Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem

Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51666/bmid_utopus-to-byl-kdo-ucinil-me-ostrove-qbp-51666.jpg 5 15 2

Na půl cesty mezi autorským esejem a odbornou studií, Ouředníkova nová kniha čerpá látku stejně dobře z literatury jako z historie, filosofie či antropologie. Opět se zde setkáváme s klíčovou tematikou autora: společnost viděná prizmatem jazyka, topiky, loci communes. Od Homéra k církevním Otcům, od středověku k renesanci, od osvícenství k sociálním utopiím 19. století a k dystopiím současnosti, Ouředníkovy dějiny utopie jsou především dějinami myšlení o společnosti – a tím i západní kultury jako takové.... celý text

Casas
17.07.2019 5 z 5

„Utopie je virtuální prostor, nereálná realita, nepřítomná přítomnost, alterita bez identity. Utopie je vše, co se odehrává na jiném místě nebo v jiném čase, příslib, náznak, naděje, noční můra, zlý sen. Utopie je stav, který je nám navždy uzavřen, stav, k němuž nevyhnutelně směřujeme. Utopie je literární žánr o mnoha čeledích, eutopie, dystopie, uchronie, antiutopie, filozofický pamflet, futurologický traktát, sci-fi literatura. Utopie je dada, svatý obrázek, povinná školní docházka, vyvolený národ, Apollo 11, Třetí říše, univerzální jazyk, anabaptismus, internet, Boží obec, Let Us Make Man, Deklarace lidských práv. Utopie je socialismus i vynález padáku. Co s tím? Celá historie západního světa se nám z tohoto hlediska začne jevit jako dějiny utopie, resp. utopie jako taková. “ Úvodní věty. Tuhle knihu mohl napsat jenom Ouředník.

Palanda
14.12.2018 5 z 5

Dokonale zpracované dějiny literárních utopií. A jako vždy u Ouředníka - vtip, humor, nadhled nijak neoslabují autorovu neuvěřitelou erudici.