Burgus Burgus komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tahle tématika mi přišla hodně originální. Člověk o tomhle nikdy nic moc neslyšel. Po dočtení této knihy jsem byla jako v melancholii, stále jsem myslela na příběh Liny, Jonase a jejich matky. Bylo to pro mě velmi smutné a naprosto nepředstavitelné téma, i když jsem zpočátku byla trochu zklamaná z konce. Bylo mi líto, že jsem se nedozvěděla, jestli Linin otec opravdu zemřel nebo přežil, že jsem netušila, co se stalo s Jonasem. Kniha se četla jedním dechem a zůstala v mojí mysli do teď.

22.08.2019

Platnéř Platnéř František Niedl

Kniha je velmi poutavě napsána, velice mě bavila a originální styl psaní autora je vážně jedinečný. Popisy platneřského řemesla jsou skvělé a nutno dodat, že středověká Praha je jako námět pro historický román i fantasy něco vážně úžasného. Tohle prostředí propůjčuje knize zvláštní tajemný nádech. Už se těším na další díl.

29.07.2016 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Možná měl Gaiman pocit, že spolu s narůstajícím marvelovským, prznitelským "konzumem" je potřeba objasnit si mytologii. Tohle ovšem není kvalitní četba. Osobně bych to zařadila do hodně hodně oddechové a populárně naučné literatury. Pro odbornou veřejnost nepoužitelné, nic neřeší do hloubky, o vše se jen okrajově opírá. Za mě možná dobré čtení na klidné večery, kdy se vám nechce se nic moc učit. Doporučila bych to možná tak pro úplné začátečníky - je to pro mě srovnatelné jako dětská literatura typu "Jak se stát vikingem" od Berka Ariho.

05.05.2018 2 z 5

Srdíčko Srdíčko Peter James

(SPOILER) Po dlouhé době jsem se setkala s opravdu předvídatelným příběhem. V příběhu se spojuje mysterióznost s ezoterním pojetím. Jak už tu někdo psal, vadilo mi rovněž, že se tu frekventovaně opakovala smrt zvířat (stejně jako četná smrt lidí). Byla jsem ráda, že je kniha poměrně krátká. Velmi pomalý rozjezd, napínavý závěr, ovšem v některých pasážích už jsem si říkala, že je to moc psycho. Někdy zcela jasně nevíte, jestli se děj opravdu děje a oddychnete si, když zjistíte, že to s největší pravděpodobností byl jen stav změněného vědomí aktérky. Líbila se mi atmosféra a složitá kompozice. Ne každý by byl schopen vše uvést do logického řádu. All things cons. - četla jsem i horší příběhy, ale jednička to úplně není.

14.09.2023

Čas vlků Čas vlků Elisabet Nemert

Je to přenádherná kniha. Když jsem studovala rok ve Finsku, člověk byl tak ochromený zážitkem z úžasné země, že úplně zapomínal na historické, ale i současné problémy této země (každá země je skutečně má). Přečetla bych si ji klidně znova. Je to jeden z těch případů, kdy mi zůstává rozum stát nad darem psaní, který někteří lidé dostávají do vínku. Díky Elisabet!

02.01.2020 5 z 5

Náboženské dějiny starověkého Izraele Náboženské dějiny starověkého Izraele Angelika Berlejung

Kniha vyšla teprve v listopadu. Cenním si aktuálnosti archeologických výzkumů - tohle dílo je v podstatě tím nejaktuálnějším, co můžeme dnes číst ohledně nových zjištění v rámci oblasti nejen samotného Izraele, ale i Egypta a hlavně Mezopotámie. Autorka zohledňuje právě to, že abychom mohli zkoumat Izrael ve všech jeho podobách, musíme nahlédnout i do okolních zemí. Nicméně myslím, že pro úplné začátečníky je toto dílo již moc složité. Pokud by někdo začínal s teorií SZ a celého Izraele jednoznačně bych doporučila spíše Úvod do SZ od pánů Dillarda a Longmanna. Jinak toto dílo hodnotím velice kvalitním pro odbornou veřejnost.

07.01.2018 4 z 5

Duchovní cesty islámu Duchovní cesty islámu Luboš Kropáček

Pan Kropáček si u mě jako profesor Islámu získal hned od začátku mého studia velkou oblibu. Samozřejmě, raději ho poslouchám, ale tato kniha je opravdovým skvostem. Není přehnaně odborná a vysvětluje podstatu věci tak, jak je. Jako velice kladnou věc bych uvedla jeho formu citací, které jsou naprosto skvěle přehledné a občas i úderně objasňují, co je prakticky míněno. Za mě jednoznačně pět hvězdiček. Kniha se četla sama a několikrát jsem se i vracela :)

14.11.2016 5 z 5

Ilustrovaná Bible Ilustrovaná Bible Selina Hastings

Ilustrovanou Bibli jsem zvolila proto, abych lépe chápala biblické příběhy. Zjistila jsem však, že jich valná většina chybí, například Janovo zjevení nebo Ezechiel. Pro odbornou veřejnost bych ji nedoporučila, pro děti ano. Kdo hledá Bibli psanou moderním jazykem a velmi obsáhlou, doporučuji spíše knihu Slovo na cesty. Jinak v Ilustrované Bibli najdete mnoho přehledností a základní příběhy a teoretická stránka Bible je vysvětlena skvěle.

29.08.2016 3 z 5

Novozákonní teologie a hledání její závažnosti Novozákonní teologie a hledání její závažnosti Thomas R. Hatina

Kvalitní kniha. Zohledňuje mnoho témat, ovšem stále se zdá, že v otázce novozákonní teologie nelze nalézt východiska, pokud automaticky nepředpokládámme neexistující vlivy. Thomas Hatina se i s tímto patosem celkem slušně popasoval.

31.05.2018 5 z 5

Súfismus – Dějiny islámské mystiky Súfismus – Dějiny islámské mystiky Luboš Kropáček

Bezpochyby jedno z nejkvalitnějších děl našich orientalistů. Znalosti a zkušenosti pana profesora jsou zde naprosto skvěle využity. Historické a duchovní teorie ještě navíc doplněny o politická a sociální hlediska věci. Doporučuji si tuto knihu přečíst jako první při vašem zájmu o Súfismus a vše s ním spojené.

05.05.2018 4 z 5

Královské knihy staré Mezopotámie Královské knihy staré Mezopotámie Jiří Prosecký

Celkem hezký a nenáročný úvod do problematiky starověkých textů Mezopotámie. Krátká teorie a následně polovina knihy samotná ukázka z nálezů. Líbí se mi, že je kniha koncipována s ohledem na vynechaná místa, která se archeologům nepodařilo rozluštit.

18.04.2018