kromě samotných básniček, většinou vtipných a často lehce nekorektních, je pěkná i předmluva a na konci moc hezký rozhovor se zakladatelem tohoto konceptu.

„Ta nejlepší google poezie nám může hodně prozradit ‒ je to záznam toho, o čem lidé přemýšlí, když si myslí, že se nikdo nedívá.“

Doporučuji všem milovníkům nejen slovních hříček a alternativní poezie, ale také všem, kteří dokážou ocenit vtip, i hračičkům, kteří se možná nechají inspirovat. :o)

Kmikuka

Začalo to prostě otázkou: „A proč vlastně někdo dělá takovou knihu?“ a odpovědí „To neřeš, je to poezie, u té se neptá proč vzniká.“ I takhle se kniha dostane domů a následně baví rodinu i přátele. Kdybych měla reklamní agenturu hrdě bych tyto básně tiskla na hrnky i trička. Kam se hrabou meme obrázky, milované i nenáviděné. Nikdy jsem poezii nečetla, neměla ji ráda, ale tohle mě baví. Často se k ní i vracím, protože si na něco vzpomenu a musím do ní nahlédnout. Myslím si, že je to optimální kniha, dárek pro milovníka humoru, co nemá obavy ze světa technologií. Technologie jsou všude kolem nás, ale člověk má zatím stále to poslední slovo.

Anie94
11.10.2020

Knížka se mi hodně líbila i přesto, že nejsem žádný velký fanoušek umění, poezie, či prostě čehokoliv co s tímto odvětvím souvisí. Rozhodně si musíte přečíst předmluvu, i rozhovor s finským "objevitelem" google poezie na konci, bez toho totiž není knížečka úplná.

Na knížce se mi hodně líbila její grafická úprava a hlavně jednoduchá a minimalistická úprava, která se k tématu hodí jako zadek na hrnec, jak se tak říká.

"Básničky" jsou občas vtipné, občas jen kroutíte hlavou, občas se jen tak pousmějete, občas se v tom najdete a občas vám zůstává rozum stát. V některých "básních" se vám dokonce i podaří najít hloubku, v jiných zase ne. Ale to je prostě normální, takže se nemusíte bát, že jste nějak divní. Co se mi asi nejvíce líbilo bylo to, že ke každé básni byl přidán rozhodně trefný a hlavně vtipný název, který básničku vystihl a vhodně dokreslil. Chápu, že je to dost alternativní kniha, která rozhodně nemusí sednout každému, ale i přesto, že já nejsem žádný velký fanda tohoto žánru a možná nebýt spolupráce s nakladatelstvím, tak se ke mě tato knížka ani nedostane. Na závěr svého hodnocení bych chtěla ještě říct, že tuto knížku lze vnímat jako takovou sondu do naší společnosti, co lidé nejčastěji vyhledávají, co je trápí, či s čím si neví rady. Za mě tedy jedno velké a obrovské doporučení.

aneta.antena
27.09.2020

Google poezie je perfektní ukázka propojení (ale i střetu) tradičních a moderních postupů a platforem - a zároveň je návodem pro každého jak se stát sám autorem, neboť není nic snazšího než naťukat pár slov do internetového vyhledávače. Není třeba dlouhých recenzí - umění má aktivizovat společnost a to se této knížce bezesporu daří - stačilo na pár minut pustit knížku z dohledu a již v ní s úsměvem na tváři listoval můj otec (55 let, literatura faktu) a začal do googlu vpisovat klíčová slova některých básní a liboval si, že dospěl ke vtipnějším či kontroverznějším kombinacím. Autorům vděčím za jiskřičku optimismu v této temné době a za otevření mysli těch, pro které je poezie střídavý rým.

PrincaListicka
09.09.2020

Kniha Google poezie mě zaujala od první chvíle, kdy jsem se o její existenci dozvěděla. Já mám totiž moc ráda moderní umění a poezii, která není úplně typická.

Na knize se mi především moc líbí, že to není jen soubor básniček, ale obsahuje i rozhovor s původním finským autorem, který Google poezii "objevil" a taky dodatečné informace o tom, proč může být GP klasifikována jako poezie.

Četli jsme si básničky společně s rodinou nahlas, a dost jsme se pobavili. Člověk by si myslel, že je to celé jen o náhodě, ale ono není. Algoritmy pracují poctivě a našeptávač nám pak podle našich získaných charakteristik nabízí to, co by se nám mohlo hodit. A navíc je to taková zajímavá sonda do společnosti. Ukazuje, co lidé vyhledávají, s čím potřebují pomoci, jaké mají (ne)všední problémy a co se třeba boji svěřit komukoliv jinému než anonymnímu vyhledávači.

Našla a založila jsem si několik mých oblíbených básniček, které ráda ukazuji známým.

Knihu bych doporučila všem, kterým nevadí tak trochu alternativní poezie a rádi se pobaví nad každodenními problémy (ne)obyčejných lidí.

book_loverka_
19.08.2020

Ještě nikdy jsem nečetla nic z moderní poezie a tahle poezie byla super ???? Četlo se to hoodně rychle a pobavila jsem se. Kromě toho, že se zasmějete, by se to dalo pojmout jako taková “sonda” do společnosti - zjistíte, co si někteří lidé googlují, když si myslí, že to nikdo nezjistí. Splnilo to moje očekávání a jsem spokojená.

knihovniceVS
27.07.2020

Je to přesně to, co jsem očekávala. A musím říct, že jsem se bavila - ovšem naprosto nejvtipnější mi tedy přišly názvy oněch kapitol, v souvislosti s tím, co bylo doporučeno vyhledávat.
Ale neumím si vysvětlit následující: stojím doma se zašlým svícnem po babičce v ruce, oslovím google s požadavkem "jak vyčistit". Napadá mě tisíc věcí co chtít vyčistit, tak jak sakra mohl vědět, že zrovna teď mosaz...?
Mmch - kečupem. A ještě ke všemu to funguje. :-)