Bránolog Bránolog komentáře u knih

Vernon Bůh Little Vernon Bůh Little DBC Pierre (p)

Docela výmluvný pohled na společnost na americkém maloměstě očima kluka, neprávem obviněného z masové vraždy. Psáno osobitým stylem - přes tragiku věci je to i docela vtipné...

16.05.2014 4 z 5

Krůček od hajzlu Krůček od hajzlu Záviš (p)

Tak...Mistr je prostě svůj. Jako více-méně pravidelný návštěvník jeho koncertů jsem cítil povinnost alespoň jedno z interpretových literárních děl mít doma. Tak ho mám i s autogramem. Soubor mikropovídek, nebo jen obrazů - některé mne nadchly, jiné neoslovily, něco jsem dost možná i nepochopil. Ale pro Mistrovy fanoušky dobrý...

16.05.2014 4 z 5

Demian Demian Hermann Hesse

Kvůli tomu, že tomu všichni (no, skoro všichni) moji kamarádi jsou z Hesseho úplně na větvi, se nebudu tvářit, že to bylo kdovíjaké veledílo. Ne, že by mě to vůbec nebavilo, ale četl jsem už řadu stravitelnějších věcí.

28.03.2014 3 z 5

P jako pivo P jako pivo Tom Robbins

Skvělá knížka o skvělém nápoji. Některé obraty fakt jen tak někdo nevymyslí. Budu si muset od toho pána přečíst něco dalšího.

Kruté moře Kruté moře Nicholas Monsarrat

Válka na moři. Nekonečné noci v ledovém dešti, s očima upřenýma na temnou hladinu, pod níž se skrývá nepřítel. Syrové, autentické, napínavé s celou řadou neskutečně silných momentů.

Vimperk v zrcadle času Vimperk v zrcadle času Roman Hajník

Možná, že to není na čistejch 5, ale já jako po srdci Vimperák nemůžu jinak. Skvělá fotoexkurze po historii mého milovaného města.

28.03.2014 5 z 5

Ohrožené památky: (kostely, kaple a kapličky v České republice) Ohrožené památky: (kostely, kaple a kapličky v České republice) Michal Valenčík

Přehled snad všech (i těch nejmenších) kostelů, kaplí a kapliček, které mají na kahánku. V rámci péče o kulturní dědictví naší vlasti rozhodně velmi obdivuhodný počin. A taky velmi záslužný.

Zaniklé kostely Čech Zaniklé kostely Čech Martin Čechura

K této tématice mám hodně blízko a Čechurova kniha je vynikajícím rádcem a pomocníkem.

Pevnost mého mládí Pevnost mého mládí Hans-Georg Noack

Tohle bylo zjevení...Náhodou jsem ji dostal na jedné výstavě a přečetl doslova jedním dechem, nebo spíš bez dechu. Konečně někdo vylíčil život v Terezíně, tak jak byl, doteď všechno dělalo dojem, že tam všichni vedli tajnou válku s fašisty a radostně očekávali příchod hrdinné rudé armády. Skvělé je, že se autorka nebála ani choulostivějších témat (lásky hetero- i homosexuální např.), protože to určitě k věci patřilo. Bonbónkem je potom líčení osudů po válce. Hodně nečernobílý pohled na temnou kapitolu naší, a vlastně i světové historie.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavé prolínání faktů a nejspíše fiktivního příběhu. O regionální problematiku se dost zajímám, ale fakt je, že kopaničářské čarování mne nechává vcelku v klidu. To ale neznamená, že jsem se o něm rád něco nedozvěděl...

Greenhorns & Honza Vyčítal 2 Greenhorns & Honza Vyčítal 2 Jan Vyčítal

Pokračování 1. dílu. Dobrý je přehled členů kapely na začátku.

12.09.2013 5 z 5

Greenhorns & Honza Vyčítal Greenhorns & Honza Vyčítal Jan Vyčítal

Příručka pro fanoušky legendární countryové skupiny

12.09.2013 5 z 5

Benedikt sluhou barona Prášila Benedikt sluhou barona Prášila Alena Vostrá

Hravá (možná skoro až moc) knížka na hranici mezi pohádkou a dobrodružnou literaturou pro děti. Autorka je maminka mé kamarádky.
Tak už jsem to kamarádce vrátil, takže mi chybí rubrika "Nedočtené knihy".

12.09.2013

Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada, Zločinnost a bezpráví Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada, Zločinnost a bezpráví Jindřich Francek

Překvapivě čtivý průvodce po vývoji české justice.

25.07.2013 5 z 5

Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Východní Čechy Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Východní Čechy Tomáš Durdík

Stejně jako předchozí díly, dobrá pomůcka pro plánování výzkumných cest. Škoda, že asi poslední, pana profesora se asi nepodaří nahradit...

21.05.2013 4 z 5

Město - Průvodce českou historií Město - Průvodce českou historií Vlastimil Vondruška

Pro badatele - amatéra, který se občas pokouší publikovat, neocenitelná pomůcka, srovnatelná s pracemi p. Herouta.

21.05.2013 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Něco pro mojí trampskou dušičku...Nehodlám se pouštět do hlubokomyslných komentářů, ale jsem se při čtení cítil být na cestě.

21.05.2013 5 z 5

Tajnosti českých hřbitovů Tajnosti českých hřbitovů Ivana Mudrová

Tak nějak pořád v duchu "Značek..." Ale zase ne, že by se tam okouzlený poutník českou krajinou nic nedozvěděl. Funerální problematika je mi blízká a pokud potkám na své pouti zpustlý venkovský hřbitůvek, neopomenu jej poctít svou návštěvou. Jenom autorčino stálé odkazování na Máchu (to bylo už ve Značkách) začíná hraničit s posedlostí...

21.05.2013 4 z 5

Pečorlag Pečorlag Štěpán Luťanský

Strhující popis cesty autora a jeho druhů po stalinských lágrech během druhé světové války. Vyprávění je věcné, bez přehnaných emocí, ale o to působivější. Pokud někdo nemá čas nebo žaludek na Solženicyna a chce se o tématu něco dozvědět, doporučuji začít s tímto.

10.10.2012 4 z 5

Mže / Berounka: Putování po řekách Mže / Berounka: Putování po řekách Zdeněk Šmíd

Cesta po mých milovaných řekách - na Berounku jezdím celý život, Mži jsem začal objevovat v posledních letech. A smekám před panem Šmídem, jak uměl vystihnout nejen krajinu kolem řeky, ale vůbec genia loci a atmosféru krásné krajiny podél toku.

10.10.2012 5 z 5