Casas Casas komentáře u knih

Pantagruel Pantagruel François Rabelais

Někteří (například vlkcz) můžou knížku chápat jako "křečovitou snahu o vtip za každou cenu" a "ukázkovou sračku". Tenhle osud poznala každá mimořádná kniha, od Dona Quijota až po Švejka. Všechno, co se vymyká, je "ukázková sračka", to je ten náš český rybníček. Ach jo...

02.05.2023 5 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

„Europeana, Ad acta, Konec světa – tři knihy, které řadí Patrika Ouředníka mezi nejoriginálnější spisovatele současnosti,“ říká francouzský tisk. A je to tak – originalita, vtip, břitkost. V českém prostředí jedinečná kniha!

17.07.2019 5 z 5

Dnes a pozítří Dnes a pozítří Patrik Ouředník

Lahodně absurdní dialogy, nadhled, sranda. Prostě Ouředník.

23.10.2012 5 z 5

Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem Patrik Ouředník

„Utopie je virtuální prostor, nereálná realita, nepřítomná přítomnost, alterita bez identity. Utopie je vše, co se odehrává na jiném místě nebo v jiném čase, příslib, náznak, naděje, noční můra, zlý sen. Utopie je stav, který je nám navždy uzavřen, stav, k němuž nevyhnutelně směřujeme. Utopie je literární žánr o mnoha čeledích, eutopie, dystopie, uchronie, antiutopie, filozofický pamflet, futurologický traktát, sci-fi literatura. Utopie je dada, svatý obrázek, povinná školní docházka, vyvolený národ, Apollo 11, Třetí říše, univerzální jazyk, anabaptismus, internet, Boží obec, Let Us Make Man, Deklarace lidských práv. Utopie je socialismus i vynález padáku. Co s tím? Celá historie západního světa se nám z tohoto hlediska začne jevit jako dějiny utopie, resp. utopie jako taková. “ Úvodní věty. Tuhle knihu mohl napsat jenom Ouředník.

17.07.2019 5 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Můj první kontakt s Vonnegutem, někdy v sedmdesátých letech. První vydání bylo byz uvedení překladatele, který bručel v base...

21.03.2022 5 z 5

Klíč je ve výčepu: z folklóru WC Klíč je ve výčepu: z folklóru WC Patrik Ouředník

"Vrať se! Ještě je čas!"
"Tady je hovno vidět!"
"Na tomto záchodě je smrad jako na hajzlu. To prase, co tu bylo, sežralo hada nebo ještěrku."
"Radostně jsem tu hýkal, když ze mě padal výkal."
"Honění ptactva se zapovídá!"
"Soudruhu! Neposer nám mikrofon!"
"Taky ti bryndá?"
"Clintona prostě nemůžu vystát. A on o tom blbec ani neví."
"Trpíte zácpou? Poslouchejte Miloše Zemana každé ráno v 6.45!"
"Vyměním zubní plombu za BMW. Zn. I ojeté."

Pařížan Ouředník opsal nápisy z pražských hospod. A je jich tam 128 jiných!

11.02.2022 5 z 5

Dům bosého Dům bosého Patrik Ouředník

Ouředník si může dovolit všechno: prózu, esej, "netradiční slovníky", divadlo, poezii. V současné české literatuře naprosto ojedinělý zjev. Nevím už, kdo to něm řekl – ale označil ho za "renezančního“ spisovatele. Asi měl na mysli tohle, tenhle neuvěřitelně široký rejstřík.

11.02.2022 5 z 5

Ad acta Ad acta Patrik Ouředník

Souhlas! (Prý je text "příliš krátký"). Tak schválně: Souhlas!

11.12.2011 5 z 5

Pojednání o případném pití vína Pojednání o případném pití vína François Rabelais

„A hola! vězte: na zábavu máte celý život, a celou smrt na odpočívání.“

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

Nádhera. Poučené francouzskými vzory, ale skrz naskrz americké.

Kůň, který musel zastavit Kůň, který musel zastavit Richard Brautigan

Průřez Brautiganovou poezií ve vynikajícím překladu.

26.01.2022 5 z 5

Slovník spisovatelů Francie, Švýcarsko,Belgie, Lucembursko Slovník spisovatelů Francie, Švýcarsko,Belgie, Lucembursko Otakar Novák

Lepší než nic...

17.06.2021 2 z 5

Mistr subverze / Dějiny jako fraška: Napříč dílem Patrika Ouředníka Mistr subverze / Dějiny jako fraška: Napříč dílem Patrika Ouředníka * antologie

Jak vidí Ouředníka ve Francii, Itálii, USA... Čeští pisálkové recenzí by se mohli poučit.

06.02.2021 5 z 5

Beatles se stejně rozpadli Beatles se stejně rozpadli Aleš Presler