Pečorlag

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Útěk do ráje (1939-1942) Vzpomínky jednoho z mála přeživších Čechů na peklo lágrů SSSR. Učitel z Podkarpatské Rusi dobrovolně odešel za války do SSSR v naději, že pomůže své vlasti v boji proti fašismu. Šokující popis živoření v gulagu končí vysvobozením – odchodem na frontu. Luťanského vzpomínky jsou obzvlášť cenné pro svou autenticitu, protože je psal takřka bezprostředně po svém návratu do vlasti se Svobodovou armádou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137005/pecorlag-137005.jpg 4.313
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Pečorlag

Rosocha
13.07.2019

Každý, kdo se chce dozvědět něco o šílenství, které panovalo v SSSR (a do kterého bylo uvrženo množství Rusínů po zabrání Podkarpatské Rusi), nechť si tuto unikátní knihu přečte.

PatrikDi
09.12.2015

Rusínský učitel Štěpán Luťanský v letech 1939 až 1942 strávil v sovětském zajetí, odpykával si trest, který nespáchal. Podle rozhodnutí lidového komisariátu překročil ilegálně sovětské hranice, ale popravdě byl ze zabraného polského území převezen do SSSR, kam chtěl utéct a bojovat proti nacismu. Nejprve ve věznici Stryj a Kirovograd byl vyslýchán jako špion s ostatními zadrženými a odsouzen na pět let. Odpykal si jen tři a to díky zformování československé jednotky v SSSR. Jeho strastiplný životní příběh se váže k pracovním táborům v Komiské republice u řeky Pečory, kde zakusil opravdové peklo. Byl vězněm, který odklízel porost a upravoval terén na stavbu železnice, maloval hesla pro pracovní tábory, kosil trávu a jako zdravotník se staral o zdraví spoluvězňů. Několikrát měl namále, mohl zemřít z velkého vysílení, tvrdých podmínek když byl zavřen na samotce bez světla, pořádného jídla a místa k spánku za velmi nízké teploty, uškrcen jiným zdravotníkem. Jeho trápení skončilo, když odešel z pracovního tábora a začal bojovat v čs. jednotce v Buzuluku. Zápisy Luťanského jsou velmi čtivé, přehledné a srozumitelné. Je obdivuhodné, kolik příkoří snesl a dokázal přežít brutální zacházení, které si neumím představit. Byl to obdivuhodný člověk.


Bránolog
10.10.2012

Strhující popis cesty autora a jeho druhů po stalinských lágrech během druhé světové války. Vyprávění je věcné, bez přehnaných emocí, ale o to působivější. Pokud někdo nemá čas nebo žaludek na Solženicyna a chce se o tématu něco dozvědět, doporučuji začít s tímto.